m Groene buurt en fijne buren als woonwens 37 wonen [GS BI wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 12 januari 2008 Nederlanders hechten steeds meer aan hun leefomgeving. Niet alleen de woning, ook het milieu en sociale contacten staan centraal. Het stadium van pionieren is voorbij, concludeert Caroline Göttgens. Nieuwe initiatieven volgen elkaar in snel tempo op. Milieuvriendelijk wonen, zelf je bu ren kiezen en een hoop groen naast de deur: wie zou het niet willen. De inte resse voor zogenaamde ecologi sche woonwijken en dorpen groeit dan ook gestaag. Evenals de behoefte aan sociale contac ten. De Nederlander wil kortom weer wat te zeggen hebben over zijn woonomgeving. Dat zegt ook Henk van den Dun- gen van Van den Dungen Con sult, die samen met BDG-archi- tecten het concept 'Het Groene Buurtschap' bedacht, een nieuw woonconcept in Almere. Het is gebaseerd op een fenomeen dat in de kleine gemeenschappen in de Achterhoek en Twente be kend staat als 'noaberschap', een intensieve vorm van burenhulp. „De interesse is groot, er zijn nog al wat mensen die informatie ko men vragen", zegt Van den Dun gen. De laatste jaren zijn op verschil lende plaatsen soortgelijke initia tieven van de grond gekomen. Soms geïnitieerd door projectont wikkelaars en overheden, maar vaak ook door pionierende idea listen die graag meer sociale sa menhang zien en zich bewust zijn van het milieu. Niet zonder succes. Het project Goedemeent in Purmerend pakt zo succesvol uit, dat het in 2003 beloond werd met de Van Her- wijnenprijs, een onderscheiding voor een bijzonder plan dat bij draagt aan de sociale en fysieke woonomgeving. Een ander para depaardje onder de eco-wijken is Eva-Lanxmeer in Culemborg, dat momenteel wordt uitgebreid met een nieuw project: 'De Werf- terp'. Het vergt wel een lange adem. Het kost soms jaren om toekom stige bewoners en gemeenten op één lijn te krijgen. Henk van den Dungen zit nog aan het begin van dat traject. „Redelijk uniek aan ons concept is dat we eerst een groep mensen samenstellen. De bedoeling is dat die het er over eens zijn hoe de wijk er uit gaat zien. We zijn in juni begon nen met werven. Er is nu een groep van zo'n twintig mensen die een collectief vormen en als opdrachtgever fungeren." De neuzen dezelfde kant op, dat is volgens Van den Dungen be langrijk. „Het scheelt enorm veel tijd als de toekomstige bewoners samen een plan maken. Dat lukt niet als de ideeën teveel uiteenlo pen. Bovendien verandert de groep na verloop van tijd sowie so van samenstelling. Door schei dingen bijvoorbeeld, maar ook omdat mensen van baan verande ren en daardoor afhaken." Waarmee een initiatief overigens zeker niet gedoemd is te misluk ken. Voorbeeld is de Buitenkans in Almere. Van de oorspronkelij ke groep uit 1999 zijn nog maar enkele bewoners over. Evengoed is de sfeer in de wijk super, zegt bewoonster Franka Steekelen- burg. „Het is echt een verade ming om zo'n goed contact met je buren te hebben." Ecologisch wonen mag dan een trend zijn, hoe ideaal is het wo nen in zo'n wijk nou in de prak tijk? Volgens laap van der Ham, voorzitter van de bewonersvere niging van Eva-Lanxmeer, vergt het zeker aanpassingen. „Onze wijk ligt in een waterwingebied. Om het water zo min mogelijk te belasten, hebben wij hier rietfil- ters in de afvoeren. Je moet het dus niet erg vinden om speciale schoonmaakmiddelen te gebrui ken, omdat chloor de filters ka pot maakt. Bovendien is de wijk autoluw, dus moet je bereid zijn om bijvoorbeeld 50 meter naar je auto te lopen, naar de rand van de wijk waar de parkeerplaatsen zijn." Niet iedereen is daartoe bereid. „Er zijn nieuwe bewoners die vlakbij de woning een eigen par keerplek hebben kunnen rege len. Als bedrijf heb je recht op een parkeerplaats, dus heeft de makelaar ze geadviseerd een btw-nummer aan te vragen." In dergelijke gevallen blijkt het be lang van een bewonersvereni ging, waarvan alle nieuwkomers met het oog op het waterwinge bied lid moeten worden. Van der Ham: „We bekijken samen hoe we ook in de toekomst de oor spronkelijke ideeën kunnen blij ven handhaven." www.hetgroenebuurtschap.nl www.eva-lanxmeer.nl www.debuitenkans.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Bewoners van ecowijk de Buitenkans in Almere werken samen aan een houtwal, foto Herman Wouters/Hollandse Hoogte redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Verbouwplannen? Lees handige Verbouwwijzers Wie gaat verbouwen, komt voor veel en soms moeilijke keuzes te staan. Welke materialen gebruik je? Wat past binnen het budget? Han dig daarbij zijn de Verbouwwijzers (www.verbouwwijzer.nl), een initia tief van BouwGarant, Vereniging Ei gen Huis, Milieu Centraal en SBR. In de brochures worden alle keuzemo gelijkheden toegelicht, zodat niets een gesprek met de aannemer in de weg staat. Er zijn Verbouwwijzers over onder meer het plaatsen van een aanbouw, vervangen van de keu ken en isoleren van de woning. Bezichtigingswijzer kan helpen bij verkoop huis Een huis voor een goede prijs verko pen, is zelden eenvoudig. Om de kans groter te maken dat een be zichtiging tot succes leidt, heeft de Nederlands Vereniging van Make laars op haar site (www.nvm.nl) een 'bezichtigingswijzer' staan. Daarin vindt de verkoper praktische tips die hem helpen de woning tijdens een bezichtiging beter tot zijn recht te laten komen. Denk aan het verhel pen van kleine mankementen, het zorgen voor voldoende licht in huis, het opruimen van 'troep' en een extra poetsbeurt voor de badkamer. Grote tariefverschillen voor bouwvergunning Wat voor het afvoeren van bouwafval geldt, namelijk grote prijsverschillen per gemeente, geldt ook voor het aanvragen van bouwvergunningen. De Con sumentenbond besteedt in het ja nuarinummer van de Consumen tengids aandacht aan die verschil len. Gemeentes zijn vrij om zelf een percentage van de bouwsom te bepalen. In de ene gemeente is de vergunningaanvrager voor een dakkapel honderden euro's meer kwijt dan elders. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97