'Ik zeur niet om te zeuren' spectrum mij daar bij neergelegd.' 'Misschien ben ik dominant. Als dat zo is, heb ik PZC Zaterdag 12 januari 2008 tekst Raymond de Frei Petra de Boevere uit Breskens noemt zichzelf het 'meisje van de slijterij'. Klinkt heel onschuldig, maar foto: Mechteld Jansen De Boevere weet zelf ook wel dat ze eigenlijk een meer dan pittige tante is. Een tante vol uitbundige emoties. Over drank, drift, machteloosheid, pollepels en de boemlala. Geef Petra de Boevere één woord en ze heeft vol doende om zich op te winden. Voor ze het weet is ze boos, zit ze te huilen of gilt ze het uit van het lachen. De Boevere is op zijn zachtst gezegd aanwezig. En daar hou je van, of niet. Ze is één brok emotie, kan gewoon niet anders dan haar gevoelens de vrije loop laten. „Ik ben een open boek, ik zeg wat ik denk. Ik ga de confrontatie aan en daar worden sommige mensen wel eens bang van. Ik ben vasthou dend, ik moet en zal antwoord krijgen. Drammerig? Ja, sommigen vinden van wel. Daar maak ik niet altijd vrienden mee, maar ik doe het nooit voor niets. Ik zal nooit zeuren om te zeuren." Het zal al wel duidelijk zijn: De Boeve re houdt van oneliners, speelt graag met taal. Op haar succesvolle weblog het meisje van de slijterij deelt ze zoveel mogelijk zielenroerselen met haar me- debloggers. Dit interview had amper plaatsgevonden, of op haar website was al te lezen welke vragen ze voor haar kiezen had gekregen. Fotootje er bij en hup, Petra deelt haar leven weer een stukje meer met haar volgers. Ze geniet zelfs landelijke bekendheid door haar website. In de zomermaan den doen toeristen haar slijterij De Vuurtoren zelfs aan om te vragen 'of hier het meisje van de slijterij woont'. „Voor mensen met een mening, zoals ik, is zo'n weblog een uitkomst. Vroe ger stuurde ik ingezonden brieven naar kranten, nu komen journalisten naar mij. Het is dus de omgedraaide wereld geworden: door zelf te publice ren kun je iets bereiken. Sommige mensen vinden mij mediageil. Maar ach, zonder mediageile mensen zou den er geen media zijn. Er moet toch iemand in al die kranten en bladen staan? Ik zet trouwens heus niet alles op het internet. Mijn man en kinderen willen bijvoorbeeld niet op mijn site. Alleen dat al schept een vertekend beeld; veel internetters gaan er vanuit dat ik geen man en kinderen heb. Men sen denken dat ik werkelijk alles op mijn site zet, waarschijnlijk omdat ik zo uitbundig ben. Ik heb geen drugs nodig om een kick te krijgen. Maar er zijn grenzen. Ik zal ook nooit anderen in moeilijkheden brengen. Soms jeukt het om te schrijven, maar ik doe het niet." Maar als het even kan, roert Petra de Boevere zich. Ze maakt zich druk als ze ervan overtuigd is dat ze een punt heeft. En ja, ze weet het, ze hangt soms wat snel in de gordijnen. Als ze onrecht ruikt, gaat ze harder praten. Of beter, dan kan ze heel fel uit de hoek komen. Een grote mond? „Nee, vind ik niet. Ik ben goedgebekt. Mis schien heb ik dat van mijn opa, die ac tief was in een vakbond. Ik ben ook wel een buitenbeentje in onze familie. Ik heb drie zussen en een tweeling broer, van wie ik duidelijk verschil. Hij had als jong kind zwaar astma, waar door logischerwijs veel aandacht naar hem ging. Ik moest daardoor snel voor mijzelf opkomen. Misschien ligt daar wel de basis voor mijn karakter. Ik ben altijd duidelijk aanwezig, en kom in al le notulen van door mij bezochte ver gaderingen voor. Misschien ben ik do minant. Als dat zo is, heb ik mij daar bij neergelegd. Het is zo dat als ik er gens mijn tanden inzet, ik niet snel te overreden ben." Met die vasthoudendheid kunnen ze ook wel wat in de politiek. Na een perio de bij Gemeentebelangen maakt De Boevere nu deel uit van de steunfractie van de WD in de gemeen te Sluis. Maar de politieke malaise in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft haar aan het twijfelen gebracht. „Ik vraag mij af of ik nog wel verder wil in de po litiek. Lange tijd heb ik gedacht dat ik op dit toneel wat zou kunnen beteke nen. Maar je komt pas echt aan bod als je de zestig bent gepasseerd. Nou, dan hoeft het voor mij niet meer. Boven dien vraag ik mij af hoe je de situatie in Sluis nog kan redden; het is trekken aan een dood paard. De sfeer is zó ne gatief, dat ik daar geen deel van wil uit maken. Ik bedoel; als je elkaar al geen hand meer geeft, is dat toch droefenis ten top? Daarom heb ik mij het voor bije halfjaar ook afzijdig gehouden. Ik zou er doodongelukkig van worden." Dat neemt natuurlijk niet weg dat De Boevere een mening heeft over de hui dige gang van zaken. En ook zij ont komt niet aan een negatief geluid. „Wat zijn we in dit gebied de voorbije jaren nou opgeschoten? Niets. We zijn drie colleges van burgemeester en wethouders verder en een heleboel plannen zijn weggegooid. Ja, we moe ten meer de toeristische kant op, maar we lopen al jaren achter de feiten aan. Kijk toch eens wat met het fiets-voet- veer tussen Breskens en Vlissingen ge beurt. We zitten al in een hoek die is dichtgeplakt met oude kranten, en straks hebben we helemaal geen vol waardige veerverbinding meer. Dat veer ligt er nu al om de haverklap uit. Let op hoor, straks rijden er alleen nog bussen. En we laten het allemaal zo maar gebeuren. Ik kan het mij nog zo voor de geest halen, dat promotiefilm- pje voor het veer. Met een kopje koffie dat zelfs bij windkracht twaalf stabiel op het tafeltje bleef staan... Ze hebben ons gewoon een worst voorgehouden. Ik snap niet dat er nog geen mensen op de barricade staan om te ageren." Zo, haar vuist heeft de tafel een opdu vel gegeven, haar ogen spuwen vuur en inderdaad; haar stemgeluid mag er zijn. Een welgemeend 'sorry' wordt ge volgd door een glimlach. Daar ging ze weer. Eén klein vonkje ontaardt bij het minste of geringste in een spervuur. Er is niet zoveel nodig om De Boevere te raken. „Bij films en theatervoorstellin gen zit ik heel snel te janken. Ik had het een paar jaar geleden ook bij de beelden van die gijzeling van school kinderen in de Russische stad Beslan. Als je die machteloosheid op jouw ei gen situatie projecteert, ja dan schiet ik vol. Net zoals bij een internetvriendin, die terminaal blijkt. Daar heb ik nog een inzamelingsactie voor gehouden, zodat ze nog een keertje kon vliegen." En ook nu schieten de tranen in haar ogen. Deels omdat er een soort angst in haar schuilgaat, omdat haar dit ook kan gebeuren. „Als ik mag kiezen, dan ben ik liever wat vroeger van deze we reld vertrokken dan dat ik in een ver zorgingshuis helemaal op raak. Ik heb liever een begrafenis met achthonderd man dan een met twintig, simpelweg omdat je zó oud bent geworden dat al je vrienden al dood zijn. De uitvaart zou ik graag in een kerk zien, al prakti seer ik niet echt een specifiek geloof Het woord God heeft volgens mij een letter te weinig. Het zou Goed moeten zijn, en 'goed zijn' zit in jezelf. In het Engels (good) en Duits (gut) geldt dat trouwens ook, dus volgens mij is er bij deze naamsaanduiding een enorme blunder gemaakt, haha!" De Boevere is één brok ener gie. Ze wordt volgende maand 41 („Ik vond het vre selijk om 40 te worden, maar ik voel mij nog altijd een meis je") en hoopt binnenkort een boek te schrijven naar aanleiding van het suc ces van het meisje van de slijterij. On danks dat het haar lichamelijk sinds twee jaar niet meer zo meezit. „Ik heb een nekhernia gehad, waardoor ik een halfjaar bijna niets heb kunnen doen. Ik heb er twee dode vingers aan overge houden, heb geen kracht meer in één arm en kan mijn hoofd niet pijnloos naar links en beneden bewegen. Maar ik weiger achter de geraniums te zit ten. Ik ben geen kasplant, ook al kan ik de was niet meer in de wasmachine doen. Het wordt tijd voor een boek, vooral omdat het meisje van de slijterij in ondernemersland vaak als een voor beeld wordt gebruikt van het optimaal benutten van nieuwe media. Deskundi gen krijgen tweeduizend euro voor een lezing van een uur. Dan kan ik het toch beter zelf vertellen? Bijkomend voordeel is dat ik ook nog eens veel meer verstand van wijn heb dan die snelle jongens. Na een lezing koppel ik er dus zo nog een wijnproeverij aan vast." De Boevere draait er niet om heen: het is tijd om te gaan 'cashen'. Natuurlijk, al die uren achter haar com puter vallen onder de noemer 'hobby', maar er zit meer in. „Het heeft mij nog niet veel euro's opgeleverd, maar wel veel rijkdom in de vorm van contac ten. Ik ben ervan overtuigd dat het mij financieel al veel meer had opgeleverd als ik in de Randstad had gewoond. Mijn wereld is door internet veel gro ter geworden. Echt, als ik in de zeven tig ben, computer ik nog. Desnoods laat ik dat ding op mijn rollator bou wen. Digitaal netwerken kan trouwens voor ouderen een prima middel tegen eenzaamheid zijn." Contacten, contacten, contacten... het lijkt het sleutelwoord te zijn in De Boeveres gaan en staan. Hotels hoeft ze in Nederland niet meer te boeken, ze heeft door internet overal slaap- adresjes. En internet bracht haar te vens op een ander vlak een (beschei den, dat wel) succes. Samen met wat vrienden zette ze haar schouders on der een uit de hand gelopen cafégrap: het opnemen van De Boemlala, een on vervalst carnavalsnummer dat De Boe vere 25 jaar geleden op een bruiloft leerde. Ze nam een clip op met Bennie Hek en de Houdoe's, zette een filmpje op de populaire site youtube.com en wees Paul de Leeuw via zijn hyvessite (een digitaal netwerk van vrienden) op het bijbehorende dansje met een zwie pende pollepel en pannendeksel op kniehoogte. „Tot mijn grote verbazing mailde De Leeuw zelf terug. Een tijdje later mocht ik in zijn show Mooi' weer De Leeuw! komen. Omdat het zo bela chelijk is, praat iedereen er over. Ik heb echt geen ambities om een car navalskraker te maken, maar het zou natuurlijk wel prachtig zijn als 'boemla la' hét woord van 2008 wordt. Ik hoor de laatst al iemand roepen: 'ik zal je eens van boemlala geven'. Ik heb trou wens ook boemlalabier laten maken. En ach, als het geen hit wordt, steek ik dat bier en de cd de komende jaren ge woon in alle verjaardags- en kerstpak ketten!" Paspoort Naam: Petra de Boevere Geboren: 18 februari 1967 in Oost burg Gezin: gehuwd met Bram. Twee zo nen, Pepijn (13) en Merijn (10) Opleiding: Mavo en diverse cursus sen Beroep: slijter in Breskens. Nevenfuncties: bestuurslid Euroslij ter, lid van steunfractie WD in ge meente Sluis en actief met weblogs zoals www.meisjevandeslijterij.nl Hobby's: digitaal netwerken, zingen en schrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 83