PSV staat al Feyenoord heeft volgende injectie heel hard nodig Van Loen woest op scheidsrechter De reactie van Ton Lokhoff was beneden alle peil. 22 Maandag 14 januari 2008 PZC Grote verschil met PSV wordt in topper door drie posities bepaald. door Hans Leber ROTTERDAM - Hoe verhullend kan de stand op een ranglijst zijn? Voor Feyenoord werd zaterdag te gen PSV weer eens duidelijk dat de club er nog niet is. Het verschil tussen PSV en de Rotterdammers was groot en werd door drie posi ties bepaald. Zonder aankopen de ze maand lijkt Europees voetbal - of misschien de beker - inderdaad de maximaal haalbare seizoens- oogst. André Bahia, zaterdag hyperventi lerend in de weer met Danko Lazo- vic, gaat het ook onder trainer Bert van Marwijk niet redden. Danny Buijs, die door de twijfels over zijn kwaliteiten de laatste maanden alleen maar zwakker is gaan spelen, was goed en krachtig in Groningen, maar slecht en slap in Rotterdam. En Serginho Greene moet zijn oude niveau halen, van zeg maar zijn eerste half jaar bij Feyenoord. Anders ontwaakt ook hij deze zomer op de spelersmarkt met een prijskaartje om de nek. Deze spelers houden Feyenoord op. En dat kan alleen maar doordat de selectie te dun is. Een elftal rond drie toppers (Tim de Cler, Roy Ma kaay, Giovanni van Bronckhorst) kan drie groeiers nog wel hebben (Nuri Sahin, Luigi Bruins en And- wele Slory), maar drie zwakke broeders die óf het spel ophouden óf het niet eens goed laten begin nen, is daarnaast te veel van het slechte. Trainer Bert van Marwijk was za terdagavond stellig: „We hebben twee spelers voor de as nodig, met een 'tot-hier-en-niet-verder-menta- liteit'." Dat Theo Lucius normali ter rechtsback speelt, rekent hij dan mee. De trainer gebruikte de omschrijving „gemene spelers". Daarmee doelde hij niet op een te goed aan gevangenisstraf, maar op de mentale en fysieke hardheid van een speler met voetbalintel lect. Jaap Stam-achtig. „Als je in de winterstop mee bo venaan staat, moet je je niet ver stoppen voor de strijd om de titel. De goede beginfase in de competi tie en de stand hebben alleen, be grijpelijk, zand in de ogen van ve len gestrooid. Maar we moeten onszelf ook niet slechter praten dan we zijn, hoor." Om Feyenoord-PSV nader te dui den, was een blik op de beide ban ken zaterdag veelzeggend. Van Marwijk had daar keeper Erwin Mulder (onervaren), Danny Buijs (zie voorgaande), Michael Mols (was al gestopt), Chun-Soo Lee (wat kan hij eigenlijk?), Dwight Tiendalli (mag in de verhuur), Jor- di Buijs (jeugdtalent) en Georgi- nio Wijnaldum (idem). Sef Vergoossen kon zich beroepen op Bas Roorda (ervaren), Mike Zonneveld (bewezen goed), Edison Mendez (inzetbaar), Slobo- De nederlaag tegen PSV maakt opnieuw duidelijk dat de selectie van Feyenoord niet in balans is. De club kan daardoor niet om en kele aankopen heen. dan Rajkovic (indrukwekkend in vallend) en de begeerde Ismail Ais- sati. Oneerlijk dus. Van Marwijk: „Ik zeg intern wat ik er van vind, maar ken de situatie. We willen echte versterkingen, maar kunnen financieel niet meer doen dan FC Groningen, Roda JC en Heerenveen." Het zijn bekende teksten bij de club waar ze de afgelopen zomer wel degelijk een ferme stap heb ben gezet. Het klimaat rond Feye noord is dan ook prima. Dat is dus gelukt. Maar zonder naslag deze maand is meedoen om de titel even waarschijnlijk als het plots in tegengestelde richting stromen van de Maas. Maar nóg belangrijker: zonder een volgende injectie komende zomer, waarbij goede, vooral niet te oude spelers échte concurrentie genere ren, zal Feyenoords opleving na het dramatische seizoen 2006- 2007 van zeer korte duur blijken te zijn geweest. Vergoossen zet binnen vijf dagen team neer dat Feyenoord kleineert. door Frans van den Nieuwenhof ROTTERDAM - Vijf werkdagen had Sef Vergoossen tot zijn beschik king en het waren er genoeg, zei hij voorafgaand aan de wedstrijd tegen Feyenoord. PSV bewees za terdag op uitermate gedreven en professionele manier dat de nieu we trainer geen wartaal spreekt. De landskampioen kleineerde Feyenoord voor de tweede keer dit seizoen, al waren de cijfers nu veel te bescheiden: 0-1. Toch was de triomf van zaterdag waardevoller dan de 4-0 die PSV in september boekte. Destijds ga ven individuele kwaliteiten (van met name Kenneth Perez) de door slag, nu zegevierde het collectief De solide manier waarop PSV zich in De Kuip manifesteerde, wekte de schijn dat het jaar 2007 hele maal niet had bestaan. De chaos die het spel van PSV zo vaak kenmerkte, was in één klap verdwenen. De ploeg oogde niet al leen bevrijd en energiek, maar stond ook weer stevig op haar be nen. Zoals in de Hiddink-tijd. De veldbezetting was goed, de posi ties duidelijk en de tactiek ook. Daardoor konden de meeste spe lers een veel hoger niveau halen dan ze de laatste maanden deden. Lazovic was ineens een geweldige, krachtige midvoor - altijd aanspeel baar en lastig voor zijn tegenstan ders. Afellay excelleerde in de ruimtes die Feyenoord hem bood. Van achter naar voor en van links naar rechts dirigeerde hij het spel en hield het tempo hoog. PSV ging de wedstrijd in met vijf aanvallend ingestelde spelers, on der wie nieuweling Dzsudzsak. De Hongaar debuteerde sterk, met hem erbij kan Afellay de ballen zo wel in de breedte als de diepte kwijt. „Zo'n speler kan het een heel elf tal gemakkelijker maken", oordeel de Vergoossen over Dzsudzsak. „Hij speelt erg dwingend, is een echte aanwinst." Voor Feyenoord viel het allemaal niet te behappen en te belopen. Al voor rust tekende zich een moeilij ke avond af. In de eerste minuut miste Alcides de open kans die Simons hem bood uit een vrije trap van Farfan. Later taxeerde Lazovic een scherpe voorzet van Dzsudzsak net ver keerd. Vlak voor rust viel de onver mijdelijke treffer toch. Alcides, die nog nooit zo goed op dreef was, stuurde de diepsprintende Bakkal weg. Kevin Hofland stapte te laat in, waarna Henk Timmer kansloos was op de droge schuiver van Bak kal: 0-1. In de tweede helft voltrok zich een catastrofe voor Feyenoord. La zovic had direct een penalty moe ten krijgen na een tackle van Hof land en daarna liet PSV nog acht goede kansen liggen. Acht! Afellay, Dzsudzsak, Lazovic, weer Afellay, Farfan, nóg twee keer Afellay en andermaal Dzsud zsak stelden doelman Timmer zon der succes op de proef Vergoossen was daarover teleurge steld, zeker omdat Feyenoord van wege een rode kaart voor Hofs zo lang met tien man speelde. „In die fase hebben we het niet goed ge daan", vond de coach. „We maak ten heel veel verkeerde keuzes en moesten veel arbeid steken in het corrigeren van dingen die onnodig misgingen." De ergernis van Vergoossen was lo gisch, omdat Feyenoord in de slot minuten nog bijna langszij kwam. „Was niet verdiend geweest, maar dat had me niet zoveel uitge maakt", mompelde trainer Bert van Marwijk, die de prestatie van Feyenoord 'zeer teleurstellend' noemde. „We hadden geen rust in ons spel en kwamen steeds meer in de problemen." Van Marwijk beseft dat Feyenoord nog veel tijd nodig heeft. PSV kan eindelijk weer met vertrouwen vooruitkijken. Met de komst van Vergoossen kan een rumoerige pe riode - die begon toen de club het contract van Hiddink niet wilde verlengen - voorlopig worden afge sloten. „Het doet me deugd", zei Vergoossen, „dat de spelers heb ben opgepikt wat ik op tafel heb gegooid en dat ze geloof uitstralen. Al met al ben ik vanavond niet on tevreden." Sef Vergoossen debuteert bij PSV met een knappe 1-0-zege op Feyenoord. De interim-coach heeft het team binnen vijf werk dagen op de rails gekregen. Feyenoorder Nick Hofs stapt na zijn rode kaart de spelerstunnel in. Verzor ger Gerard Meijer probeert hem te troosten. foto Ed Oudenaarden UTRECHT - Veldtrainer John van Loen van FC Utrecht barstte giste ren na de thuiswedstrijd tegen SC Heerenveen (2-2) bijna uit zijn vel over het gedrag van de vierkoppi ge arbitrage. „De scheidsrechters hebben woorden gebruikt die ik thuis niet mag gebruiken. Dan krijg ik straf', aldus Van Loen. Volgens Van Loen gingen de verba le uitspattingen van scheidsrechter Nijhuis en zijn assistenten richting de Utrechtse spelers. „De jongens waren er ondersteboven van." Hoofdcoach Willem van Hanegem werd kort voor tijd uit het veld ge stuurd. „Lulhannes had hij ge zegd", aldus Van Loen. „Nou, als de scheidsrechter dat tegen ons had gezegd, was er niets aan de I hand geweest. Ik ga niet zeggen j wat hij wel heeft geroepen." SCHEIDSRECHTERS door Gérard de Nooijer Wordt AZ nog kampioen? Louis van Gaal vindt zo'n vraag sugges tief en vindt dus dat die vraag niet gesteld moet worden door journalisten. Ik snap niet dat die vraag überhaupt nog wordt gesteld. AZ gaat na de nederlaag te gen Ajax natuurlijk nooit meer kampioen worden. De achterstand is te groot. En dan zegt Van Gaal wel dat er nog zeven tien wedstrijden te gaan zijn en dus nog 51 punten zijn te verdienen, maar AZ wint na tuurlijk geen zeventien wedstrijden achter elkaar. Zeker niet in deze competitie waar ie dereen van iedereen kan winnen. Nee, Van Gaal zet gewoon in op de play-offs en dat is natuurlijk nog wel haalbaar voor AZ. Ik denk dat het wat de titel betreft tussen PSV en Ajax gaat. Die zijn allebei goed uit de winterstop gekomen. Dit in tegenstelling tot de scheidsrechters. Die zijn in de winter stop ook op trainingskamp geweest, maar ik vraag me af wat ze daar hebben gedaan. Er waren nogal wat dwalingen. Dat begon al bij NEC-T\vente. NEC werd door Haverkort een glaszuivere penalty ont houden. Hij vertelde dat hij het niet goed kon zien, maar uit een foto bleek later dat hij op ongeveer drie meter afstand stond. En het optreden van Vink bij Feyenoord- PSV was ook niet zo sterk. Lazovic had een penalty moeten krijgen, terwijl ik de rode kaart voor Hofs een beetje overdreven vond. En het was onbegrijpelijk dat die grensrechter bij Ajax-AZ niet zag dat de kop bal van Huntelaar over de lijn was. Hij stond notabene op één lijn. Verder had Co lin na die tackle aan de zijkant een rode kaart moeten krijgen. Natuurlijk horen fouten bij het voetbal. Ook spelers en trainers gaan wel eens in de fout. Ik vond bijvoorbeeld de reactie van Ton Lokhoff na de wedstrijd van Excelsior tegen Groningen beneden alle peil. Hij was kwaad op de scheidsrechter, omdat die niet drie minuten maar uiteindelijk vijf minuten bijtelde. Hij riep dat zo'n man niet op de vel den thuishoort. Nou, dan zou Lokhoff ook wel wat spelers uit zijn elftal mogen wegha len. Het probleem is gewoon dat Lokhoff de regels niet kent. In die drie minuten blessuretijd kan er ook oponthoud zijn en dus is het normaal dat er uiteindelijk langer wordt doorgespeeld. De spelers van Excelsior hadden de bal in de ploeg moeten houden en niet moeten zeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24