Buitengebied Insecten veroveren vlieger hun nieuwe duinreservatei Waarom vieren we Valentijnsdag? 30 Dinsdag 15 januari 2008 PZC Begin 2005 is een afgra ving in de duinen bij Klein Valkenisse inge richt tot wilde bijen- en graafwespenreservaat. Het succes van deze Walcherse Bijenkuil is dermate groot, dat in graafwespen, maar om veel meer dieren. Zoals vlinders, sprinkha nen, libellen, zweefvliegen en ook hagedissen. En die zijn weer voed selbron voor vogels. Insectenonderzoeker Anton Baai- jens voert het reservatenproject voor Staatsbosbeheer uit. Hij vindt het een goede zaak. „Het heet bij enreservaten, maar het is eigenlijk natuurherstel wat je doet. Dieren van insecten tot en met zoogdie ren profiteren ervan, en ook plan ten. Je legt de reservaten aan op een kruispunt van biotopen. Bin- nenduin, bos, stuifzand - het raakt elkaar op die plek." Er zijn enkele voorwaarden waar aan een plek moet voldoen. Baai- jens noemt een goed microklimaat (luchtvochtigheid, warmte, met name vroeg in het voorjaar), vol doende voedselaanbod (nectar en stuifmeel) en nestgelegenheid (stei le, warme kanten). „Hoogtever schil en stukjes grasland zijn ook erg belangrijk." Dat het natuurherstel noodza kelijk is, heeft een oorzaak, vertel len De Keuning en zijn collega René van Loo. Vroeger waren in de duinen de omstandigheden voor insecten en zoogdie ren van nature op or de. „Duinen stoven, je had minder luchtvervuiling. Langzamer hand zijn ze dichtgegroeid. Stuifzandgebie- den en graslanden verdwijnen, struweel gaat overheersen. Met de re servaten herscheppen we de om standigheden van vroeger." Meer open duingebied derhalve. Bij de aanleg van de Walcherse Bij enkuil bij Klein Valkenisse is een oude afgraving schoongemaakt en is de voedselrijke toplaag afge schraapt. Over de resultaten is Baaijens razend enthousiast. „Die zijn boven verwachting, we had den niet gedacht dat het zo goed zou gaan." Er werden dertien be dreigde soorten waargenomen (acht wilde bijen, drie dagvlinders en twee sprinkhanen). De zweef vliegen die de kuil aandoen zijn voor Zeeland bijzonder. „Kennelijk zaten veel soorten toch nog in de buurt, want ze kwamen onmiddellijk op de kuil af', consta teert Van Loo. De Keuning heeft het over een 'hoog rendement'. Vanwege het succes is de kuil afge lopen jaar vergroot. En er is beslo ten op andere plaatsen ook van dergelijke reservaten aan te leggen: bij Dishoek, op de Piet bij Arne- muiden, de Schotsman aan het Veetse Meer, Berkenbosch in Oost- kapelle en drie stuks in de Maire op Schouwen. Bij een aantal ko men informatieborden. Buntgras groeit op stuifzand: de hei vlinder legt er eitjes op. Kleine parelmoervlinder. opdracht van Staatsbos beheer Zeeland langs de kust nog een aantal reservaten is gemaakt. Blauwvleugel- sprinkhaan. door Rinus Antonisse Aanleg van een reservaat voor wilde bijen en graaf wespen. Gaat het wel goed met Staatsbosbe heer? Wis en waarachtig, verze kert boswachter Piet de Keuning. „We willen meer doen aan in standhouding van bedreigde soor ten. Hier kunnen we met kleine in grepen de omstandigheden voor stuifzandsoorten - die alle op de rode lijst zijn beland - verbeteren." Bovendien is het inzicht dat je v. in een natuurgebied helemaal niks mag, wat veranderd. Ze ker als behoud van een zo groot mogelijke rijkdom aan planten en dieren, ofwel bio diversiteit, aan de orde is. Het gaat in de reservaten niet alleen om bijen en Aanbidding der koningen, Drieko ningen is op 6 ja nuari. Schilderij Collectie Museum Catha- rijneconvent. door Rinus Antonisse Alle dagen feest. Zo gek als de titel van het verfilmde boek van Rem- co Campert aangeeft is het niet. Maar wanneer alle feestdagen die in ons land op de kalender staan op een rij worden gezet, dan zijn het er heel wat. Bekende en minder bekende, christe lijke feestdagen en die uit andere religies. In het boekje Weet wat je viert, Feest! wordt een overzicht gegeven van de feest dagen in Nederland en tegelijk staat erbij wat de betekenis ervan is. Dat is niet over bodig, want uit onderzoeken blijkt vaak dat veel mensen niet (precies) weten waarom iets te vieren valt. Het Museum Catharijneconvent in Utrecht zette er een expositie over op en die is door Anite Haverkamp, Guus van den Hout en Saskia Waterman vertaald in het boekje. Sommige feest- en gedenk dagen vallen steeds op dezelfde datum (zoals Kerstmis en, 6 januari, Driekonin gen), andere zijn variabel. Hoe zit het ook alweer met Pasen (het is niet het feest van de paashaas) en Pinksteren en waarom vieren we - steeds uitbundiger - Kerstmis. Wat is de betekenis van Hemel vaartsdag (veertig dagen na Pasen). Wat is Allerheiligen (t november) en wat ge denken we een dag later op Allerzielen? En waarom wordt steeds meer reclame gemaakt voor Valentijnsdag (14 februa ri)? Natuurlijk omdat er geld mee te ver dienen valt, maar ook omdat het een mooie gelegenheid is om bloemen of kaarten te versturen aan geliefden. De samenstellers beperken zich niet tot de algemeen bekende (christelijke) feest dagen. Ze besteden ook aandacht aan isla mitische feestdagen, zoals het Offerfeest (december of januari), Islamitisch Nieuw jaar (Al Hidzjra, januari of februari) en Joodse hoogtijdagen, bijvoorbeeld Cha- noeka (inwijdingsfeest, acht dagen in de cember). Zo ontstaat een veelkleurig pa let van onze hedendaagse samenleving. Weet wat je viert, Feest! Uitgave Waan- ders, Zwolle, in samenwerking met Mu seum Catharijneconvent, Utrecht. Prijs 17,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50