is veel meer dan alleen een optocht Strijd om de brug is nog niet gestreden Politie houdt 15-jarige graffitischrijvers aan Jongens gaan er vandoor na ongeval Ons Genoegen geeft nieuwjaarsconcert Brit geeft uitbater van café een kopstoot Toneelgroep speelt Zomer in Zeeland Inbrekers nemen kluis met documenten mee B pzc Maandag 14 januari 2008 13 11 februari: drie dagen vol feest zijn achter de rug. De borden 'Paerehat' worden weggehaald. Zeeuwse bibliotheek toont foto's van feest in begin jaren negentig. door Rob Paardekam s-heerenhoek - De meeste men sen zien alleen de optocht, maar carnaval is zoveel meer. Wim Helm kan het weten. Hij volgde het carnaval in 's-Heerenhoek op de voet om elk moment vast te leg gen op de gevoelige plaat. Van de eerste vergadering van de carna valsvereniging in september tot en met het voetbaltoernooi van de wagenbouwers in mei. Het is overigens wel een aantal ja ren geleden dat hij dat deed: in het carnavalsseizoen 1990/91. Zeven tien jaar na dato heeft hij een expo sitie ingericht. „Als je zulke foto's meteen laat zien, zijn ze niet bij zonder. Maar doe dat jaren later en de mensen vinden het geweldig. Hoe langer je foto's laat liggen, des te beter ze worden." Helm werkt bij het Zeeuws Docu mentatiecentrum en in die hoeda nigheid trok hij begin jaren negen tig - tijdens het bewuste carnavals seizoen - vele malen naar het Pae rehat om alles van het carnaval vast te leggen. Gewoon, voor het nageslacht. Dat deed de Middelbur ger wel vaker. Zo volgde hij ook een keer een jaar lang een landbou wer in Oostkapelle en maakte hij series over Huize den Berg in Goes, het schip de Arnemuiden 44 en de Molukse wijk in Sou burg. Met carnaval heeft Helm op zich niets. „Toch vond ik het destijds een leuke klus", herinnert hij zich. „Het is interessant om te zien wat er allemaal bij komt kijken. Daar heb je als buitenstaander geen idee van." Honderden foto's maak te hij. Van het naaien van de kos tuums tot het ouderencarnaval in de Jeugdhoeve. En van het plaat sen van de borden met de naam Paerehat erop tot de carnavalscol lecte. Al die kiekjes zijn zonder al te veel moeite te vinden op de website van het Zeeuws Documentatiecen trum, maar ja, wie doet dat? Het is veel leuker om een expositie in te middelburg - De politie heeft za terdagnacht twee vijftienjarigen uit Middelburg aangehouden die de afgelopen vier maanden op 82 plaatsen in Middelburg graffiti - zo genaamde 'tags' - hebben aange bracht. De twee hadden stiften en een spuitbus bij zich. Hun ouders krij gen de rekening van het schoon maken. De jongens zijn ingesloten in Torentijd. goes - Vier jongens (zeventien tot twintig jaar) zijn opgepakt nadat ze er zaterdag vandoor gingen, na tegen een boom te zijn gebotst op de Oude Rijksweg in 's-Heer Arendskerke. Ze hebben bekend betrokken te zijn geweest bij het ongeval. Een van hen liep een gekneusd sleutel been op en moest in het zieken huis worden behandeld. richten, dacht Helm. Dat was nog een hele klus. Hij heeft tijdens car naval honderden foto's gemaakt. Te veel om allemaal op te hangen. Daarom heeft hij een selectie ge maakt. Dat laat onverlet dat de ex positie een goed beeld geeft van wat er allemaal bij komt kijken. „Een groot deel van de gemeen schap is daarmee bezig", vertelt Helm. Leuk zijn de kiekjes met Jan Raas erop, onder meer bij de ou- wehoerenavond. De oud-wielren ner en inwoner van 's-Heeren hoek was destijds ploegleider van de Bucklerploeg - u weet wel: dat biermerk dat door cabaretier Youp van 't Hek om zeep werd gehol pen - en in het dorp was daarom een zogeheten Bucklerkantine. „Jan Raas had die beschikbaar ge steld", kan Helm zich herinneren. „Daar werd in die tijd gretig ge bruik van gemaakt. Er werd onder meer vergaderd, gejureerd en opge slagen." Eén van de foto's laat zien hoe Anja Raas - de vrouw van Jan - het lokaal na carnaval aan het schoonmaken is. De expositie is tot en met 1 maart te zien in de Zeeuwse bibliotheek 'Als je zulke foto's meteen laat zien, zijn ze niet zo bijzonder, jaren later wél' aan de Kousteensedijk in Middel burg. „Ja, we hadden het ook in 's-Heerenhoek zelf kunnen doen", zegt Helm. „Maar aan de andere kant denk ik: mensen komen maar naar hier als ze de foto's wil len zien." Wie de beelden liever vanuit de luie stoel bekijkt, kan ook het net op gaan. Op www.beeldbank.zeeuwsebiblio- theek.nl staan de foto's die in de bibliotheek hangen keurig in een mapje. Alle 116. Er zijn er echter veel meer. Wie ook de foto's die zijn afgevallen voor de expositie wil bekijken, moet in het zoekprogramma ge woon de steekwoorden carnaval en 's-Heerenhoek intikken. Het re sultaat: 879 kiekjes. „Maar het is natuurlijk het mooist om de foto's gewoon hier te komen bekijken." kapelle - Het harmonieorkest van Ons Genoegen uit Kapelle geeft za terdag het traditionele nieuwjaars concert in de plaatselijke Neder lands hervormde kerk. Gast dit jaar is het Koor Lichte Muziek A58. Tijdens het concert wordt voor het eerst de concertmars Co rona gespeeld. Die mars is speciaal voor Ons Genoegen gecompo neerd. Het nieuwjaarsconcert be gint om 20.00 uur. vlissingen - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond 02.00 uur in een café in Vlis- singen een 51-jarige Brit aangehou den. Die had de eigenaar van het café, om nog onduidelijke redenen, een kopstoot gegeven. De uitbater ver loor daardoor het bewustzijn. Agenten hielden de Brit aan. Hij is na verhoor heengezonden. sint maartensdijk - De toneel groep van de PJZ Tholen-Sint Phi- lipsland speelt zaterdag het toneel spel 'Zomer in Zeeland'. De toneel voorstelling vindt plaats in De Hae- stinge in Sint Maartensdijk. De voorstelling begint om 19.30 uur. Na afloop kan er worden gedanst. De toegangsprijs bedraagt vier eu ro voor leden, donateurs en kinde ren beneden de twaalf jaar. Ande ren betalen zeven euro. middelburg - Bij een diefstal uit een bedrijf zijn computers en een kluis weggenomen met daarin do cumenten en een fotocamera. De inbraak bij het Middelburgse bedrijf aan de Hertzweg vond vol gens de politie plaats tussen vrij dag 21.30 uur en zaterdag 8.15 uur. De daders hebben, om zich toe gang te verschaffen, een hek en en kele ruiten vernield. Vrienden Middelburg vinden dat politiek woord moet houden. door Emile Calon middelburg - Ondanks de grote druk van de afgelopen dagen op de politiek heeft voorzitter P. Smal- legange van de Vrienden van Mid delburg nog geen signaal ontvan gen dat de betrokken raadscommis sie vanavond stemt voor behoud van de monumentale voetgangers brug in Middelburg. De brug verhuizen naar Goes, zo als het dagelijks gemeentebestuur voorstelt, is volgens hem in strijd met alle beloftes en toezeggingen die de politiek heeft gedaan. In een brief aan de raadsleden herin nert hij hen daar nogmaals aan. De voorzitter vindt dat verhuizen van die brug naar Goes een groot verlies is voor Middelburg. Tot zijn spijt zijn het oude Middelburgse seinhuisje en de goederenloods al verplaatst naar het terrein van de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele in Goes. De voetgangersbrug daar ook naartoe verhuizen, gaat hem echt te ver. Smallegange beseft dat terugplaat sen op de oude plek niet meer kan. Daar ligt immers een nieuw fietserstunneltje. Voorzitter Smalle gange kiest - net als de Wijkbe- heergroep Arnemuiden - voor plaatsing tussen Arnemuiden en Middelburg. Zo kan een mooie wandel- en fietsroute tussen die twee plaatsen worden gecreëerd. Hij vindt het al jaren vreemd dat het niet mogelijk is om via de Ar- ne van Arnemuiden naar Middel burg te lopen. Met behulp van die voetgangersbrug kan die 'mooie route hersteld worden'. De brug zal daar ook het best tot z'n recht komen, weet Smallegange zeker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55