Cultuur UITGAANSTIP Vreemd, dezelfde woorden zouden uit de mond van een schoonzoon maar matig gewaardeerd worden SI Reageren kan via: willem.nijssen@jubii.nl PZC Maandag 14 januari 2008 17 Kennis maken met oude handschriften Op 21 januari om 19.30 uur start een cur sus Oude handschriften lezen in het ge meentearchief van Schouwen-Duiveland. Vanavond kunt u hiermee kennismaken, inl.: www.volksuniversiteitzeeland.nl. Zierikzee, Gemeentehuis, 19.30 uur. THEATER BERGEN OP ZOOM TERNEUZEN Cinem'actueel, I am a Legend: 20.00 uur; National Treasure 2: 20.00 uur; Moordwijven: 20.00 uur; Ben X: 20.30 uur; Merral, I am a Legend: 20.15 uur; Moord wijven: 20.00 uur; National Treasure 2: 20.00 uur; The Golden Compass: 20.15 uur; AGENDA OP PAD Open repetitie Het Christelijk Gemend Eilandenkoor houdt een open repetitieavond, ledereen die wil kijken of mee zingen is welkom. Zierikzee, Nieuwe Kerk, tussen 19.45 en 21.45 uur. Jörgen Raymann Jörgen Raymann brengt cabaretprogram- Jörgen Raymann GOES Merral, I am legend: 20.15 uur; Moord wijven: 20.00 uur; National treasure 2: 20.00 uur; The golden compass: 20.15 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Nadine: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater, My blueberry nights: 20.00 uur; VLISSINGEN CineCity, The Nanny Diaries: 16.15 en 18.45 uur; The Kite Runner: 14.00, 16.30, 19.00 en 21.45 uur; The Golden Compass (nl): 13.45 uur; The Golden Compass (ov): 16.15 en 18.45 uur; Moordwijven: 19.15 en 21.45 uur; Natio nal Treasure 2: 13.45,16.00, 19.00, 21.15 uur; P.S., I love you: 19.00 uur; Saw 4: 22.00 uur; Sneak: 22.00 uur; Bee Mo vie (nl): 13.45 en 16.30 uur; De wonder winkel van Mr Magorium: 14.00 uur; Eliza beth: 16.30 en 21.15 uur; Enchanted (nl): 13.45 uur; Enchanted (ov): 16.15 uur; I am a Legend: 19.15 en 22.00 uur; K3 en de kattenprins: 14.00 uur; Het Zeeuws Documentatiecentrum blikt vooruit naar carnaval met een expositie over 's-Heerenhoek, waar de voorbereidingen op het zottenfeest al maanden van tevoren beginnen. Het documentatiecentrum toont in ruim honderd foto's de aanloop naar het carnaval in 'Paerehat' van 1991, vanaf september 1990. Aan bod ko men onder meer het Prinsenbal op de elfde van de elf de, de bouw van de carnavalwagens, de oudejaarsvoet- balwedstrijd, het kwartettenbal, de ouwehoerenavond (zie foto), de collecte en verkoop van het programma boekje, het ouderencarnaval, de rommelmarkt, het ver branden van de koenkelpot, de onthulling en het oprui men van Jikke, de kinderoptocht, het kinderbal, het jon- gerencarnaval en de carnavalsschieting. De tentoonstelling is te zien tot en met 1 maart op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Geopend: maandag 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag 10.00-21.00 uur, zaterdag 10.00-13.00 uur. ma 13866. Voorstelling is uitverkocht. Middelburg, Stadsschouwburg, 20.00 uur meer agendanieuws op www.pzc.nl NADER BESCHOUWD door Willem Nijssen foto Thomas Legrève/GPD spelingen als 'de pedofiel op de peuter binden' of'als het niet opschiet, schieten wij er wel op' worden in hoog stand-up-tempo afgevuurd. Woorden, woorden, woorden. Een narrenpak. Een feestmuts. Hier niks geen veilig zoeken naar jezelf, hier een provocerend zoeken naar de waarheid. Een tussenzinnetje, in een flits voorbij, typeert het probleem. 'Misschien is dit wel te waar om leuk te zijn'. Houd dat maar eens tien voorstellin gen vol! Dat al 18 jaar! Ik heb niet veel ge lachen, ik weet niet zo goed waarom niet, maar ik heb wel enorme bewondering. Deze week kabbelt de toneel-flauwe januarimaand verder, op woensdag naar 'Misery', alleen omdat ik Victor Löw graag zie spelen (Ar senaaltheater). Op vrijdag naar 'Bambie 12', omdat Ko van den Bosch er achter zit ('t Beest) Op alle denkbare plekken heb ik al toneel gezien: fabriekshallen, zolders, circusten ten, vlakke vloeren, toneel op toneel, am fitheater. Ik herinner me een voorstelling waarbij je door het gebouw moest zwer ven om hier en daar een fragment te zien en gaandeweg orde moest brengen in de willekeur van scènes. Heel spannend alle maal. Vantussen oude machines en een wirwar van stoompijpen toekijken. Van uit de nok neerkijken. Als je met al die er varingen als bagage 'neerstrijkt' in het Le deltheater in Oostburg, dan zou dat ont nuchterend moeten zijn. Zo'n pijpenla, zo'n klassieke lijst (de toneelopening, van linkerwand naar plafond naar rechter wand). Maar toch... die zaal heeft iets... iets aandoenlijks (een jeugdherinne ring)... maar ook iets wezenlijks. Een be paald soort theater kan alleen in die vorm gedijen. Daar heb ik afgelopen vrijdag Stef Bos ge zien. Hij had het ook over het unieke van die zaal. Het was voor hem die avond 'een baarmoeder'. Niet vreemd, het was één van de allereerste uitvoeringen van zijn nieuwste programma '2008'. Een wel heel simpele naam voor louter nieuw werk, gespeeld in kleine bezetting met René van Mierlo op gitaar, Roberto Mer- curio op bas en Martin de Wagter op drums. Fantastische muzikanten! „Het hier en nu gehalte staat voor hem in deze voorstelling centraal", lees ik op zijn web site. Hier en nu. Hoe komt het dan dat ik voortdurend moet denken: typisch Stef Bos? Die stem, daar kan hij niks aan doen: iets hees, iets nasaals, een uniek timbre. Uniek talent ook om soms tiental len woorden op één melodielijntje te krij gen, tussen vertellen en zingzeggen in. Re gelmatig terugkerend, een melodie die wegglijdt in een lijzig-lange, strelende bekkenslag, een soort gong. Liedteksten als 'Ik ben soms te blind om te zien wat ik heb'. Of'ik leef altijd tussen wal en schip daar zoek ik naar een evenwicht'. Een zoeker met 'de liefde binnen handbe reik en toch heb ik me omgekeerd'. Het zijn nieuwe teksten, maar de thema's zijn al heel oud en vertrouwd. Niks hier en nu, maar wel zeer herkenbaar. Al blijf ik het vreemd vinden, dat iedereen daar met groot enthousiasme naar luistert, en dezelfde woorden uit de mond van een schoonzoon waarschijnlijk maar matig zouden waarderen. Een baarmoeder-zaal, dat Ledel theater. De soort zaal maakt een strenge scheiding tussen publiek en podium. Dat is veilig. Eén van zijn (Zuid-Afrikaanse) teksten luidt: 'Ek wil een resensent die Stef Bos. oor my skryf, dat ek zo lekker sing, zo los uyt my lyfEn dat is waar. Hij zingt heel ontspannen, los uit zijn lijf, met een re pertoire, met teksten, met muziek die he lemaal Stef Bos zijn. Dat moet heerlijk zingen zijn, en dat was duidelijk te voe len. Een thuiswedstrijd in zijn 'geliefde' Zeeuws-Vlaanderen. Zoiets maakt er van zelf een mooi optreden van. De dag voordien had André Manuel in het Arsenaaltheater een heel andere klus te klaren. Generatiegenoten zijn het. Ook André zingt, met zijn band 'Manuel'. Maar niet in Vlissingen. Daar was hij solo en jubileumde hij - in één van de allerlaat ste afleveringen - zijn toe programma 'Burger' (reeds opgestart in 2006). Er zit sleet op de niet zo super-actuele tekst. Hij krijgt zijn publiek niet vlot mee. De ge prikkelde opwinding is wel authentiek, het sarcasme over het 'Nederland dat op het hoogtepunt van zijn beschaving is ge raakt' is niet te missen. Scherpe woord-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17