0igsli# Opvallen of camoufleren? Uruzgan calling PZC Dinsdag 15 januari 2QQ8 1 1 „In de chaos van de strijd ga je niet op je GPS kijken of je een vriend of vijand voor je hebt" Wim van den Burg, voorzitter militaire vakbond AFMP kameraad - I lip® - - 8» v. ;tfSS50&Ë! Nederlandse scherpschutters liggen in dekking, foto CPD hoe kon dit in vredesnaam ge- en was het te voorkomen? hebben soldaten die in gevaarlijk gebied patrouilleren een 3PS-systeem bij zich. Via dat sys- eem is te zien waar de Nederland- e eenheden zich bevinden. „Maar liet iedere soldaat heeft zo'n sys- eem bij zich. Te duur", legt Jean De- voorzitter van de VBM-NOV 'akbond uit. En ze zijn niet altijd te „In de chaos van de trijd ga je niet op je GPS kijken of een vriend of vijand voor je zegt Van den Burg. hulpmiddelen om doden door ei- ;en vuur te voorkomen zijn er ge- loeg. Maar ze zijn niet zaligma- :end. „Als er één ding duidelijk is ;eworden uit dit voorval, is dat tech- ïiek door weersomstandigheden an falen", zegt Van Den Burg. een verkenningstocht worden soldaten meestal begeleid door of vliegtuigen in de lucht, die troepenbewegingen op de grond kunnen waarnemen. Die heb ben het overzicht en kunnen tij dens een strijd waardevolle informa tie doorspelen naar de troepen op de grond en eventueel luchtsteun geven. Maar juist tijdens de aanval len dit weekeinde, konden de heli kopters vanwege het weer niet de hele tijd in de lucht zijn. „De tech niek is er dan wel, maar je hebt er even niets aan", probeert Van Den Burg het ongeluk te verklaren. Hetzelfde geldt voor het radiover keer tussen de soldaten onderling: de gangbare manier om eikaars posi ties door te geven. Maar ook dit sys teem is niet waterdicht. „Er kunnen problemen mee zijn. Er hoeft maar een berg tussen te zitten en je kunt geen contact meer maken", zegt De- bie. Ook zijn tanks en vliegtuigen tegen woordig uitgerust met speciale mar keringen die hen identificeren als vriend. „Maar ook dan gaat het nog eens mis. Zo hebben twee Britse tanks in Irak elkaar eens beschoten tijdens een zandstorm. Doden door eigen vuur is inherent aan oorlogs voering", zegt defensiespecialist Cees Homan van het instituut Clin- gendael. Slecht weer, duisternis, maar ook de stress en vermoeidheid van de soldaten spelen volgens Homan alle maal een rol. „Een Amerikaanse eenheid is in Afghanistan door Amerikanen gebombardeerd, door dat een soldaat per ongeluk zijn ei gen coördinaten doorgafin plaats van die van de vijand. Het blijft alle maal mensenwerk." Nederland doet het wat dat betreft volgens hem nog niet eens zo slecht. Bij de eerste Golfoorlog was 17 procent van de dode en gewonde Amerikaanse slachtoffers veroor zaakt door eigen vuur. In Irak gold dit voor 41 procent van de Ameri kaanse slachtoffers en in Afghanis tan staat dat percentage nu op 13. Het blijven voor het thuisfront en de militairen zelf zeer moeilijk te verteren statistieken. Sommigen vestigen hun hoop op nog geavanceerder technieken. Zo werkt TNO Defensie aan de ontwik keling van een nog nauwkeurige GPS-systeem onder de naam 'Hold your fire'. Het waarschuwt de mili tair wanneer hij in een richting dreigt te vuren waar eigen mensen staan. En geeft groen licht wanneer dit wel kan, omdat de collega-sol daat achter een muur staat. Maar volgens militair historicus Christ Klep is het nog maar de vraag of dat hulpmiddel echt effec tief is. In de Verenigde Staten waar al langer wordt geëxperimenteerd met een dergelijk systeem, bleek dat soldaten er niet op durfden te ver trouwen, ze gingen liever op hun ei gen intuïtie af Tijdens gevechten is het van be lang dat militairen in één oogop slag kunnen zien wie vriend of vijand zijn. Volgens Herman Amersfoort, hoogleraar militaire geschiedenis aan de Nederland se Defensie Academie proberen groepen soldaten zich al eeuwen lang van elkaar te onderschei den. „In de zestiende eeuw had ieder Europees bataljon een ei gen vaandel. Zo konden troepen tijdens gevechten al van een af stand zien met wie ze te maken hadden. Twee eeuwen later be gon ook het uniform een belang rijke rol te spelen. Soldatenpak ken waren in die tijd zo opval lend mogelijk gekleurd. Militai ren van de republiek Nederland droegen blauw, Britten rood." Vanaf de twintigste eeuw is een duidelijke kentering zichtbaar. Omdat het vuur steeds dodelij ker werd, en de wapens steeds nauwkeuriger, was het nu van belang dat de troepen zich zo veel mogelijk camoufleerden. Amersfoort: „Het belang van ver stoppen werd belangrijker dan de mogelijkheid om meteen te zien wie wie was. Groengrijze pakken moeten voorkomen dat de soldaten fungeren als levende schietschijven. Alleen van dicht bij zijn de troepen nog goed te onderscheiden. Van een afstand is de vijand nu met technische vernuftigheden te lokaliseren. En verder geldt: wie op jou schiet is de vijand." Als militairen in Uruzgan een luisterend oor nodig hebben, kunnen ze bellen met de tele fooncirkel van de Thuisffontaf- deling. Een team van vijf men sen, die zelf ook een familielid in het uitzendgebied hebben, neemt daar de telefoon op. Geen lichte taak, want soms moet er twee uur aan één stuk worden geluisterd. Volgens coördinator Inno Hagenbeek was tot nu toe weinig behoefte aan de telefoon cirkel. „Maar het is nog vers, de klap komt vaak later." Hagen beek heeft zijn team gewezen op de unieke situatie die is ont staan nadat duidelijk werd dat de gesneuvelde militairen ge raakt werden door Nederlandse kogels. „Dit is een situatie waar bij geschoktheid en emotionali teit een dubbele rol spelen, zo wel bij de militairen als bij de achterblijvers, die denken dat hun geliefden het fatale schot kunnen hebben gelost."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11