Sommige namen zijn van alle tijden foto Anton Baaijens Een levendbaren- de hagedis, foto René van Loo Heivlinder. Aanleg van het bijenreservaat bij Berkenbosch, Oostkapelle. PZC Dinsdag 15 januari 2008 31 NAMEN Torenhoeve Er zijn verschillende Toren hoeves in Zeeland. De jongste staat in Burgh-Haamstede en is pas zo genoemd toen daar in de 19e eeuw de bekende rood/witte vuurtoren ge bouwd is. De andere drie zijn aanzienlijk ouder. Aan de Nieuwkerkse Kreek bij Groe- de is een Torenhoeve ge noemd naar de verdwenen kerktoren van het dorpje Nieuwkerke, dat al voor de Tachtigjarige oorlog verdron ken is. Bij Middelburg aan de Segeersweg staat al eeuwen het Torenhof. En in de Geers- dijkpolder op Noord Beve land staat - exact op de plek waar ooit voor 1530 de kerk van het oude Wissenkerke stond - al sinds 1670 de Noord-Bevelandse Torenhoe ve. De plaats van die hoeve is strategisch gekozen, het is na melijk verreweg het hoogste punt in de wijde omgeving. Juist op die hoge, relatief veili ge plaatsen, werden de ker ken - met het dorp eromheen - gebouwd. Zo ook hier. De kerk van Wisse (ambachts heer?) en het dorp eromheen met een haventje, hebben een paar honderd jaar deel uitgemaakt van het oude Noord-Beveland. Een eiland waar we bijna niets vanaf we ten. Rond 1530 verdween het diep in zee en rond 1600 werd er weer ingepolderd. De toren van de oude kerk had de zee en de rampen over leefd en stond nog overeind. Het nieuwe Wissenkerke werd noordelijker opge bouwd en bij de oude toren werd een mooie grote hoeve neergezet. Rond 1755 werd de toren opgeruimd wegens bouwvalligheid. In plaats van de toren kwam er een gedenk steen op het erf met als op schrift: 'Hier is het middel punt van het oude Wissenker ke.' Gerard Smallegange door Rinus Antonisse Elk kwartaal presenteert de So ciale Verzekeringsbank (SVB) een overzicht van de meest po pulaire kindernamen. Omdat de SVB de kinderbijslag uitbetaalt, weet de instelling van alle kinderen de voornaam. Uit de gegevens blijkt steevast dat een kindernaam onderhevig is aan een ze kere mode. Soms lijkt het wel: hoe buitenlandser hoe meer in zwang. Zo komen in de recente top-20 van de populairste jongensnamen voor: [esse, Lars, Sven, Jayden, Finn en Julian. Bij de meisjesnamen is dat wat minder. Sanne staat op kop (al lang in de top-20 trouwens) en ook veel bloem achtige namen: Iris, lasmijn, Roos, Fleur. Oer-Hollandse namen ontbre ken overigens niet: Daan, Thijs, Bram, Jasper, Lotte, Sophie, Emma, Anna. Ondanks mode-trekjes zullen die er ook nooit uit gaan. Veel van de voornamen zijn van chris telijke oorsprong. Namen uit de Bijbel en namen van heiligen handhaven zich door de jaren heen. In het boekje Weet hoe je heet worden door acht au teurs 365 namen en verhalen van bij belse helden en heiligen besproken. Bijna voor elke dag van het jaar is er wel één. Van Maria op 1 januari tot en met Me- lania op 31 december komen ze aan de orde, met hun levensverhaal en de betekenis van de naam. Behalve 29 fe bruari, omdat de (katholieke) kerk dat geen geschikte feestdag vond voor een heilige. Ook 21 december ontbreekt. Die was toebedacht aan de apostel Thomaes, maar zijn naamdag is ver plaatst naar 3 juli. Meegenomen is dat op sommige dagen wel twee heiligen te gedenken zijn. Dankzij de vele heiligen is de geboor tedag van een kind makkelijk te kop pelen aan een naam. Een bron van in spiratie voor wie op zoek is naar een leuke naam voor een aankomende spruit en er een wil met een histori sche achtergrond of die wil koppelen aan een zekere symboliek. Natuurlijk is het wel zo aardig om (meteen) na te gaan hoe het met de herkomst van de eigen naam zit. De roepnamen die zijn af te leiden van een heilige (zoals Reuben van Ru ben en Frank, Paco en Ciska van Fran- ciscus) staan er steeds bij. Ondanks het royale aanbod valt het soms toch tegen. Zo is bijvoorbeeld Marinus niet vernoemd. Weer wel, twee keer liefst, Martinus (13 april en 11 november), naar de Romeinse oorlogsgod Mars. De samenstellers gaan ook in op het hoe en waarom van heiligen. In begin sel kan iedere sterveling die status be reiken. Nou ja, iedere... Een kandidaat moet in elk geval een onberispelijk leven geleid hebben (liefst een leven in de voetstappen van Onze Lieve Heer) en een tweetal daden verricht hebben die onverklaar baar zijn, ofwel wonderen. Voor het eind van de 16e eeuw was de katholie ke kerk kwistig in het heilig verklaren van mensen. Vanaf 1588 gelden er be hoorlijk strikte regels, die bewaakt worden door een commissie van het Vacticaan. Vroege heiligen waren vooral martela ren, die stierven voor het geloof. Sint-Sebastiaan werd doorzeefd met pijlen (maar overleefde dat door bo vennatuurlijke bemoeienis). Er bestaan ook nog veertien noodhei- ligen. Ze helpen als collectief tegen een flink aantal aandoeningen en ge steldheden Christoffel (eerder heilige van de reizigers) helpt tegen pest en onverwachte dood, de minder beken de Achasius helpt tegen hoofdpijn. Niet onvermeld mogen de ijsheiligen blijven, vier stuks waarvan de naam dag valt tussen 11 en 15 mei. De laatste periode waarin in ons land (voor de klimaatverandering) nog sprake kan zijn van nachtvorst. Weet hoe je heet. 365 namen en heiligen. Uitgave Waanders, Zwolle, in samen werking met Museum Catharijnecon- vent. Utrecht. Prijs 39,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51