Zeeland Kindertandarts moet In Kortgene P ZC 0 Wie mag voor Monica zorgen? Voetbal zoekt kijker De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Woensdag 16 januari 2008 PZC ERNST JAN ROZENDAAL Begrijp je waarom Klarijn is vertrokken? Ik heb geen idee, maar minstens 3.777.000 Nederlanders weten precies waarover ik het heb. Zoveel mensen ke ken namelijk afgelopen zondag naar de zesde aflevering van Boer Zoekt Vrouw. Het schijnt dat daarin Klarijn bollenboer Henk het nakijken gaf. Wie nu de speciale site van het televi sieprogramma bezoekt, krijgt de vraag voorgelegd of hij Kla rijn begrijpt. Je kunt kiezen uit de antwoorden 'Jazeker', 'Nee' of'Geen mening'. 'Is dat geen flauwekul?' is de vraag die ik op mijn beurt de PZC-lezers zou willen voorleggen. Ik doe dat wel met een beetje schroom, want ik wil natuurlijk niet de volkswoede over me afroepen. Of die van mijn vrouw. Want geen kwaad woord over Boer Zoekt Vrouw. Dat is tegen woordig populairder dan voet bal. Daar keken zondag maar 2 miljoen mensen naar, terwijl het toch Super Sunday was, met onder meer Ajax tegen AZ. Als de clubs straks echt vasthouden aan de eis dat het voetbal pas vanaf acht uur mag worden uitgezonden, zullen ook de laatste kijkers afhaken. Om tien voor half negen begint immers Boer Zoekt Vrouw. Dat is waar iedereen naar kijkt. Op het journaal zag ik zelfs NRC-essayist Bas Heijne daarover de loftrompet steken. Dichter des vaderlands Driek van Wissen rijmelde een lofzang op het programma bij elkaar. Dikke kans dat de NOS morgen bekendmaakt dat de publieke omroep helemaal niet meer meebiedt op de voetbalrechten. De commerciëlen moe ten echt een tegenoffensief beginnen. Modelleer RTL Voetbal naar Boer Zoekt Vrouw, zou ik zeggen. Noem de komende aflevering 'AZ Zoekt Spits'. Misschien dat Alfonso Alves dan wat kijkers terugpakt van presentatrice Yvon Jaspers. Ik geef toe, het is een wanhoopsoffensief Hij kost namelijk maar 18 miljoen euro, zij is onbetaalbaar. Ik wil natuurlijk niet de volkswoede over me afroepen COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Temeuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tandartsen zijn bang voor melkgebitjes en de jonge bezittertjes daarvan. CZ en GGD vinden het tijd voor de kindertandarts. Die wellicht ook weer langs de scholen moet. door Claudia Sondervan Tandartsen gaan het vul len van gaatjes in melkge- bitten uit de weg uit vrees jonge kinderen angst voor de tandarts aan te ja gen. Dat ontdekte het College voor Zorgverzekeringen. Tegelijkertijd lijken ouders de tandzorg voor hun kinderen te laten lieren. Als zij zelf niet verzekerd zijn komen ze vaak ook niet met hun kinde ren naar de praktijk voor controle. Caries in melkgebitten is in op mars en maar zeventien procent van de gaatjes in melkgebitten van vijfjarige kinderen blijkt behan deld door een tandarts. De Nederlandse Maatschappij voor Tandheelkunde heeft een campagne opgezet: Kies voor Gaaf Een van de doelen is een behandet- protocol voor melkgebitten om een eind te maken aan de twijfel en willekeur bij tandartsen als het om jonge patiëntjes gaat. De NMT roept echter ook om een nieuwe colllectieve vorm van zorg voor jonge gebitten via scholen. In Zeeland is de schooltandarts al heel lang verdwenen: nog voor de oprichting van de Gemeenschap Van melkgebit naar blijvend gebit pelijke Gezondheids Dienst„Het is niet zo verkeerd dat de school tandarts weg is. Die werd per ver richting betaald en dat leidde soms tot weinig geduld", weet mondhygiëniste Emmy Heineke. Maar een nieuwe vorm van tand heelkunde voor basisschoolkinde ren lijkt raadzaam, erkent ze. Bij het consultatiebureau wordt gead viseerd met poetsen te beginnen zodra een baby zijn eerste tandjes krijgt, maar gezien de staat van de gebitten van schoolkinderen lijken ouders zich daar weinig druk om te maken, weet zij. Heineke werkt als tandheelkundig preventiewerker bij de GGD Zee land en kan haar twintig uur per week ruimschoots vullen met alle aanvragen van scholen voor poets instructies en voorlichtingsavon den. Echte feiten over de staat van de Zeeuwse melkgebitjes zijn er niet. Heineke kan een indicatie ge ven: zij regelde inmiddels dat 4833 Zeeuwse basisschoolkinderen op 42 scholen een keer per week een fluorspoeling krijgen. Geholpen door 'spoelouders' moeten de kin deren een fluoroplossing een mi nuut lang in de mond houden en dan uitspugen, ter versterking van hun gebit. De kinderen zijn gesignaleerd tij dens de gezondheidsonderzoeken die de GGD leerlingen op vijf- en elfjarige leeftijd geeft. Er wordt dan globaal naar de mondverzor- ging gekeken, zegt Heineke. Op tandbederf wordt niet gecontro leerd. Dat moet de huistandarts doen. Maar achttien procent van de kinderen tot zeventien jaar is vorig jaar niet bij de tandarts ge weest voor controle, constateerde Vanaf ongeveer hun vijfde jaar beginnen kinderen met het wisselen van het melkgebit, dat dan nog uit twintig tanden en kiezen bestaat. Er komt een blijvend gebit voor in de plaats, dat rond het twintigste levensjaar volledig is en dan bestaat uit 32 tanden en kiezen. doorkomst gewisseld 1 snijtand 8-9 maanden 6-8 jr. 2 snijtand 12-30 maanden 7-9 jr. 3 hoektand 20 maanden 10-11 jr. 4 kleine kies 16 maanden 9-11 jr. 5 kleine kies 12-30 maanden 11-12 jr. 6 grote kies 5-6 jaar 7 grote kies 11-12 jaar 8 verstandskies 18-21 jaar blijvend bovengebit blijvend ondergebit zorgverzekeraar CZ na bestude ring van de declaraties uit haar ver zekerdenbestand. „Daar schrokken we van", zegt CZ-woordvoerder Jo sephine Vogel. Bij CZ wordt nage dacht of er speciale kindertandart sen gestimuleerd moeten worden. In het CvZ-onderzoek vragen tandartsen zelf ook om meer ver- wijsmogelijkheden naar gespeciali seerde kindertandartsen en, bij zeer angstige kinderen, naar de Centra Bijzondere Tandheelkun de. Zeeland telt een aantal tandart sen die bijzondere affiniteit met kinderen hebben. GGD en CZ ver wijzen ouders van kinderen met tandartsangst naar hen. Maar deze tandartsen geven geen ruchtbaar heid aan hun interesseveld, uit vrees voor te grote toeloop. Een Centrum Bijzondere Tandheelkun de heeft Zeeland in Ziekenhuis Walcheren. Maar ook dat kampt met een grotere toeloop dan het verwerken kan. „De oplossing moet toch uit de beroepsgroep zelf komen," zegt Vogel van CZ. Of een zieke meldtand of-kies be handeld wordt lijkt nu een gok. CvZ constateert dat oudere tand artsen kinderen eerder behande len dan jongere en dat tandartsen die in Amsterdam of het buiten land zijn opgeleid minder ingre pen doen bij jonge kinderen dan die van andere Nederlandse oplei dingen. Vrouwelijke tandartsen pakken eerder naar de boor bij melktandbederf dan hun mannelij ke collega's, en ook bij jongere kin deren. De zorgverzekeraars advise ren halfjaarlijkse controle vanaf het tweede levensjaar. Nog maar de helft van de tandartsen zet de kinderen uit hun patiëntenbe stand vanaf die leeftijd in de be- handelstoel. De tandheelkundige zorg is voor ieder kind in de basis verzekering vergoed. Per 2008 zelfs tot het 22e jaar. Als de tandarts dat nodig vindt worden ook meerdere consulten dan de jaarlijkse ver goed in de basiszorgverzekering. door Ondine van der Vleuten Toen Els Heijers in 1980 een tandartspraktijk begon in Kortgene, had ze het al snel gezien. Dat kon en moest beter met die kindergebitjes. Binnen een jaar had ze een speciaal pro gramma ontwikkeld. Intussen we ten kleuters in Kortgene niet be ter: Zodra je 2,5 jaar oud bent, ga je naar de tandarts. Elke woensdag middag zitten er vier kleuters met hun ouders bij Heijers in de behan delkamer. Ze mogen alles bekij- Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T\rwry De PZC gaat zorgvuldig om nvt persoonsgegevens in het coWon treft nadere informatie 17-jarige poes inzet van onenigheid tussen ambulance en asiel. door Melita Lanting zierikzee - Zeventien jaar is poes Monica, en nu - op haar oude dag - wordt er geruzied over bij wie ze mag gaan wonen. De bazin van de poes is onlangs overleden. Omdat de poes alleen in het huis achter bleef is de dierenambulance van stichting Dierenvrienden Schou wen-Duiveland gebeld om de kat naar het asiel te brengen. „Wij zijn de kat gaan halen, maar het beest was helemaal van de kook en daar om hebben wij besloten dat het beest bij ons mag wonen. We wa ren er bovendien niet zeker van dat ze een asiel zou overleven", zegt Lia Storm van de dierenvrien den. „Dat had ze helemaal niet mo gen doen. De poes moest naar het asiel want dat had mevrouw in haar testament bepaald", zegt Jo- landa Meerman van het dierena siel Schouwen-Duiveland. Nadat de notaris nog eens duidelijk had gemaakt dat de kat toch echt naar het asiel moest, is Monica wegge bracht. Storm claimt nu dat er af spraken gemaakt dat de kat wordt herplaatst bij haar thuis. „Maar we kregen Monica niet meer mee en we wilden nog zo goed voor het diertje zorgen." Meerman zegt dat er geen afspraak is en wil de kat niet herplaatsen bij Storm. „Zij voelt zich uitverkoren voor deze kat maar wij zien dat anders. Wij kijken naar het belang van het dier en wij beslissen uiteindelijk waar ze naartoe gaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2