'Eens kijken, fAPlana Veere kijkt welwillend naar Deltatechnologie Voetgangersbrug mag naar Goes Bruidspaar woont nu waar de koeien liepen Hans Dulfer op Scheldepop hm m fUl m 1 mJ$ 22 I Dinsdag 15 januari 2008 pzc Zeeland wil zich op de kaart zetten met nieuwe waterbouw. door Henk Postma DOMBURG - Een mooi verhaal. Maar wat komt er van in huis? De gemeente Veere staat vooralsnog welwillend tegenover de vestiging van een Internationaal Communi catiecentrum voor Deltatechnolo gie op Neeltje Jans, ook al kan de gemeenteraad zich met de beste wil van de wereld nog niet voor stellen wat dat nu precies betekent voor het voormalig werkeiland in de Oosterschelde. Gedeputeerde Frans Hamelink (Christenunie, natuur en water) was er maandagavond speciaal voor naar het stadhuis in Dom burg gekomen. Daar probeerde hij de gemeenteraadsleden enthou siast te maken voor ambitieuze plannen om Zeeland in de markt te zetten als dé plek waar nieuwe, 'klimaatbestendige' vormen van Wat Veere betreft krijgt Neeltje Jans een Internationaal Communi catiecentrum voor Deltatechnolo gie. Maar dan moet er eerst wel een duidelijker plan zijn. kustverdediging worden uitge dacht. En waar de stijgende zee spiegel niet als een bedreiging wordt gezien, maar als een kans om economie, natuur, aquacul- tuur en toerisme nieuwe impulsen te geven. Bedrijfsleven, onderwijs en overhe den moeten in die visie op Neeltje lans nauw gaan samenwerken om alle facetten van die nieuwe Delta technologie bij elkaar te brengen in een, liefst drijvende 'showroom'. Daar is al een project groep voor opgericht, waar niet al leen Rijkswaterstaat, en de Zeeuw se kennisinstituten, maar ook het waterbouwend bedrijfsleven in is vertegenwoordigd. De Deltatechnologie zou de aan zet kunnen geven voor uiteenlo pende projecten als de aanleg van eilanden voor de kust, het dem pen van de golfslag, energie-op slag, of amfibisch bouwen. „In Veere gebeurt het!", probeerde de gedeputeerde de Veerse be stuurders te enthousiasmeren. Die besloten een 'positieve grondhou ding' aan te nemen. Maar gaven de gedeputeerde wel de goede raad eerst eens met wat duidelij ker plannen te komen, alvorens de bevolking er mee te confronteren. terneuzen - Het festival Schelde pop op 12 en 13 juli in Terneuzen heeft een aantal optredens aan de programmering kunnen toevoe gen: Hans Dulfer, Beef, de Ameri kaanse band Minipop, Van Ka toen, Takketak en de Zeeuwse Dl Peter V. Op het talentenpodium treden The Straits uit Middelburg op. Eerder werden de namen van Krezip, Jeckyll Hide, George Ba ker, Nick en Simon, The Van Jets (België), Underground Fly (Polen) en voormalig Drukwerk-voorman Harry Slinger al bekendgemaakt. Ruime meerderheid raadscommissie kiest goedkoopste oplossing. door Emile Calon MIDDELBURG - De monumentale Middelburgse voetgangersbrug gaat naar Goes. Een ruime meer derheid van de Middelburgse raadscommissie maakte gister avond duidelijk dat verhuizing van die brug uit 1871 naar het ter rein van de Stoomtrein Goes-Bor- sele de beste optie is. Daar komt de brug, die tot het eind van de vo rige eeuw in het stationsgebied stond, het best tot z'n recht, aldus E. Bak (PvdA). Woordvoerders van de WD, CDA, SP, Groenlinks en SGP de len die mening. Bovendien is dat de goedkoopste oplossing, voer den ze aan. Herplaatsing in de ge meente Middelburg gaat zo goed als zeker vele tonnen kosten. Ver huizen naar Goes kost de Middel burgse gemeenschap 64 mille. Inwoner en historicus L. van der Vliet pleitte aan het begin van de vergadering voor behoud van de brug voor Middelburg. Met name omdat al veel monumenten uit de negentiende eeuw uit de stad zijn verdwenen. „Die worden sys tematisch gesloopt." Cynisch merkte hij op dat mensen die een beeld van het negentien- de-eeuwse Middelburg willen zien, naar Goes moeten, waar ze ook de oude goederenloods en het seinwachtershuisje terug kunnen vinden. Voorzitter P. Smallegange van de Vrienden van Middelburg herin nerde de commissieleden aan hun belofte dat de brug terug geplaatst zou worden. Die belofte was voor E. Heringa (Christenunie) zo be langrijk dat hij zelfs enigszins ver ontwaardigd reageerde toen ande re fracties opmerkten dat er nooit geld is gereserveerd voor het her plaatsen van die brug. Wethouder H. Kool erkende dat de gemeente een fout heeft gemaakt door dat geld niet te reserveren. Fruitautomaat voor scholieren van de CSW Elzenlaan. door Miriam van den Broek middelburg - Plaats in een middel bare school een automaat met fruit en meteen verdringen zo'n vijftig pubers elkaar voor het appa raat. Het klinkt bijna als een grap. Toch gebeurde dit gisteren bij de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren aan de Elzenlaan in Middelburg. Naast de snoepautomaat, koffieau- tomaat, frisdrankautomaat en broodjesautomaat staat er nu ook een fruitautomaat. Gezond is in, vet is uit en in dat plaatje past een kast met vers fruit. „We zijn vorig jaar begonnen om de ongezonde snacks op een minder prominente plaats te zetten", zegt Paula de Nooijer van de CSW. „Ook heb ben we toen de prijspolitiek inge voerd. Ongezonde producten wer den duurder, gezonde snacks goed koper. Regelmatig bekijken we waar er behoefte aan is en daar kwam het plan voor de fruitauto maat uit. De komende zes maan den houden we in de gaten hoe het loopt. Als het aanslaat, komt er misschien ook een fruitauto maat op andere locaties." Zodra het zwarte doek van de au tomaat afgetrokken wordt, en het apparaat daarmee officieel in ge bruik is genomen, staan zo'n vijf tig scholieren te popelen om de au tomaat uit te proberen. Evenzoveel scholieren staan op een verhoging en kijken naar de gekte rond het nieuwste gadget. Het is dringen, want de pauze is al bijna afgelo pen. Een van de gelukkigen is Diego van twaalf jaar. Hij heeft iets uit Gezonder eten op school De CSW plaatste in 2007 de automaten met ongezonde snacks op een minder prominente plaats Snoep werd dat jaar duurder, gezonde tussendoortjes goedkoper De CSW nam gisteren een automaat met fruit in gebruik Het Scheldemond College in Vlissingen heeft ook een automaat met ver antwoorde tussendoortjes. Daar krijgen de scholieren, elke keer als ze iets gezonds nemen, een spaarpunt de automaat gehaald. Als hij zich een weg baant naar een rustiger plekje, kijkt hij naar het bakje in zijn handen. „Eens kijken, wat heb ik? Oh, het is meloen. Het zijn ze ven stukken voor veertig cent." Dan neemt hij een hap: „Mmm, wel lekker vers." Diego denkt dat veel scholieren de fruitautomaat gaan gebruiken. Koen van twaalf jaar is daar niet zo zeker van. „Ik gok dat er mis schien tien mensen per dag ge bruik van maken", zegt hij. „Van daag is het anders. De automaat is nieuw." Koen en zijn vrienden justin (13), Niek (13) en Yannick (12) halen soms een ongezonde snack uit de automaat. De zakjes snoep van Ha- ribo zijn populair, vooral de 'zure matjes'. Ook de zakjes Dorito Bits (een soort mini-wokkels met bar- 'Als het aanslaat, komt er misschien een fruitautomaat op de andere CSW-locaties' becuesmaak) vinden gretig aftrek. Niek trekt van het viertal het mees te uit de muur. Gewoon, omdat hij zin heeft in iets lekkers. Het kost hem vier tot vijf euro per week. Brood nemen de vrienden van thuis mee. Dat geldt een enke le keer ook voor een appel. Terwijl het dringen is voor de nieu we automaat, haalt Jan (15) in alle rust een zakje snoep uit de andere automaat. „Drie of vier keer per week koop ik iets omdat ik dan trek heb", zegt hij. „Meestal is dat een Mars of Twix." Fruit is aan hem niet besteed. Hij eet het nooit. „Waarom zou ik?", vraagt hij. Maar het antwoord overtuigt hem niet. Echtpaar Dieleman uit Arnemuiden is zestig jaar getrouwd. door Emile Calon ARNEMUIDEN - Geven en nemen, dat is volgens Lein Dieleman (80) en Neeltje Wisse (82) de manier om zestig jaar bij elkaar te blijven. De beide inwoners van Arnemui den stellen dat je niet van elk klein voorvalletje een probleem moet maken. De twee kunnen het weten, ze wa ren gisteren zestig jaar getrouwd. Dat had Neeltje niet verwacht toen ze in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog in Ritthem voor de eerste keer de jonge boe renzoon uit Arnemuiden ontmoet te. Hij was daar met paard en wa gen omdat hij voor de Duitsers moest werken. Enkele maanden la ter ontmoette Neeltje die jongen uit Arnemuiden weer. Samen met haar ouders was ze na het bombar dement van de dijk bij Ritthem ondergebracht in Kleverskerke. Van het een kwam het ander en begin 1948 trouwde het stel en ging het op de boerderij Braken burg net buiten Arnemuiden wo nen en werken. Dat samen boeren vonden ze ge weldig. Een mooie tijd, zegt hij zonder omwegen. Daar kwam ech ter een eind aan toen Arnemuiden ging uitbreiden en hun pacht grond in twee fasen werd ontei gend. Lein ging daarna bij een schildersbedrijf werken, waar hij zich vooral bezig hield met het iso leren van woningen en het zetten van ramen. Het boeren blijft ech ter trekken. Nog elk jaar gaat hij naar Frankrijk om een van zijn zoons te helpen bij het ploegen. Al leen vorig jaar was het niet nodig, zo kreeg hij te horen. Dat ploegen, Lein Dieleman en Neeltje Wisse vieren zaterdag het zestigjarig huwelijksfeest. foto Lex de Meester met een stevige tractor en een vier- Hun zeven kinderen zijn goed te- nen de beide echtelieden op hun schaarwentelploeg, dat is mooi rechtgekomen. Drie kinderen wo- oude grond. Wijzend uit het raam werk, zegt hij. nen in het buitenland, twee in zegt Neeltje: „Daar liepen vroeger Het gaat goed met het echtpaar. Frankrijk, een in Slovenië. Zelf wo- de koeien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24