De speciale band tussen eeneiige tweelingen 'Soms kennen ze elkaar geestelijk al uit vorig leven' PZC Maandag 14 januari 2008 37 Janita en Petra Dijkhuizen werden in 2005 in de Verenigde Staten verkozen tot de meest identieke tweeling van de wereld. foto Mark van Wenegen/CPD Ze lijken als twee druppels water op elkaar, sommigen voelen elkaar feilloos aan. Twee zielen, één gedachte. Raakt de een bekneld met zijn voet, krijgt de ander een blauwe plek. Is de een in gevaar, zorgt de ander voor redding. De geheimzinnige band tussen identieke tweelingen; mythe of werkelijkheid? door Catheleyne van der Laan Een Britse tiener loopt over een verlaten land weggetje. Als zij zich be dreigd voelt door een man in een gele auto stuurt ze haar tweelingzus een mentale boodschap. 'Als jij iets kunt doen, stuur papa hierheen'. De zus zit thuis in hun gezamenlij ke kamer te studeren voor een ten tamen. Ineens verandert de sfeer in de ruimte en lijkt het alsof haar zus bij haar is. Ze krijgt een gevoel van paniek, met de lading 'haal pa pa haal papa'. Ze wéét dat er iets mis is. Later vertelt ze haar zus dat ze een geel autoportier zag. We kennen allemaal de sterke ver halen over tweelingen die hetzelf de meemaken of elkaar over hon derden kilometers berichten toe zenden. Bovenstaande anekdote komt uit het boek Tweeling telepa thie van de Britse auteur Guy Lyon Playfair. Na het bestuderen van een hele reeks gevalsbeschrijvin gen concludeert hij dat er een tele pathische connectie bestaat tussen identieke tweelingen. Een sterke emotionele band is hét ingrediënt, stelt Playfair. Het komt vooral voor bij tweelingen met een extraverte persoonlijkheid. Volgens hem is 30 tot 40 procent van alle tweelin gen geschikt voor telepathisch con tact. Dat tweelingen fascinatie opwek ken, is logisch. Sommigen lijken zo veel op elkaar dat je er kippen vel van krijgt. Hoogleraar popula- tiegenetica Robert Vlietinck van de Universiteit Leuven vertelt waarom eeneiige tweelingen zo speciaal zijn. „Ze zijn genetisch identiek. Ie kunt de twee perso nen vergelijken met jezelf nu en je zelf vorige week. Ze delen niet al leen dezelfde genen, maar groeien samen op en delen dus ook veel ondervindingen. Als de een zijn vinger in het stopcontact steekt, is de ander ook geneigd hiervan schrik te hebben. Ze reageren vaak zeer gelijkaardig op dingen." De andere kant van het verhaal is dat zij wel hun box, spullen en hoeveelheid moederliefde moeten delen. Vlietinck: „Ze moeten com promissen sluiten, leren comple mentair te leven. De een wordt do minant op bepaalde gebieden, de ander op andere gebieden. Zo komt het dat eeneiige tweelingen toch flink kunnen verschillen. Identieke tweelingen die bij de ge boorte zijn gescheiden, lijken soms meer op elkaar. Zij kregen wel de ruimte het totale potentieel van hun karakter te ontwikkelen." De Amerikaanse psycholoog Tom Bouschard onderzocht ruim dertig zeer vroeg van elkaar gescheiden eeneiige tweelingen en stuitte op merkwaardige coïncidenties in hun levensverhalen. Zo ontdekte een tweeling van veertig jaar dat ze leden aan exact dezelfde kwa len. Ze waren beiden getrouwd met een meisje dat Linda heette, beiden gescheiden en hertrouwd met een meisje dat Betty heette. Ze hadden beiden een hond, die ze Toy noemden. Ze hadden bei den gewerkt als benzinepompbe diende en bij McDonalds. Ze rook ten sigaretten van hetzelfde merk en waren beiden kettingrokers. Er zijn nog sterkere verhalen. „Er zijn aanwijzingen dat sommige tweelingen elkaar geestelijk al lan ger kennen. Dat wil zeggen uit een leven voor dit leven", zegt psycho loog en filosoof Titus Rivas. Hij verdiept zich al jaren in dit soort fenomenen en heeft de Stichting Athanasia opgericht. „Er zijn na melijk jonge tweelingen die spon taan beginnen over een vorig le ven waarin ze een persoonlijke band met elkaar hadden." Rivas wijst op onderzoek naar dit fenomeen van Ian Stevenson (Uni versiteit van Virginia). „Sommige gevallen lijk je niet zomaar te kun nen afdoen als fantasie." Volgens Rivas kunnen de verhalen over vo rige levens en telepatisch contact niet zomaar verzonnen zijn. „Daar voor zijn de indrukken die de tweelingen melden te specifiek, zo dat je niet kunt spreken van op merkelijke toevalstreffers. Boven dien kan telepathie tussen tweelin gen ook gewaarwordingen in het lichaam omvatten en gepaard gaan met vreemde fysieke verschijnse len. Bijvoorbeeld in het geval van een Spaans meisje dat plotseling een blaar op haar hand kreeg op het moment dat haar tweelingzus, ver van haar vandaan, haar hand brandde aan een strijkijzer." Fantasie of niet, de reguliere we tenschap wil er niks van weten. Waarom is er zoveel scepsis over die speciale band tussen tweelin gen? Rivas: „Domweg omdat er veel scepsis bestaat over telepathie in het algemeen. Het past niet in het wereldbeeld van veel reguliere wetenschappers. Zij gaan ervan uit dat mensen alleen contact kunnen hebben via het lichaam. Bij telepa thie gaat het om contact van ziel tot ziel. Er is een nieuwe weten schappelijke theorie nodig, die dit soort verhalen niet zonder meer ontkent of wegwuift." Professor Vlietinck deed enkele ex perimenten met identieke tweelin gen voor een televisieprogramma. De ene helft van de tweeling werd in de torenkamer van een kasteel gezet, terwijl de andere helft in de kelder zat gekoppeld aan meetin strumenten voor hartslag, bloed druk en zweetsecretie. Diegene in de toren moest eerst een glas groe ne stinkende blubber opdrinken, dan een reuzenspin over zijn hand laten lopen en toen kwam er plots een luipaard binnen. De vraag was of de tweelingbroer of-zus in de kelder iets van deze weerzinwek kende ervaringen meekreeg. „Ik was serieus verrast door sommige uitslagen", vertelt Vlietinck. Zonder te weten wanneer de ene helft van de tweeling de schok on derging, kon hij in de meetrappor ten van de ander zien dat er iets veranderde. Het hart sloeg sneller, de bloeddruk ging omhoog en het zweet brak uit. Maar er kon geen definitieve conclusie worden ge trokken, omdat er bij de helft wél iets gebeurde, maar bij de andere helft totaal niks. Toeval? Vlietinck: „Er zit meer in dan puur toeval, maar er zijn nog veel wetenschap pelijk gecontroleerde experimen ten nodig om dit vast te stellen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39