Zeeland Meer geld voor muziekonderwij s En wéér is het raak op de Vertelsels over vergeten straten en Thoolse kolen Topfilm in kerk 's-H Abtskerke 22 Dinsdag 15 januari 2008 PZC 's-heer abtskerke - De dorpskerk van 's-Heer Abtskerke doet vrijdag avond weer dienst als bioscoop. De culturele commissie van de her vormde gemeente heeft de Russi sche topfilm The Return geboekt. In The Return staat de relatie cen traal tussen twee broers en hun va der. Zij zien elkaar na ruim tien jaar terug. Regisseur Andrej Zvja- gintsev won met The Return in 2003 de Gouden Leeuw op het filmfestival van Venetië. Aanvang 20.00 uur, entree vijf euro. Grote Kade 40/62 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG De kolenhandel had een vrachtwagen in zijn bezit. foto Heemkundekring Heemkundekring Stad en Lande brengt voor vierde keer jaarboek uit. door Rob Paardekam tholen - Liefhebbers van de histo rie van het eiland Tholen kunnen hun hart weer ophalen. Heemkun dekring Stad en Lande heeft voor de vierde keer een jaarboek uitge bracht. Het verhaalt onder meer over de opkomst en ondergang van een Thoolse kolenhandel. Schrijver Ben van den Aarssen te kent de geschiedenis van kolenhan del Moerland op uit de mond van Rinus Moerland (66), zoon van de oprichter van het bedrijf. De eer ste jaren van de handel, die begin jaren dertig werd opgericht, kent hij enkel uit de overlevering. Vader Leen was volgens hem een eenvou dige boerenknecht, die op aanra den van Sakko - destijds een grote distributeur van kolen - een kolen handel begon. De beginjaren wa ren soms moeilijk, maar beetje bij beetje ging het steeds voortvaren der, waarna de onderneming in de jaren '50 en '60 floreerde. „Het va derland krabbelde op na de oor log, het inkomen van de bevolking steeg en het kolenhok kon mudvol worden gestort", valt te lezen. Overigens viel aan het eind van de zestiger jaren wel het doek voor de kolenhandel, omdat aardgas lang zaam aan populariteit won. Rinus doet uit de doeken hoe de vondst van de aardgasbel in Slochteren de neergang van de kolenhandel on ontkoombaar maakte. In eerste in stantie bleef er best vraag naar ko len, omdat niet iedereen dat gas zo vertrouwde, maar in 1969 werd de onderneming toch opgedoekt. In het jaarboek wordt ook aan dacht besteed aan Stavenisse. On geveer op de plek waar nu de nert senfokkerij van de familie Wal- hout is gesitueerd - in de Kem- penshofstedepolder - stond eeu wen lang een boerderijtje. Danker Roozemond, inwoner van Stave nisse, dook in de historie en wist negentien vroegere bewoners te achterhalen. Hij vertelt over hun bijzonderheden. Het vierde jaarboek van de heem kundekring bevat verder een ver haal van voorzitter Wally Blaas over het afdammen en droogleg gen van de Pluimpot bij Sint-Maar tensdijk, een halve eeuw geleden, 'Het inkomen steeg, zodat het kolenhok mudvol kon worden gestort' en twee gedichten in het Zeeuws van Arie de Viet. Ook oud-ge- meentearchivaris Hans Zuurdeeg levert een bijdrage. Hij heeft zich verdiept in de namen van straten en wegen op Tholen en doet een boekje open over die in Scherpe- nisse. Onder meer de Hoge Markt, de Sluiswegeling, de Rondweg en de Armhuisslop komen aan bod. Die laatste straat bestaat niet meer. Hij liep van de Lage Markt naar de Zuidstraat en is tegenwoordig een deel van de Kerkstraat. In het slop - volgens Van Dale een smalle en armoedige steeg - stond vroeger het armenhuis van de diaconie van de hervormde kerk. [F1 Thoolse vertelsels en gedichten', het vierde jaarboek van heemkunde kring Stad en Lande, is voor 4,50 eu ro te koop bij penningmeester Die- neke van Dijke. Ze is bereikbaar via telefoonnummer 0166-652774 en e-mail: cdijk@zeelandnet.nl. Gemeente Kapelle verhoogt bijdrage aan Zeeuwse Muziekschool. door Willem van Dam kapelle - De gemeente Kapelle wil meer geld in muziekonderwijs steken. Het college van burgemeester en wethouders heeft de gemeente raad een voorstel gestuurd om de jaarlijkse bijdrage aan de Zeeuwse Muziekschool met ruim tien pro cent te verhogen. Dat is volgens het college nodig om te kunnen in spelen op de groeiende belangstel ling voor muziekonderwijs in de gemeente. In Kapelle volgen op dit moment ruim vierhonderd leerlingen mu- ziekonderricht. De drie plaatselijke muziekgezelschappen (OKK, Ons Genoegen en Jonge Kracht) geven via eigen muziekdocenten les aan bijna 170 leerlingen. Daarnaast vol gen ruim 230 (aspirant-) muzikan ten lessen via de Zeeuwse Muziek school. Kapelle draagt jaarlijks meer dan 90.000 euro bij aan de Zeeuwse Muziekschool. Dat is, gezien het het grote aantal leerlingen dat uit Kapelle afkomstig is, te weinig. Tot dusver hebben de overige Zeeuw se gemeenten die de muziek school financieren de kosten opge vangen die de groeiende belangstel ling vanuit Kapelle met zich mee brengt. Dat kan, is het Kapelse col lege tot de slotsom gekomen, niet langer voortduren. In een notitie die het college de raad heeft voorgelegd, wordt een aantal mogelijkheden geschetst. Zo zou overwogen kunnen wor den om uit de Zeeuwse Muziek school te stappen en het muziek je De belangstelling voor muziekon- derwijs in Kapelle groeit. Daar om wil het college van B en W meer geld geven aan de Zeeuw se Muziekschool. onderwijs geheel onder te brengen bij de plaatselijke muziekvereni ging. Volgens wethouder Leo Kos ten (SGP) is dat nauwelijks een op tie; de muziekverenigingen zou den extra docenten moeten aan trekken en ook daarmee is veel geld gemoeid. Bovendien zouden leerlingen die geen lid zijn van een muziekvereniging en hun les sen op individuele basis bij de mu ziekschool volgen, in de kou ko men te staan. Ook speelt mee dat de gemeente Kapelle een aanzien lijke afkoopsom moet betalen als zij de samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool verbreekt. Tegen die achtergronden kiest het Kapelse college van burgemeester en wethouders voor voortzetting van deelname aan de Zeeuwse Mu ziekschool en een verhoging van de jaarlijkse bijdrage met zo'n tien duizend tot vijftienduizend euro. De gemeenteraad van Kapelle be spreekt het voorstel dinsdagavond 22 januari. Tourclub De Trappers houdt informatieavond krabbendijke - Aan de vooravond van het nieuwe fietsseizoen houdt tourclub De Trappers uit Krabben- dijke vrijdag een informatieavond voor toerfietsers. Experts op het ge bied van fietstechniek, verzorging en trainingsleer houden een inlei ding. Sportverslaggever Piet Evers- dijk presenteert de avond. De bij eenkomst is in de kantine van W Krabbendijke aan de Nieulande- straat 39, aanvang 19.30 uur. Oecumenische dienst geheel in het Zeeuws ellewoutsdijk - Werkgroep Le vensbeschouwing van 't Kerkje van Ellesdiek houdt zondag een oe cumenische bijeenkomst. Hannie Oele uit Goes leidt de overdenking in de kerk van Ellewoutsdijk en het kwartet 'Mie z'n vieren' zingt tijdens de bijeenkomst. Het thema luidt: 't Begun a goed. De voertaal tijdens de bijeenkomst is Zeeuws. Aanvang 14.30 uur. Paiazzoli begint nieuwe rouwverwerkingsgroep goes - Stichting Paiazzoli, steun punt voor kankerpatiënten en hun familieleden, organiseert een nieu we reeks rouwverwerkingsbijeen komsten. Vanaf maart zijn er acht bijeenkomsten voor mensen die minimaal zes maanden geleden een familielid hebben verloren aan kanker. De groepen komen bij een in de Palazzolihuizen in Goes en Oost-Souburg. Inschrijven kan tot 15 februari. Heel weekend vol met jeugdtheater in 't Beest goes - De jeugdtheatergroepen van Goes, Middelburg en Renesse geven zaterdag en zondag een pre sentaties in 't Beest in Goes. Elk van de twaalf groepen, bestaande uit leerlingen van negen tot zeven tien jaar, krijgt een uur de tijd op het podium. Naast theater is er ook nog ruimte voor zang. Zowel op zaterdag als zondag beginnen de voorstellingen om 13.30 uur. MiSalsa begint met lessen in Merral Goes goes - Stichting MiSalsa uit Mid delburg begint op donderdag 7 fe bruari onder de noemer 'MiSalsa @Merral' met salsalessen bij bios coop Merral in Goes. Totdat het zo ver is, wordt er op de donderda gen 17, 24 en 31 januari gratis intro ductiecursussen salsa, merengue, bachata en cha-cha gegeven. De kennismakingslessen beginnen om 20.00 uur (beginners) en 20.45 uur (instromers). Zeven mille schade in oudejaarsnacht kapelle - In Kapelle is tijdens de jaarwisseling voor meer dan 7000 euro schade aangericht. Dat blijkt uit een gemeentelijk overzicht. Het gaat om vernielingen van on der meer afvalbakken en lichtmas ten. Ook een glijbaan in een speel tuin moest er aan geloven. Tevens werden ruiten van een ouderen- ontmoetingsplaats ingegooid. De totale schade bedraagt 7340 euro. Bijna vijftig ongelukken op toegangsweg naar Yerseke in zes jaar tijd. door Joeri Wisse en Luc Oggel yerseke - Hij is hoog, bochtig én smal. Bovendien krijgt de Zand dijk, de weg die Yerseke verbindt met de A58, steeds meer (vrachtverkeer te verwerken. Die factoren leiden ertoe dat regelma tig ongelukken gebeuren op de Zanddijk, die overigens halverwe ge de naam Molendijk aanneemt. Gisteren was het wéér raak. Dit maal week een met pallets volgela den vrachtwagen uit voor een tege moetkomende truck, die net over de middenstreep van de weg reed. Het gevolg was dat de vrachtwa gen van de dijk afgleed en op z'n zijkant onderaan op de parallel weg belandde. De twintigjarige be stuurder kwam er zonder kleer scheuren vanaf maar zijn truck raakte totalloss. Vanaf 2002 tot nu vonden 48 ongelukken plaats op de dijk, blijkt uit cijfers van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) en de Zeeuwse politie. In dertien gevallen vielen daar (licht-)gewonden bij. Het ongeluk van gisteren baart wethouder Cees Knuit van de ge meente Reimerswaal zorgen. „Het is levensgevaarlijk, er wordt ge woon te hard gereden. Maar als ge meente kunnen we er niet zoveel aan doen, die weg is niet van ons." Knuit zegt nog wel een keer in overleg te willen met de provin cie, eigenaar van de weg, over eventuele maatregelen om de dijk veiliger te maken. Die zijn de voorbije jaren al veel vuldig getroffen, weet Sjaak Lin- denberg van het ROVZ. Jaren gele den zijn bijvoorbeeld de bomen ge kapt om meer overzicht te krijgen en zijn in alle bochten rood-witte bordschilden geplaatst. „En on langs is de weg voorzien van nieu we belijning. Technisch ligt hij er dus goed bij. Het euvel met dijken is dat je er gauw vanaf valt, zodra je in de berm belandt." De gemeente Reimerswaal wil overleg met de provincie over eventuele maatregelen om de Zanddijk/ Molendijk veiliger te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30