Zeeland Hulp voor steeds drukkere artsen Militaire geheimen nu op computerscherm PZC Maandag 14 januari 2008 15 Nathalie Verhoef-de Jonge geeft advies over organisatie. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Er dreigt verzuiling in de huisartsenpraktijk. Patiënten verdwijnen stukje bij beetje in zorgprogramma's per ziektebeeld, zoals diabetes, hart- en vaatlijden of copd. In het nieuwe zorgstelsel is de huisarts meer manager dan ooit. Wil hij alle vernieuwingen in de eerstelijnszorg in zijn praktijk doorvoeren, dan is een organisatie adviseur nodig. Als hij ook nog zijn patiënten wil blijven zien. Natalie Verhoef-de Jonge is zo'n adviseur voor huisartsen, fysiothe rapeuten, verloskundigen, psycho logen: alle behandelaars uit de eer stelijnszorg. De Goese van geboor te vestigde zich recent in Middel burg met haar bedrijf Intermezo. Haar eerste grote opdracht op Zeeuwse bodem was de oprich ting ondersteunen van de nieuwe huisartsenorganisatie in Zeeuws- Vlaanderen, Nucleus Zorg. Vijftig huisartsen schaarden zich onder die koepel om gezamenlijk zaken als de intrede van praktijkonder steuners en diensten in de huisart senposten te regelen. Verhoef-de Jonge is sindsdien twee dagen per week directeur van Nucleus met kwaliteit en innovatie als haar aan dachtsveld. Tien jaar geleden had haar bedrijf nog geen bestaansrecht. Zorgver nieuwing regelde de huisartsenor ganisatie LHV, het oude zorgstel sel deed nog opgeld en marktwer king in de zorg was nog volop in debat. Maar de LHV moest zich ontmantelen omdat de combina tie belangenbehartiging en zorgon- dersteuning niet samengaat met marktwerking in de zorg. De zorg verzekeraars gingen huisartsen on dersteunen om hun ideeën over ef fectievere en betere medische zorg uit te voeren. Verhoef-de Jonge zag de bodem onder haar toekom-- stig bedrijf met eigen ogen ont staan. 'Als het uitgangspunt maar draait om betere zorg voor de patiënt' Als leerling-verpleegkundige had de Goese al verbeterneigingen op haar stageplekken. Zich zeer be wust dat zonder stevige onderbou wing haar ideeën weinig begrip zouden vinden, stapte ze in de op leiding Beleidsmanagement Ge zondheidszorg van de Erasmus Universiteit. Haar economische kennis vergaarde ze bij TNO, als onderzoeker van de vraag of keten- zorg daadwerkelijk goedkoper uit pakt of niet. „Toen nog niet", vat de adviseur haar bevindingen samen. „Dat was nog vóór het nieuwe zorgstelsel. Er was al wel verbetering van zorg kwaliteit en vooral van de soepel heid van alle zorg voor de pa tiënt." Bij de Districts Huisartsen Vereni ging Zuid-Holland Zuid maakte ze als coördinator kwaliteit en na scholing de opkomst van de prak tijkondersteuner mee. Toenmalig zorgverzekeraar en zorgkantoorhouder Trias vroeg haar vervolgens om een Regionale Ondersteunings Structuur (ROS) op te bouwen voor de regio. Daar kreeg ze ervaring in de opzet van 36 gezondheidscentra en de intro ductie van diabeteszorgprogram- ma's. „Je ziet alle mogelijkheden. Ook die niet blijken te werken. Je ziet initiatieven struikelen over de vraag of behandelaars een geza menlijke balie willen terwijl in an dere centra de gezamenlijke inves tering in ICT even vanzelfspre kend is als het delen van gas en elektra. Geen situatie is vergelijk baar, maar één ding staat vast. Een gezondheidscentrum van bovenaf inrichten werkt niet. Ik heb ge meenten in wijken mooie gebou wen zien neerzetten die nu leeg staan omdat ze er geen zorgaanbie ders voor vinden. Een goed wer kende samenwerking hoeft niet noodzakelijkerwijs in één pand te huizen. Verspreid over enkele dor pen kan ook. Als het uitgangspunt maar draait om betere zorg voor de patiënt." Organisatieadviseur Nathalie Verhoef-de Jonge: „Eén ding staat vast: Een gezondheidscentrum van bovenaf inrichten werkt niet." foto Lex de Meester door René Schrier GOES - Alle tot nu toe geheime mi litaire objecten in Zeeland zijn met het nieuwe Microsoft pro gramma Virtual Earth exact op de computer te bekijken. In programma's als Google Maps of Google Earth zijn de Vlissingse marinekazerne en achterliggend olieopslag en een militair complex je bij Ritthem nog wazig gemaakt. Dat betekent dat met de computer de luchtopnamen van Google van die gebieden niet precies te zien zijn. Dat is overigens ook het geval met de voormalige bunker van de Pro vinciaal Militair Commando in Kloetinge. Maar die bunker is al en kele jaren in particuliere handen. Het nieuwe Microsoft programma Virtual Earth doet niet zo geheim zinnig over die militaire objecten. Ze zijn tot op een hoogte van zo'n 50 meter haarscherp te zien. De kerncentrale te Borssele is even eens goed vanuit de lucht te bekij ken, tot op enkele meters hoogte. Maar dat was ook bij Google al het geval. De Tweede Kamer heeft twee jaar geleden al eens haar zorgen geuit over het feit dat gevoelige objec ten, zoals de kerncentrale simpel weg op het computerscherm te zien zijn. De Kamer vreesde dat potentële terroristische doelen in Nederland op deze manier gratis en erg ge makkelijk te vinden zijn. Uitleg over pijn bij kanker bij Palazzoli GOES - Anesthesist A. Gedroj van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes geeft woensdag 5 februari een lezing over pijnbestrijding bij kanker in het ziekenhuis in Goes. De bijeenkomst vanaf 19.30 uur is gratis. Aanmelden bij via 0113 - 212936 of via het Palazzolihuis aan de Zusterstraat in Goes. palazzoli@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15