Zee van je voorvaderen te kruipen CDA wil extra geld voor omroep Schreijer in plaats van Schrier I* tl Opstelten Huijsmans gaat weg bij ROC Westerschelde Prijs voor Goese pzc Dinsdag 15 januari 2008 3 Stappenplan stamboomonderzoek Wie zelf zijn stamboom wil uitzoeken, kan de volgende zes stappen volgen. Voor uitgebreide tips: www.voorouders.net. Stap 1: Begin bij uzelf Raadpleeg familieleden. L u KA Gebruik trouwboekjes, familieberichten, geboortekaartjes en dergelijke. Zoek op of uw familie al onder zocht is. Kijk bij voorbeeld op stamboomgids.nl. Stap 2: Kies een onderzoeksdoel Stamreeks De afstammings- lijn tussen twee personen in de mannelijke lijn. Kwartierstaat Alle voorouders van een bepaalde persoon. Parenteel Genealogie Naam-genealogie Alle nakomelingen Alleen nakomelin- Alleen nakomelin- van een persoon of gen in de gen met een be- echtpaar. mannelijke lijn. paalde familienaam. Stap 3: Kies een computerprogramma Maak regelmatig een backup Gratis Aldfaer, Geneaal, GeneWeb, Oedipus. Niet-gratis GensDataPro, Haza-21, Pro-Gen. Zet een reserveko pie op een opslag plaats op internet. Maak een reservekopie op diskette of cd. Stap 4: Raadpleeg de Burgerlijke Stand (vanaf 1811) Geboorteakten Na 100 jaar openbaar. O 0 y< 7^ Huwelijksakten Na 75 jaar openbaar. Overlijdensakten Na 50 jaar openbaar. Stap 5: Raadpleegde Doop-,Trouwen Begraafboeken (voor 1811) Doopboeken Vermelden meestal namen van de ouders. Trouwboeken Vermelden meestal herkomst bruid/- bruidegom en of het om een eerste of volgend huwelijk ging. Stap 6: Zoek achtergrondinformatie Begraafboeken Vermelden of de financiële verplichtingen van een begrafenis voldaan werden. Bevolkingsregister Gegevens als naam, geboortedatum en -plaats, geslacht, relatie tot gezins hoofd, burgerlijke staat, adres, etc. Volkstellingen Vanaf 1829 elke tien jaar gehou den. Naamsaannemingsaktes Opgemaakt toen iedereen in 1811 verplicht werd een achternaam aan te nemen. Memories van Successie Vanaf 1818 opgemaakt t.b.v. successiebelasting. Notariële Archieven Bevat o.a. akten m.b.t. testamenten, huwe lijkscontracten, erfenissen. PZC Donja Odijk bron www.voorouders.net Een soldaat van Oranje die op Noord-Beveland terecht kwam. door René Schrier Ik zal heus niet de enige zijn die zijn eigen naam eens op het inter net opgezocht heeft, je tikt je naam op Google in en kijkt wat te voorschijn komt. Daarmee is de eer ste stap op het pad van de genealogie gezet. Dan ga je na wat de exacte na men van je overgrootouders zijn. Zo kwam ik bij Pieter Schrier en Maatje Bokelaar op Noord-Beveland. Het duurde niet lang eer ik op de site van H. van Heijst terechtkwam. Die had heel de familie Schrier op Noord-Be veland al op het internet gezet. En op een manier die het erg makkelijk maakt om van de zoon naar de va der te surfen. Ik moest wel bij de goe de personen beginnen, maar hoeveel Pieter Schriers zouden er met een Maatje Bokelaar gehuwd zijn op Noord-Beveland? Qua leeftijd klopte het wel. Pieter was geboren in 1863 in Kats. Het zou mooi zijn als ook de kinderen van dit paar te vinden zijn. Kennelijk is mijn opa Jacob (jaap), ge boren in 1895 nog te jong om aan het internet te worden toegevoegd. Echt genealogisch verantwoord zal mijn speurtocht wel niet zijn, want alle broers en zusters interesseren me niet. Zo kwam ik van Pieter bij diens va der Geerard (1833 Kats), vervolgens bij jacob (1789 Kats), Cornelis Gerard- zn (1767 Kats), Gerard Christiaanszn (Kats), Christiaan Gerardse (1672 Co- lijnsplaat), Gerard Christiaanse (2645 Axel) en verrassing Christiaan Schreijer (1615 Weerhoven), zoon van Godaert Schreijer. Schrier was dus Schreijer. Ook die naam was op het internet te vinden. Zelfs voorzien van een kleine biografie. Hij was soldaat onder de compagnie van Capiteyn Lawyck, dienaar en arbeider en in 1615 in Sittard gedoopt, dus katho liek. Als soldaat in het leger van de Prins van Oranje huwde hij in Axel met Berendina jans de R00 uit het Vlaamse Ledegem. Christiaan Schreijer besloot na de 80-jarige oor log het 'nieuwe land' Noord-Beve land te verkennen. In 2652 vestigde het gezin - inmiddels met twee kinde ren - zich in Colijnsplaat. Daar is hij in 1686 overleden en begraven. Hij wordt beschouwd als de stamvader van de familie Schrier. Voor ondertiteling van programma's en beter beeldarchief. door Ben Jansen MIDDELBURG - Omroep Zeeland krijgt misschien extra geld van de provincie om televisieprogram ma's te ondertitelen voor doven en slechthorenden. De CDA-fractie uit de Staten van Zeeland, onlangs op bezoek bij Omroep Zeeland, wil van het dage lijks provinciebestuur weten wat het kost om de ondertiteling moge lijk te maken. Ook zijn de christen democraten benieuwd naar de kos ten van een betere manier om het beeldarchief van het regionale tele visiekanaal te bewaren en toegan kelijk te maken. Ondertiteling en beeldarchief zijn twee wensen van Provinciale Sta ten die, zo is bij het bezoek geble ken, geen voorrang krijgen. Om roep Zeeland zet vooral in op een nieuwe programmering en de aan passingen in de organisatie die daarbij komen kijken. De CDA'ers hebben begrepen dat het talmen van Omroep Zeeland op beide onderwerpen te maken heeft met gebrek aan inzicht in de technische investeringen en in de kosten die ermee gemoeid zijn. En Het CDA in de Staten van Zee land wil weten wat ondertiteling van de programma's en een be ter beeldarchief van Omroep Zee land kosten. COMMENTAAR Ivo Opstelten wil met de WD aan de slag. De huidige burgemeester van Rotterdam is kandidaat voor het voorzitterschap. Zo schijnt het voorjaarzonnetje wel heel vroeg bij liberalen. Want Opstelten heeft heel wat in zijn mars. Hij moet in staat worden geacht om de ernstig verdeelde WD weer op één lijn te krijgen. Opstelten hoort eigenlijk bij de bloedgroep Mark Rutte. Hij lijkt echter pragmatisch genoeg om zich daarvan los te maken. Dat zal ook wel moeten, want anders is zijn missie al op voorhand mislukt. In Rotterdam, met een coalitie van CDA, WD en Leefbaar Rotterdam heeft Opstelten te maken met tegenstellingen die sterk lijken op de situatie binnen de WD. Hij weet dus ook wel een weg te vinden in het mijnenveld tussen de Verdonk-adepten en de boys rond Rutte. Met dezelfde daadkracht waarmee hij in Rotterdam voetbalsupporters weert uit risicogebieden, zal hij de liberalen weghouden bij interne valkuilen. Dat is precies wat de partij nodig heeft. Het blussen van huidige brandjes in de WD zal wel zijn eerste doel zijn. Eerst rust in de tent. Het grote werk komt daarna. Dan moet de WD op zoek naar een nieuwe leider. Want het is vrijwel onvoorstelbaar dat de littekens van de strijd met Verdonk ooit uit Rutte's gezicht zullen verdwijnen. En juist naar dat ongeschonden, frisse 'smoel', dat in de huidige rechtse politieke maalstroom kiezers blijvend bindt, is de WD op zoek. Met Opstelten heeft de partij een kandidaat die de uiterst lastige discussie over het toekomstige leiderschap vriendelijk maar beslist kan sturen. voor het verschaffen van dat in zicht heeft de Omroep ook al geen menskracht en geld beschikbaar. In vragen aan het dagelijks provin ciebestuur vestigt de CDA-fractie de aandacht op een en ander. Ze wil dat Gedeputeerde Staten op korte termijn bekijken wat de on dertiteling van programma's en verbetering van het beeldarchief kosten. Dan kan kunnen de Staten- bij de behandeling van de voor jaarsnota afwegen of er extra geld voor moet worden uitgetrokken. goes - Toine Huijsmans, voorzit ter van het College van Bestuur van het ROC Westerschelde, stopt ermee. Dat heeft hij de Raad van Toezicht gisteren laten weten. Huijsmans, die tien jaar aan het roer van het ROC stond, wil het rustiger aan gaan doen. In de ko mende tijd gaat de Raad van Toe zicht op zoek naar een opvolger. Tot die tijd blijft Huijsmans actief in zijn functie. goes - Annemiek de Bruin (14) uit Goes kreeg zondag op het Prinses Christina Concours in Den Bosch een aanmoedigingsprijs. Ze was een van de acht finalisten in de re giofinale van de talentenjacht voor jonge musici. De klarinettiste gaat uiteindelijk niet door naar de lan delijke finale. Vorig jaar werd De Bruin derde op het evenement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3