Buitenland Moskou is boos op Londen 'Magie houdt Soeharto in leven' Armere EU-landen ontzien bij uitstoot Acht jaar geëist tegen Zoë's Ark Man van tachtig zit vijftig jaar v in voorarrest Overstromingen in Mozambique PZC Dinsdag 15 januari 2008 9 Groot-Brittannië opent vestigingen ondanks Russisch verbod. sint petersburg - Rusland heeft gisteren woedend gereageerd op een Brits besluit om ondanks een verbod van Moskou vestigingen van de Britse culturele organisatie British Council in Sint Petersburg en Jekaterinenburg te openen. Rusland sprak van een opzettelijke provocatie en kondigde strafmaat regelen aan, waaronder beperkin- colombo - Een gevangene in Sri Lanka blijkt bijna vijftig jaar in voorarrest te hebben gezeten. De 8o-jarige man werd vorige maand onwel en vanwege een medische behandeling in een ziekenhuis ging de gevangenisdirectie het dos sier van de gevangene D.P. James eens opzoeken. Hij bleek in augus tus 1958 te zijn gearresteerd en nooit een proces te hebben gehad. James werd ervan beschuldigd zijn vader met een mes te hebben aan gevallen en verwond. James is vrij gelaten. Hij gaat volgens zijn advo caat schadevergoeding eisen. Opperste paraatheid in Indonesië vanwege zieke oud-dictator. door onze correspondent Esther de Jong jakarta - Indonesië bidt massaal voor het herstel van Soeharto, de man die het land 32 jaar lang in een ijzeren greep hield. De oud-dictator ligt al anderhalve week doodziek met hart-, nier-, long- en leverkwalen in een zie kenhuis in de hoofdstad Jakarta. Vrijdag stopte zijn hart even, maar een team van veertig artsen wist hem te redden. Sindsdien is het land in staat van opperste paraatheid. Vijf vliegtui gen staan klaar om zijn lichaam en familieleden over te brengen naar 'Veel Indonesiërs verlangen terug naar de tijd van de dictatuur onder Soeharto' het familiemausoleum in Solo. Pre sident Susilo Bambang Yudhoyo- no kwam vervroegd terug van een staatsbezoek. En op radio en televi sie is de toestand van Soeharto de opening van ieder journaal. De afgelopen week heeft Soeharto bezoek gehad van iedereen die er iets toe doet in Indonesië, de presi dent, hoge militairen, ministers, Kamerleden, cabaretiers. Ook de voormalige staatshoofden van om ringende landen kwamen langs. Allemaal om de man respect te be- gen ten aanzien van de visa voor diplomaten. Het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken ont bood de Britse ambassadeur in Rusland, Anthony Brenton, voor een uitbrander. De vestigingen gingen gisteren ge woon open, ondanks een bevel van de Russische regering dat zij met ingang van 1 januari moesten worden gesloten. De activiteiten van de British Council, de culture le afdeling van de Britse ambassa de, waren vanwege de nieuwjaars vakantie tot gisteren opgeschort. Franse aanklager komt met lichtere straf tegen leden hulporganisatie. door onze correspondent Olivier van Beemen créteil - De openbaar aanklager in Frankrijk heeft een gevangenis straf van acht jaar geëist tegen zes leden van de hulporganisatie Zoë's Ark. De celstraf moet acht jaar dwangarbeid vervangen, die het zestal was opgelegd door een recht bank in het Afrikaanse land Tsjaad, wegens poging tot het ille gaal ter adoptie aanbieden van 103 kinderen. De Franse rechter doet eind deze maand uitspraak. tuigen die niet alleen wordt gezien als corruptste Indonesische staats hoofd aller tijden, maar ook als een van de wreedste leiders van de vorige eeuw. Tijdens het keiharde regime van de 'lachende generaal' zijn hon derdduizenden Indonesiërs ver moord en verdwenen. Iets waar voor hij nooit is berecht. Bij het ziekenhuis staan af en toe groepjes demonstranten die vra gen om de berechting van de, in hun ogen, monsterlijke dictator. Het kleine aantal mensen dat mee doet aan protesten tegen Soeharto staat in schril contrast met de enor me hoeveelheid Indonesiërs die be terschap wensen voor Pak Harto, 'vadertje Soeharto' zoals hij nog liefkozend wordt genoemd. Soeharto was misschien een dicta tor, een groot deel van de bevol king verlangt terug naar die dicta tuur. Het leven is voor veel van de 235 miljoen Indonesiërs econo misch gezien niet makkelijker ge worden, sinds het land bijna tien jaar geleden werd veranderd in een democratie. Daarnaast speelt onwetendheid over Soeharto's wandaden een grote rol. Inmiddels is de geruchtenstroom ook op gang gekomen. Soeharto zou al dood zijn. Maar veel Java nen zijn ervan overtuigd dat hij door mystieke krachten in leven wordt gehouden. De 53-jarige marktkoopman Mahyudih weet het zeker: „Natuurlijk heeft hij ma gische krachten, het is anders toch niet mogelijk dat iemand die zo ziek is blijft leven." De Russische regering zei in de cember in een toelichting bij haar besluit dat nooit toestemming was gegeven voor de opening van bei de vestigingen. Zij waren dus ille gaal. Britse regeringsmedewerkers lieten daarna weten dat geen accep tabele gronden voor de veronder stelde illegaliteit waren gegeven. Ondanks een Russisch verbod besloot Groot-Brittannië vestigin gen van de culturele organisatie British Council in Sint Petersburg en Jekaterinenburg te openen. De gemoederen liepen gisteren hoog op in de rechtbank van Cré teil, een voorstad van Parijs. Tsja- diërs en enkele zwarte jongeren uit de buurt waarschuwden voor discriminatie en spraken van neo-kolonisatie. Medestanders van de Zoë's Ark, veelal aandoend als oude hippies, pleitten voor een nieuw, eerlijk proces voor de 'hulpverleners', die in hun ogen louter goede bedoelin gen hadden gehad. De Tsjadiër Allasra Naorguë van het Collectief van de 103 Kinderen hekelde de arrogantie van de advo caten van de Fransen, die de eer lijkheid van het proces in de Tsjadi- sche hoofdstad N'Djamena in twij- brussel - De armere lidstaten van de Europese Unie uit het voormali ge Oostblok worden ontzien bij de eisen die de EU zal stellen voor de uitstoot van het broeikasgas kooldi oxide. Dat hebben bronnen in Brussel gis teren gemeld. Volgende week woensdag presen teert de Europese Commissie een omvangrijk pakket maatregelen om de milieudoelen die vorig jaar maart door de regeringsleiders zijn afgesproken te halen. Zo moet de uitstoot van de gehele EU van De verhoudingen tussen Rusland en Groot-Brittannië waren al ge spannen, mede door de Britse eis om Andrej Loegovoj, de hoofdver dachte van de gifmoord op voor malig KGB-officier Aleksandr Litvi- nenko, uit te leveren. Rusland wei gert dit en is er op zijn beurt woe dend over dat Groot-Brittannië de bij verstek veroordeelde tycoon en Kremlin-criticus Boris Berezovski weigert uit te leveren. Deze heeft in Engeland politiek asiel gekre gen. Ook zette de Britse regering vier Russische diplomaten uit. fel trokken. „Dit is gerechtelijk ko lonialisme", vond hij. Naorguë: „Wij zijn een soeverein land dat misdadigers kan berechten. We denken vooral aan de slachtoffers: de kinderen die bijna het land uit zijn gesmokkeld en hun familie. Hier is meer mededogen voor de daders." Murielle Thil, vriendin van een ge zin dat een kind had willen adop teren, was het daar niet mee eens: „Er zijn geen bewijzen dat zij met opzet de wet hebben overtreden. Zij hebben niets verkeerd gedaan en moeten vrijgelaten worden." De voorzitter van Zoë's Ark, Erie Breteau, is uit protest tegen het proces in hongerstaking gegaan. kooldioxide in 2020 20 procent la ger liggen dan in 1990 en moet 20 procent van de energiebehoefte ge haald worden uit hernieuwbare energiebronnen als zonne- en win denergie. Zowel bij de uitstoot van kooldioxi de als bij de hernieuwbare energie moeten de vijftien oude lidstaten van de EU meer bijdragen aan de totale EU-doelstellingen dan de twaalf nieuwe lidstaten. Een deel van de opdracht zal naar bruto bin nenlands product worden bere kend. Belgen roken minder na rookverbod horeca brussel - Een rookverbod in de horeca blijkt de verkoop van siga retten in België sterk terug te drin gen. Vorig jaar zijn bijna 7 procent minder sigaretten verkocht, meldt de federatie van sigarettenprodu- centen Cimabel. „Het rookverbod in restaurants en op het werk heb ben de Belgen er ontegenspreke lijk toe aangezet minder te roken", stelt Cimabel. In Nederland gaat het rookverbod in juli in. Elfjarige opgepakt met 2,2 promille alcohol hildesheim - De politie heeft giste ren in het Noord-Duitse Hildes- heim een 11-jarig meisje met meer dan 2,2 promille alcohol in haar bloed opgepakt. Zij stond met twintig jongeren grote hoeveelhe den alcohol naar binnen te wer ken bij het busstation. Een bus chauffeur alarmeerde de politie toen zij bijna onder de bus kwam. Zij is naar het ziekenhuis gebracht. Baasje overlijdt door te waakse hond Bratislava - Een hond in Slowa kije die zijn zieke baasje wilde be schermen, was er de oorzaak van dat de man op straat is overleden aan een hartinfarct. De man wan delde met zijn hond door Bratisla va toen hij een hartinfarct kreeg en onderuitging. De hond verde digde zijn baas zo goed dat zieken broeders niet dichtbij durfden te komen. De man stierf vlakbij het grootste ziekenhuis van Slowakije. Ex-gijzelaar Rojas herenigd met zoontje bogota - Clara Rojas, de Colombi aanse die afgelopen week door de rebellenbeweging Fare werd vrijge laten, heeft in een pleeggezin in Bogota haar 3-jarige zoon Emma nuel in de armen kunnen sluiten. Rojas werd bijna zes jaar geleden ontvoerd. In gevangenschap werd zij zwanger van een rebel. De Fare heeft gisteren opnieuw zes toeristen ontvoerd, zo maak ten de autoriteiten bekend. Metaal veroorzaakt problemen vliegveld londen - Al jaren gebeurde het dat piloten die vlogen op de Londense zakenluchthaven London City pro blemen hadden met navigeren. Hun kompassen bleken om onver klaarbare reden uit te slaan. Onderzoek wijst eindelijk de boos doener aan: ijzer en staal dat begra ven ligt onder de start- en lan dingsbaan van de luchthaven. De luchthaven is gebouwd op een voormalig haventerrein. Brussel onderzoekt opnieuw Microsoft brussel - Toezichthouders van de EU zullen weer onderzoek doen naar Microsoft doen. Het bedrijf wordt dit keer verdacht van het misbruiken van zijn marktpositie om de software voor kantoor en internettoegang van concurrenten uit de markt te drukken. Microsoft werd vorig jaar veroor deeld wegens het gebruiken van het Windows-besturingssysteem om andere software te lanceren. maputo - Een weg in het Caia District, 1500 kilometer ten noorden van de hoofdstad Maputo, staat onder water. Duizenden inwoners van Mozambi que, die vorig jaar door overstromingen hun huizen kwijtraakten, worden vanwege het stijgende water in de rivier de Zambezi opnieuw geëvacueerd. De nationale rampendienst heeft twee boten ingezet om achttienduizend mensen naar veilig gebied te brengen. foto Pedro sa da Bandeira/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9