Buitenland Kanongebulder in Swat-vallei 8 Dinsdag 15 januari 2008 PZC Een boordschutter in een Pakistaanse legerhelikopter zorgt voor steun uit de lucht, terwijl grondtroepen posities in de Swat-vallei heroveren op troepen van Talibanleider Maulanah Fazlullah. foto Olivier Matthys/EPA Leger Pakistan en Taliban vechten om stammengebied. door onze correspondent Harald Doornbos MINGORA - Het regent nu al dagen. Schuilend onder een van staal ge maakte parasol, langs de Swat-ri- vier, kijk je uit op de groene ber gen die bijna geheel in de mist ver dwijnen. Plotseling klinkt er, van de andere kant van de rivier, een luide explosie. Dit is, zo vertellen buurtbewoners hier in stammenge bied in het noordwesten van Paki stan, een kanon van het Pakistaan se leger dat een kilometer verder op staat opgesteld. In de Swat-vallei, zo'n 150 kilome ter verwijderd van de hoofdstad Is lamabad, is opnieuw een wisseling van de wacht gaande. Tot midden vorig jaar was dit gebied in han den van de Pakistaanse Staat. In september namen bewapende lo kale Talibantroepen, onder leiding van geestelijke Maulanah Fazlul lah, de macht over in Swat en de len van het nabijgelegen gebied Malakand. In november zette het Pakistaanse regeringsleger een grootscheeps offensief in tegen Fa zlullah en zijn strijders. Het leger heeft nu het grootste deel van de ongeveer 100 kilometer lange Swat-vallei weer in handen. Maar Fazlullah en zijn vertrouwelingen, die vechten voor de invoering van de islamistische wetgeving, zijn de bijna vierduizend meter hoge ber gen ingevlucht. Daar zijn zij moei lijker te vinden voor de regerings militairen. „Wij zijn blij dat het voorbij is", vertelt een jongeman, die in Char- bagh woont. Zolang de Taliban heer en meester waren, leefden hij en zijn familie in onzekerheid. „De Taliban sloten de hoofdweg langs de Swat-rivier af en zetten een controlepost op nabij mijn huis. Na het offensief van het leger zijn de Talibanstrijders gelukkig ge vlucht." Maar terwijl de Pakistaanse autori teiten beweren dat de rust zo goed als geheel is hersteld in de Swat-vallei, blijven er nog altijd lui de knallen klinken uit het kanon. Omdat de rebellen verdreven, maar nog niet verslagen zijn, heeft het leger de afgelopen week zesdui- 'Fazlullah zegt op de radio dat hij van plan is terug te komen' zend extra manschappen naar het gebied gestuurd. Hiermee be draagt het totale aantal Pakistaan se militairen in de Swat-vallei 21.000. Uit wraak voor het legerof- fensief, hebben Fazlullahs aanhan gers zeker drie zelfmoordaanvallen gepleegd, waarbij niet alleen mili tairen, maar ook burgers om het le ven kwamen. Gisteren zouden de aanhangers een politieke activist omgebracht hebben die het leger steunde. President Pervez Musharraf noem de Fazlullah als mogelijk brein ach ter de moord op oppositieleider Benazir Bhutto, bijna drie weken geleden. De Talibanleider zou niet willen dat Bhutto, net als Mushar raf pro-westers, een alliantie zou sluiten met de president. Het is een zorg voor de autoritei ten dat Fazlullah nog altijd radio boodschappen uitzendt met een FM-radiostation dat hij met zich meezeult door de bergen. „Bijna iedere avond horen wij Fa zlullah fulmineren tegen Mushar raf en Amerika", vertelt een man. „Ik denk dat iedereen hier nog een beetje bang is, want Fazlullah zegt dat hij van plan is terug te ko men." Hoewel het Pakistaanse le ger beweert dat zij het net rond Fa zlullah en zijn vertrouwelingen ie dere dag meer aantrekt. De Swat-provincie is slechts een van de probleemgebieden in Paki stan. Want ten westen liggen nog zeven andere provincies. In zes daarvan heeft de Pakistaanse regering geen enkele zeggenschap. Hier kunnen Taliban en Al Q_aida gewoon vrij rondlopen. BiologiscFi duur Het is gezonder, beter voor het milieu en voor het welzijn van dieren. Voor mij is de keuze dus gemakkelijk; ik eet biologisch. Dat het duur is is onzin, 'gangbaar' is veel te goedkoop! Bovendien, dan koop je toch wat minder kleding of een gebruikte auto in plaats van een nieuwe. Wat je eet is tenslotte belangrijker en het welzijn van dier en milieu ook. Als meer mensen biologisch zouden eten, zou het goedkoper worden. Gelukkig neemt het nu snel in populariteit toe. Biologisch eten, ik zou 't wel willen, maar ik vind 't wel erg duur. Zijn de enorme prijzen nou echt nodig? Het probleem voor mij, een student, is dat het gewoon niet te doen is. Hoewel ik het wel graag zou willen. Hier in de straat is een biowinkel, maar ik kan er echt niet iedere week inkopen gaan doen. Mijn mening is dat het eigenlijk andersom zou moeten zijn: dat niet-biologische produkten duurder zijn. Daar zou de overheid eens iets aan moeten doen. En wat is uw mening? Praat mee op www.pzc.nl/mijnmening

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8