54.000 klunzige klussers... m |jp 024-3650509 pZC m wonen@wegener.nl 39 wonen i2531 Zaterdag 12 januari 2008 foto GPD Oeps... En dan schiet ineens het mes uit. Zelfs de meest enthousiaste klusser gaat in de fout. Maar door dergelijke incidenten belanden jaarlijks wel zo'n 54.000 doe-het-zelvers in het ziekenhuis. Tijd voor actie, vindt de Stichting Consument en Veiligheid. Paul Ceerts wil weten waarom het vaak fout gaat. De doe-het-zelver schrikt tegenwoordig niet meer terug voor klussen waarvoor hij vroeger een aanne mer inschakelde. Dan wil het wel eens fout gaan en gebeuren er on gelukken. Al is het maar omdat veel consumenten niet de moeite nemen om de gebruiksaanwij zing van gereedschappen door te nemen. „Puur vanwege het gemak. Het liefst gaan ze zo snel mogelijk aan de slag, maar een ongeluk zit in een klein hoekje", aldus Pieter Walraven van de Vereniging van Winkelketens in de Doe-Het-Zelf- branche (VWDHZ), waarbij on der andere Praxis, Gamma, For- mido en Hornbach zijn aangeslo ten. 'Bij klussen in en om uw huis heeft veiligheid prioriteit boven alles'. Deze tekst op de website van de stichting Consument en Veiligheid klinkt als een open deur. Want niemand zit te wach ten op een stevige jaap in de vin gers of een pijnlijke val van het keukentrapje. Toch gebeuren er veel ongeluk ken. Naar schatting raken jaar lijks 130.000 mensen gewond in en om de woning. Zo'n 54.000 incidenten hangen samen met klussen en tuinieren. In 43 pro cent van de gevallen gaat het om snijwonden. Verontrustende cijfers, vindt ook de VWDHZ. Pieter Walraven noemt ze echter verklaarbaar om dat de consument er niet voor te rugschrikt steeds moeilijker klus sen zelf onder handen nemen. Samen met Consument en Veilig heid begint de VWDHZ daarom komend voorjaar een landelijke campagne om de consument nog eens te wijzen op.de noodzaak van veiligheidsmaatregelen. „Het is belangrijk om het onderwerp weer eens goed op de kaart te zet ten." Daarmee is overigens niet gezegd dat de detaillisten aan hun ver antwoordelijkheid voorbijgaan. Zo is er voor medewerkers van bouwmarkten en doe-het-zelf- winkels sinds enkele jaren een speciale vakopleiding waarin zes tig verschillende klussen worden behandeld. Daardoor is het perso neel volgens Walraven beter in staat de consument te informe ren. Voorlichting is sowieso belang rijk. De leden van de vereniging promoten bijvoorbeeld het ge bruik van veiligheidsmiddelen zo als stofbrillen en handschoenen. Ook op hun websites staan tips voor veilig klussen. „Het kan ze ker geen kwaad om daar met een speciale actie nog eens extra aan dacht voor te vragen." De lande lijke actie loopt voorafgaand aan Vaderdag. www.veiligheid.nl W" Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Negen veiligheidstips Leg gas- of elektriciteitsleidingen nooit zelf aan. Een erkend installa teur weet aan welke eisen de installatie moet voldoen.. Controleer voor het gebruik van een freesmachine (voor het maken van gaten en/of sleuven in de muur) of er al een leiding in de muur zit. Dat kan met een detectieapparaat dat bij de bouwmarkt te koop is. Graven in de tuin? Bij het Kabels en Leidingen Informatie Centrum (KLIC) weten ze precies waar kabels en leidingen liggen: www.klic.nl Draag goed afsluitbare kluskleding. Lange mouwen beschermen tegen schaafwonden. Trek bij breek- of sloopwerk dichte, stevige schoenen aan, bijvoorbeeld veiligheidsschoenen met verstevigde neuzen. Klussen is een stoffig karweitje. Een stofkapje zorgt ervoor dat niet al te veel stof wordt ingeademd. Draag ook een veiligheidsbril en hand schoenen. Werken met elektriciteit? Zorg er altijd voor dat de stroom is uitgescha keld. Wordt één groep uitgeschakeld, neem dan de zekering mee, zodat niemand de desbetreffende groep weer kan inschakelen. Houd bij schroeven nooit de hand onder het deel waarin geschroefd wordt. Leg het op tafel of klem het in een bankschroef, zodat de schroevendraaier minder gemakkelijk uitschiet. Zorg bij zagen voor goe de ondersteuning van het materiaal. Leg het op de juist hoogte en zorg voor voldoende grip. Til zware bouwmaterialen zo dicht mogelijk langs het lichaam omhoog. Til om rugklachten te voorkomen niet te zwaar (maximaal 23 kilo is de norm). Ga zoveel mogelijk door de knieën en houd de rug recht. Is de last te zwaar, dan is het niet verstandig door de knieën te gaan. Zorg dat er een goed gevulde EHBO-doos in huis is. redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Wij hebben last van 'tikkende' radiatoren. Weet u ae oorzaak en kunnen we er iets aan doen? We slapen slecht, kun je conclude ren uit reacties van lezers op deze rubriek. Als het geen kolkende wa terafvoer, spontaan bellende deur bellen of op windvlagen reagerende buitenlampen-met-infrarood zijn, zorgt droge lucht wel voor verstoor de nachtrust. Hebben we het nog niet eens over huilbaby's, krolse kat ten, klopgeesten, snurkende part ners en seksueel overactieve buren. J. de Jong, die ons een mail stuurde, zal het herkennen. De oorzaak van haar wallen: 'tikkende' radiatoren Onze bonsai in de woonkamer verliest bladeren en de takjes worden droog. Moet hij meer water? op de slaapkamers. 'Niets aan te doen, volgens de monteur. Kwestie van uitzetten van ijzers. Maar bene den hebben we geen last. Weet u een oplossing?' Ik kom niet verder dan 'beneden gaan slapen'. Loodgieter R. Fransen weet meer: „De monteur heeft ge lijk: de leidingen zitten een beetje klem. Als je die vrij kunt maken door andere beugels te gebruiken of ze een beetje kunt verbuigen zodat ze vrij door de gaten lopen, is het tikken waarschijnlijk voorbij." Bonsai, dat zijn toch van die baby boompjes? Ik zag ze voor het eerst in puberfilm Karate Kid, waarin ene mr. Myagi - karate-expert met zwar te band en groene vingers - een bonsai kortwiekte. Later doken ze overal op: de boompjes in schaaltjes veroverden zelfs de bouwmarkt. Dat verklaart mogelijk de oorzaak van bovenstaand probleem van J. de Ronde. Bonsai houden en kweken is toch vakwerk? Althans, die zweem van 'Japanse zonderlingen met na- gelsnoeischaartjes', hing altijd over de boom. Romke van de Kaa eens vragen om advies. „Bonsai zijn niet bedoeld voor binnen. Het zijn bui tenboompjes", zegt de tuinkenner. „Dat betekent niet dat je ze bij strenge vorst buiten moet laten - de potkluit mag niet bevriezen - maar als je ze binnenhaalt, moeten ze zo koel en licht mogelijk staan. En zo dra het dooit, weer buiten zetten. De vragensteller doet alles fout: te warm, te donker, et cetera. Ik advi seer hem een lidmaatschap van de Nederlandse Bonsaiclub."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99