Sport is goede gevoel snel kwijt Over ruzie, tweespalt, kippen en de middelvinger Play-offs in zicht voor Vlissingers WPZC Dinsdag 15 januari 2008 35 De Stormvogel op koers, terwijl De Schelde moet vrezen voor degradatie. ZWIJNDRECHT - De zwemploeg van De Stormvogel maakt zich op voor de play-offs van de nationale zwemcompetitie. Na de derde ron de staan de Vlissingers nog steeds landelijk op de derde plaats in de B-afdeling. Dat er ook nog goede tijden op de klokken kwamen, was alleen maar meegenomen. Op de zware 400 meter verbeterde Sonny Corré zich en hij liet ook zijn snelheid zien op de 100 meter vrije slag (56.88). Judith Stap (veer tien jaar) zwom weer eens een sterke 400 meter wisselslag. Ook op de 100 meter vrije slag in haar leeftijdscategorie was zij de snel ste. Bij de senioren troefde de veertien jarige Merel van der Ent de 'oude ren' af op de 50 vlinder en 100 me ter vrije slag. Op de 50 vlinder ging dat gepaard met een persoon- lijk record van 30.99 seconden. Mieke van Dort en Yaïr Klazen kwamen beiden ook tot twee over winningen: zij zetten de 200 me ter wisselslag en 100 meter vlinder slag naar hun hand. De Schelde lijkt af te stevenen op degradatie. De club haalde wel een handvol gouden plakken binnen met Bas van Houwelingen, Ri chard Oskam, Christian de Die en Kevin Hondsmerk. Hondsmerk pakte op de vier seniorenafstan den zelfs vier keer de winst. In Kapelle kwamen de Zeeuwse ploegen in de C-afdeling in actie. Daarbij behaalde Scheldestroom de dagwinst. De C-afdeling gaat volgend jaar bestaan uit een C-af- deling (met de bovenstedertig clubs) en een D-afdeling (onderste dertig clubs). Samen met ZC Koe wacht doen de Bressiaanse zwem mers hun best om in de bovenste regionen uit te komen. Voor de Be velanders is het gedaan. Na drie rondes staat de ploeg onderaan in de C-afdeling. Andy Murray werd, helemaal na zijn toernooiwinst anderhalve week geleden in Qatar, een outsider genoemd voor de titel op de Australian Open. De Fransman Jo-Wilfried Tsonga hielp hem snel uit die droom. foto Rick Stevens/AP Elles Leferink over de speciale stress van de laatste olympische kans. door René Banierink HALLE - Voor de Nederlandse vol- leybalsters is het deze week D-day: leidt de weg helemaal naar Peking of loopt-ie dood in het Duitse Hal le? Zo'n gevalletje laatste kans op de Olympische Spelen kent Oran je maar al te goed. Ex-internatio- nal en drievoudig ervaringsdeskun dige Elles Leferink doet een boekje open. Kwalificatie Olympische Spelen 1996, Atlanta. De piepjonge uitblinkers Elles Lefe rink en Riëtte Fledderus hadden in 1995 pech. Vier jaar eerder bete kende de tweede plaats voor Oran je op het EK nog kwalificatie voor de Olympische Spelen in Barcelo na. In september 1995 was zelfs de Europese titel niet goed genoeg voor een olympisch ticket. T\vee maanden later was de eerste kans, op de World Cup in Japan. Lefe rink: „Dat leek nergens op. Ieder een was volleybalmoe en vijf kilo zwaarder. Maar voor het EK had den we dan ook wel zo verschrik kelijk hard getraind, we hadden toen wel vijf keer per week naar McDonalds kunnen gaan, dan wa ren we nog niks aangekomen." Maar er was nog een tweede kans, in januari 1996 in Bremen. Net als nu het Europese kwalificatietoer nooi en net als nu ging alleen de winnaar. „Dat won Duitsland. Het was hun laatste kans, dan kun je al tijd meer, zeker Duitsers thuis." De laatste kans was in Japan. Daar plaatste de ploeg van Bert Goed koop zich simpel. Leferink: „Het was schandalig geweest wanneer de Europees kampioen had ontbro ken in Atlanta." Kwalificatie Olympische Spelen 2000, Sydney. De eerste kans was het Europese OKT, weer in Bremen. En weer won Duitsland. „We stapten er snel overheen, we hadden immers nog een kans." Die lag in Japan, weer drie plekken. Het werd een afgang van jewelste. „De grootste deceptie ooit", zegt Leferink met een pijnlijke grimas. Slecht ge traind en niet goed voorbereid, zo als captain Visser zegt? Leferink 'Stelletje kippen dat we waren. We hadden ons lachend moeten plaatsen' moet er om lachen. „Er was ruzie in de begeleiding. De coach ver weet de manager iets onbenulligs, maar dat liep volkomen uit de hand. Het zorgde voor tweespalt in de ploeg: een deel koos partij voor de coach, waaronder ik; een deel koos voor de manager. Ik kan me er nu nog kwaad over maken, op mezelf, op het team. Stelletje kippen dat we waren. We hadden ons lachend moeten plaatsen." Kwalificatie Olympische Spelen 2004, Athene. Dit keer was er maar één kans voor de ploeg van de Italiaanse bondscoach Angelo Frigoni: in Azerbeidzjan, begin 2004. Maar het ging ver daarvoor al mis, zegt Leferink. „Voor het EK in 2003 in Turkije hebben Francien Huur man, Ingrid Visser en ik tegenover Frigoni gezeten. We vroegen, smeekten hem om spelverdeelster Riëtte Fledderus terug te halen. De emoties liepen hoog op, vooral tussen mij en hem. Hij weigerde." De rekening kwam in de aanloop naar Azerbeidzjan. In een oefen duel met Duitsland scheurde Kim Staelens haar kruisband. Aange zien Frigoni had nagelaten ervaren spelverdeelsters als Fledderus en Fokkens zelfs maar op de groslijst te zetten, was het in Azerbeidzjan snel over. „Ik weet nog dat Frigoni me af en toe inzette als spelverdeel ster. Hij vond me als aanvalster te klein, vooral blokkerend. Op een gegeven moment zei hij fijntjes: El les, ik ga je nu inzetten voor het blok. Ik heb hem de middelvinger gegeven en heb me omgedraaid." De route naar Peking Nederland opent het OKT vandaag in Halle tegen Polen (20.00 uur). Na een rustdag volgen donder dag en vrijdag de duels met res pectievelijk Turkije (15.00 uur) en Duitsland (20.00 uur). De nummers één en twee van de poule gaan door naar de kruisfinales. Daarin treffen ze Kroatië, Roemenië, Rusland of Servië. Alleen de winnaar van de fina le gaat naar de Spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55