Ov-kaart weer gekraakt Militairen Uruzgan mogelijk van nabij beschoten door eigen eenheid 33 2 en 3 Duizenden reacties bij Defensie na dood van militairen Hardglazen deuren Regen Blunders van scheidsrechters blijven onbestraft Nederlanders dol op speuren naar hun voorouders Dinsdag 15 januari 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 12 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 Kamer wil opheldering na ontdekking van Radboud-onderzoekers. door Laurens Kok DEN HAAG - De ov-chipkaart is op nieuw gekraakt. Onderzoekers van de Nijmeegse Radboud Universi teit hebben een apparaatje uitge vonden waarmee je dagkaarten kunt kopiëren om vervolgens on beperkt gratis te reizen. Eerder wisten Duitse hackers ook de chip van abonnementskaarten te kraken. De ontdekking is een forse tegenvaller voor Translink Systems. Dit -bedrijf, dat de ov-kaart moet invoeren, heeft steeds ontkend dat de opvolger van de strippenkaart fraudegevoe lig is. De WD wil opheldering van staatssecretaris Tineke Huizin- ga van Verkeer en Waterstaat. Eer der hadden CDA, SP en Groen- Links om een spoeddebat ge vraagd. De uitvinding van de Nijmeegse techneuten is volgens Wouter Teepe van de afdeling 'security of systems' (computerbeveiliging) te vergelijken met een kopieerappa raatje ter grootte van een mobiele telefoon. „Hier kun je de informa tie van een wegwerpkaartje uit de automaat naartoe kopiëren. Staat de informatie erop, dan kun je met dit apparaatje langs de toe gangspoortjes zonder dat er strip pen worden afgeschreven. Dit kan doordat we de code hebben ge kraakt", legt Teepe uit. Volgens Teepe is er sprake van een 'ethische hack'; de whizzkids zijn niet van plan criminele dingen uit te halen. „We gaan niet zwartrij den, want dat is illegaal. De code breken is dat niet." Hij vindt dat Translink Systems het aan zichzelf te wijten heeft dat de chipkaart nu al voor de tweede keer is gekraakt. Onderzoekers van de Nijmeegse Radboud Universiteit hebben de code van de ov-chipkaart weten te kraken. Eerder waren Duitse hackers daar in geslaagd. IJLST - In het gemeentehuis van Ijlst is een condo leanceregister ingericht na de dood van de 22-ja- rige korporaal Aldert Poortema maandag. Meer wordt het niet. Maar ool< niet minder! Direct, meteen, gelijk: 50% korting! Bekijk ook de online-opruimingscollectie op: iDLDUi.interieur-paauife.nl Zuidiuecj 20° Zonnemaire 0111 401318 door Jacqueline Steenwijk en Laurens Kok DEN HAAG - De twee Nederlandse militairen die in Afghanistan door eigen vuur zijn omgekomen, zijn mogelijk van nabij beschoten door leden van hun eigen eenheid. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie gezegd. Tot nu toe werd aangenomen dat er twee afzonderlijke Nederlandse eenheden tegenover elkaar ston den met de Taliban daar tussenin. De slachtoffers zouden per onge luk zijn geraakt toen beide eenhe den het vuur op de Taliban open den. Volgens het ministerie von den er echter twee afzonderlijke gevechten plaats tussen Nederlan ders en Talibanstrijders. Doordat beide eenheden dicht bij elkaar lagen, is nu niet te zeggen uit welke eenheid de dodelijke schoten afkomstig zijn. Dit zou „Het bedrijf is heel onduidelijk ge weest over de technische specifica ties van de chipkaart. Wetenschap pers mochten er niet naar kijken, waardoor de kans op een beroerd product groter werd. We hopen dat Translink nu wel met de speci ficaties over de brug komt. Hoe langer ze wachten, hoe duurder dit project wordt. Wij zijn in elk geval bereid onze vondsten met het bedrijf te delen." De informatici zien de geslaagde 'hack' naar eigen zeggen niet als een triomf „We zijn blij met het resultaat, maar minder blij over het feit dat publieke middelen niet goed worden besteed. Dat is eer der sneu", aldus Teepe. Nasa-sonde scheert langs Mercurius BALTIMORE - De planeet Mercurius heeft gisteren voor het eerst sinds de jaren zeventig weer bezoek van de aarde gehad. De in 2004 gelan ceerde Nasa-sonde Messenger scheerde om 19.00 uur op 200 kilo meter hoogte over het oppervlak. De sonde moet over drie jaar in een omloopbaan rond de kleinste planeet van ons zonnestelsel gera ken. De Nasa verwacht vandaag de eerste beelden te ontvangen. Nederlanders veilig na aanslag op hotel Kabul KABUL - In het vijfsterrenhotel in de Afghaanse hoofdstad Kabul waar gistermiddag een zelfmoord aanslag plaatsvond, bevonden zich twee Nederlanders. Dat heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken gisteravond laten weten. „Naar wij weten zijn zij onge deerd", stelde een woordvoerder. De zelfmoordaanslag kostte zeker zes mensen het leven. Het Serena Hotel in het centrum van de miljoenenstad wordt voor al bezocht door diplomaten, bui tenlandse zakenlieden en hulpver leners. Minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken heeft de 'laffe aanval' veroordeeld. Genealogie is zinloos Nederlandse economie wacht een prima jaar 41% óneens aantal reacties: 413 I 59% Poortema en soldaat Wesley Schol kwamen zater- van Defensie stroomden gisteren duizenden blij- dag in de Afghaanse provincie Uruzgan om het Ie- ken van medeleven binnen. ven. Op websites van onder meer het ministerie foto Vincent Jannink/ANP EN Zeeland: 2, 3, 21 t/m 27; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 8 en 9; Beurs: 12; Economie: 13; Menin gen: 15; Weer: 18; Strips: 19; Cul tuur: 29; Buitengebied: 30 en 31; Agenda: 32; Sport: 33 t/m 37; Tele visie: 38 en 39. vakkundige montage! Glashandel MELIESTE dus ook het eigen team van de slachtoffers kunnen zijn geweest. Het tweetal, Wesley Schol (20) en Aldert Poortema (22), werd dode lijk getroffen toen hun eenheid na bij Deh Rawod werd aangevallen door de Taliban. Bij de andere Ne derlandse eenheid raakte de 20-ja- rige Nederlandse soldaat Marc van de Kuilen zwaar gewond. pagina 10 en 11: kogels voor je kame raad Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 i 1 1 ni 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1