Een persoonlijk eerbetoon aan Lennaert Nijgh UITGAANS 32 Dinsdag 15 januari 2008 PZC AGENDA OP PAD Een avond met.... Willem Otterspeer. Aan de orde komen de schrijvers: Johan Huizinga, George Stei- ner en Umberto Eco. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur Bestaat God? Huisarts Cors Ephraïm zal in twee opeen volgende avonden met u nadenken over deze grote vraag. Schoondijke, Hotel de Zwaan, 20.00 uur MUZIEK Opera Le Nozze di Figaro is een opera van Mo zart. Gent, Vlaamse Opera, 19.30 uur Oriental Express Concert met werk van Boródin, Chong en Rimski-Korsakov door het Symfonie Or kest Vlaanderen o.l.v. dirigent Jonas Alber m.m.v. het Dragon Ensemble op traditio nele Chinese instrumenten, Brugge, Concertgebouw, 20.00 uur THEATER Sleeping Beauty De Staatsopera van Tatarstan brengt het klassieke ballet Sleeping Beauty van Tsjai- kovsky. Voorstelling is uitverkocht Goes, Theater De Mythe, 20.00 uur. Dans Het Strauss Festival Orchestra presen teert Het Johann Strauss Gala met ballet. Rotterdam, Concert- en congresgebouw de Doelen, 20.15 uur Billie Holiday Ruth Jacott speelt Billie Holiday in een musical over het veelbewogen leven van de jazz- en blueszangeres. Rotterdam, Isala Theater, 20.15 uur Casa di Mamma. Na Casa mundial en Casa de prins is er nu Casa di mama, een voorstelling ge maakt door moeders uit verschillende cul turen. De basis van het stuk is het leven van de spelers zelf. Rotterdamse Schouwburg, 13.30 en 20.30 uur meer agendanieuws op www.pzc.nl BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, I am a Legend: 20.00 uur; National Treasure 2: 20.00 uur; Moordwijven: 20.00 uur; Nue propriété: 20.30 uur. GOES 't Beest, Alles is liefde: 20.30 uur. Merral, I am legend: 20.15 uur; Moord wijven: 20.00 uur; National treasure 2: 20.00 uur; The golden compass: 20.15 uur. MIDDELBURG Schuttershof, Nadine: 20.00 uur. TERNEUZEN Merral, I am a Legend: 20.15 uur; Moord wijven: 20.00 uur; National Treasure 2: 20.00 uur; The Golden Compass: 20.15 uur. VLISSINGEN CineCity, Goldfinger: 14.00 uur; Hallam Foe: 19.30 uur; The Nanny Diaries: 16.15 en 18.45 uur; The Kite Runner: 14.00, 16.30, 19.00 en 21.45 uur; The Golden Compass (nl): 13.45 uur; The Golden Compass (ov): 16.15 en 18.45 uur; Moordwijven: 19.15 en 21.45 uur; Natio nal Treasure 2: 13.45, 16.00, 19.00, 21.15 en 22.00 uur; Saw 4: 22.00 uur; Bee Movie (nl): 16.30 uur; De wonderwin kel van Mr Magorium: 14.00 uur; Eliza beth: 16.30 en 21.15 uur; Enchanted (nl): 13.45 uur; Enchanted (ov): 16.15 uur; Goldfinger: 14.00 uur; Hallam Foe: 19.30 uur; I am a Legend: 19.15 en 22.00 uur; K3 en de kattenprins: 14.00 uur. Film by the sea presenteert vanavond Hallam Foe, een romantisch drama van regisseur David Mackenzie met Jamie Bell als jongen die zo goed is in spioneren dat hij zijn eigen duistere angsten ontdekt. De jongeman is ge obsedeerd door het geheimzinnige overlijden van zijn moeder. Pleegde ze zelfmoord of heeft iemand haar ver dronken? Hij verdenkt zijn verleidelijke stiefmoeder Verity (Claire Forlani) en begint haar te bespioneren. Wanneer hij wordt betrapt, ontvlucht hij het ouderlijk huis in de Schotse hooglanden. Hij komt terecht in de straten van Edinburgh, waar hij zijn gave als spion opnieuw goed kan gebruiken. Zo ont dekt hij Kate (Sophia Myles) die hem sterk doet denken aan zijn moeder. Hij achtervolgt haar naar het hotel waar ze werkt en bezorgt zichzelf een baantje. Zijn dro men spatten echter uiteen als Kate een verhouding blijkt te hebben met hotelmanager Alasdair die in de ga ten krijgt dat ze worden begluurd. De voorstelling in bioscoop Cine City in Vlissingen be gint om 19.30 uur. Zangeres Astrid Nijgh treedt deze week twee keer op in Zeeland. door René de Dreu OOSTBURG - Vijfjaar na het overlij den van Lennaert Nijgh komt zijn ex-vrouw Astrid met een eigen theaterprogramma: Tegen het lijf. Een gelijknamige cd vormt het uit gangspunt voor die intieme ont moeting van Astrid Nijgh - die de ze week twee keer optreedt in Zee land - en haar publiek. Intiem om dat de muziek is ontdaan van alle opsmuk. Een gitaar, piano en de uit duizenden herkenbare con tra-alt van de zangeres dragen het programma. Dat bestaat hoofdzakelijk uit mu ziek van de nieuwe cd, die in bijna elk nummer de literaire erfenis van Lennaert Nijgh oproept, soms heel direct in zijn eigen teksten, soms in nieuwe teksten van Astrid of in muzikale vertolkingen van onder anderen Gerard Reve. „Ik heb onze juweeltjes in ieder geval meegenomen", vertelt Nijgh. „Te gen het lijf is eigenlijk mijn per soonlijke eerbetoon aan Lennaert. Ik speel de muziek nu puur, zoals we die destijds samen gemaakt hebben en misschien wel zoals die eigenlijk bedoeld was." Tegen het lijf is een programma waarin Nijgh veel onthult. „De ma nier van musiceren en de muziek lijken daarom te vragen. De mu ziek zit dus dicht tegen het lijf, maar verhaalt ook over de dingen die je tegenkomt en die je persoon lijk kunnen raken. Dat kan leiden Astrid Nijgh: „De muziek zit dicht tegen het lijf." tot wonderlijke verhalen of tot een tekst die een weerslag is van iets waarover ik me kwaad maak." Astrid en Lennaert waren korte tijd getrouwd. Inclusief de schei ding maar vijf jaar. Het artistieke huwelijk bleef echter doorgaan. De bewondering voor Lennaert Nijgh is altijd blijven bestaan. „Ik voelde me als jong meisje al direct aangetrokken door zijn literaire uit straling. We begrepen elkaar. Zo doende kon ik de muziek maken waar zijn teksten om vroegen. Maakte ik muziek voor andere tekstschrijvers, dan had dat altijd iets onwennigs. In Tegen het lijf vertel ik over de 'Ik speel de muziek nu puur, zoals we die destijds samen gemaakt hebben' werkwijze van Lennaert en mijn rol daarin. Hij schreef de teksten en gaf nauwelijks muzikale instruc- foto Ron Pichel/GPD ties. Lennaert was niet muzikaal, liet het musiceren aan anderen over." Astrid Nijgh is in 1948 in Amster dam geboren als Astrid Maria de Backer. Haar familie heeft wortels in Zeeuws-Vlaanderen en was een geslacht van varenden. Dat aspect komt vaak terug in haar eigen tek sten, maar ook in die van Lennae rt Nijgh. „Veel van onze muziek is op een boot ontstaan. De zee en het varen liggen verankerd in de Nederlandse geschiedenis, daar kun je als tekstdichter gebruik van maken." In de jaren zeventig leid de dat zelfs tot een album met de folkband Crakerhash: De Razende Bol. Folk is een belangrijke muzika le achtergrond van Astrid. „Je zong en begeleidde je op een gi taar en dan had het in de jaren zes tig al direct een folk-etiket. Later zijn veel liedjes die we maakten door anderen bewerkt en kwamen mede daardoor verder van je af te staan. Wat ik nu doe is ze samen met de nieuwe eigen nummers te rugbrengen tot de puurheid van het ontstaan: een stem en een gi taar. Het lijkt of het oprechter wordt, dichter bij de mensen." Oprecht wil ze ook zijn in haar ver halen tussen de nummers door. „Ze geven een beeld van wie Len naert was en wie ik ben. Dat is geen triest verhaal, maar kent ook een humoristische kant. En een eerbetoon betekent tevens dat je ie mand neerzet zoals hij was. Len naert was tenslotte ook een notoi re hoerenloper." Heel Nederland kent de lage stem van Astrid Nijgh. In alle lijstjes met Nederlandse toppers komt Ik doe wat ik doe steevast voor. Een tekst van Lennaert Nijgh geschre ven voor Jenny Arean, die de tekst echter te ver vond gaan. Het luid de een carrière in voor Astrid. Over wie en wat ze daarin 'tegen het lijf liep, verhaalt en zingt ze in haar nieuwe theaterprogram ma. Astrid Nijgh, morgen in het Ledel- theater in Oostburg (20.15 uur) en zaterdag in De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland (20.30 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 52