Minister Donner waarschuwt voor luiheid Opstelten wil VVD voorzitten Winkels en bedrijven Nederlanders leven sinds jaren 50 Veel steun voor Milieulobby strijdt tegen bouw gemiddeld zeven jaar langer vroeg stappen vier omstreden kolencentrales pzc Dinsdag 15 januari 2008 5 VROOMSHOOP - Een asbestspecialist in bescher mende kleding zoekt naar asbestdeeltjes in Vroomshoop. Het winkelcentrum en bedrijven in het 'asbestgebied' van het dorp zijn gisteren weer opengesteld. De drie scholen blijven van daag nog dicht. Burgemeester Helmer Koetje van de gemeente Twenterand verwacht dat de open bare ruimte morgen is gezuiverd van de asbest- resten die zondag vrijkwamen na een grote brand in een sport -en bedrijfshal. Het afgezette gebied is gisteren verder verkleind tot 250 wonin gen. Het duurt nog enkele weken voordat de da ken, tuinen en gevels van woningen schoon zijn. Het treinverkeer tussen Mariënberg en Almelo blijft voorlopig nog gestremd. Het publiek kan ge bruikmaken van bussen. De vervuiling bestaat uit witte asbest, die het minst gevaarlijk is voor de volksgezondheid. foto Vincent Jannink/ANP Aantal afdelingen ziet in burgemeester geschikte kandidaat. rotterdam - Burgemeester Ivo Opstelten van Rotterdam heeft gis teren besloten dat hij voorzitter wil worden van de VVD. Eerder zei hij in te zijn voor het voorzit terschap, als hij gevraagd zou wor den. Opstelten heeft de afgelopen da gen van verschillende afdelingen in het land verzoeken gekregen om hem kandidaat te mogen stel len. De leden van de WD kiezen in maart hun voorzitter. Ook de Brabantse gedeputeerde Onno Hoes wil in de WD Jan van Zanen opvolgen als partijvoorzit ter. Opstelten is in het verleden vice- voorzitter van de WD geweest. Hij wordt volgend jaar januari 65 jaar en zal dan terugtreden al bur gemeester van Rotterdam. De WD verkeert in zwaar weer. In peilingen schommelt de WD rond de vijftien Kamerzetels, ze ven minder dan bij de verkiezin gen werden gehaald. Op rechts ra ken de liberalen kiezers kwijt aan hun voormalige partijgenoten Geert Wilders en Rita Verdonk. pagina 3: commentaar Minister Sociale Zaken hamert op flexibelere arbeidsmarkt. den haag - Minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken waar schuwt dat Nederland zichzelf in een recessie werkt als het te veel op zijn lauweren rust op de ar beidsmarkt. „Wij hebben de wind nog wel in de rug, maar het tij lijkt te keren", aldus de CDA-bewinds- man gisteren bij het afscheid van Jan van Zijl als voorzitter van de Raad voor Werk en Inkomen. Hij wees erop dat bedrijven moei lijk goed geschoold personeel kun nen vinden en niet snel genoeg op economische ontwikkelingen kun nen inspelen. Toch staan er meer dan een miljoen mensen langs de kant en stoppen ouderen vroegtij dig met werken. Donner erkende dat veel van de onzekerheden over de economie zich elders in de wereld afspelen. Maar volgens hem moeten wij ook 'economische ontwikkelingen van eigen makelij' aanpakken. Zo is 'het niveau van scholing en het proces van een leven lang leren' onvoldoende ontwikkeld. „Tegelijk dreigt de traditionele be scherming - via inkomen, arbeid en arbeidsveiligheid - averechtse werking te krijgen in internationa le markten", aldus Donner. Hij pleitte eerder voor een soepeler ontslagrecht, omdat werkgevers flexibeler personeel willen. Het kabinet heeft eind vorig jaar Nederland kan zichzelf in een re cessie werken als het niets doet aan de arbeidsmarkt, vindt minis ter Donner. Er staan volgens hem te veel mensen langs de kant. de commissie-Bakker gevraagd met adviezen te komen over hoe meer mensen aan het werk gehol pen kunnen worden. Donner hoopt dat hij de adviezen van de commissie mee kan nemen in de begroting voor 2009. Maar hij wil niet wachten met maatregelen. Zo wil hij medio dit jaar regelen dat werklozen sneller werk accepte ren, ook al is dat onder het niveau van hun opleiding of vorige baan. Levensverwachting is voor meisjes 82 jaar en voor jongens 77 jaar. den haag - De levensverwachting is in vijftig jaar tijd met zeven jaar toegenomen. Daarvan is vier jaar toe te schrijven aan preventie en medische zorg. Dit concluderen het Erasmus Medisch Centrum en het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu in een rapport dat gisteren aan minister Ab Klink van Volksgezondheid is aangebo den. Voor meisjes die nu worden geboren is de levensverwachting 82 jaar, voor jongens is dat 77 jaar. Voor hart- en vaatziekten, infectie ziekten en kanker is voor het eerst berekend wat de bijdrage van pre ventie en zorg aan de toegenomen levensverwachting is geweest. Door de verbeterde gezondheids zorg bij hart- en vaatziekten wor den Nederlanders twee jaar ouder. Als ook wordt gekeken naar de kwaliteit van leven is het drie jaar. Een belangrijk deel van de gezond heidswinst hangt samen met een daling van het aantal beroerten. Per levensjaar bedragen de kosten van gezondheidszorg bij hart- en vaatziekten gemiddeld 2000 euro. Door verbeteringen in de zorg bij infectieziekten is de levensver wachting toegenomen met 1,4 jaar. De grootste gezondheids winst werd geboekt bij tuberculo se, acute bronchitis, griep en long ontsteking. Bovendien werd een winst van 0,2 jaar in kwaliteit van leven behaald. De totale gezond heidswinst bij infectieziekten komt daarmee op 1,6 jaar in goede gezondheid. Die gezondheids winst werd verwezenlijkt tegen een gemiddeld kostenbedrag van 3800 euro per levensjaar. De winst in levensverwachting bij kankers is voor mannen 0,3 en voor vrou wen 0,8 jaar. Het verschil tussen mannen en vrouwen schrijven de onderzoekers toe aan de verbeter de controle op en behandeling van borstkanker. siegerswoude - De actie van twee Friese moeders om jongeren tot minder diep in de nacht te laten stappen, krijgt massale steun. Han- nie Gorter en Myriam Loonen uit Siegerswoude zijn op hun website www.vroegopstap.nl handtekenin gen aan het verzamelen als steun voor hun pleidooi. Tot gistermid dag hebben ruim 66.000 mensen het pleidooi getekend. De moeders probeerden meer dan veertigduizend handtekeningen te verzamelen. Dat aantal is volgens de vrouwen nodig om het plei dooi in de 1\veede Kamer op de agenda te krijgen. Wanneer het vroege stappen precies in het parle ment wordt behandeld, weten Gorter en Loonen nog niet. De twee Friese moeders willen graag dat de Tweede Kamer richtlij nen voor gemeentes opstelt, zodat het grootste deel van de horeca om twee uur 's nachts sluit. Op die manier hopen zij onder meer alcoholgebruik onder jongeren te rug te dringen. Natuurorganisaties stellen dat centrales niet schoon genoeg zijn. den haag - Natuurorganisaties vechten de omstreden vergunnin gen voor de bouw van vier kolen centrales voor het opwekken van elektriciteit aan bij de Raad van State. De centrales zouden niet be schikken over de schoonste tech nieken, wat in strijd is met een Eu ropese milieurichtlijn. Volgens Stichting Natuur en Mi lieu en de Provinciale Natuurfede- raties heeft die tactiek in het verle den succes opgeleverd in procedu res tegen andere bedrijven. Zo zet te de Raad van State vorig jaar een streep door de vergunning voor aluminiumproducent Aluchemie in Rotterdam. „Het ministerie van Vrom is laks", zegt Ron Wit, klimaatdeskundige van de Stichting Natuur en Milieu. „Het kabinet zegt dat het de schoonste centrales ter wereld wor den, maar veel installaties voldoen niet aan de eisen. Deze centrales vagen in één klap het klimaatbe leid van de kabinet weg." Minister Jacqueline Cramer van Milieu werd vorig jaar bedolven onder kritiek toen zij goedkeuring gaf aan de bouw van vier kolencen trales in de Eemshaven en op de Maasvlakte. Van alle fossiele brand stoffen stoten kolen de meeste broeikasgassen uit. De vergunnin gen zijn aangevraagd door Nuon, Eon, RWN en Electrabel. Volgens de milieubeweging zijn de geplande centrales in strijd met de Europese milieurichtlijn 'Integra ted Pollution Prevention and Con trol' (IPPC). Nederland kreeg vorig jaar nog een uitbrander van de Eu ropese Commissie, omdat zeker de helft van de bedrijven niet voldoet aan de IPPC. Ook in Ierland, Frankrijk, Italië en Spanje zou er veel mis zijn. De mi lieubeweging kondigde toen aan rechtszaken te beginnen tegen overtreders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5