Dat reservepotje kan hoeofdpabotra 'Ik weet het heel Hond De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 I Maandag 14 januari 2008 PZC WIM HOFMAN Al eerder had ik afgedankte kerstbomen zien liggen, vlak na Kerstmis; eentje met de blinkende sliertjes er nog aan, symbool van vlug afgehandelde feestdagen. Een andere op het smeltende ijs. Die was waarschijnlijk van de brug gevallen. Ook bij een eerste wandelingetje in het nieu we jaar langs het strand zag ik een paar kerstbomen. Ze waren waarschijnlijk van schepen gegooid. Het meeste van het afval dat overboord gezet wordt, zinkt naar de bodem, maar een kerstboom spoelt wel aan, samen met de lege whiskyfles, de kapotte werkhandschoen en de afgeschoten vuurpijl. Aan de waterkant zag ik opvallend veel meeuwen. Ze maakten veel herrie en hadden ergens ruzie over. Soms sprongen ze te gelijk op, fladderden wat heen en weer en gingen dan weer in wat lekkers pikken. Half in het water lag iets wits. Soms sloeg er nog een golfje overheen. Maar het was geen vis. Het leek, aan de wat puntige snuit en de tanden te zien, op een hond. De meeuwen waren al flink bezig geweest en bleven bezig met hun maaltijd en ze lieten zich niet wegjagen. Veel zin om dichterbij te gaan kijken had ik ook niet. Ik dacht na over de hond en hoe die aan zijn einde gekomen was. Misschien was hij, toen hij schrok van een ze venklapper, per ongeluk van een schip gevallen, of was hij, in het ergste geval, door een woedende en dronken zeeman die het eindeloze keffen beu was, over de reling gegooid. Het arme dier had nog even rondgezwommen in het donkere koude water. Van blaffen kwam niet veel meer. Misschien was het beest in de oudejaarsnacht een natuurlijke dood gestor ven, omdat zijn uur nu eenmaal gekomen was, want de tijd is onverbiddelijk, dat zie je aan een weggegooide kerstboom en aan zo'n dode hond en aan zo'n verdwaalde vuurpijl. En aan de lege whiskyfles. 'Misschien was het beest een natuurlijke dood gestorven' COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1: automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave 'van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Vanaf 1 mei is een reserve-onderhoudsfonds verplicht voor Verenigingen van Eigenaren. Zo hoopt de minister verloedering van appartementencomplexen te voorkomen. door Ondine van der Vleuten De Raadhuisflat aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen is een jaar of dertig oud en ziet er nog keurig uit. „We hebben pas een paar grote klussen achter de rug", zegt Ton Weijts, bestuurder van de Vereniging van Eigenaren en als zodanig verantwoordelijk voor het onderhoud. „In 2006 zijn alle buitengevels geïmpregneerd en opnieuw ge voegd. Vorig jaar is het buitenschil derwerk gedaan." In de Raadhuisflat, die 28 apparte menten telt, zijn een paar bewo ners met met enige bouwkundige kennis. „Genoeg, denken we zelf, om in te kunnen schatten wat er in de komende paar jaar aan on derhoud op ons afkomt. In 2008 zal het niet veel zijn. Maar toch zijn we vorig jaar al begonnen met een reservefonds, la, met het oog op die nieuwe wetgeving. Een pot je voor onvoorziene uitgaven, waar je verder vanaf blijft. Het is de bedoeling dat het op 1 mei, als het officieel verplicht wordt, flink aangegroeid is." De eigenaren betalen momenteel tussen de 64 en 91 euro, afhanke lijk van de grootte van het apparte ment dat zij bewonen. „Dit jaar is het bedrag met gemiddeld 7 euro omhoog gegaan, voor het eerst in lange tijd. Eigenlijk zou je elk jaar op zijn minst iets omhoog moeten gaan om de inflatie op te vangen." Appartement-eigenaren zijn in het algemeen niet gek op verhoging van de maan delijkse bijdragen. Die komen ten slotte bovenop de hypotheeklas- ten en kunnen bij verkoop een remmende factor van belang zijn. Vooral bij de beruchte 'slapende verenigingen', die minister Ella Vo gelaar met de nieuwe maatregel hoopt wakker te schudden, zijn de maandelijkse bijdragen vaak zo laag dat ze net genoeg geld binnen brengen voor de verplichte verze keringen en eventuele noodrepara- ties. Maar als er dan opeens een lek dak blijkt te zijn, is Leiden in last. Met name in de Randstad zijn sla pende VvE's een pest. Bij gebrek aan een actief bestuur en aan geld blijft het onderhoud achter. Voor al de oudere wijken staan vol met verpauperde huizen, die gesplitst zijn in beneden- en bovenwonin gen. Allemaal piepkleine VvE's, met twee eigenaren. Je zou den ken dat met zulke korte lijntjes za ken als onderhoud simpel te rege len zijn, maar de praktijk is an ders. „Elke VvE heeft een billenbijter nodig", zegt Vlissinger Peter La- mers. „Iemand die omwille van het gezamenlijk belang - dat ook het individuele belang van de eige naren is - bovenop de zaken zit. gen bijvoorbeeld doodleuk: kun nen wij de PZEM de hal niet laten opknappen? De mensen die er toen woonden, waren er groot voorstander van zoveel mogelijk zelf te doen en de eigen bijdrage laag te houden. Die bedroeg enke le tientjes, in guldens, en dat ging op aan schilderwerk en verzekerin gen. Een reserve was er niet, en die heb je echt nodig: je weet dat er om de zes jaar geschilderd moet worden, dat de regenpijpen dertig jaar meegaan, het dak vijftien, om maar wat te noemen. Op een dag heb ik een simpele langetermijn- planning gemaakt en die voorge legd aan de bewoners, met de me- 'Elke Vereniging van Eigenaren heeft een billenbijter nodig' Dat is niet altijd leuk, want het be tekent dat je mensen soms ook moet aanspreken op gedrag. Als ze te laat zijn met betalen, bijvoor beeld." Zeifis Lamers in het appartemen tencomplex Verkuyl Quakkelaar- straat 246-262 al bestuurder sinds hij er in 1984 kwam wonen. „Dit waren aanvankelijk huurwonin gen voor werknemers van nutsbe drijf PZEM, het huidige Delta. Van af 1978 zijn de appartementen ge leidelijk in particuliere handen overgegaan. Zolang de PZEM nog de meeste appartementen in eigen dom had, heeft het nutsbedrijf de zaken ook voor de andere eigena ren geregeld. Toen dat voorbij was, moesten de eigenaren even wen nen aan hun nieuwe rol. Ze vroe- dedeling dat de maandelijkse bij drage omhoog moest." De bijdrage is nu 95 euro per maand, het complex is piekfijn in orde en er is een mooie reserve. „Dat kan iedereen zien die ons fi nanciële overzicht opvraagt. Het gekke is: in al die tijd dat ik hier nu woon, heb ik nog nooit meege maakt dat een potentiële koper om die stukken vroeg. Dat vind ik vreemd. Je moet, als koper van een appartement, je huiswerk ma ken. Dat is voor ons ook prettig, want je hebt er niets aan als hier ie mand komt wonen die denkt dat hij rustig een dragende muur tus sen twee kamers weg mag slaan, onder het motto: mijn huis staat op de vierde verdieping en met de rest heb ik niks te maken." Eens in de zoveel jaar moet er geschilderd worden: slechts één van de za ken waarvoor VvE's geld apart moeten zetten. foto GPD Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevr vlissingen - Henk Zielstra is direc teur van de opleiding pabo bij de Hogeschool Zeeland geworden. Zielstra heeft als groepsleerkracht op verschillende basisscholen ge werkt en als adjunct-directeur van de Vlissingse Schoolvereniging. Vanaf 1999 was hij directeur op verschillende Schouwse basisscho len en in Vlissingen. Ook was hij actief in het vakbondswerk. Hij gaat werk maken van verdere profi lering van de Pabo, als grote acade mie binnen de HZ. Werknemers Morres kregen uitsluitsel over toekomst. door Jean-Lou de Gucht hulst - Slapeloze nachten. Toele ven naar het moment op zaterdag morgen wanneer de postbode aan je deur komt. Met dé brief De brief waarin je werkgever Morres je meedeelt of je tot de gelukkigen behoort en mag blijven. Of dat je tot een van de 105 mensen be hoort die de laan wordt uitge stuurd. „Dat was dus mijn lot", zegt een van de medewerkers. „Dat is de dank voor al die jaren hard werken. Hoe het verder moet? Ik heb geen idee. Ik weet het heel even niet meer." Met naam en toenaam genoemd worden, daar passen de medewer kers voor. „Want je weet nooit hoe dat bij dit bedrijf valt", aldus een van hen. „Voor mij is het goed uitgepakt", zegt een andere medewerker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2