wonen34 Vrolijke versierders Het is een briljant idee: de heester als kapstok voor een klimplant wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 12 januari 2008 Wat is de overeenkomst tussen een viburnum en een ribes? Juist: na de bloei is er niks meer aan. Moet dat dan een reden zijn die struiken niet te planten? Nee, natuurlijk niet. Een uitgebloeide jasmijn is ook niet echt opwindend en toch zou je die struik voor geen goud willen missen. We kunnen onze uitgebloeide heesters een tweede moment van glorie bezorgen door ze te gebruiken als kapstok voor een klimplant. De ribes leuken we op door er een clematis doorheen te ja gen, de viburnum wordt gepimpt met behulp van een kam perfoelie en de jasmijn wordt tijdens zijn 'off season' ver sierd door hem te laten overgroeien door een klimroos. Het is een briljant idee: de heester als kapstok voor een klim plant. Maar je creëert op die manier wel een wankel even wicht, iets dat dus niet gemakkelijk te handhaven is. Voor je het weet, is de hele zaak uit balans geraakt: de ribes is bezwe ken onder de clematis, net als de viburnum onder de kam perfoelie, en de klimroos heeft de jasmijn in zo'n verwurgen de greep genomen, dat de arme struik nooit meer zal herstel len. Het vereist inzicht in de groeiwijze van klimplanten om ze te gebruiken als versierders van struiken. Daarnaast is er moed nodig om met de snoeischaar in te grijpen als het mis dreigt te gaan. Voor beginners is het daarom geen gek idee eerst eens te oefenen met eenjarige klimplanten. Als dan de verhouding tussen klimplant en 'kapstok' scheefgroeit, kan dat aan het einde van het seizoen weer gemakkelijk verhol pen worden. Of als de zaak uit balans dreigt te raken omdat de klimplant gaat woekeren, is dat bij een eenjarige klim plant eenvoudiger te corrigeren dan bij een op hol geslagen kamperfoelie of een woest groeiende klimroos. Een van de vrolijkste eenjarige versierders is een klimplant uit Chili: Eccremocarpus scaber, een rankende plant die 's zo mers wekenlang bloeit met knaloranje, buisvormige bloe men. Rood en oranje zijn bloemkleuren die je vaak tegen komt in Zuid-Amerika, en meestal worden bloemen met dergelijke kleuren door kolibries bestoven. Als een Eccremocarpus als versierder van een uitgebloeide struik wordt toegepast, dan kunt u hem het beste aan de schaduwzijde van die struik planten. Alle klimplanten groeien naar het licht toe en de Eccre mocarpus zal zijn weg door de struik zoeken, waar bij hij zichzelf onderweg stevig verankert. Plant u de klimplant aan de zonkant, dan moet hij worden aangebonden, omdat hij anders van de struik weg zal groeien. U heeft mij natuurlijk niet nodig om dergelijke voor de hand liggende zaken te vertellen, maar ik weet uit ervaring dat je soms in je enthousiasme de meest evidente zaken over het hoofd ziet. Eccremocarpus heb je in verscheidene kleuren. De wilde soort, met oranje bloemen, zou het goed doen in combina tie met geel. Maar voor sommigen is geel met oranje mis schien iets te veel van het goede. Voor fijnbesnaarden is er de variëteit 'Tresco Cream', met ge lig witte bloemen die mooi samengaan met de groenige en donkerpaarse klokken (ze beginnen groen en verbloeien naar donkerpaars) van Cobaea scandens, de klokwinde, een andere eenjarige klimplant. Ook mooi is het bestofte rood van 'Tresco Crimson', vooral bij tegenlicht. Eccremocarpus scaber kunt u zelf zaaien, want in een goedge- sorteerde catalogus is de klimplant wel te vinden. Als u de plant eenmaal in de tuin heeft, dan zorgt hij meestal zelf wel voor nageslacht In het late voorjaar ziet het op de plaats waar de moederplant gestaan heeft vaak lichtgroen van de zaailingen. Blijkbaar is het zaad wel tegen vorst bestand, ter wijl de plant zelf bevriest. Kennelijk is de kolibrie niet essen tieel voor de bevruchting. Eccremocarpus scaber. foto Romke van de Kaa Wit is al jaren de kleur van wasmachine, vaatwasser en koelkast. Met roestvrij staal tegenwoordig als goede tweede. Maar de nieuwste generatie huishoudelijke apparaten is zwart. Anja Sparidaans gaat op zoek naar het verhaal achter de zwarte keukenbrigade. De kookplek is een vol waardige leefruimte geworden. De appara tuur kan steeds vaker de vergelijking met die van een professionele restau rantkeuken doorstaan. Logisch dus dat ook het interieur steeds vaker een afspiegeling is van de rest van het huis. „Jaarlijks wor den zo'n 230.000 keukens aange schaft en bij de keuze spee lt de interieurtrend van het moment een steeds belangrijkere rol", zegt Elinor Driesen van Siemens. Dus wie wil weten hoe een beetje keuken er tegenwoordig uit moet zien, hoeft alleen maar te kijken naar de trends van vandaag. De meest opvallende is de combina tie van zwart en wit, al dan niet in combinatie met prominente kleuren als paars, oranje, groen of rood. Deze kleurenmelange duikt op in het trendy interieur, maar ook in de meer klassieke woonstij len. Zwart in de keuken is niet nieuw. Blikvangers in de showrooms zijn keukens die zijn uitgevoerd in zwart hoogglans. Het is dus geen toeval dat fabrikanten van huis houdelijke apparatuur nu ook zwarte keukenapparatuur op de markt brengen. Het Nederlandse merk Atag claimt de introductie van de eer ste zwarte inbouwapparatuur. „De laatste jaren zie je spannende ontwikkelingen in kleuren en keu kenstijlen. Onze nieuwe Grafiet- lijn vormt hierop een passende aanvulling. We zien het als een goed alternatief voor het domi nante roestvrij staal, voor mensen die liever een andere kleur kie zen", stelt Nicolette Nijssen. De serie bestaat uit kookplaten, ovens, magnetrons, een stoomo- ven en afzuigkappen. Kortgeleden zijn daar nog een inbouwkoffie- machine en een Amerikaanse koelkast aan toegevoegd. Volgens Atag reageert de consu ment positief. „We krijgen erg veel enthousiaste reacties met na me op het feit dat het matte gra fiet makkelijk schoon te maken is." Het materiaal zou bovendien op zijn plaats zijn in zowel een strak ke, moderne keuken als een lande lijk, nostalgisch exemplaar. „Gra fiet heeft van nature een rustige, strakke uitstraling en past daarom bij iedere keukenstijl. Keuken en apparatuur vloeien op natuurlijke wijze samen. Keukens met veel houtaccenten behouden met gra fiet een warme uitstraling. Hoog glans wit, grijze of zwarte tinten combineren vanzelfsprekend. In kleurrijke keukens is grafietkleuri- ge inbouwapparatuur juist een rustpunt." Ook Siemens meldt dat het met de hooglans zwarte producten 'ho ge ogen gooit'. Black Edition, een serie met espressoapparaat, afwas- automaat, koelkast, wasdroger en wasmachine, wordt begin dit jaar zelfs uitgebreid met een koelvries- combinatie en een fornuis. Elinor Driesen: „De vraag naar hoog glans in het interieur hebben wij vertaald naar onze apparatuur en dat blijkt een groot succes. Het blijft uiteraard een kwestie van smaak, maar over het algemeen vindt men deze apparatuur heel mooi. Zwart wordt als stijlvol er varen." Niet alleen de consument is blijk baar te spreken over de nieuwe se rie. Zowel de wasautomaat als de wasdroger van Siemens werden onlangs bekroond met de presti gieuze designprijs Red Dot De sign Award. Atag-woordvoerder Nicolette Nijs sen ontkent dat de apparaten min der tijdloos zouden zijn dan hun witte broertjes en zusjes. „Het is tijdloos genoeg en biedt een goed alternatief voor het 'traditionele'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 94