De muziek vertelt het verhaal Eerste Zeeuwsche Gedichtendag in Terneuzen Recordaantal koren wil naar Middelburg Kwartet speelt werk Borodin en Schubert Jazztop brengt eerbetoon aan Michael Brecker PZC Dinsdag 15 januari 2008 29 middelburg - De belangstelling voor deelname aan het Middel burgse festival Vól-koren overtreft dit jaar opnieuw alle voorgaande edities. Ruim honderd koren uit Nederland en België hebben zich aangemeld voor het zangfestijn, dat zaterdag 31 mei en zondag 1 juni voor de tiende keer wordt ge houden. Vorig jaar hadden 88 ko ren zich gemeld, wat toen ook al een record was. Een lotingsysteem heeft bepaald welke koren mogen deelnemen. De complete lijst is te vinden op de website www.middelburgvolko- ren.nl. De organiserende werk groep zoekt nog naar mogelijkhe den om de capaciteit van het festi val uit te breiden, zodat de wacht lijst - waarop nu nog veertig koren staan - beperkt kan blijven tot een tiental gezelschappen. Die krijgen volgend jaar een dubbele kans bij de loting. middelburg - In het kader van de concertserie van Stichting Kamer muziek Zeeland treedt morgen avond het Goffriller Quartet op in de Doopsgezinde Kerk in de Lange Noordstraat in Middelburg. Het op treden begint om 20.00 uur. Op het programma staan het twee de strijkkwartet van Alexander Borodin, waarin het beroemde Nocturno is opgenomen, en na de pauze het omvangrijke, vijftiende en laatste kwartet in G-groot van Franz Schubert. Het Goffriller Quartet bestaat uit Elisabeth Perry en Richard Wolfe (viool), Prunella Pacey (altviool) en Michael Stir ling (cello). Ze zijn afkomstig uit Engeland en de Verenigde Staten, maar wonen en werken al jaren in Nederland. Reserveren kan bij Stichting Ka mermuziek Zeeland (0118-650892 of info@kamer-muziek.nl) en bij de Touristshop Middelburg. middelburg - SVJA-Pop (een ini tiatief van Sport Vereniging Jong Ambon) staat donderdag helemaal in het teken van fusion. Enkele le den van het Metropole Orkest en andere bekende muzikanten uit de jazzwereld verzorgen een muzi kaal eerbetoon aan de vorig jaar overleden fusion-saxofonist Mi chael Brecker. Medewerking verlenen: saxofonist Peter Lieberom, trompettist )an Wessels, bassist David de Mares Oyens, toetsenist Stormvogel en de van oorsprong Zeeuwse drum mer Alvin Manuhuwa. Speciale gast is gitarist Peter Tiehuis (Metro pole Orkest), die met Michael Brecker heeft gespeeld. Het optreden wordt donderdag ge geven in café 't Schuttershof in Middelburg en begint om 20.00 uur. In het voorprogramma staat de Moluks-Groningse fusionforma- tie Ramanas. terneuzen - Vooruitlopend op de Nationale Gedichtendag (donder dag 31 januari) houdt Stichting Prometheus donderdag 17 januari de 'Zeeuwsche Gedichtendag'. De bijeenkomst wordt gehouden in ca fé Porgy en Bess in Terneuzen en begint om 20.15 uur. Een jaar geleden overleed de in Terneuzen geboren dichter Henk Huisman, ook onder meer bekend als Michel H. Huisman. Daarop ontstond bij Prometheus het idee een poëzieavond te wijden aan dichters uit Zeeland. Vier poëten uit de provincie hebben hun mede werking aan deze bijeenkomst toe gezegd: Wim Hofman uit Vlissin- gen, Johanna Kruit uit Biggekerke en André van der Veeke en Jesse Meeusen uit Terneuzen, namen die nauwelijks introductie nodig hebben. Van Kruit verschijnt deze week een nieuwe bundel: Winter - dagboek. Van Wim Hofman komt dit jaar zijn derde dichtbundel uit. De jongste poëzie-uitgave van Van der Veeke dateert van 2006: Moe rasbeest verdriet. Deze werd geno mineerd voor de Zeeuwse Boeken prijs. Jesse Meeusen, veruit de jongste van de vier, geldt als een veelbelovend dichter, De avond wordt ingeleid met enke le gedichten van Henk Huisman, voorgelezen door Jan Huisman. Musical Billie Holiday met Ruth Jacott morgen te zien in Middelburg. door Hans Visser middelburg - Billie Holiday, zo heet simpelweg de musical over de zangeres die op haar 44e, gesloopt door alcohol, drugs en een leven met veel verkeerde mannen, in 1959 overleed aan een overdo- sis.Het werk aan de musical begon voor regisseur Peter de Baan en au teur Pieter van de Waterbeemd- met het luisteren naar veel opna men. „Op den duur werd dat toch wat monotoon", zegt De Baan. „Haar stem had die laatste jaren de omvang van amper een octaaf Dan krijg je toch een beetje ge noeg van al die eenzaamheid en el lende. Die heeft ze weliswaar om gezet in muzikale schoonheid, maar daarmee maak je nog geen musical." „Uiteindelijk ontdekten we in Bil lie toch ook een vrouw met veel zelfspot en zelfkennis. Iemand die groots en meespelend wilde leven. Daarmee kunnen we toch het ver haal vertellen van de vrouw die vocht om te overleven. Ik denk dat het publiek zich daarmee kan iden tificeren. Mensen zien trouwens graag voorstellingen waarbij het ge voel ontstaat van: 'Wat zijn we blij dat ons dit niet is overkomen'." Dus zit ook Strange fruit in de voorstelling, een lied over negers die in de zuidelijke States gelyncht in de bomen hangen. Ze kreeg de tekst van de dichter Lewis Allen 'Uiteindelijk ontdekten we in Billie toch ook iemand met veel zelfspot en zelfkennis' die er voor haar muziek bij maak te. In haar biografie vertelde ze hoe zwaar het haar vaak viel dat stuk te zingen. Het maakte haar let terlijk ziek, maar ze bleef het zin gen omdat het moest. Toen producent Albert Verlinde besloot deze musical te laten ma ken, kende hij maar één voorwaar de: Ruth Jacott moest de hoofdrol spelen. Prima zangeres, enige musi calervaring. De Baan: „Met haar techniek zou ze Billie vast kunnen imiteren, maar dat wilden we niet. Ze moest de essentie raken." Het komt dus aan op acteren, ook in de songs. Maar Jacott is geen ac trice. Voor De Baan is dat geen pro bleem. Zijn voorstellingen ont staan vanuit improvisaties, zoals hij dat ook doet in het televisiepro gramma De vloer op. „Bij het to neel is improviseren tijdens de re petities heel gewoon. In de musi calwereld zijn ze bang dat die werkwijze te veel tijd kost. Maar het kan als je dat proces goed orga niseert. Je ziet dan op basis van de Ruth Jacott speelt de titelrol in de musical Billie Holiday. tekst spelenderwijs scènes ont staan. Ook bij Ruth Jacott werkt dat goed. Je hebt soms mensen die zich door improvisaties onzeker gaan voelen en depressief worden, maar bij Ruth lukt dit omdat ze zich durft over te geven." Dat er nu een musical is over Billie Holiday toont aan dat jazz weer aan populariteit wint. Tien jaar ge leden zou deze show niet zijn ge maakt, want het verhaal van Billie is ook het verhaal van de jazz. Ga maar na met wie ze heeft gewerkt: Count Basie, Duke Ellington, Artie Shaw, Ben Webster, Coleman Hawkins, Benny Carter en haar trouwe vriend Lester Young. Haar leven werd in 1972 verfilmd, met Diana Ross in de titelrol. „Dat verhaal was nogal geromantiseerd. Ik denk dat onze voorstelling rau wer is. Het publiek van nu kan dat aan. Daarom moet je niet met sof te verhalen aankomen. Dit gege ven over het verlangen van een vrouw naar liefde is klassiek, tijd loos. Net als De drie zusters van Tsjechov" De musical is opgebouwd rond foto Roy Beusker het autobiografische repertoire van Billie, zoals de song Fine and mellow'Mijn man is de gemeen ste die ik ooit heb gezien'. Maar ook God bless the child. De Baan: „Dat zingt ze over haar jeugd, maar de band gebruikt dat thema ook als leidmotief om de sfeer te bepalen. De muziek vertelt het ver haal." Billie Holiday, morgen in de Stads- schouwburg in Middelburg (20.00 uur), donderdag in De Maagd in Ber gen op Zoom (20.15 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49