Zeeland Lof voor mooie Zonder energiehulp overheid dreigt verkrotting binnenstad Vrienden Middelburg ongerust De eerste eeuw van OKK in Polderhuis Politie pakt vijftienjarige graffitispuiters 12 I Maandag 14 januari 2008 pzc Architect waarschuwt voor verpaupering door de hoge energielasten. door Emile Calon MIDDELBURG - Energiewinst is te behalen bij het beter isoleren van de oude monumentale woningen in de Middelburgse binnenstad, al dus Bernard Vercouteren van den Berge. De bewoners van de bin nenstad verbruiken volgens hem minstens evenveel energie als de bewoners van vijf nieuwere wij ken samen, zo betoogde hij zater dag tijdens het politiek café vooraf gaand aan de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Middelburg. Het gaat volgens hem niet alleen om het beter isoleren maar ook om allerlei andere maatregelen die kunnen bijdragen aan minder energieverbruik, aldus de architect en docent bouwstudie aan de Ho geschool Zeeland. Hij pleitte dan ook voor het ondersteunen van mensen die hun huis duurzaam willen aanpassen. Zelf heeft hij subsidie van de gemeente gekre gen om zijn monumentale huis aan te passen. Een energieneutrale wijk bouwen, zoals de gemeente wil ten zuiden van de Erasmuswijk, is volgens Vercouteren van den Berge leuk, maar is op energiebesparinggebied minder effectief dan het grondig aanpakken van de bestaande be bouwing in de binnenstad. Nieuw bouwhuizen zijn volgens hem so wieso al erg energiezuinig. Ook de woningen in een wijk als Mortiere die volgens het Groenlinks-raads lid Adri van 't Westeinde toch nog veel te veel energie verbruiken. Hij sprak tijdens de discussie zelfs van een wijk van de gemiste kansen. De woningen in die wijk zijn vol gens de architect echter allemaal uitgerust met dubbel glas, ze heb ben isolerende spouwmuren en de kappen laten ook nauwelijks ener gie door. Dat is volgens hem een heel verschil met de binnenstad waar die combinatie van maatrege len maar zelden wordt aangetrof fen. Daar komt volgens hem ook nog eens de hoogte van de kamers bij - wel mooi maar niet energie vriendelijk - die de bewoners van de binnenstad op kosten jaagt. 1^ De bewoners van de Middelburg- se binnenstad verbruiken vol gens architect Vercouteren min stens evenveel energie als de be woners van vijf nieuwere wijken. Van 't Westeinde, Chris Dekker (SGP) en Melisse Ernest (Zeeuwse Milieu Federatie) lieten blijken dat ze ook wel wat voelen voor onder steuning van de bewoners van de binnenstad om zo het energiever bruik terug te dringen. Maar Er- nest pleitte ook voor de bouw van echt energiezuinige woningen. Dat is volgens haar goed mogelijk. Ook als het gaat om woningen van min der dan tweehonderdduizend eu ro. Mits er gebruik wordt gemaakt van de juiste materialen zijn zulke woningen volgens haar te verwar men met een haardroger. Het gaat onder andere om drie lagen glas en hele dikke isolerende muren zo dat er geen warmte weglekt. Vercouteren van den Berge raadde haar echter toch aan om met na me alle accenten te leggen op het aanpakken van de oude bebou wing. Hij verzekerde haar dat daar de echte winst valt te halen. Vooral omdat door de stijgende energie- lasten het financieel steeds moeilij ker wordt voor de eigenaren van die woningen om geld vrij te ma ken voor energiemaatregelen. Komt de overheid niet te hulp dan dreigt zelfs een zekere verkrotting, waarschuwde hij. 'Verhuizen brug is met alle beloften en toezeggingen in strijd'. door Emile Calon MIDDELBURG - Ondanks de grote druk van de afgelopen dagen op de politiek heeft voorzitter P. Smal- legange van de Vrienden van Mid delburg nog geen signaal ontvan gen dat de raadscommissie van avond stemt voor behoud van de voetgangersbrug in Middelburg. Die brug verhuizen naar Goes, zo als het dagelijks gemeentebestuur voorstelt, is volgens hem in strijd met alle beloftes en toezeggingen die de politiek heeft gedaan. In een brief aan de raadsleden herin nert hij hen daar nogmaals aan. In 2000, na het demonteren, zijn die toezeggingen gedaan. En die zijn in 2006 herhaald, aldus een zeer stellige Smallegange. De voorzitter vindt dat verhuizen naar Goes van die brug een groot verlies is voor Middelburg. Tot zijn spijt zijn het oude Middelburgse seinhuisje en de goederenloods al verplaatst naar Goes, naar het ter rein van de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele. De voetgangersbrug ook verhuizen naar het terrein van die stichting in Goes, gaat hem echt te ver. Smallegange beseft dat terugplaat sen op de oude plek niet meer kan. Daar ligt immers het nieuwe fietserstunneltje. En opstellen in de Erasmuswijk is ook geen goed idee. Om die reden kiest hij samen met de Wijkbeheergroep Arnemuiden voor plaatsing tussen Arnemuiden en Middelburg om zo een mooie wandel- en fietsroute tussen die twee plaatsen te creëren. Hij vindt het al jaren vreemd dat het niet mogelijk is om via de Arne van Ar nemuiden naar Middelburg te lo pen. Met behulp van die voetgan gersbrug kan die 'mooie route her steld worden'. De brug zal daar ook het best tot z'n recht komen en het meest functioneel zijn, zo weet hij zeker. Ernst en luim tijdens nieuw j aarstoespraak van burgemeester. door Emile Calon MIDDELBURG - Miranda de Geest liep zaterdagmiddag vrolijk rond door het Middelburgse hoofdkan toor van waterschap Zeeuwse Ei landen. De kersverse inwoonster van de Zeeuwse hoofdstad genoot van alles wat de gemeente haar aanbood tijdens de goed bezochte nieuwjaarsbijeenkomst. De oud-Rotterdamse is samen met man en kinderen vorig jaar zomer verhuisd naar Zeeland en ze heeft nog geen moment spijt gehad, zo vertelde ze. Ze bekende dat ze zelfs geniet van de collectanten die bijna wekelijks een deeltje van haar salaris afsnoe pen. In haar oude wijk in Rotter dam kwamen collectanten nim mer aan haar deur. Die werden niet vertrouwd of werden beroofd, schetste ze de veel grimmiger sfeer in haar vorige woonplaats. Ook vertelde ze dat ze geniet van de na bijheid van het strand en de dui nen. Maar misschien nog wel het meest van de eiken duinbossen tussen Oostkapelle en Domburg. „Die zijn zo mooi. Zo bijzonder." De Geest vond het leuk dat de ge meente haar persoonlijk had uitge nodigd voor de nieuwjaarsbijeen komst die helemaal in het teken stond van milieu. Ze was met na me 'dolenthousiast' over de lezing van weerman Erwin Kroll die er volgens haar in geslaagd was een zaal van begin tot einde te boeien met zijn verhaal over het weer en het klimaat. Ze heeft dankzij zijn voordracht ook een weerwoord tegen haar oude studievriendinnen in Utrecht die het maar onbegrijpe lijk vinden dat ze nu in het 'gevaar lijke Zeeland woont nu de zeespie gel zo gaat stijgen'. Maar ook de broedvogelinventarisatie in Middel burg las ze met grote belangstel ling. Als boerendochter uit de Be tuwe, fluisterde ze, kent ze redelijk wat vogels bij naam. „Maar het blijft toch vaak behelpen als het om vinken en mezen, mussen en tjiftjaffen gaat." Een kaart met daarop de vogels van stad en dorp was zaterdag dan ook haar aan koop voor haar kinderen thuis. Het enthousiasme voor Kroll deel den heel wat bezoekers. Ook bur gemeester Koos Schouwenaar die deze tijdens zijn toespraak aanhaal de. De burgemeester stond natuur lijk stil bij de vreselijke brand van Kerstavond in Arnemuiden waar bij vier meisjes om het leven kwa men. Maar ook bij het andere fami liedrama in Middelburg waarbij een vader zijn twee kleine kinde ren doodde. Verder koos Schouwenaar voor een luchtige boodschap waarbij hij de aanwezigen opriep om toch vooral haast te maken met de grap pen over de Middelburgse bouw put omdat nog dit jaar die put vol gestort wordt met beton. Hij voor- 'Twee keer een Miss uit Middelburg. Dat kan geen toeval meer zijn' spelde dat zo'n dik pak beton over vele eeuwen archeologen voor een groot raadsel zal plaatsen. De burgemeester stelde ook vast dat Middelburgse vrouwen van een buitengewone schoonheid zijn. Als bewijs wees hij naar Mi randa Slabbers en Celine Sinclair, Miss Nederland drie jaar geleden en Miss Holland Next Top Model. „Twee keer een Miss uit Middel burg. Dat kan geen toeval meer zijn. Dus kijkt u allemaal van van avond nog eens in de spiegel. En wie weet..." Tot slot riep Schouwenaar de be woners ook op om van 2008 een mooi jaar te maken. „Laten we zor gen dat Middelburg een fijne stad blijft. En laten we dat samen doen." Het waren woorden die De Geest uit het hart waren gegrepen. Het valt haar op dat de saamhorigheid in de Middelburgse binnenstad erg groot is.Veel groter in ieder ge val dan ze gewend was in Rotter dam. Daar heerst volgens haar toch meer een ik-ik-ik-mentaliteit. „Hier gelukkig niet." Expositie over honderd jaar Oefening Kweekt Kunst in Westkapelle. door Emile Calon westkapelle - De recrutenmars was de eerste mars die honderd jaar geleden gespeeld werd door Muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst uit Westkapelle. Voorzitter Mirjam Janse weet uit overleveringen dat die mars tij dens een tocht door het dorp her haald en herhaald en herhaald werd. „Het was de enige mars die ze toen kenden", lacht ze. Dat is tegenwoordig wel anders. Het repertoire van Oefening Kweekt Kunst is zeer uitgebreid, van eenvoudige kerstliedjes tot in gewikkelde marsen, vertelt de voorzitter. Desondanks is ze heel trots dat ze de muziek van die re crutenmars toch nog heeft gevon den bij haar speurtocht naar alles uit het verleden van OKK. Die bladmuziek is voor haar dan ook een van de hoogtepunten van de expositie in het Polderhuismu seum in Westkapelle over hon derd jaar OKK. Die expositie werd zaterdag geopend door burgemees ter Rob van der Zwaag en is te zien tot en met 16 maart. Dat terugvinden van de bladmu ziek is voor Janse toch wel zeer bij zonder. In de nadagen van de oor log werd Westkapelle immers zeer zwaar getroffen. Desondanks is het gelukt om dank zij de inzet van veel inwoners nog heel wat vooroorlogse herinnerin gen aan OKK terug te vinden. Daarbij wijst ze bijvoorbeeld naar een uniform uit de beginjaren van Oefening Kweekt Kunst, maar ook naar de vele foto's en zelfs wat oude filmpjes. De vereniging telt momenteel zo'n Een uniform uit de beginjaren van OKK op de expositie in Westkapelle. foto Lex de Meester 55 leden. Die zijn actief binnen de brassband van OKK, de slagwerk groep, de drumband of de leerlin- gengroep. Het ledental is volgens haar net te klein voor een volwaar dige fanfare. Om die reden richt OKK zich ook op uitvoeringen met een kleinere bezetting. De toekomst van OKK ziet er vol gens haar ook goed uit. Zeker als gekeken wordt naar het aantal leer lingen. Ter gelegenheid van de ex positie is er ook een dvd gemaakt. Daarop zijn volgens Janse tal van herinneringen aan de honderd jaar van Oefening Kweekt Kunst bijeen gebracht. Foto's die, zo bleek zaterdag bij de opening maar al te goed, bij de in woners van Westkapelle heel wat herinneringen oproepen. middelburg - Agenten van de Zeeuwse politie hielden zaterdag om 04.45 uur twee jongens aan in de Schuiffelstraat in Middelburg. De twee vijftienjarige jongens, af komstig uit Middelburg, hadden stiften en een spuitbus bij zich. Na onderzoek door de politie bleek dat de jongens in de afgelo pen vier maanden op 82 plaatsen in Middelburg zogenaamde 'tags' hebben aangebracht. De jongens spoten en schreven op gebouwen, containers, muren, borden, tunnel tjes en elektriciteitskasten. De stif ten en spuitbus zijn in beslag geno men. De twee zijn ingesloten in Torentijd. De ouders van de beide jongeren krijgen zo goed als zeker binnen kort een forse rekening thuis ge stuurd. Daarin staat het bedrag dat de gemeente heeft uitgegeven om die 'tags' van de beide jongeren te verwijderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12