wat heb ik? Oh, het is meloen' Historie van Thoolse kolen Nu OPRUIMING Gemeente gaat onderdoorgang toch behouden w pzc Dinsdag 15 januari 2008 23 Kijk voor alle aanbiedingen op onze website Scholieren van de CSW Elzenlaan kunnen sinds gisteren een verantwoord tussendoortje halen uit een fruitautomaat. De school probeert zo het eten van gezonde voeding aan te moedigen. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk vlissingen - Het dichtmaken van de onderdoorgang onder de Vlis- singse Schutterijflat gaat niet door. Een ondernemer in de buurt maakte bezwaar en kreeg gelijk. Woningcorporatie l'Escaut wilde de onderdoorgang van het apparte mentencomplex gaan gebruiken om scootmobielen in op te slaan. Lastig voor fietsers en voetgangers: hun route tussen de Coosje Bus- kenstraat en Zeemanserve/Spui straat via de Bussestraat. Dat vond de gemeente Vlissingen goed. Maar een naburige ondernemer niet. Die stuurde een bezwaarbrief naar de gemeente. Die is vervol gens gaan praten met de bezwaar maker en l'Escaut. De woningcor poratie gaf na het gesprek aan in het complex zelf een ruimte te hebben gevonden voor scootmo bielen. Daardoor kan de weg ge woon openbaar blijven. Heemkundekring Stad en Lande brengt voor vier keer jaarboek uit. door Rob Paardekam tholen - Liefhebbers van de histo rie van het eiland Tholen kunnen hun hart weer ophalen. Heemkun dekring Stad en Lande heeft voor de vierde keer een jaarboek uitge bracht. Het verhaalt onder meer over de opkomst en ondergang van een Thoolse kolenhandel. Schrijver Ben van den Aarssen te kent de geschiedenis van kolenhan del Moerland op uit de mond van Rinus Moerland (66), zoon van de oprichter van het bedrijf De eer ste jaren van de handel, die begin jaren dertig werd opgericht, kent 1^ In het jaarboek over Tholen wordt ook aandacht besteed aan het afdammen van de Pluimpot bij Sint-Maartensdijk en de ge schiedenis van straatnamen. hij enkel uit de overlevering. Vader Leen was volgens hem een eenvou dige boerenknecht, die op aanra den van Sakko - destijds een grote distributeur van kolen - een kolen handel begon. De beginjaren wa ren soms moeilijk, maar beetje bij beetje ging het steeds voortvaren der; in de jaren vijftig en zestig flo reerde het bedrijf. „Het vaderland krabbelde op na de oorlog, het in komen van de bevolking steeg en het kolenhok kon mudvol worden gestort", valt te lezen. Overigens viel aan het eind van de zestiger jaren wel het doek voor de kolenhandel, omdat aardgas lang zaam aan populariteit won. Rinus doet uit de doeken hoe de vondst van de aardgasbel in Slochteren de neergang van de kolenhandel on ontkoombaar maakte. In eerste in stantie bleef er best vraag naar ko len, omdat niet iedereen dat gas zo vertrouwde, maar in 1969 werd de onderneming toch opgedoekt. Het vierde jaarboek van de heem kundekring bevat verder een ver haal van voorzitter Wally Blaas over het afdammen en droogleg gen van de Pluimpot bij Sint-Maar tensdijk, een halve eeuw geleden, en twee gedichten in het Zeeuws van Arie de Viet. Ook oud-ge meentearchivaris Hans Zuurdeeg levert een bijdrage. Hij heeft zich verdiept in de namen van straten en wegen op Tholen en doet een boekje open over die in Scherpe- nisse. Onder meer de Hoge Markt, de Sluiswegeling, de Rondweg en de Armhuisslop komen aan bod. In het slop - volgens Van Dale een smalle en armoedige steeg - stond vroeger het armenhuis van de dia conie van de hervormde kerk. Thoolse vertelsels en gedichten', het vierde jaarboek van heemkunde kring Stad en Lande, is voor 4,50 eu ro te koop bij penningmeester Die- neke van Dijke. Ze is bereikbaar via telefoonnummer 0166-652774 en e-mail: cdijk@zeelandnet.nl. Netwerk 70-plussers breidt infomiddag uit middelburg - De interesse voor het Netwerk 70-plus in Middel burg is zo groot dat de informatie middag is uitgebreid tot een hele dag. Geïnteresseerden kunnen op donderdag 24 januari terecht in Het Palet van 9.30 tot 17.30 uur. Hen wordt nog steeds gevraagd enigszins gespreid te komen. Het netwerk biedt onder meer infor matie over computerlessen om eenzaamheid tegen te gaan. Vier-op-een-rij en mikado in het groot oost-souburg - Vijftig-plussers kunnen zich morgen uitleven op een spelmiddag. In het Atrium van Ter Reede in Vlissingen staan een bibberspiraal, een reuzenmika- do, een reuzen-vier-op-een-rij en een balwerpspel. Ook kan er gesjoeld worden. Wie zijn hersens wil trainen, kan meedoen aan het vragenspel. De spelmiddag duurt van 14.30 tot 16.30 uur. De toegang is gratis. Man mishandeld bij caféruzie Kamperland kamperland - Een 29-jarige inwo ner van Kamperland heeft gisteren bij de politie aangifte van mishan deling gedaan. De man zou in de nacht van zater dag op zondag bij een caféruzie in zijn woonplaats door enkele café bezoekers tegen de grond zijn ge werkt, waarna hij werd geschopt en geslagen. De man liep daarbij diverse kneuzingen en bloeduitstortingen op. Oecumenische dienst geheel in het Zeeuws ellewoutsd1jk - Werkgroep Le vensbeschouwing van 't Kerkje van Ellesdiek houdt aanstaande zondag een oecumenische bijeen komst. Hannie Oele uit Goes leidt de over denking in de kerk van Ellewouts- dijk en het kwartet 'Mie z'n vie ren' zingt tijdens de bijeenkomst. Het thema luidt: 't Begun a goed. De voertaal tijdens de bijeen komst is Zeeuws. Aanvang: 14.30 uur. Een weekend vol jeugdtheater in 't Beest goes - De jeugdtheatergroepen van Goes, Middelburg en Renesse geven zaterdag en zondag een pre sentaties in 't Beest in Goes. Elk van de twaalf groepen, be staand uit leerlingen van negen tot zeventien jaar, staat een uur op het podium. Naast theater is er ook nog ruimte voor zang. Zowel op zaterdag als zondag be ginnen de voorstellingen om 13.30 MMMi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25