Binnenland 'Friendly fire' ligt heel snel op de loer Vier lesuren voor niets 'Bont is uit de tijd' mm SB Kamerlidjopgepakt tijdens anti-Wildersdemonstratie Groot onderzoek naar incident pzc Maandag 14 januari 2008 5 Tweederde scholieren wil afschaffing van huidige urennorm. hilversum - Middelbare scholieren zitten gemiddeld vier uur per week op school zonder dat ze zin vol onderwijs krijgen. Dat blijkt uit een enquête die is verricht in opdracht van het televisieprogram ma Zembla. De helft van de ondervraagden zegt nieuwe scholierenacties te steunen tegen deze 'ophokuren'. Drie op de tien scholieren (31 pro cent) wil minder uren onderwijs. Bijna tweederde vindt dat de norm van 1040 uren les per jaar moet worden afgeschaft. Zembla maakte gisteren de onderzoeksre sultaten bekend. Van de 548 leerlingen die B8tN Pa- nelwizard vorige maand onder vroeg, zegt 80 procent dat de huidi ge problemen in het onderwijs te wijten zijn aan andere oorzaken dan de urennorm. En 64 procent is tevreden over de kwaliteit van het onderwijs. Naar aanleiding van scholierenpro testen besloot staatssecretaris Mar- ja van Bijsterveldt (Onderwijs) twee maanden geleden de norm van 1040 uur te versoepelen. Bui tenschoolse activiteiten zoals to neelles gaan ook meetellen. Daar mee wordt het voor scholen ge makkelijker aan de norm te vol doen. Tijdens een demonstratie lieten de scholieren weten dat niet voldoen de te vinden. Van Bijsterveldt maakte vorige week bekend zestien middelbare scholen te hebben beboet, omdat ze te weinig les hebben gegeven. Het Landelijk Aktie Komitee Scho lieren (LAKS) reageerde door te stellen dat de staatssecretaris slechts oog heeft voor het behalen van een loze lesurennorm en niet te gaan voor kwaliteit en maat werk. bu:nf\* u sarncnW cmsUyesch»,. den haag - De PvdA en de SP stre ven ernaar dat het houden van pelsdieren voor de productie van bont met ingang van 2018 in Ne derland is verboden. PvdA-TWeede Kamerlid Harm-Evert Waalkens en zijn SP-collega Krista van Velzen die nen daarvoor vandaag een initia- tiefwet in. Volgens Van Velzen past het fokken van dieren voor de bontproductie niet meer in deze tijd. „Er zijn genoeg alternatieven, het jaarlijks doden van vier miljoen nertsen ten bate van luxe veroor zaakt onnodig dierenleed", zegt zij. amsterdam - De politie pakt Groen- Links-Kamerlid Tofik Dibi (links op de foto) op tijdens een demonstra tie tegen Geert Wilders op de Dam in Amsterdam. De anderen zijn lid van de Internationale Socialisten. De politie hield gistermiddag acht actie voerders aan die demonstreerden te gen de PVV-policus. Wilders zelf heeft geen goed woord over voor de actievoerders, maar hij vindt wel dat de politie hen niet had moeten oppakken. Volgens Wilders vallen hun uitlatingen binnen de vrij heid van meningsuiting. „Zoals ik mag zeggen wat ik vind, mogen zij dat ook." Volgens een woordvoerder arresteer de de politie de activisten wegens de satirische posters die zij ver spreidden. Daarop stond een afbeel ding van een pakje sigaretten met een foto van Geert Wilders en de woorden 'Extremist - brengt u en de samenleving ernstige schade toe'. Justitie vindt dat die tekst te ver gaat. foto Evert Elzinga/ANP 'No fire is friendly', zei Nor man Schwarzkopf, de man die Irak uit Koeweit ver dreef. Nederland maakt ken nis met een foute term. ANALYSE door Joep Trommelen Het lijkt een paradox: on danks de hoge vlucht die technologie in de oorlogs voering heeft genomen, is het aan tal incidenten in oorlogen met 'friendly fire' de laatste decennia gegroeid. In de Tweede Wereldoor log en zelfs nog in Vietnam sneu velde zo'n 2 procent van de slacht offers door 'eigen vuur'. In de eer ste Golfoorlog was dat 17 procent. De VS melden in hun officiële cij fers dat van de vierduizend doden die tot dusver in Irak zijn gevallen, er slechts zeven door 'friendly fire' omkwamen. Dat cijfer lijkt met een flinke schep zout te moeten worden genomen. Er is de Ameri kaanse autoriteiten immers alles aan gelegen in een tijd waarin de roep 'bring our boys home' steeds luider klinkt, te voorkomen dat het moreel nóg verder wordt on dermijnd. Er zijn volgens deskun digen diverse redenen waarom de 'fog of war' (oorlogsmist) het zicht op wie wel en niet de vijand is be moeilijkt. Zo wordt er van steeds grotere hoogte gebombardeerd. En het met laser sturen van bommen is niet altijd even succesvol. Zo is een incident bekend waarbij een Amerikaanse bommenrichter in Irak vergat zijn global positioning system (gps) opnieuw in te stellen toen hij de batterijen vervangen had. Maar de voornaamste reden is de complexiteit van het vechten te gen tegenstanders als de taliban, die zich vaak verschuilen in steden en dorpen. Zeker als er sprake is van vechten met meerdere natio naliteiten (Afghaanse troepen vechten zij aan zij met Amerika nen en ook Nederlanders) is com municeren soms lastig. Zeker als den haag - Generaal Berlijn sprak gisteravond, toen hij bekendmaakte dat de gesneuvelde en gewonde militairen het slachtoffer zijn geworden van eigen vuur, van 'verschrikkelijke berichten'. Een diepgaand onder zoek moet uitwijzen wat er is gebeurd. Van Middelkoop zal vandaag de Tweede Kamer inlichten. Op www.condoleance.nl betuigden mensen hun medeleven aan de fa milie van de soldaat eerste klasse Wesley Schol en de korporaal Aldert Poortema. De voorzitter van de militaire vakbond AFMP tekende het re gister namens alle leden van de AFMP/FNV en MARVER/FNV. Generaal Dick Berlijn op weg naar de persconferentie waar hij bekendmaakte dat twee militairen zijn omgekomen door eigen vuur. foto Robin Utrecht/ANP een duidelijk front ontbreekt. En dat is in de moderne stadsguerrilla zeker het geval. Daarnaast is de handelingssnelheid bij het door zoeken van huizen en straten erg hoog. Dat vergt het uiterste van soldaten. In zo'n heksenketel moe ten zij snel en op basis van weinig informatie beslissingen nemen. En wie twijfelt, kan zelf als eerste door de vijand geraakt worden. Soldaten worden dan ook slechts zelden vervolgd als ze hun kamera den raken. Nederlandse militairen die naar Af ghanistan gaan, bekwamen zich in het oefendorp Mamehuizen in Noord-Groningen in het vechten in zo'n 'hogedrukpan'. Nederlandse doden bij Deh Rawod infographic ANP '5 oversteekplaatserivier URUZGAN fo Nederlandse bases Kowt 40km Patrouillebasis Volendam Twee Nederlandse soldaat gewond Deh Rawod CJ Dizak Ferry itairen sneuvelen 'uurgevecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5