Zeeland Regioruis biedt jonge bands een T-Tpt Wi ntprfppc podium verspreid over het eiland Kleinste dorp Serooskerke blinkt uit in leefbaar houden van kern Zilveren mosselbestek is vooral ook sieraad j t a. *1 j 1 Ivl VV 111LC1ICC^ i Zwemmen bij kaarslicht in bad Dol-Fijn 1 2 I Maandag 14 januari 2008 pzcS Jonge talenten aan de bak in De Stulp, Big S, de Pul en Brogum. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Regioruis moet jonge bands een open podium bieden. Verspreid over het eiland kunnen muzikanten hun talent laten ho ren. De Schouwen-Duivelandse Jongerenraad, mede-initiatiefne mer, ziet dit plan het liefst nog vol gende maand uitgevoerd. Jeroen Portier van het Welzijns huis Schouwen-Duiveland spreekt van een 'opstartpodium voor be ginnende bands', ionge muzikan ten krijgen de kans van zich te la ten horen tijdens drie voorrondes in de jongerensozen Big S in Burgh-Haamstede, de Pul in Brui- nisse en café De Stulp in Renesse. De beste bands bestijgen aanslui tend het podium van Brogum in Zierikzee. Ook in groter Zeeuws verband is uitwisseling mogelijk. Dorpsgemeenschap combineert activiteiten met kritische blik. door Esme Soesman SEROOSKERKE - Maandelijks staan er al snel een stuk of drie activitei ten op het programma. En dat voor een dorp van rond de drie honderd inwoners. „Serooskerke leeft", constateren de bestuursle den van de Dorpsgemeenschap Serooskerke met gepaste trots. Na het sluiten van de dorpsschool in 1997 is er hard geknokt om de leef baarheid te behouden. „Schande", oordeelt voorzitter Ruud de Groot dan ook over de discussie over sluiting van school tjes in kleine kernen. „Als geen an der weten wij wat het betekent om een school te verliezen", ver- Kunstuitingen als bijzonder cadeautje bij Galerie Bellas Artes. door Esme Soesman kerkwerve - Het plastic mosselbe stek dat vorig jaar door een beken de supermarktketen werd geïntro duceerd, is met hoon ontvangen. Het zilveren exemplaar van Gale rie Bellas Artes in Kerkwerve is, wat ontwerper Alex den Hoed be treft, een ander verhaal. „Ie moet dit vooral ook als sieraad zien." Natuurlijk is een mosselbestek in principe niet nodig, erkent Den Hoed grif De natuur levert bij de mossel het bestekje gratis mee. Wat niet wil zeggen dat het niet aardig is om daar vervolgens op voort te borduren, stelt hij. De zilveren variant van Den Hoed laat een 'juweel' van een cadeau zien. Dat is ook precies wat de gale Regioruis is een pilotproject, opge zet door de jeugd- en jongerentak van het Welzijnshuis in samenwer king met de Jongerenraad én met ondersteuning van Poppunt Zee land. Elders in de provincie lopen eendere initiatieven. Zo verwijst Portier naar Hooiikoorts en 2nd In- fluenZ, respectievelijk evenemen ten in de gemeenten Veere en Bor- sele. Regioruis komt voort uit de behoefte van de Schouwen-Duive landse Jongerenraad om iets prak tisch op te zetten. Slaagt de proef op Schouwen-Duiveland dan is het de bedoeling er een jaarlijks te rugkerend festijn van te maken, al dus Portier. De Jongerenraad adopteert het pro ject en neemt de organisatie over. Ook nu is de jeugd (via een werk- IT5 De Jongerenraad en het Welzijns- huis zetten het pilotproject Re gioruis op poten. Verspreid over het eiland kunnen jonge bands optreden voor echt publiek. wijst hij naar de inzet van onder meer Dorpsgemeenschap om acti viteiten te behouden. Staan er geen mensen klaar om dat gat te vullen dan is het snel met de leef baarheid gedaan, waarschuwt hij. Zover heeft Serooskerke het niet la ten komen. Van Sintintocht tot strao, de lijst met activiteiten wordt elk jaar langer. Het streven is ook voor de oudere jeugd iets te organiseren, vertelt be stuurslid Marco de Vrieze. „Dat willen we elk jaar, maar het is best lastig. Jongeren vinden dingen niet leuk of niet stoer." Het plan is nu om een actieve middag op te tui gen in ZeelandBuitenland, het bui tensportcentrum van dorpsgenoot Pieter de Haas. Ook de herinrich ting en een betere bereikbaarheid van het voetbalveld hebben de aan dacht van de Dorpsgemeenschap. riehouder voor ogen stond. Eén van de takken van zijn bedrijf is de vervaardiging van kunstuitin gen als relatiegeschenk. Unieke cadeaus, wijst Den Hoed op een serie etsen die hij in op dracht van een orthopedisch be drijf liet maken. Tot de verbeel ding sprekend werk, waarin de aard van het opdrachtgevende be drijf op subtiele wijze zit verwe ven. Den Hoed heeft een uitgebreide database aan kunstenaars tot zijn beschikking, waaruit hij voor op drachten (al dan niet vrij werk) kan putten. Dat pakt wellicht wat duurder uit dan een standaardpre sentje. „Maar je euro wordt dusda nig besteed dat hij langer mee gaat", meent de kunstontwikke laar. Mensen nemen het object mee om het thuis of op kantoor een opvallend plaatsje te geven. „Het is bovendien leuk als je groep) al nauw betrokken bij het op poten zetten van het podium- plan. Ook de naam Regioruis komt uit de eigen koker. Commis sielid Els de Koeijer (16) is er posi tief over. Niet alleen krijgen jonge bands zo de mogelijkheid hun ta lent aan het publiek te laten zien, het levert ook nog eens leuke stap avonden in de buurt op, zegt ze. Hoeveel bandjes er precies op Schouwen-Duiveland actief zijn, heeft De Koeijer noch Portier exact in beeld. „Maar het zijn er veel", zeggen beiden stellig. Regio ruis hangt nog op de centen. Zo wel bij de provincie Zeeland als bij de gemeente Schouwen-Duive land is subsidie aangevraagd. De Koeijer denkt dat de overheid ze ker wel met geld over de brug komt. „Maar ze zijn altijd zo lang zaam." De subsidie is in december aange vraagd. De Jongerenraad verwacht elk moment uitslag. „In februari kunnen er voorrondes zijn." Probleem is dat het zevenkoppige bestuur voor dergelijke verbeterin gen afhankelijk is van de gemeen te. Een organisatie die in de ogen van de Dorpsgemeenschap niet be paald scoort met goede communi catie en adequaat handelen. De kri tiek van het bestuur is niet mals. Want hoe 'gezellig' Serooskerke ook is, de Dorpsgemeenschap blijft waakzaam. Zo verafschuwt De Groot het vorige week door een Rijkswaterstaatman aangehaal de plan om getij terug te brengen in de Prunje. „Wrang", noemt hij het bovendien dat een dergelijk on derwerp vlak voor de herdenking van de watersnoodramp ter sprake wordt gebracht. Ook in Seroosker ke wordt bijzondere aandacht be steed aan de 55-jarige herdenking. Vanaf 1 februari is een expositie in het dorpshuis te zien. merkt dat er zorg en aandacht aan je cadeau is besteed." In dezelfde lijn worden vanuit Bel las Artes ook kunstobjecten ont wikkeld voor het goede doel. Of, zoals in het geval van het mossel bestek, als 'vrij cadeautje'. In sa menwerking met edelsmid en sie- radenontwerpster Greetje Sieders uit Den Haag tekende Den Hoed voor idee en uitvoering. Een Zwit Publiek waardeert gezelligheid en line-up van Bruse evenement. door Esme Soesman BRUINISSE - Naar het Winterfeest in Bruinisse ga je voor de gezellig heid. En... natuurlijk voor de hoofdact. Ze hebben daar in Bru een neus voor aanstormend ta lent. Dus sloot het evenement za terdag af met het populaire Volen- damse duo Nick Simon. De mo bieltjes met camerafunctie gingen massaal omhoog. Eerder flikte de jonge organisatie van het Winterfeest dat ook met Di-Rect. Geboekt, nog voor die jongens bij het grote publiek be kend raakten. Nick Simon idem dito. Een blik op het publiek leert dat de Bruse muzikale intuïtie nog niet is uitgedoofd. „We komen voor de gezelligheid", roepen Esther uit Bruinisse, Josep hine uit Dirksland en Jennifer uit Middelharnis boven de muziek uit. „En natuurlijk voor Nick 8t Si mon", grijnzen de meiden eensge zind. Gezelligheid staat ook voor Ashley en Judith uit Kerkwerve bo venaan. Ze horen altijd dat het Winterfeest zo gezellig is en dat blijkt in het echt helemaal waar te zijn. Of ze ook nog voor een be paalde act komen? „Jaaaaaaaa. Nick Simon natuurlijk." Wat daar dan leuk aan is? „Ach, eigen lijk niks. Het is een goede smoes om van huis weg te zijn", lachen de twee. Die uitspraak blijkt later die nacht de lading niet helemaal te dekken. De Volendamse boys hoeven maar één stap op het podium te zetten of de zaal gaat collectief uit z'n dak. Haast geen mens die de tek sten van het album Vandaag niet sers bedrijf nam direct een partij af om als relatiegeschenk te gebrui ken. „Maar het mosselbestek is niet exclusief voor bedrijven." Het kan ook aardig voor particulieren. Want hoewel in zilverstad Schoon hoven vervaardigd: „Dit is een ty pisch Zeeuws cadeau." IFj| Meer informatie is te vinden op: www.bellasartes.nl meezingt: 'Rosanne', 'Kijk om hoog' en 'Pak maar mijn hand'. Ze komen allemaal, bij sommigen tot zichtbaar genoegen, voorbij. Niet dat de sfeer er vóór de afslui tende act van het Winterfeest al niet goed in zit. Applaus is er zelfs voor de gemeente (weliswaar Brui nisse genoemd) vanwege de vlotte medewerking aan het realiseren van een alternatieve feestlocatie. De Vanger viel als gevolg van de brand die daar tijdens de jaarwisse ling heeft gewoed buiten de boot. De met negenhonderd koppen ge vulde tent deint, springt en zingt onvermoeibaar de avond door. Daarbij geholpen door onder meer feestband Reload en de niet te stuiten presentator/dj Michel. Nog zo'n pareltje van het Winter feest 2008: de single-lancering van de Bruse dj Jasper Maaskant - be- 'Tour de Paris is een mooi visitekaartje richting discotheken' ter bekend als Jazz-M. Met de titel Tour de Paris heeft Maaskant zijn 'mix van stijlen' internationale al lure meegegeven. „Een mooi visite kaartje richting discotheken", noemt hij de single zelf. Een ui terst dansbare plaat, waarvoor hij in zee is gegaan met producer Niels van de Zande. Daarmee belooft [azz-M (die met enige regelmaat in De Zoom in Renesse en in de Pul in Bruinisse draait) misschien wel een volgen de grote naam van het Winter feest te worden. Van de Zande scoorde eerder hoge ogen met - er kon zaterdag nog op gedanst wor den - het nummer 'Keep on mo ving'. nieuwerkerk - Zwembad Dol-Fiji heeft na de kerstvakantie een da langer dan gepland de deure: dicht moeten houden, inmiddel zijn alle zwemactiviteiten in Niet werkerk weer hervat. Met onde meer een moonlightzwemactit vrijdag tussen 19.15 en 20.30 uur. In de kerstvakantie heeft het ba een nieuwe beschermlaag op d vloer gekregen. Dat was nodig om dat de in de zomer aangebracht coating losliet. Direct na de kerstvt kantie bleek de nieuwe coating t scherpe stukjes te bevatten. „We wilden geen risico lopen mt kindervoetjes", zegt voorzittt Cees Bax. Dus bleef het zwemba een dag extra dicht. Vrijwillige! hebben de scherpe puntjes wegge schuurd. Zowel school- en lei zwemmen als de extra's zijn hei vat. Met het moonlightzwemme gaat het kunstlicht uit en de kaars jes aan. Improviseren voor zesde editie van het Winterfeest Tot anderhalve dag voor het festijn hoopte de organisatie nog in De Van ger terecht te kunnen. Toen dat niet lukte, is er met man en macht aan een alternatief gewerkt. Tent en andere benodigdheden waren snel te regelen via het Bruse ver huurbedrijf De Vlieger. Vrijdagmiddag is de tent opgezet. De gemeente heeft gezorgd voor een snelle afwikkeling van de vergunnin gen. Het vroegtijdig uitverkochte evenement trekt circa 900 bezoekers. Het door Alex den Hoed en Greetje Sieders gemaakte mosselbestek. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46