Zeeland PZC Actieplan voor snellere brandweer Collecte voor gezin Badpaviljoen oogt alleen op afstand als moloch WALCHEREN 17 11 15 Apostrof Mooie thuiswedstrijd voor Stef Bos in het Ledeltheater Maandag 14 januari 2008 Militaire geheimen nu te bekijken op het computerscherm Tip? redwalch@pzc.nl Korps: uitplaatsing van personeel, vaker inzet van snel hulpvervoer. door Emile Calon MIDDELBURG - Ambtenaren laten werken op enkele centrale brand weerkazernes in de regio en meer gebruik maken van snelle interven tievoertuigen. Met die maatregelen hoopt de Zeeuwse brandweer het probleem van de onderbezette ka zernes overdag en te lange aanrijtij- den te ondervangen. Regionaal brandweercommandant Peter van Dijk wijst als voorbeeld naar de gemeente Goes waar enke le ambtenaren van de gemeente, die ook vrijwilliger zijn bij de brandweer niet op het gemeente huis werken maar op een brand weerkazerne. Met de moderne communicatiemiddelen is dat voor hun werk geen enkel pro bleem. Het grote voordeel is echter dat deze vrijwilligers, na alarme ring, direct kunnen uitrukken zo dat er geen kostbare tijd verloren gaat. Naast dat uitplaatsen onderzoekt de regionale brandweer of het mo gelijk is om meer snelle interven tievoertuigen in te zetten. De brandweerkorpsen van de gemeen ten Temeuzen en Borsele hebben elk zo'n voertuig. Die zijn met na me aangeschaft als verkennings voertuigen. Ze rukken bij een cala- militeit in de Westerscheldetunne als eerste uit om snel ter plaatse te zijn en daar de eerste hulpverle ning te doen. Deze voertuigen wor den echter ook ingezet bij 'norma le' incidenten waarbij brandweer- □2 De mensen van snelle interven tievoertuigen kunnen de beman ning van de eerste tankautospuit bijstaan, zeker als die bemanning niet compleet is. hulp nodig is. De vier inzittenden van dat voertuig kunnen er name lijk voor zorgen dat er bij een brand toch voldoende brandweer lieden aanwezig zijn om adequaat op te treden. Heel wat korpsen in het Zeeuwse zijn overdag namelijk zwaar onder bezet omdat veel vrijwilligers el ders werken. Als een brandweer commandant echter weet dat hij ondersteuning krijgt van een inter ventievoertuig kan hij wel uitruk ken, ook als zijn bemanning voor de eerste tankautospuit nog niet compleet is. Als dit maatregelenpakket werkt kan de brandweer ook wat gaan bezuinigen op het aantal vrijwilli gers. Nu hebben veel korpsen nog een vrijwilligersbestand dat een veelvoud is van de mensen die daadwerkelijk nodig zijn bij een uitruk. Dat bestand is echter zo hoog om toch maar verzekerd te zijn van voldoende mensen bij alarmering. Als brandweerkorpsen echter we ten dat ze ondersteuning krijgen van beroepsmatig personeel en snelle interventievoertuigen kun nen ze toe met minder vrijwilli gers, waardoor de kosten niet hoe ven te stijgen. Verbouwing van karakteristiek pand in Domburg bijna klaar. door Maurits Sep DOMBURG - Er is iets geks aan de hand met het Domburgse Badpa viljoen. Op afstand bekeken wordt de vrees bewaarheid die voor de ver bouwing en uitbreiding bestond, namelijk dat het een massaal blok op het Domburgse duin zou wor den. Lopend in het dorp torent het complex boven alles uit. Maar sta je er vlak voor, dan oogt het he lemaal niet zo massaal en past het eigenlijk wonderwel in de omge ving. Directeur Ko van Garderen van Van Garderen en Dekker, dat het Badpaviljoen restaureerde en de uitbreiding bouwde, herkent zich in dit gevoel. „Als ik van Grijpsker- ke naar Aagtekerke rijd, kan ik het Badpaviljoen al zien." En ook van uit het dorp oogt het groot, bekent hij. „Dat dat van dichtbij niet op valt, is een verdienste van de archi tect. Ik denk dat die erin is ge slaagd oud en nieuw goed op el kaar aan te sluiten." De bouw nadert de voltooiing. „De eerste bewoner heeft met kerst al in het vernieuwde Badpa viljoen gewoond. In maart gaat het restaurant open. Eind april is het hele terrein klaar, dat wordt een duintuin. In mei wordt het complex officieel geopend." Het plan van de projectontwikke laar voor een parkeerkelder bij het 'Als ik van Crijpskerke naar Aagtekerke rijd, kan ik het Badpaviljoen al zien' Badpaviljoen ligt nog bij de ge meente Veere. Van Garderen ver wacht niet snel duidelijkheid. „De gemeente is wel positief, maar het waterschap, dat over het duinge bied gaat, heeft er moeite mee." Iets verderop in het Nehalenniage- bied heeft Van Garderen en Dek ker de midgetgolfbaan gekocht. Er zijn nog geen plannen daar iets te gaan bouwen. Van Garderen: „Wij hebben de baan gekocht als beleg gingsobject. Het blijft de komende vijf jaar een midgetgolfbaan. Wij verhuren die aan een ondernemer. Welke, dat kan ik nog niet zeggen. We zijn in de afrondende fase van de onderhandelingen." Volgens de projectontwikkelaar is de nieuwe exploitant van plan de midgetgolfbaan het hele jaar door open te houden. MIDDELBURG - De omwonenden van Herberdsland in de Middel burgse wijk Dauwendaele hebben 250 euro opgehaald voor de fami lie Van den Berge. De vijf leden van deze familie raakten op 29 de cember gewond tijdens een ern stig auto-ongeval in Duitsland. Met name de drie kinderen raak ten daarbij ernstig gewond. Ze ver blijven sinds die tijd in een zieken huis in Mainz maar worden van daag, aldus een buurvrouw, overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Gent. Het ongeval werd veroorzaakt door een bestelbusje dat het gezin rechts inhaalde. In een poging een ongeval te voorkomen week de au to van het gezin uit waarbij de au to de vangrail raakte, over de kop sloeg en in brand vloog. De ouders slaagden er op het nippertje in de kinderen uit de auto te krijgen. De politie is nog steeds op zoek naar de bestuurder van dat busje. Tot nu toe zonder resultaat. Met het in Middelburg opgehaalde geld zijn onder andere boeken gekocht. De grootouders van de kinderen ne men die geschenken mee naar het ziekenhuis. Tip? redactie@pzc.nl Het leesteken apostrof wordt ge bruikt als een letter wegvalt. Dan komt er een komma boven de plaats van de weggelaten let ter. De straat d'Arke in Westkapelle is een samenvoeging van 'de' en 'arke'. De 'd' is een kleine en de 'A' wordt een hoofdletter. De ge meente Veere liet een bord plaat sen met de tekst: 'D ARKE. Las tig voor aanwonenden als ze per telefoon de straatnaam opgeven. Dan is het spellen geblazen. Dat leidt tot ongekende gevolgen. De post bezorgde een brief waar op als straatnaam stond ver meld: 'D. AppelstrofDarke'. Ge lukkig stond er een postcode bij en werd de brief keurig bezorgd. De verbouwing van het Badpaviljoen in Domburg nadert haar voltooiing. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11