Binnenland Terreurregels bemoeilijken geldtransactie opruiming te Wilders-rel verbaast Cohen Vijf minderjarige meisjes worden verdacht van mishandelingen Vroeg eindexamen 4 Dinsdag 15 januari 2008 PZC met heel veel keus lange vorststraat Financiële instellingen zitten in een spagaat door zwarte lijsten. door Thomas Olivier DEN HAAG - Klanten van ING en Postbank kunnen sinds kort geen geld meer overmaken naar Cuba, Iran en vier andere 'foute' landen. De complexe sanctieregelingen van de Verenigde Staten, Europa en de Verenigde Naties dwingen de banken te stoppen met de geld transacties. Ook bij andere banken wordt het steeds moeilijker naar deze landen geld te gireren. Behalve naar Cuba en Iran stopt het ING-concern, waarvan Post bank onderdeel is, ook met over boekingen van en naar Myanmar (Birma), Noord-Korea, Sudan en Syrië. De kosten voor overboekin gen lopen te hoog op door de re gels, zegt een woordvoerder, „De administratieve druk is te groot." De Amerikanen houden sinds de aanslagen van n september 2001 een zwarte lijst bij met 'gevaarlij ke' bedrijven, personen en landen. Banken met vestigingen in de VS, zijn verplicht overboekingen naar die 'schurkenstaten' te controleren en indien nodig tegen te houden, omdat zij onder Amerikaans toe zicht staan. Nederlandse banken kunnen het eigenlijk niet maken zich niet aan De complexe sanctieregelingen van de VS, de EU en de VN dwin gen veel Nederlandse banken te~ stoppen met de geldtransacties naar 'schurkenstaten'. de Amerikaanse regels te houden, zegt een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën. „Een bank moet een keuze maken: een beetje zaken doen met Iran of veel met de VS, waar een filiaal staat. Velen kiezen voor dat laatste." De EU en de VN hebben ook zwar te lijsten met terreurverdachten en landen die ervan worden beschul digd terroristen te steunen. Het ge volg is dat banken bij elke transac tie naar het buitenland verschillen de lijsten moeten controleren om er zeker van te zijn dat zij de regels niet overtreden. De samenstelling van de lijsten kan per dag verschil len. Ook de andere Nederlandse ban ken maken het moeilijk geld over te maken naar schurkenlanden. De Rabobank staat helemaal geen dollarbetalingen toe naar landen die door de Amerikanen zijn uitge sloten. Eurobetalingen nog wel, mits aan alle andere regels is vol daan. Fortis en ABN Amro voeren een soortgelijk beleid. In de praktijk kan het daardoor volgens een woordvoerder van Fortis 'heel las tig' zijn om vanuit Nederland geld over te maken naar bijvoorbeeld Iran en Cuba, die door de Ameri kanen worden aangemerkt als staatsvijanden. Financiële instellingen zitten vol gens de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) in een spagaat. „Soms mag iets nationaal wel, maar internationaal niet", zegt een woordvoerder. „Uiteindelijk is het een afweging van de banken zelf, zij schatten de risico's in." Groep in Oosterhout zou in winkelcentrum hebben huisgehouden. OOSTERHOUT - Vijf minderjarige meisjes uit Oosterhout zijn giste ren aangehouden op verdenking van het mishandelen van twee leeftijdsgenootjes. De arrestanten variëren in de leeftijd van 13 tot en met 15 jaar. Vier van hen zouden medio december in winkelcen trum Arendshof een 13-jarig meis je hebben geslagen en geschopt, nadat zij weigerde om op haar knieën excuses aan te bieden. De belagers stopten pas toen passan ten ingrepen. De meisjes waren in het gezelschap van twee jongens. Het vijfde meisje is aangehouden voor haar mogelijke betrokken- Vijf procent bevolking overweegt emigratie TILBURG - Een op de twintig Neder landers overweegt binnen vijf jaar naar een ander land te verhuizen. Dat blijkt uit een studie van de Or ganisatie voor Strategisch Arbeids marktonderzoek in Tilburg. Zoals ook in andere Europese lan den is de bereidheid van Nederlan ders om zich in een ander land te vestigen groter bij studenten, ge middeld bij hoogopgeleiden en la ger bij laagopgeleiden. Nederlander opgepakt met 6,5 kilo cocaïne BRUSSEL - De Belgische autoritei ten hebben op het vliegveld van Brussel een Nederlander opgepakt die probeerde 6,5 kilogram cocaïne het land binnen te smokkelen. Dat maakte de politie gisteren bekend. De 42-jarige man had de drugs ver stopt in vijftig pakjes en die aan zijn lichaam bevestigd met plak band. De man arriveerde vrijdag met een vlucht uit het Braziliaanse Brasilia toen hij werd betrapt. heid bij een soortgelijke mishande ling op 9 november. Het 16-jarige slachtoffer werd in hetzelfde win kelcentrum door zes meisjes even eens gedwongen op haar knieën excuses te maken. Vervolgens werd zij mishandeld. Het meisje zou één van haar belagers ooit heb ben uitgescholden. Beide slachtof fers moesten zich onder behande ling van een arts laten stellen. De politie sluit niet uit dat de groep meer slachtoffers heeft gemaakt. Volgens de uitbaatster van een zaak in Arendshof zijn er afgelo pen donderdag twee minderjarige jongens in het winkelcentrum in elkaar geslagen. De daders zouden in dit geval twee jongens zijn ge weest, die vaker in een groter gezel schap van jongens en meisjes met elkaar optrekken. Een op de zes vrouwen houdt meisjesnaam TILBURG - Een op de zes vrouwen voert na het huwelijk haar eigen achternaam. Ook mannen (82 pro cent) zien graag dat de vrouw hun naam overneemt. Vrouwen die de naam van hun echtgenoot overne men worden in het dagelijks leven echter als afhankelijker, minder ambitieus en minder intelligent be oordeeld, bleek uit experimenten. Een dubbele achternaam leidde tot dezelfde resultaten. Thieme benoemd tot dierenbeschermer den HAAG - Marianne Thieme is gisteren benoemd tot dierenbe schermer van het jaar. De Dieren bescherming prijst Thieme op de ze wijze 'voor haar rol als haas in de politieke dierenwelzijnsmara- thon'. Frank Dales, directeur van de Dierenbescherming, stelt dat de Partij voor de Dieren van Thieme er vrijwel dagelijks voor zorgt dat dierenwelzijn in de politiek aan de orde komt. Opgepakte betogers dienen klacht in tegen Amsterdamse politie. Amsterdam - Burgemeester Job Cohen van Amsterdam is verbaasd over de aanhoudingen bij de an- ti-Wildersdemonstratie in het afge lopen weekeinde. De Internationa le Socialisten die werden aange houden, dienen een klacht in te gen de Amsterdamse politie, zo hebben zij gisteren besloten. Cohen heeft zondagavond contact gezocht met hoofdofficier van jus titie Leo de Wit om uitleg te vra gen. Volgens een woordvoerder van justitie komt De Wit waar schijnlijk vandaag met een verkla ring. Zaterdag en zondag verrichtte de politie in opdracht van justitie elf aanhoudingen wegens de satiri sche posters die de actievoerders verspreidden. Daarop stond een af beelding van een pakje sigaretten met een foto van Wilders en de woorden 'Extremist - brengt u en de samenleving ernstige schade toe'. Justitie vindt die tekst volgens de woordvoerder 'beledigend'. Onder de arrestanten was Groen- Links-Tweede Kamerlid Tofik Di- bi. De GroenLinks-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad heeft schriftelijke vragen gesteld aan Co- hen over de arrestaties. De partij vindt dat de politie verkeerd en te snel heeft gehandeld. PW-leider Wilders liet zondag al weten dat hij de Internationale So cialisten weliswaar een 'abjecte club' vindt, maar dat de politie hen ook wat hem betreft niet had mogen oppakken. De advocaat van de aangehouden Internationa le Socialisten verwacht dat de poli tie excuses zal aanbieden. De Amsterdamse burgemeester Cohen wil van de officier van jus titie weten waarom in het afgelo pen weekeinde anti-Wilders-de- monstranten zijn opgepakt. Hamburg is tegen Wadden op erfgoedlijst HAMBURG - De regering van de Duitse deelstaat Hamburg heeft zich gisteren uitgesproken vgen de voordracht van de Waddenzee voor de Werelderfgoedlijst van de Unesco. Volgens burgemeester Ole von Beust maakt Hamburg zich vooral zorgen over negatieve gevol gen voor de geplande uitdieping van de vaargeul van de Elbe, als de beschermde status van de Wad denzee wordt versterkt. Meisjes onwel door drankje met partydrug oss - Drie 16-ju'ige meisjes uit Oss en Maasdriel :.ijn zondagavond ziek geworden, nadat zij hadden gedronken van een drankje waar de partydrug ghb aan was toege voegd. De politie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Een 17-jarige vriend van de meis jes is aangehouden, omdat hij de drugs zou hebben toegediend. Ghb is van oorsprong een narcose- middel. PETER VAN STRAATEN WE WEB&EM HEIFOCH HEET2 Dtj |C^ 2ü SAAM PO^ S ROTTERDAM - Ruim achthonderd middelbare scholieren leggen deze maand in één of meer vakken vervroegd het eindexamen af. Het Wolfert Dalton Hillegersberg in Rotterdam is een van de elf scholen die deelneemt aan het project Meerdere Examenmomenten. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4