Gezondheid Probeer een goed huwelijk PZC Woensdag 16 januari 2008 17 gelijkse taken. Moet je 'alles' alleen doen, dan is het stressen. Dat kan een kwade invloed uitoefenen op je hormoon- en afweersysteem en wordt in verband gebracht met be langrijke doodsoorzaken als hart en vaatziekten, kanker en longkwa len. Rommelt het echter in je hu welijk, dan is het vanwege relatie stress met je conditie waarschijn lijk minder goed gesteld. Vrouwen Bruin uit. „Het is natuurlijk gewel dig als zo'n vrouw hiermee is ge holpen en dus niet naar huisarts of specialist hoeft." Volgens de uroloog biedt deze test, die 15 euro kost, een voor 90 pro cent betrouwbare diagnose. „Dat weet ik omdat ik al drie jaar met dit programma werk op de poli in Roermond. Het enige verschil is dat nu alle mensen op de hele we reld deze diagnose kunnen krijgen als ze de vragenlijst invullen. Dat kon voorheen niet." Het interne programma loopt in die gelukkig zijn getrouwd, heb ben een lagere bloeddruk, een la ger cholesterolgehalte en een ge zonder lichaamsgewicht dan hun seksegenoten die het in hun huwe lijk slechter treffen, berichtten on derzoekers in Health Psychology. Andere researchers stelden vast dat mensen in een slecht huwelijk een permanent hogere bloeddruk hebben en in een goede echtver- middels drie jaar in dertien zieken huizen in Nederland. Een aantal patiënten had ook zonder bezoek aan de bekkenbodemspecialist of uroloog geholpen kunnen zijn, zo wijzen de ervaringen uit. „Wie naar de uroloog stapt, wordt ook door hem geholpen. In het zelf zorgmodel kan de vrouw zelf afwe gen of de internetadviezen vol doende zijn of dat ze daarna als nog naar de dokter gaat." Het belangrijkste is dat de vrouw de adviezen en tips ook daadwer kelijk opvolgt. „Enige zelfdiscipli- bintenis juist een lage bloeddruk. Recent stelden onderzoekers van de University of California dat ge lukkig getrouwde vrouwen met een drukke baan en kinderen na hun werkdag veel sneller van dage lijkse stress herstellen dan vrou wen in dezelfde situatie met een slecht huwelijk. In Psychosomatic Medicine rapporteerden onderzoe kers dat mannen met echtgenotes ne is noodzakelijk", benadrukt De Bruin, die op het idee voor dit in- ternetzelfhulpprogramma kwam toen hij vijfjaar geleden voorstel de een incontinentiepoli in Roer mond op te zetten. Om alles te kunnen vergelijken, wilde hij stan daardvragen met slechts een paar mogelijke antwoorden. Hij ontwierp een programma, pre senteerde het op congressen en symposia en kreeg er eind vorig jaar een wetenschappelijke prijs voor. „We doen steeds meer met internet. Daar speel ik op in. Als het de patiënt helpt, hoeven de verzekeraars weer minder luiers te vergoeden, hoeven de patiënten niet naar de dokter en wordt de kwaliteit van leven voor de vrouw in kwestie beter. Het levert voor ie dereen voordeel op." met narigheid op het werk bijna driemaal zoveel kans op hart- en vaatkwalen hebben dan gemid deld. Vrouwen die zich in echtelij ke conflicten inhouden, lopen vier maal meer gevaar voortijdig te ster ven dan vrouwen die dat niet doen. Kortom, is je gezondheid 'gruwelijk en afschuwelijk', bel dan niet de huisarts, maar de rela tietherapeut. Enbrel lijkt goed middel bij Alzheimerpatiënten De geestelijke vermogens van een 81-jarige patiënt bij wie twee jaar eerder de ziekte van Alzheimer was vastgesteld, verbeterde fors en binnen tien minuten nadat hij via de ruggenmergvloeistof het mid del etanercept (merknaam Enbrel) kreeg. Dit meldt E. Tobinick (Uni versity of California, Los Angeles) in het vakblad Journal of Neu- roinflammation. Nader onderzoek moet uitwijzen of dit middel een bruikbare en veilige therapie is bij de ziekte van Alzheimer. Enbrel is een geregistreerd middel tegen on der meer psoriasis en reuma. Dutje stimuleert nieuwe kennis te onthouden Niet alleen nachtelijke slaap, maar ook een dutje overdag bevordert het vastleggen van recent opgeda ne kennis of vaardigheden in het langetermijngeheugen. Ook is het na het dutje veel gemakkelijker om nieuwe informatie te kunnen onthouden Dit meldt M. Korman (universiteit Haifa) in het vakblad Nature Neuroscience. Hij komt tot die conclusie op basis van experi menten waarbij vrijwilligers be paalde bewegingen met hun vin gers moesten aanleren, al of niet onderbroken door een dutje. Kinderen met broze botten moeten trainen Kinderen die door een genetische afwijking (osteogenesis imperfec ta) broze en zwakke botten heb ben, zijn gebaat bij aangepaste trai ning. TXveemaal per week met fy siotherapeuten fietsen, wandelen en krachttraining doen, leidt in drie maanden tijd tot betere condi tie, meer spierkracht en minder vermoeidheid, stelt M. van Brussel (UMC Utrecht) in het vakblad Journal of Pediatrics op grond van test bij 34 kinderen. De training moet wel voortgezet worden om de verbetering vast te houden. Hersenen blijven langer goed dan altijd gedacht Dat onze hersenen tussen het 18e en 26e levensjaar op hun top zijn, is een mythe. Veel vaardigheden, bijvoorbeeld rekenen en wiskun dig denken, blijven lang intact. Ver bale capaciteiten nemen vaak zelfs toe met het ouder worden. Dit meldt L. Larsen (universiteit Aar- hus) in het vakblad Intelligence, op grond van gegevens van 4.300 personen. Pas als de afname van de hersencellen niet gecompen seerd wordt door toegenomen vaardigheden, is er achteruitgang van de prestaties van de hersenen. Roken vermindert de concentratie bij tieners Tieners die zelf roken of van wie de moeder tijdens de zwanger schap heeft gerookt, hebben meer moeite om zich te concentreren op geluiden, bijvoorbeeld gespro ken tekst, dan tieners die niet ro ken of van wie de moeder niet rookte tijdens de zwangerschap. Zij zijn sneller afgeleid door ande re geluiden of door beelden. Dit stelt L. Jacobson (Yale Universitiy, New Haven) in het vakblad Jour nal of Neuroscience. Hij doet zijn uitspraken op grond van tests en hersenscans bij 67 tieners. Tips en adviezen van www.incontinentiezeifzorg.nl Drink niet meer dan drie liter vocht per dag. Houd bij twijfel een plaslijst bij, waarbij u urine opvangt in maatbeker om zo hoeveelheid in 24 uur te bepalen. Een vol wassene plast normaal tussen 1200 en 2800 ml per 24 uur. Doe bekkenbodemoefeningen. Trek de bekkenbodem (pias buis en anus) in door u voor te stellen dat u de plas ophoudt en probeer te voorkomen dat een windje ontsnapt. Voel het verschil tussen intrekken en loslaten. Doe oefening in diver se standen (liggend, zittend, staand), enkele keren achter el kaar. Wacht een minuut en doe dan nog een reeks 'intrekken en loslaten'. Vrouwen die regelmatig ongewild urine verliezen, praten daar uit schaamte maar zelden over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17