Zeeland Nog geen zicht op huisvesting HKPD Nieuwe zwemschool garandeert diploma ïrXTS.tïS' Biggekerke ziet school buiten Zeelandbrug bediend vanuit Vlissingen Bomen op de weg door harde wind Verbouw Dert-panden vergt 14 maanden Marktkramen dreigen lucht in te vliegen Lichtjes van de Schelde in Kerkje van Ellesdiek Bromfietser gewond bij ongeval Hoek De zesjarige zoon van Philippe en Corrie Marteijn speelt in het speciale zwempak dat ervoor zorgt dat hij blijft drijven. foto Corrie Marteijn 22 Woensdag 16 januari 2008 PZC Kinderen kunnen in één jaar tijd drie zwemdiploma's halen. door Emile Calon vlissingen - Het kan, in een jaar de zwemdiploma's A, B en C ha len. Die verzekering geven Philip pe en Corrie Marteijn. Niet meer twee tot drie jaar wekelijks naar het zwembad en bij vertrek je af vragen wat je kind nu weer ge leerd heeft. „Nee. Na elke les voor uitgang zien." De beide Middelburgers starten in juni in Vlissingen met hun Zwem school Zeeland. Een school die ouders de garantie geeft dat hun kinderen in een jaar die drie diplo ma's halen. En dat voor een be drag van 849 euro. Voor dat geld volgen de kinderen van vijf jaar of ouder elke week een les van 2,5 uur of twee lessen van drie kwartier. Het zwembad waarin dat allemaal kan, komt in het Edisonpark bij Vlissingen. De eerste paal gaat vandaag de grond in. De zwemlessen starten in juni in een bad dat 25 bij 7,2 meter meet. De twee startende ondernemers geven direct toe dat 849 euro een smak geld is. Tegelijkertijd reke nen ze voor dat drie jaar zwemles sen volgen veel duurder is. Ze ver tellen dat drie diploma's in een jaar mogelijk is door de groepen te beperken tot maximaal zes. En door les te geven in zwempakjes waardoor de kinderen kunnen drij ven. Volgens hen geven de pakjes de kinderen een enorm vertrou wen. Ze wijzen naar hun zesjarige zoon die, zo lacht Corrie, met de verkeerde genen geboren is, want hij heeft nogal last van watervrees. Met het pakje aan durft hij echter zo in een zwembad te springen. Philippe: „Want hij weet dat hij dankzij dat pakje blijft drijven." De twee vertellen ook dat plezier voorop staat bij het lesgeven. De kinderen gaan volgens hen als het ware spelend leren zwemmen. De twee kwamen een jaar geleden op het idee om hun zwemschool te beginnen. Vooral omdat ze za gen dat de persoonlijke aandacht verdwijnt voor de lessende kinde ren. Het zwemwater in het nieuwe bad is warm: 32 graden. „Een idea le temperatuur. Geen bibberende kinderen meer. Er gaat geen ener gie verloren als ze even op de kant staan." De toekijkende ouders hoeven ech ter niet in die hitte te zitten. Die kunnen vanachter glas zien hoe de vorderingen zijn. Dat warme water is niet alleen be doeld voor het leszwemmen. De twee richten zich ook op mensen die om medische redenen moeten zwemmen zoals reumapatiënten. „En op mensen die aan hun condi tie willen werken." In juni opent in Vlissingen de Zwemschool Zeeland. Voor 849 euro krijgen ouders de garantie dat hun kind binnen een jaar de zwemdiploma's A, B en C haalt. Emergis doet vaag over hoger beroep en zoektocht naar pand. door Wendy van den Hurk vlissingen - Een hoger beroep te gen de uitspraak van de rechtbank dat het HKPD binnen elf maan den moet verhuizen uit de Coosje Buskenstraat in Vlissingen heeft geen prioriteit voor 'moederorgani satie' Emergis. De zoektocht naar andere huisvesting heeft dat wél. Al wil die niet erg vlotten. De gemeente Vlissingen heeft ook al geprobeerd een ander pand te vinden voor het Huiskamerproject voor Drugsgebruikers. En of er nu weerstand was uit de omgeving, uit de raad of wethouder Ellie Wal- rave kwam met nieuwe inzichten in de verslavingszorg: telkens stok te de zoektocht. Ook het HKPD wil het maar niet lukken. We doen ons best, klinkt het telkens uit de Coosje Buskenstraat. zierikzee - Vanaf vandaag wordt de Zeelandbrug vanuit de centrale post in Vlissingen bediend. Voor alle zekerheid blijft de brugwach ter deze week nog op zijn hoge post. Voor de beroepsvaart kan de brug nu 24 uur per dag, zeven dagen per week draaien. De openingstij den voor de recreatievaart zijn ver ruimd van 6.00 tot 19.00 uur naar 6.00 tot 22.00 uur. vlissingen - De politie Zeeland kreeg gistermiddag en het begin van de avond diverse meldingen binnen van overlast door harde wind op Walcheren. Op de Buckseweg in Westkapelle en de Bieweg in Veere was een boom op de weg gewaaid. Bij wo ningen aan de Breestraat en in de Schoolstraat in Vlissingen waren pannen van het dak gewaaid. Datzelfde zegt Emergis nu, jaren la ter. Terwijl de tijd dringt: als de op vang in december niet weg is, tim mert de gemeente de tent dicht. „We zijn in volle voorbereiding om een oplossing te zoeken", laat Rozette Wille weten. Zij is direc teur verslavingszorg bij Emergis. Sinds het HKPD daar onderdeel van uitmaakt, voert zij het woord. „De sociale verslavingszorg is jaren lang uitstekend neergezet door het HKPD. Dat moet zo blijven." Maar waar die vanaf volgend jaar haar tachtig verslaafde cliënten gaat verzorgen? „We zijn ons nog aan het oriënteren. Zoiets moet je breed bekijken. Waar is het HKPD goed in en welke functies wil ze in een pand vervullen? Nee, we heb ben nog geen ander pand. Maar ik Het HKPD is terug bij af: Emergis gaat binnenkort praten met de gemeente Vlissingen voor een an der pand. Eigen zoektochten lij ken op niets uit te lopen. vlissingen - Projectontwikkelaar Marsaki start waarschijnlijk bin nen nu en anderhalve maand met het verbouwen van de voormalige Dert-panden aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Van het rechterpand blijft alleen de voorgevel staan, het linkerpand wordt volledige nieuw bouw. Ze zijn in veertien maan den klaar. Directeur Ruud de Baar heeft nog niks verkocht, maar wel al belangstelling bespeurd. goes - De Goese weekmarkt is gis teren eerder gestopt vanwege de harde wind. Normaal gesproken kan tot een uurtje of vier worden gekocht bij de kramen, maar nu pakten de meeste marktkooplui om half drie al hun boeltje. Door de windvlagen dreigden sommige kramen de lucht in te gaan. Verder deden zich in Goes geen noemens waardige incidenten voor. ben er zeker van dat de gemeente bereid is te helpen. Zij is altijd een goede gesprekspartner geweest." De advocaat van het HKPD zei in de rechtbank nog dat het 'volstrekt onmogelijk' is de opvang te verhui zen. Wille weet het niet. „Belang rijker is: hoe kunnen we het wél la ten lukken? Natuurlijk hebben we alternatieve locaties in gedachten. Of die in Vlissingen zijn, daar laat ik me niet over uit." Misschien kan de fusie met Emer gis het verschil maken: de organisa tie heeft nog wel wat lege panden. Ook daar wil Wille niet op ingaan. Ze zegt wel te overwegen in be roep te gaan tegen het vonnis van de rechtbank. Prioriteit heeft dat echter niet. „We moeten eerst alle wensen in kaart brengen." Oriënteren, bekijken, alles in kaart brengen... Moeten de instellingen niet gewoon keihard aan de slag om december te halen? Jawel, zegt Wille. „Daarom gaan we binnen kort praten met de gemeente." ellewoutsdijk - 't Kerkje van El lesdiek houdt zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur een open middag. In 't Kerkje is de tentoonstelling 'De lichtjes van de Schelde' te zien met schilderijen van Lea d'Huyvet- ter. Zij schilderde meer dan vijftig jaar op en langs de Westerschelde. De expositie omvat een veertigtal schilderijen, etsen en enkele aqua rellen. De kunstenares is tijdens de open middag aanwezig. hoek - Een 17-jarige bromfietser uit de gemeente Terneuzen is giste rochtend gewond geraakt bij een aanrijding met een fietser in Hoek. De fietser, een eveneens 17-jarige inwoonster van de gemeente Ter- neuzen, verleende geen voorrang en botste daardoor tegen de brom fietser. Die liep schaafwonden en een gekneusde pols op. De fiets- ster bleef ongedeerd. Commissieleden willen dorpen en scholen horen over clustering door Henk Postma domburg - De gemeente Veere houdt er rekening dat schoolbestu ren uiteindelijk kiezen voor samen voeging van scholen uit verschil lende dorpen in één centraal gele gen gebouw. De gemeenteraad wil daarover nader overleg met de scholen. In de wandelgangen gin gen gisteravond stemmen op daar ook de dorpsraden bij te betrek ken. Om ruimte te scheppen voor dis- i cussie besloot de raadscommissie voor Maatschappelijke Ontwikke- [ling gisteravond de behandeling van een nota over de huisvesting van scholen tot nader order uit te stellen. Dat gebeurde op voorstel van SGP-raadslid A. Schot. Desgevraagd lichtte hij toe: „Eén van de vragen is of we nog wel moeten vasthouden aan het princi pe dat in iedere woonkern ten minste één school aanwezig moet zijn. Reformatorische ouders vin den het heel gewoon dat kinderen reizen om naar school te gaan. Maar ik kan me voorstellen dat die gedachte in de woonkernen nog geboren moet worden." Het bestuur van het protestants- christelijk onderwijs op Walche ren ziet in samenvoeging een kans om de onderwijskwaliteit te verho gen en het platteland te helpen aan extra voorzieningen. Dorpsbewoners vinden eigen school essentieel voor de leefbaarheid. door Henk Postma biggekerke - Als het aan Biggeker ke ligt, kan het protestants-christe lijk onderwijs op Walcheren de plannen voor een boerderijschool voorlopig maar beter vergeten. Tenzij zo'n multi-functioneel schoolgebouw in of bij het dorp zou worden neergezet. In Biggekerke voelen ze er niets voor de eigen voorzieningen over te hevelen naar een school- en ge meenschapsgebouw in de polder. Ook niet wanneer dat kinderen toponderwijs, en dorpsbewoners veel meer voorzieningen biedt. Zo'n multi-functionele boerderij- school, compleet met sociale en culturele voorzieningen, een sport zaal, kinderopvang, manege en tuin, komt binnen bereik wanneer meerdere dorpen er hun schou ders onder zetten. Biggekerke, Zoutelande en Melis- kerke zouden het op Walcheren voor elkaar kunnen krijgen. De eerste twee dorpen zijn toe aan een nieuwe basisschool. Biggeker ke wenst ook een nieuw dorps huis. En Meliskerke raakt dit jaar de protestants-christelijke basis school kwijt. Maar het idee is in Biggekerke niet aangeslagen. „De bewoners vin den de aanwezigheid van een school in eigen dorp essentieel voor de leefbaarheid", zegt voorzit ter C. Landré van de dorpsraad. Hij leidt dit af uit de resultaten van de Dorpsblik-enquête over de toekomst van het dorp. Tachtig procent van de inwoners vindt de aanwezigheid van een school in het dorp 'zeer belang- 'Mensen eisen ook niet meer dat ieder dorp een supermarkt heeft' rijk', en zeventien procent 'belang rijk'. De dorpsraad strijdt dan ook voor een nieuwe dorpsschool in combinatie met het dorpshuis en 'nog wat andere voorzieningen'. „Misschien kunnen daar dan ook nog wat zorgwoningen bij." In de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24