Geld en werk maanden garantie PZC Dinsdag 15 januari 2008 1 7 ge om te werken zijn al weer wat ruimer. Werk in fabriek, magazijn of achter de kassa mag nog steeds niet, net zo min als gevaarlijk werk. Behalve hand- en spandien sten die ook zijn toegestaan aan 13- en 14-jarigen, mag je zelfstan dig (ochtend)kranten bezorgen, vakken vullen en bedienen in een snackbar of restaurant. Op schooldagen mag je 2 uur aan de slag en op zaterdag 8 uur. Het maximum per schoolweek is 12 uur. Werken op zondag is bij uit zondering toegestaan. Ie mag wel op zondagochtend de krant rond- mulier 'Loonbelastingverklaring Bijlage studenten- en scholieren regeling' invullen. Als je jonger bent dan 16 jaar mag je onbeperkt bijverdienen, zonder het recht op kinderbij slag aan te tasten. Thuiswonen de kinderen van 16 en 17 mogen niet meer dan 1.175 euro netto per kwartaal verdienen. Uitwonende kinderen van 16 of 17 jaar óf kinderen jonger dan 16 brengen. Maar als je op zondag werkt, moet je op zaterdag vrij zijn. Jaarlijks mag je in de vakantie maximaal 6 vakantieweken wer ken, waarvan 4 weken aaneen. Het maximum per vakantiedag is 8 uur, per vakantieweek 40 uur. 16 of 17 jaar Ben je 16 of 17 jaar, dan ben je nog (gedeeltelijk) leerplichtig en moet je een paar dagen per week naar school. Maar buiten je schooltijd mag je werken. Dat mag van alles zijn, zolang het niet schadelijk of gevaarlijk is voor je gezondheid. In jaar die niet thuis wonen, mo gen met bijbaantjes door het jaar heen maximaal 1.662 euro netto per kwartaal bijverdie nen. Als het meer wordt, komt de kinderbijslag voor dat kwar taal in zijn geheel te vervallen. Tijdens de zomermaanden (juni, juli en augustus) mogen kinderen met vakantiewerk 1.100 euro netto per kwartaal extra bijverdienen. geldt als werktijd en moet je dus meetellen! 's Nachts werken is ver boden. Werk je op zondag, dan moet je op zaterdag vrij zijn. ■Pij www.loonwijzer.nl www.nibudjong.nl www.grijpjekansen.nl www.jeugdloonwijzer.nl http://jongerenloket.szw.nl http://www.depowervantj.nl http://www.jip.org/ www.promotionpartners.nl www.bijbanen.nl www.scholierenwerk.nl het Arbeidsbesluit Jongeren staat omschreven wat er nog niet mag: aan een lopende band staan, te lang zwaar tillen, sloopwerk doen, met gevaarlijke machines zoals een cirkelzaag werken. Ook mag je niet werken op plaatsen met te veel lawaai (meer dan 90 decibel), of werk doen waar je met schade lijke stoffen in aanraking komt. In totaal mag je maximaal 9 uur per dag werken en maximaal 45 uur per week. Per 4 weken mag het gemiddelde echter niet meer zijn dan 40 uur. Denk erom als je nog naar school gaat: schooltijd Hoe kom je aan een baantje? Wacht niet tot de zomer als je een bijbaantje zoekt. Uitzendbureaus gaan meestal niet in zee met 14- en 15-jarigen omdat er te veel haken en ogen zitten aan de regelgeving. Ben je oud genoeg, meld je dan al in januari aan bij uitzendbureau's. Som mige bureaus richten zich op één doelgroep of vakgebied. Als je je gaat inschrijven, neem dan mee: paspoort of identiteitskaart, ge gevens ziektekostenverzekering, bank- of girorekeningnummer en je CV (Curriculum Vitae). Bij de inschrijving vertel je welk werk je leuk vindt, wat je wel of niet kunt en op welke tijden je kunt werken. Daarna gaat het uitzendbureau op zoek. Vraag regelmatig of ze al wat hebben. Je kunt ook zelf op zoek gaan. Vraag bij winkels of er iemand nodig is. De meeste kans heb je bij hamburgerketens en in de horeca. Vertel verder zoveel mogelijk mensen dat je op zoek bent naar een baantje. Struin websites af en schrijf je hier en daar in. de kosten van de dierenarts zou moeten betalen. Brancheorganisatie Dibevo, waarvan winkels, dierenpen- sions en leveranciers lid zijn, staat garant voor de vergoeding aan de consument. Als de win kelier blijft weigeren en niet wil voldoen aan de uitspraak van de commissie, krijgt mevrouw Jansen haar geld van Dibevo. Die gaat dan het geld terugha len bij de bij haar aangesloten winkel. In de praktijk zal de klach tencommissie zich echter weinig over dieren buigen, denkt Dibevo-voorzitter Joost de Jongh. „Winkeliers gaan soepel om met gevallen van zieke of dode dieren. Dode dieren worden vervangen, zieke beesten kunnen in quarantaine Wat te doen als een huisdier ziek wordt of erger? foto ANP worden genomen of de klant krijgt er medicijnen voor. Het is so wieso lastig in de dierenhandel. Een winkelier kan nooit zien of die parkiet wel bij hem vandaan komt. Alle parkieten lijken op el kaar." Volgens De Jongh zullen eer der geschillen over duurdere artike len voor de commissie komen, zo als over grote aquaria. Omdat er veel onduidelijkheid was over de rechten en plichten van dierenpensions en dierenwin kels, heeft de consumentenbond algemene voorwaarden afgespro ken met Dibevo. Zo moeten die renwinkels bij aankoop van een dier alle informatie geven over juist gebruik en juiste verzorging. Voor dierenpensions zijn onder meer afspraken gemaakt over aan betaling en annulering van ver blijf De aanbetalingen voor pen- sionverblijf: voor een hond 50 eu ro, een kat 25 euro en een tientje voor vogels en kleine knaagdieren. Daarnaast is er een trapsgewijs an nuleringssysteem. Tevens is vastge legd hoe de dierenpensions moe ten handelen als het beest ziek wordt of doodgaat. Meer informatie Wie een geschil heeft met een dierenpension of een dieren speciaalzaak kan, als de onder nemer lid is van de Dibevo of bij de Geschillencommissie is geregistreerd, hulp van de Ge schillencommissie Gezelschaps dieren inroepen. De overeen komst met de bij Dibevo aange sloten ondernemer moet zijn gesloten op of na 1 november 2007. Wie wil weten of een on dernemer lid is van Dibevo, kan bellen met 033-4550433. Klacht indienen: via klachtenfor mulier op website. Ze worden pas in behandeling genomen als klachtengeld is overge maakt. Info over Geschillen commissie Gezelschapsdieren op www.geschillencommis- sie.nl of op site van Stichting Geschillencommissies voor Consumentenzaken (SGC) www.sgc.nl. SGC telefonisch be reikbaar op 070-3105310. Kletsen op werk goed voor de productiviteit Kletsen op het werk is goed voor de sfeer en de teamgeest. En dat is weer goed voor de productiviteit. Dat blijkt uit een rondgang van persbureau Associated Press langs een aantal experts op het gebied van personeelsbeleid. Volgens AP zouden verstandige bazen daarom geklets moeten tolereren. „Want ze weten dat het voor de producti viteit positiefis dat het personeel goed in zijn vel zit." Chefs die op treden tegen kletsen, tenzij dit de voortgang van het werk in gevaar brengt, creëren een onderdukken- de sfeer. Hoe betrouwbaar is de hypotheekadviseur? Wie met een hypotheekadviseur in zee wil, moet maar hopen dat het advies betrouwbaar is. Op hypotheek, adviseu rs vergel ij k. nl staan sinds kort ervaringen van consumenten met adviseurs. Con sumenten kunnen over adviseurs en kantoren een oordeel geven en hun ervaring beschrijven. Hypo- theek.adviseursvergelijk.nl is een initiatief van Expertise Centrum Financiële Diensten. Dit centrum stelt zich ten doel in de financiële sector de kloof te dichten tussen consument en adviseur. foto Werner Rauwerdink/GPD Liefdescontract tegen passie op de werkvloer In Groot-Brittannië en de Verenig de Staten bestaan ze al: zogeheten liefdescontracten die paal en perk moeten stellen aan 'werkvloerro mances'. In Engeland zou een over grote meerderheid van de werkne mers wel eens een affaire hebben gehad met een collega. Dat levert nogal eens problemen op, zoals roddel en ongewenste intimitei ten. Om dat te voorkomen moeten werknemers een 'liefdescontract' ondertekenen, waarin ze verklaren het eerlijk te melden als ze een re latie met een collega krijgen. Leren en werken op latere leeftijd in trek VOORBURG - Bijna dertig procent van de leerlingen in het middel baar beroepsonderwijs (mbo) com bineert leren met werken via de beroepsbegeleidende leerweg (bbl). In het schooljaar 2006/2007 ging het om 141.000 leerlingen. Veel van die leerlingen zijn 25 jaar of ouder. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Vooral de opleidingen in de sector zorg en welzijn vinden oudere leerlingen aantrekkelijk. Bijna vier van de tien van hen wa ren zelfs ouder dan 35.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17