Geld en werk Laat je handen wapperen, maar niet te lang Ook op het konijn krijg je zes SYMBOL CLOSE HfcX se i1 s TOP 5 i565.44 i E 1 OU 2134.47 i firix i367.78 i FTSE 4840.70 4 DJ IH 7161.15 7 DEX i 9850 X EFIX 2021 .83 202 Dolfijnengeluk, expertpech Hoeveel verdien je? 1 6 j Dinsdag 15 januari 2008 PZC GELDZAKEN door Corné van Zeijl Experts met dezelfde informatie komen tot andere conclusies Ukent wellicht de Nova top-5. Daarin moet een vijftal beursexperts het opnemen tegen een stel dolfijnen. De beursexperts en de dolfijnen kiezen ieder vijf aande len. Afgelopen jaar hebben de dolfijnen de beursexperts ruim schoots verslagen. U zult daar geen kwaad woord van mij over horen, daar ik dit jaar voor het eerst ook tot het gezelschap be hoor. Bij de beleggingsexperts wel te verstaan. U zult begrijpen dat het puur een kwestie van pech voor de ex perts en geluk voor de dolfijnen was. Mochten de experts het beter hebben gedaan, dan was het ongetwijfeld expertise ge weest. U kent dat wel. Wellicht is de mate van toeval afhanke lijk van de bescheiden grootte van het clubje. Ik hou ieder jaar eenzelfde soort enquête onder een veel grotere groep professio nals. Dit jaar deden er 79 aan mee. Ik vraag ze wat ze van de AEX verwachten, wat het beste aandeel wordt en wat het slechtste. Deze enquete geeft dan ook veel betere uitkomsten. Voor wat de AEX-vraag betreft, verschillen de meningen ont zettend. In andere jaren zaten de meeste experts om de gemid delde verwachting heen. Maar dit jaar is het erop of eronder. De ene helft denkt dat het kom mer en kwel wordt. Dat de kre dietcrisis nog flink zal doorwoe keren en dat Amerika in een flinke recessie zal komen. De opti misten daarentegen gaan ervan uit dat de crisis overwaait en we over een jaar flink hoger staan. Voorspellen blijft een onzekere zaak. Dat zorgt ervoor dat het gemiddelde een heel bescheiden AEX-stijging van 4 procent verwacht, naar 537. Daarmee zijn de verwachtingen aan de sombere kant. In de afgelopen veertien jaar was men slechts eenmaal somberder, in 1999. Toen zat men nog met de kater van de vorige financiële crisis. Het hedgefonds LTCM had zul ke grote posities ingenomen, dat de financiële wereld er bijna van omviel. Uiteindelijk eindigde dat jaar met een plus van 25 procent. Gemiddeld zitten de experts er 20 procent naast, zo wel naar boven als naar beneden. Over de vraag welk aandeel het beste en welke het slechtste zal presteren, is ook veel gediscussieerd. Het blijft een prachtig fenomeen dat al die experts dezelfde informatie hebben en toch tot tegengestelde conclusies kunnen komen. In 2007 deden de aandelenkeuzes het ronduit goed. De top-5 van alle tachtig experts leverde het afgelopen jaar een plus van een dikke 16 procent op. De aandelen waarvan men het minst verwachtte, daalden met 1 procent Dan wilt u vast wel weten wat deze experts voor 2008 verwachten? Volgens al deze deel nemers kunt u het beste in ING, Corperate Express, Philips, Randstad en SBM beleggen. Van TomTom, Heineken, Arcelor, Unilever en ASML kunt u beter afblijven. Maar ook hier geldt: expert of dolfijn, zonder geluk vaart niemand wel. Over de vraag welk aandeel het beste en welke het slechtste zal presteren, is al veel gediscussieerd. foto CPD Alle leuke dingen kosten geld: uitgaan, concerten, mobieltjes, naar de ijsbaan. Maar zakgeld is zo op. Wat doe je dan? De handen laten wapperen! door Yvonne Jansen illustratie Job van Celder Tot in 1874, toen Kinder wet Van Houten werd aan genomen, was het heel ge woon dat kinderen werk ten. In fabrieken, werkplaatsen en op het land moesten ze soms 16 uur per dag sloven. Ze konden niet naar school en het was slecht voor hun gezondheid. Sindsdien is kinderarbeid verbo den. Tegenwoordig staat in de Ar beidstijdenwet wat er allemaal wel en niet mag. Zo geldt er bijvoor beeld een arbeidsverbod als je 15 jaar of jonger bent. De wetgever ziet wel in dat sommi ge werkzaamheden best in de haak zijn, ook voor jeugdigen. Al werkend doe je ervaring op en je maakt al voorzichtig kennis met de arbeidsmarkt. En je kweekt een 'werkhouding'. Klusjes zijn daar om tussen je 13e en 15e wel toege staan, binnen zekere grenzen. Jeug digen van 16 en 17 jaar mogen wer ken, maar bepaalde soorten werk zijn verboden. Wat er wel en niet kan en op wel ke leeftijd, staat hieronder. 13 of14 jaar Op schooldagen mag je na school tijd licht werk in je eigen omge ving doen: oppassen bij familie of kennissen, auto's wassen, helpen bij het verspreiden van folders, die ren voeren op de kinderboerderij. Het werk mag niet meer dan 2 uur per schooldag in beslag nemen. Zelfstandig een krantenwijk lo pen, mag niet. Tip: doe het samen met een van je ouders of een oude re broer/zus. Dan kun je afspreken de verdiensten te verdelen. Op zaterdag mag je maximaal 7 uur werken. Naast de klusjes in je eigen omgeving, mag je dan ook ongevaarlijk, licht werk doen, zo als helpen met vakken vullen en groenten oogsten of fruit plukken. Let wel: je mag het werk niet zelf standig doen, maar er moet altijd een volwassene in de buurt zijn om op je te letten. Achter de kassa zitten of werken in een fabriek of magazijn is verboden. In totaal mag je per schoolweek niet meer dan 12 uur werken. Tijdens vakan ties mag je langer werken. In to taal vier weken, waarvan drie we ken aaneengesloten. Per vakantie dag geldt een maximum van 7 uur, per vakantieweek 35 uur. 15 jaar De mogelijkheden voor een 15-jari- Als je nog geen vijftien bent, moet je zelf afspreken wat een redelijke vergoeding is. Er geldt nog geen minimumjeugdloon. Als je ouder bent, geldt wel een minimumloon: 15-jarigen 2,46 euro bruto per uur. 16-jarigen 2,83 euro bruto per uur. 17-jarigen 3,24 euro bruto per uur. 18-jarigen 3,73 euro bruto per uur. Dit zijn brutobedragen, inclu sief vakantiegeld, berekend op basis van een werkweek van 40 uur. Je moet er nog belasting over betalen, maar die kun je vaak weer terugkrijgen. Verdien je per kwartaal minder dan ongeveer 1.471,50 euro dan hoefje geen belasting te beta len. De teruggave zit dan al in het loon. Je moet dan wel sa men met je werkgever het for- door Jan Trommelen Mevrouw Jansen koopt een konijn bij de dierenwin kel, maar na drie maanden wordt het beestje ziek. Kan mevrouw Jan sen de kosten van de dierenarts verhalen op de winkelier? Jazeker, zegt de Nederlandse wet. Huisdieren zijn gelijk aan elk an der product dat u koopt. Als het konijn binnen een halfjaar na aan schaf mankementen vertoont, dan wordt geacht dat die mankemen ten bij aankoop ook al aanwezig waren. Uiteraard mag de schade niet ontstaan zijn doordat me vrouw Jansen Flappie verkeerd heeft behandeld, maar dat zal de winkelier moeten bewijzen. De winkelier is aansprakelijk. Hij kan drie dingen doen: het konijn genezen, vervangen door een nieuw dier óf mevrouw Jansen haar geld terug geven. De dieren arts is duur, véél duurder dan een konijn, dus zal de winkelier me vrouw Jansen tevredenstellen met geld of een ander beestje. En daar beginnen de problemen. Mevrouw Jansen wil geen ander konijn, ze is gehecht geraakt aan Flappie. Ze wil dat het beest naar de dierenarts gaat. De winkelier weigert de doktersrekening te beta len, dus doet ze dat, met tegenzin, zelf maar. Sinds kort kan mevrouw Jansen ook terecht bij de Geschillencom missie Gezelschapsdieren. Daar kan ze voor 25 euro een zaak aan spannen. Voorheen kon ze alleen naar de rechter stappen. De ge schillencommissie bekijkt of de winkelier iets te verwijten valt, waardoor hij alsnog (een deel van)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16