Nieuwe media ontsluiten oude krant dorp niet zitten Provincie betaalt geen Stichting beseft dat brug niet terugkomt schadevergoeding Ikea opent in najaar filiaal in Gent-Zuid WPZC Woensdag 16 januari 2008 23 Burgemeester Asselbergs (links) en directeur Ton Brandenbarg van de Zeeuwse Bibliotheek openen de digitale krantenbank. foto Marijke Folkertsma Zierikzeesche Nieuwsbode aan vergetelheid ontrukt. door Ali Pankow zierikzee - Hoe stond dat tien, twintig of misschien wel honderd jaar geleden nou in de Zierikzee sche Nieuwsbode? Op die vraag is sinds gisteren vrijwel direct ant woord te geven, In het gemeente huis in Zierikzee werd de Zeeuwse digitale krantenbank officieel in ge bruik genomen. Het betreft een nieuwe internet dienst van de Zeeuwse Bibliotheek en de archiefdiensten in Zeeland. Met het toegankelijk maken van de Zierikzeesche Nieuwsbode (van t844 tot 1998) is een begin ge- andere dorpen wacht men nog af De dorpsraad van Zoutelande maakt zich er nog niet druk over. Maar in Meliskerke zal de dorps raad zich binnenkort zeker over de boerderijschool buigen, zegt voor zitter C. de Smit. Hijzelf ziet er, voor eigen rekening sprekend, voordelen in. 'Het bevordert het denken dat je ook heel goed kan wonen in een dorp waar geen school meer is van je eigen rich ting'. „In Meliskerke hebben we straks al leen nog een reformatorische school", zegt De Smit, „Mensen die op zoek zijn naar een woning, maar hun kinderen liever niet naar een reformatorische school sturen, zullen nu nog geneigd zijn Meliskerke links te laten liggen. maakt met wwui.krantenbankzee- land.nl. Dit betekent dat een rijk ar chief van 192.196 krantenpagina's thuis achter de computer kan wor den nageplozen. Uiteraard is de krantenbank ook via de websites van de gemeente en van de Zeeuw se Bibliotheek bereikbaar. „Het licht, dat in 1998 uitging voor de Zierikzeesche Nieuwsbode, gaat hiermee weer aan", vindt gemeen tearchivaris Huib Uil. Het aan de vergetelheid ontrukken van de Zie rikzeesche Nieuwbode is nog maar het begin. In de komende vier jaar wordt een grote hoeveelheid kran ten vanaf 1758 aan dat archief toege voegd. Het gaat dan om: de Middel- burgsche en Vlissingsche Courant, de Eendrachtbode en Zeeuws-Vlaamse kranten zoals het Zou ergens tussen Biggekerke, Zou telande en Meliskerke een boerde rijschool komen, dan vervalt dat bezwaar. Mensen zullen zich dan net zo gemakkelijk in Meliskerke vestigen als in één van de andere omliggende dorpen. Het zal dan niet meer als een probleem wor den ervaren dat een dorp geen school heeft. Zoals mensen nu ook al niet meer eisen dat in ieder dorp een supermarkt aanwezig is." Daar komt volgens de Meliskerkse dorpsraadvoorzitter nog bij dat de functie van de basisschool veran dert. „Die moet nu ook gaan voorzien in voor- en naschoolse opvang. Een dorp is daar vaak te klein voor. Zoiets kan je veel beter reali seren op streekniveau." Hulsterblad. In de loop van dit jaar komen de Zierikzeesche Courant, de Goesche, Ierseksche en Tool- sche Courant en het Noord-Beve- landse Nieuws- en Advertentie blad beschikbaar. Nieuwe media en oude kranten vertegenwoordigen twee verschil- 'Echt geweldig. Het is de toekomst van het verleden' lende werelden, maar vinden el kaar in de Krantenbank Zeeland. „Ik vind dit echt geweldig. Het is de toekomst van het verleden", luiddde de enthousiaste reactie van de Schouwse burgemeester As- Vlissingers stappen naar Raad van State voor schade aan huizen. vlissincen - De provincie blijft bij haar weigering een schadevergoe ding te betalen aan enkele Vlissin gers. De zaak dient binnenkort bij de Raad van State. Een paar bewoners van de wijk Bossenburg claimen dat hun hui zen beschadigd zijn geraakt door de aanleg van de rondweg tussen Vlissingen en Koudekerke (S14/ S15). Bij twee huizen zouden de serres zijn verzakt. De provincie heeft destijds de scha de laten onderzoeken door een ar- selbergs nadat hij met directeur Ton Brandenbarg van de Zeeuwse Bibliotheek de digitale kranten bank officieel in gebruik had ge steld. „Uiteindelijk worden 47 titels van de voorgangers van de PZC di gitaal ontsloten", zegt Marlies lon gejan van de Zeeuwse Bibliotheek. Verder gaf zij aan dat de kranten bank in de loop van 2008 ook on derdeel gaat vormen van het digita le Zeeuwse archief. Over circa vier maanden is een schat aan informa tie over het Zeeuws cultureel erf goed op één website www.geschie- deniszeeland.nlte vinden is. Naast dit krantenarchief vindt de digitale bezoeker daar ook de Beeldband met 170.000 foto's en de documen tatie van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland. chitect uit Zeeuws-Vlaanderen. Die heeft vastgesteld dat er welis waar sprake was van verzakkin gen, maar dat die niet rechtstreeks zijn veroorzaakt door de werk zaamheden voor de aanleg van de rondweg. Hij achtte het zelfs niet aannemelijk dat de schade daar door ontstaan zou kunnen zijn. De bewoners leggen zich daarbij niet neer. Zij hebben alle beroeps procedures via de provincie en de rechtbank al doorlopen en komen nu uit bij hun laatste kans: de Raad van State. De provincie houdt vanwege bewe zen succes vast aan het eerdere ver weer en wijst op de conclusie van de architect. Vrienden Middelburg wilden in 2005 nog over locatie Goes praten. door Emile Calon middelburg - De stichting Vrien den van Middelburg was ooit niet zo'n verklaard tegenstander als nu van verplaatsing van de monumen tale voetgangersbrug naar Goes. Dit blijkt uit een brief van de stich ting van 25 november 2005, ge richt aan het dagelijks gemeentebe stuur van Middelburg. In die tijd was zelfs herplaatsing van die spoorbrug in Utrecht voor die stichting nog bespreekbaar. 'Met het station, het seinhuisje en de goederenloods vormde de brug een historisch gegroeid ensemble Nu die loods en het seinhuis je zijn opgenomen in het museum plan van de Stoomtram Goes-Bor- sele zou het mogelijk zijn de brug weer met de loods en het seinhuis je te herenigen tot een geheel. Dit is voor ons geen noodzaak, het is wel bespreekbaar. Evenzo zou de mogelijkheid om de brug naar het Spoorwegmuseum te Utrecht over te brengen onderzocht kunnen worden', staat in die bewuste brief te lezen. Maandag, tijdens het debat in de Middelburgse raadscommissie over het al dan niet verplaatsen van de brug, kon voorzitter P. Smallegange van de stichting zich nog niets van die bewuste brief herinneren. Gisteren, nadat hij de brief met zijn handtekening met ei gen ogen had gezien, merkte hij op dat praten niet verward mag worden met toestemming geven voor verhuizen. „Daar waren en zijn we tegen." Gezien de stemver houding in de commissie beseft Smallegange dat de voetgangers brug niet herplaatst zal worden in Middelburg. Hij betreurt dat zeer omdat volgens hem die brug uit 1871 'echt bij Middelburg hoort'. door Wout Bareman gent - Het stadsbestuur van Gent heeft vergevorderde plannen vooi de bouw van een outletcentrum in de directe omgeving van het evenementencomplex Flanders Ex po. Daar wordt ook de grootste Ikea-vestiging van België (30.000 vierkante meter) gebouwd. Ikea wil komend najaar de deuren openen; de bouwvergunning is in middels binnen. De vestiging biedt werk aan 450 mensen. Het stadsbestuur wil al jaren een outletcentrum (fabriekswinkels) verwezenlijken. Aanvankelijk zou dat verrijzen in de wijk Muide in Gent-noord, maar na een negatie ve uitspraak van de Raad van State worden nu de mogelijkheden bij Flanders Expo bekeken. Het com plex, dat binnen twee jaar gereed moet zijn, gaat 25.000 vierkante meter beslaan en levert 700 ar beidsplaatsen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25