Keulen wereldkampioen carnaval Wil je volgende maand een groots carnaval meemaken, dan zou je, net als Rob de Vries, eens een keertje over de grens kunnen kijken. In Keulen bijvoorbeeld, waar ze zichzelf wereldkampioen carnavalvieren noemen. m reizen@wegener.nl reizen 024-3650360 PZC Zaterdag 12 januari 2008 Grote foto: Rijen dik, de handjes omhoog (om de Kamelle te vangen) zien carnavalsvierders de Mir All Sin Kölle-wagen voorbijtrekken. Foto rechtsOok deze acrobatische hoogstandjes zitten in de stoet. foto's GPD Beste winkelstraat Wie naar Keulen wil buiten het carnavalsgeweld om, heeft wel een paar dagen nodig om de musea (er is een Chocolade-, een Eau de Cologne- en een Sportmuseum), de monumen ten, de wereldberoemde Dom, de dierentuin, de vele parken en tuinen en de fraaie Rijnpro menade te bezoeken. En je kunt er prima shoppen; de Höhe Strasse, waar ook de Ro- senmontagszug doorheen trekt, is uitgeroepen tot Duits- lands winkelstraat nummer één. Jong en oud langs de route van de optocht in de Keulse bin nenstad roepen om het hardst Kamelle, Kamelle. Dat is dialect voor snoep en niet de verta ling van kamelen (die lopen ook niet mee in de optocht). Snoep is er genoeg in de optocht, niet min der dan 150.000 kilo. En dan gaat het niet alleen om Kamelle (een ca- ramelsnoepje), maar ook om hele tabletten chocolade, om pralines en daarnaast ook nog eens om rui kertjes bloemen. Dat verdwijnt alle maal in grote plastic tassen, die veel bezoekers van de Rosenmon- tagszug (optocht), in 2007 liefst 1,2 miljoen mensen, bij zich hebben. Het is trouwens handig om bij dit traditionele gooien van snoep op te letten. De keiharde tabletten die vanaf de hoge praalwagens worden geworpen, zeilen vaak met een ge weldige vaart het publiek in. Dan kun je soms maar beter even buk ken. Tip: neem een paraplu mee. Ter bescherming of om snoep op te vangen. Carnaval in Keulen is groot. De lengte van de optocht is 7 kilome ter. Als de eerste van de 100 praal wagens bijna aan het einde van de route is, moet de laatste nog begin nen aan zijn 4 uur durende tocht. De sfeer is ontspannen. Uren voor de optocht staan de Keulenaren en hun gasten uit binnen- en buiten land langs het parkoers. Bijna alle maal verkleed. In de kleurrijke kos tuums zit veel rood en wit, de kleu ren van de stad Keulen. Vooral de echte Keulenaren staan dan mas saal - oppassen voor zakkenrollers! - te deinen en te hossen bij onver valste carnavalsmuziek. De Rosenmontagszug is in Keulen uiteraard het pronkstuk van de car navalsfestiviteiten. Het wordt live op de Duitse televisie uitgezonden. Maar het is in de week die vooraf gaat aan de 40 dagen - tot Pasen - durende Vastentijd niet het enige feestje. Het begint allemaal op don derdag met de Weiberfassnacht, de dag dus waarop de vrouwen het voor het zeggen hebben. Om elf over elf wordt op de Alter Markt het straatcarnaval door de Keulse burgemeester geopend en daarna is het voor het sterke geslacht op passen geblazen: stropdassen wor den afgesneden! Op vrijdag is een avondlijk cama- valsprogramma op dezelfde Alter Markt een publiekstrekker. Op za terdag wordt er, eveneens 's avonds, een Geisterzug (spokenop- tocht) gehouden. Als je je kunt per mitteren van je bezoek aan het Keulse carnaval een meerdaags uitje te maken, dan is het zeker de moeite waard om ook de zondag vóór de optocht al van de partij te zijn, want dan is er de Schuil- un Veedelszög, de carnavalsoptocht van scholen en verenigingen uit de verschillende wijken van de stad. Allemaal wat simpeler en zonder de pracht en praal van de parade op maandag, maar buitengewoon gezellig. En je kunt niet anders dan concluderen dat de Keulenaren we reldkampioen zijn in carnaval vie ren. De mogelijkheden om feest te blij ven vieren na de optochten zijn le gio. Miljoenenstad Keulen telt veel kroegen, die in zo'n carnavalsweek uiteraard hun slag slaan. Voor de populairste Kneipen staan mensen in de rij, wachtend tot er weer ie mand naar buiten komt. Binnen wordt met volle teugen het Kölsch, het plaatselijk gebrouwen bier, ge dronken. Een andere mogelijkheid om 's avonds op te snuiven hoe carna val gevierd moet worden, is het bij wonen van een Sitzung of een Ball. Bij een zitting zit het publiek aan tafels, meestal zwaar gekostu meerd, te genieten van drank en van wat er op de podia geboden wordt. Maar er binnenkomen kost een klein vermogen. Bij een carna valsbal, daar zijn er zo'n veertig van, is het allemaal wat informeler. En toegankelijker. Voor ongeveer 30 euro heb je een toegangsbewijs en daarna kun je je vergapen aan de fraaie verkleedpartijen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Keulen is per auto en per trein gemakkelijk bereikbaar. De stad telt 250 hotels. Meer informatie (soms ook in het Nederlands) over de stad en het carnaval is te krijgen bij het Tourismus Büro in Keulen, www.koelntourismus.deofwww.duitsverkeersbureau.nl infographic JDbron. Festkomltee des Kölner Karnevals Amsterdam NEDERLAND Q z Antwerpen Brussel BELGIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 89