Gezondheid Gezond blijven? Anonieme hulp bij plasproblemen Chauffeurs en medicijnen 1 6 Woensdag 16 januari 2008 PZC door Paul van Dijk Geen harde criteria om riskant rijgedrag te kunnen beoordelen Meneer Van Staphorst is net 65 jaar geworden. Ik ken hem als een joviale man die zijn leven lang werkte als taxichauffeur. De laatste twee jaar zag ik hem steeds vaker op het spreekuur. Hij was onzeker geworden en vertelde soms twee keer hetzelfde verhaal. Gisteren was hij anderhalf uur te laat op het spreekuur. Zijn vrouw had me 's ochtends al gebeld. „Hij vergeet alles dokter, soms kan hij zelfs de weg naar huis niet meer vinden. Gisteren lukte het hem niet het koffiezetapparaat te bedienen. Maar weet u wat ik het ergste vind? Hij kruipt gewoon achter het stuur. Ik durf er echt niet meer naast te gaan zitten. Al tien keer heb ik het besproken, maar hij blijft gewoon rijden. Kunt u het hem verbieden als hij straks op het spreekuur komt?" Het gesprek met meneer Van Staphorst verliep moeilijk. Hij leek achterdochtig, en toen ik het autorijden ter sprake bracht, werd hij nijdig. „Ik heb veertig jaar schadevrij door Europa ge reden dokter en dan stoppen? Geen haar op mijnDe rest van de zin kon hij zich niet her inneren. Het is niet eenvoudig mensen met wie je jaren vriend schappelijk bent opgetrokken het autorijden te ontzeggen. En wat is ontzeggen? Je kan als huis arts alleen dringend advies ge ven. In dit geval niet alleen aan meneer Van Staphorst, ook aan zijn familie. De dokter is geen politieagent. En wat te denken van meneer Van Halst. Goede bekende van de politie. Met een aanhanger transporteert hij tweedehands auto's door heel Nederland. Hij gebruikt overdag 6 tabletten van het kalmeringsmiddel diazepam (5 milligram), 's avonds neemt hij 100 mg tryptizol (antidepressivum) en dormicum als slaaptablet. Dit alles gecombineerd met een stevige borrel. Toen hij vorige week belde om medicijnen te bestellen, vroeg de assistente of hij een afspraak wilde maken. Op het spreek uur kwam hij mopperend binnen. Ik besprak (opnieuw) de in vloed van het medicijngebruik op zijn rijvaardigheid. Voorzich tig stelde ik voor een deel van zijn medicijnen af te bouwen. Dat was hij niet van plan. „Dan kan ik net zo goed meteen bij mijn moeder op het kerkhof gaan liggen", was zijn antwoord. Wat moet je doen in zo'n situatie? Het CBR bellen om door te geven dat het onverantwoord is dat deze man rijdt? Dat staat het beroepsgeheim niet toe. Tenzij de risico's van het rijgedrag zo groot zijn dat het beroepsgeheim er aan moet worden opge offerd. Dat is hier niet het geval, ik weet immers niet hoe ge vaarlijk zijn rijgedrag is. Waar trek je een grens? Wat moet je doen? En welke medicijnen zijn gevaarlijk? Zelfs over het laatste bestaat grote onduidelijkheid. Natuurlijk, medicijnen die het reactievermogen verminderen, zijn door de apotheek voorzien van een gele sticker. Weinig mensen la ten zich door deze waarschuwing afschrikken. Uit onderzoek (De Grilt 2005) blijkt dat 3 procent van de automobilisten mid delen gebruikt met een gele sticker. Volgens de Wegenverkeers wet mogen mensen geen auto besturen als ze onder invloed zijn van alcohol. Hetzelfde geldt voor geneesmiddelen. De maximaal toegestane alcoholconcentratie in het bloed is 0,5 promille. Voor geneesmiddelen is zo'n limiet er niet, omdat elk middel een andere concentratie heeft waarbij de rijvaardig heid wordt beïnvloed. Bovendien worden vaak verschillende middelen naast elkaar gebruikt. Alcohol- en drugsgebruik, en deze medicijnen maken het nog moeilijker beoordeelbaar. Ik heb als huisarts dus geen harde criteria op grond waarvan ik kan beoordelen hoe riskant het rijgedrag van meneer Van Halst is. Ik kan hem alleen op grond van mijn boerenverstand dringend adviseren geen auto te rijden met deze medicatie. Gelukkig komt er binnenkort een landelijke richtlijn genees middelen en verkeersveiligheid. Dit is een gezamenlijk advies van huisartsen en apothekers over geneesmiddelen en autorij den. Medicijnen worden hierbij in drie categorieën verdeeld. Middelen en combinaties van middelen in categorie III heb ben een dermate negatieve invloed op de rijvaardigheid, dat autorijden nadrukkelijk moet worden ontraden. Afgaand op het medicijngebruik van meneer Van Halst zal hij het autorijden moeten staken. Of hij voor deze nieuwe richt lijn echter gevoelig zal zijn, is de vraag. Wil je een lang leven, een uitstekende gezondheid en zo min mogelijk stress? Probeer eens een goed huwelijk. Zelfs aan de snelheid waarmee een wond heelt, kun je zien of iemand gelukkig getrouwd is. door Will Gerritsen illustratie Marco Jeurissen/CPD f I I et te denken I dat huwelijk al- leen rijmt op gru- I welijk en afschu- I welijk', schreef Adriaan Roland Holst (1880-1976) ooit. Wie echter weet hoeveel heil zame effecten een echtelijke ver bintenis kan sorteren, krijgt de in druk dat de 'prins der Nederland se dichters' meer verstand had van rijmen dan van gezondheidsfeiten. Feit: in vergelijking met andere sa menlevingsvormen voelen gehuw den zich het gezondst. Ook gezon der dan mensen die ongehuwd sa menwonen, stellen onderzoekers van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) op basis van cijfers uit 2003. Alleen staanden, gescheiden mensen en eenoudergezinnen voelen zich het minst lekker. Maastrichtse onder zoekers meldden vorig jaar in het vakblad Journal of Clinical Epide miology dan ook dat ongetrouwde werknemers zich vaker ziek mel den dan gemiddeld. Getrouwde mensen is ook een lan ger leven beschoren. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) leeft een getrouwde man van 50 gemiddeld 4 jaar langer dan een vrijgezel (cijfers uit 2000). Gehuwde vrouwen van 50 leven gemiddeld twee jaat langer dan seksegenoten die nooit in het hu welijksbootje stapten. Conclusie: de man trekt het grootste gezond heidsprofijt uit de echtverbintenis. Britse cijfers leren dat in de leef tijdsgroep 45-64 jaar de sterfterisi- co's bij singles vergeleken met ge huwden met ruwweg eenderde toenemen. Het overlevingsvoor- deel van getrouwde mensen werkt levenslang door, schreven Londen- se onderzoekers in Population Stu dies. Zij en het CBS stellen dat de overlevingsvoorsprong van gehuw den vergeleken met decennia gele den steeds groter wordt. Het ge zondheidsvoordeel van het huwe lijk doet het negatieve effect van ongezonde leefgewoonten verdam pen.Economen van de Universiteit van Warwick presenteerden in 2002 in Journal of Health Econo mics hun berekeningen (op basis van 12.518 personen) hierover. Trouwen, zo was een conclusie, vaagt het gezondheidsnadeel van roken helemaal weg, althans bij mannen. Voor vrouwen was dit ef fect half zo groot. De economen ontdekten verder dat een hoog in komen niet leidt tot langer leven. Waarom gaat een vrijgezel gemid deld eerder dood? Bijvoorbeeld omdat hart- en vaatziekten ondet singles veel vaker voorkomen. On getrouwde mannen lopen gemid deld 50 procent meer risico op een dodelijk hartinfarct, beroerte of wat dies meer zij dan hun getrouw de seksegenoten, toonden Britse wetenschappers in 1995 aan. Israëli sche onderzoekers ontdekten dat onder single mannen 25 procent meer kankersterfte voorkomt dan Vrouwen die bij hoesten, niezen of tillen veel urine verliezen, stappen daar pas mee naar de dokter als het écht een groot probleem is. Misschien onnodig, want het internetprogramma van uroloog Marcel de Bruin biedt zelfhulp. door Carola de Boer foto Phil Nijhuis/GPD Vrouwen die niet altijd hun plas kunnen ophou den en dus ongewild uri ne verliezen, praten daar zelden over. Ook al komt het vaak voor. Ruim één miljoen Neder landse vrouwen tot 65 jaar kam pen met urineverlies, zo blijkt uit onderzoeken. Maar ze schamen zich, zijn bang dat er natte plek ken in hun broek komen of dat an deren de urine ruiken. Ze kopen dikke maandverbanden en hopen dat het overgaat. Als ze al naar een huisarts stappen, schrijft die in 70 procent van de gevallen een luier voor, zo blijkt uit onderzoeken. „Dat is dus geen oplossing", zegt uroloog Marcel de Bruin (50), werkzaam in het Laurentius Zie- Opmerkelijke vondsten Handjes vasthouden en weg is de stress. Dat ontdekte de Amerikaanse neurowetenschap- per James Coan toen hij vrou wen een milde elektrische schok toediende, terwijl ze de hand van hun man vasthielden. Op hersenscans was duidelijk te zien dat de stress groten deels verdween. Dat was am per het geval wanneer de vrouw de hand van een wild vreemde vasthield en exact de zelfde schok kreeg. En: hoe ge lukkiger het huwelijk, hoe min der de 'schokstress'. De Amerikaanse psychiater Jani ce Kiecolt-Glaser deed een op merkelijke ontdekking. In een experiment bleek bij ruziënde stellen de genezing van (opzet telijk veroorzaakte) wondjes langzamer dan bij echtelieden met een gelukkig huwelijk. Het scheelde een volle dag, meldde ze in het vakblad Archives of General Psychiatry. De verklaring? Echtparen met een slechte relatie hebben nog al wat stress, reden waarom er veel stresshormonen (Corti sol) in hun bloed zit. Cortisol vertraagt echter de aflevering van helende stofjes (zoals cyto- kinen) bij de wond en daarmee de genezing. onder mannen mét boterbriefje. Deskundigen redeneren dat ge trouwden een gezonder leven lei den en minder risico nemen om dat ze zich verantwoordelijk voe len jegens hun wederhelft en kin deren. Geliefden letten beter op el kaar. In een onderzoek bij 65-plus- sers zagen Texaanse wetenschap pers dat late ontdekking van huid kanker bij weduwnaars bijna een derde vaker voorkomt dan bij ge huwden. De sterfte was ook hoger. Stressverlaging is volgens deskun digen van het Amerikaanse insti tuut Mayo Clinic een verklaring voor de gezondheidswinst onder gehuwden. Samen kun je het le ven beter aan en verdeel je alle da kenhuis in Roermond. „De kwaal wordt zo niet behandeld." Hij voegde zijn vakkennis en hob by samen en werkte de afgelopen jaren aan een computerprogram ma. Dat heeft als doel via een vra genlijst te achterhalen welk pro bleem de vrouwen met ongewenst urineverlies precies hebben en dan meteen advies te kunnen geven. Anoniem. Sinds kort kunnen deze vrouwen terecht op www.inconti- nentiezelfzorg.nl Met één druk op de knop versturen ze de antwoor den op de 45 vragen en krijgen binnen drie seconden een analyse terug. Compleet met diagnose, leef regels, oefeningen en ander advies. „Zodat de vrouw in kwestie thuis, zonder dat iemand het hoeft te we ten, kan werken aan bijvoorbeeld de bekkenbodemspieren", legt De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16