5 spectrum Jodelohitie! RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE luchtactie Marjan Berk PZC Zaterdag 12 januari 2008 Overmorgen vertrek ik voor een week uithijgen naar de Zwitserse Alpen. En hoe heerlijk ik het ook vind mijn blik te verruimen door naar plekken te rei zen die ik niet eerder bezocht, het vertrouwde te rugkomen op een vaste stek waarnaar ik ieder jaar terugkeer, is mij misschien wel het liefst. Het familiehotel van de familie Matti in Gstaad, waar ik sinds 1975 bijna ieder jaar een week ver blijf, is bij mijn leven gaan horen. De oude heer Matti, ooit slager in het Berner Oberlander berg dorp, is in de vroege jaren zeventig begonnen een bescheiden hotel te bouwen aan de voet van de Eggli, met een restaurant waar je heel lekker kon eten. En ieder jaar zagen wij het bedrijf groeien. Er kwam een creperie, een pizzeria, het restaurant breidde zich uit, maar de gemoedelijke gastvrij heid van de familie bleef onveranderd hetzelfde. Ieder jaar werden wij weer in de armen gesloten door mevrouw en mijnheer Matti. Nu heeft dochter Christine het bedrijf overgeno men. De oudjes hebben zich teruggetrokken op een etage in het inmiddels uitgebreide apparte mentengebouw. Maar mevrouw Matti maakt nog steeds haar onvergelijkelijke marmelade, waarvan je nu ook een potje kunt kopen! En de muesli wordt nog steeds volgens haar recept klaarge maakt. De oude heer Matti, inmiddels dik in de tachtig, groot verteller van licht schuine Zwitserse mop pen, verzamelt zich iedere ochtend rond de klok van tien samen met zijn oude vrienden aan een lange tafel in het café. Dan wordt er koffie gedron ken, wordt de politiek besproken en de kansen van de skiërs uit de streek op het winnen van wed strijden, ongeveer zoals bij ons voetbal de stof voor mannengesprekken vormt. Wanneer ik vertel dat wij in Gstaad vakantie vie ren, zijn er nogal eens mensen die roepen: 'Jaja, daar zit de jetset!' Maar de jetset houdt zich schuil in hun riante chalets in de bergen. Je komt er wel eens een in het wild tegen, of er struikelt een oude filmster voor je uit in de langlaufloipe... maar in de maand januari, buiten het hoogseizoen, is Gstaad nog steeds hetzelfde rustige bergdorp met vijfduizend inwoners, waar je de slager, de bakker en de uitbater van tearoom Charly kent en waar hartelijke groeten worden uitgewisseld, laren geleden was ik er ook weer eens in januari, toen ik de aankondiging zag van een lokale jodel- avond in het belendende dorpje Gsteig. Met mijn jongste zoon en een vriendin trokken wij naar het lokaal, waar de jodelcompetitie zou worden gehou den. Het publiek zat aan lange tafels, er werd bier en café vertig geschonken (koffie met een scheut sterke drank er in) en daar luisterden we naar de prachtigste authentieke jodelzang uit Adelboden en Lenk. Je begrijpt ook dat die muziek is ontstaan in de tijd dat 's winters het isolement groot was, door het ontbreken van wegen. De dieren ston den op stal en er was tijd voor musiceren en het beoefenen van de knipselkunst, die in het Berner Oberland tot grote hoogte is gestegen. Op die avond was geen toerist te bekennen, men was 'on der ons'. Ik leg een warme nachtpon in mijn openstaande koffer en jodel zachtjes voor mij uit. Overmorgen, dan gaan we!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81