Sven Kramer spelenderwijs naar titel Sport Debutanten blijven overeind Ireen Wüst rekent in Kolomna af met mislukt voorseizoen en verloren EK van 2007 Kemkers keert met kaal hoofd terug Sven Kramer wordt gehuldigd voor zijn overwinning op de 500 meter. Het was verrassend dat hij ook op die af stand eerste werd. foto Olaf Kraak/ANP Specialist op 5 en 10 kilometer is zelfs op 500 meter iedereen de baas. door Johan Stobbe KOLOMNA - Met een fraai staaltje machtsvertoon veroverde Sven Kramer gistermiddag op het ijs van het Russische Kolomna de Europese titel. Zoals hij direct na de 1500 meter al voorspelde, ging hij op de slotafstand niet eens tot het uiterste. Hij speelde met zijn tegenstander Havard Bokko. Ook op de 1500 meter nam hij geen onnodige risico's, want het EK was al na de eerste dag beslist. „Die anderen zijn echt niet slecht", zei de Europees kampioen. „Maar ik ben op dit moment ge woon veel beter." Niets lijkt de 21-jarige Fries te dol. Kramer blijft maar grenzen verleg gen. Maar ook hij kent spanning. Coach Gerard Kemkers merkte het voor de 500 meter. Juist in die af stand heeft Kramer de afgelopen maanden heel veel tijd gestoken. „Maar hij heeft er nog niet een ge reden zoals het zou moeten. Dat maakt Sven onzeker." Kramer: „Je kunt er veel op winnen, maar ook op.verliezen." Vorig jaar nog gaf hij bij het EK viertienden toe op de Italiaan Enrico Fabris. De onzekerheid bleek nergens voor nodig. Kramer won de af stand, al was het maar met een honderdste van een seconde voor sprong op de Pool Niedzwiedzki. „Er waren nog genoeg dingen die beter konden, maar het is mooi dat het er nu een keer uit komt." Uitdager Fabris kreeg meteen een dikke halve tel („een mentale tik") aan zijn broek en ook Bokko ver loor tijd. Het EK was na 500 meter al beslist, al vond Kramer zelf dat dat pas na de 5 kilometer het geval was. Sprinten kan alleskunner Kramer nu dus ook. Het riep de vraag op wat er nog meer mogelijk is. „Het WK sprint rijden? Ik denk het wel en misschien wel sneller dan je denkt." Aan de 500 en 1000 meter op de Olympische Spelen van Vancouver denkt hij echter nog niet. „Daar gaan we geen energie in steken", zei Kemkers. Kramer bouwde nog wel een voorbehoud in. „In Van couver wil ik me richten op afstan den die ik kan winnen." En waar om zou dat niet op de kilometer zijn. De 1500 meter won hij on- Vier Nederlandse schaatssters komen bij de beste zeven. KOLOMNA - Ireen Wüst wist giste ren één ding zeker tijdens de laat ste rit van het EK allround in Ko lomna: ze ging zich niet laten pie pelen door Martina Sablikova. En dus ging Wüst tegen de vrouw die haar vorig jaar in Italië op de slotaf stand de Europese titel ontnam fu rieus van start. Niet om de rit te pakken, want uiteindelijk kwam de Tsjechische diesel zoals ver wacht langszij, maar om te laten zien dat er verder niets te halen viel. langs immers ook al eens in we- reldbekerverband. Voor de concurrenten is er mo menteel niet veel aan. Al bij voor baat weten ze dat er om zilver en brons kan worden gestreden. Maar Wouter Olde Heuvel, de nummer vier van het toernooi, wordt er niet moedeloos van. „Sven is zeker te verslaan. De vraag is alleen wan neer. Dat was niet dit weekeinde. Maar hij loopt niet verder weg. Ik kom eerder dichterbij." Toch moest ook Olde Heuvel con stateren dat zijn maatje weer met een indrukwekkend staaltje kwam op de slotafstand. Op de 10 kilome- Wüsts voornaamste belager bleek uiteindelijk niet Sablikova, maar ploeggenote Paulien van Deute- kom te zijn. Die leverde een top prestatie door op alle afstanden op het podium te eindigen. Marrit Leenstra eindigde bij haar debuut op het EK op de zesde plaats. In de rangschikking bleef ze Renate Groenewold één plek voor. Daarmee stelde Leenstra haar tick et voor het WK veilig, aangezien de beste drie schaatssters op het EK (mits bij eerste 6) zich plaatsen voor de mondiale titelstrijd. Groe newold wordt verwezen naar een skate-off waarin ze met Diane Val kenburg moet strijden om het laat ste WK-ticket. ter speelde hij met zijn tegenstan der Bokko. Tot 9300 meter mocht de Noor bijblijven, daarna zette Kramer op het sein van zijn coach Gerard Kemkers de turbo aan. Hij ramde er een rondje van 27,9 se conden uit en sloeg in de laatste anderhalve ronde een enorm gat. „Leuk om hem een keer zo te rij den. Ik mag er ook wel eens een keer van genieten", zei Kramer. Op de 500 meter laat Sven Kra- mer al iedereen zijn rug zien. Vanaf dat moment regeert de Fries op het EK allround in Ko lomna. Met de EK-winst heeft Wüst niet alleen de nare smaak van Collalbo weggespoeld, maar ook een verve lend voorseizoen afgesloten, waar in ze kwakkelde met haar vorm en gezondheid. „Hoewel ik nog steeds niet de benen van vorig jaar heb. Op de 1500 meter had ik ein delijk weer een goede opening en een goede eerste ronde, maar daar na was het 'ontplofnikov'." Desondanks leverde de zege op haar favoriete afstand Ireen Wüst haar felbegeerde Europees goud op. En felicitaties van Martina Sa blikova. „Ze bedankte me voor de mooie vijf kilometer en zei dat ze blij was dat ik weer terug ben. Daar ben ik ook blij mee." Slechts een ding lukte niet in de Russische stad. Kramer had de op volger van Tomas Gustafson kun nen worden. De Zweed was in 1988 de laatste die Europees kam pioen werd met vier afstandzeges. Kramer moest op de 1500 meter thuisfavoriet Lalenkov en Fabris voor zich dulden. „Ik wilde geen ri sico's nemen. Er was niet gedweild en na zestien ritten zaten er diepe groeven in de bocht. Ik was bang voor een misstap of val." Boven dien wilde hij zich niet helemaal leeg rijden. „Er komen nog meer toernooien. Ik wil fris blijven." Opvolgster voor De Jong Met haar winst heeft Ireen Wüst ervoor gezorgd dat ne gen jaar na Tonny de Jong eindelijk weer een Nederland se schaatsster de hoogste trede van het EK-podium be klom. Ireen Wüst is de derde Neder landse schaatsster die erin slaagt de Europese titel te vero veren. Alleen Atje Keulen-Deelstra (1972, 1973,1974) en Tonny de Jong (1997 en 1999) gin gen haar voor. PZC Maandag 14 januari 2008 25 Bloemen en Jongejan stellen Nederlandse WK-plaatsen veilig. KOLOMNA - Voor de debutanten Ben Jongejan en Ted-Jan Bloemen ging het afgelopen weekeinde niet om het eremetaal bij het EK all round. Zij moesten bij de eerste twaalf eindigen, zodat Nederland bij het WK in Berlijn ook vier schaatsers aan de start mag breng en. Al het doemdenken vooraf ten spijt, slaagden zij daar in. Jongejan volbracht de taak met glans. Jongejan plaatste zich gisteren met een zesde plek zelfs rechtstreeks voor het WK in Berlijn. „Ik heb ie dereen die dacht dat ik Nederland een WK-plek ging kosten de mond gesnoerd. Volgende week mogen ze lekker met z'n allen strijden om één plek bij de skate-off" Dat Jongejan die skate-off kon ont lopen door zesde te worden, werd hem zaterdag duidelijk gemaakt door zijn coach Sijtje van der Len de. De 23-jarige schaatser uit Leid- schendam reed een goede vijf kilo meter, maar had zich nog ingehou den. „Ik was bang er snel door heen te zitten." Van der Lende vond die terughou dendheid nergens voor nodig en spoorde hem aan op de slotafstand voluit te gaan. Prompt reed Jonge jan 33,5 seconde van zijn persoon lijk record af. Bloemen was ook goed, tot halver wege de 1500 meter. „Ik ging flink kapot", aldus de schuchtere DSB-schaatser. „Na 700 meter kon ik hem niet meer houden. Ik kon m'n klappen niet maken, kon niet diep zitten. Zo gaat het altijd." En dus moest Bloemen alsnog vre zen voor zijn plek bij de eerste twaalf. De 21-jarige schaatser zat na zijn twee laatste rondjes van 28,2 en 30,1 („Een gigantisch ver val") nog zó stuk, dat hij niet eens wist óf hij zijn doel wel had be reikt. „Precies twaalfde? Pffft geluk kig, dan ben ik ook van dat gedoe over die WK-plek af" De pijp was wel leeg voor Bloe men na de 1500 meter, want ook op zijn beste afstand, de tien kilo meter, moest hij zijn meerdere er kennen in Ben Jongejan. Zijn tijd (13.26,48) was nog wel genoeg om naar de achtste plek in het eind klassement te klimmen. Ben Jongejan en Ted-Jan Bloe- men staan hun mannetje op het EK allround. Beiden eindigen bij hun debuut verrassend in de top acht. KOLOMNA - Zonder haren op zijn hoofd keert Gerard Kemkers terug van de Europese titelstrijd schaat sen in Kolomna. De pupillen van de coach van TVM, met Ireen Wüst voorop, scheerden hem gisteren na afloop van de wedstrijden kaal. Vooraf had Kemkers gezegd dat dit mocht, als de beide Europese titels door zijn formatie zouden worden binnen gehaald. Dat lukte zonder al te grote problemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27