Grote plannen, maar ook grote zorgen Door Didier Cuche telt Zwitserland als skinatie weer een beetje mee 44 Zaterdag 12 januari 2008 PZC W Jaar Michaëlla Krajicek begint in mineur door pijnlijke pols. door Jeroen Mascini Melbourne - Het wordt haar eer ste Grand Slam zonder vader Petr op de tribune. „Ik denk dat ik de kwartfinale moet halen, willen mijn ouders naar Melbourne ko men, haha." Het is een haast onmogelijke klus worden om ook daadwerkelijk zo ver te komen. De plannen van Mi chaëlla Krajicek (19) voor 2008 zijn groot, maar voorlopig laat haar lichaam de tennisster in de steek. Door een zeurende polsblessure begon het nieuwe jaar in mineur. Krajicek verloor haar eerste partij in Auckland en meldde zich daar na af voor Hobart. Ze begint wel aan de Australian Open, maar zon der al te grote verwachtingen. „Ik moet heel voorzichtig zijn." Het Grand Slamtoernooi in Mel bourne is een van haar vijf piek momenten van dit jaar. Tijdens de vier Grand Slams én op de Olym pische Spelen in Peking wil de speelster uit Almere op haar best zijn. Maar dan moet Krajicek wel fit zijn en dat is ze sinds ze begin december op een training haar lin kerpols blesseerde niet geweest. „Ik voelde me goed, speelde goed en toen kwam opeens die blessure in december. Uit het niets. Dat is het ergste wat een sporter mee kan maken." Akiko Morigami, de nummer 48 van de wereld, is haar tegenstan der in de eerste ronde. „De loting maakt me niets uit. Ik verwacht so wieso een zware wedstrijd. Ik wil natuurlijk winnen, maar het be langrijkste is dat ik gezond blijf en dat ik het toernooi gezond ver laat." Krajicek speelde de Nationale Mas ters met een brace en haalde de fi nale zonder een dubbelhandige backhand te kunnen slaan. Het lijkt nu niet verstandig te zijn ge weest dat zij in Rotterdam heeft ge tennist. De rustperiode aan het eind van het jaar bleek te kort, want op nieuwjaarsdag verloor Krajicek in Nieuw-Zeeland, vooral vanwege haar pijnlijke pols, van de Italiaanse Sara Errani. „Op een gegeven moment deed het zo'n pijn dat ik twijfelde of ik de wed strijd wel uit moest spelen." Sinds die nederlaag is Krajicek blij ven trainen, maar de pols krijgt rust en wordt intensief behandeld. Gisteren sloeg Krajicek voor het eerst weer een aantal dubbelhandi ge backhands. „Dat was niet pijn lijk, maar ik heb toch vooral slice geslagen, omdat ik mijn pols nog wil sparen." Sinds haar Grand Slamdebuut in 2005 in Melbourne won Krajicek drie WTA-toernooien en nam ze flinke stappen op de wereldrang lijst. De eindafrekening van 2007 (33e) was ten opzichte van het jaar daarvoor (35e) echter weinig spec taculair. Toch is ze niet ontevre den over het voorbije jaar, waarin de kwartfinale op Wimbledon haar hoogtepunt was. „Ik heb altijd grote sprongen ge maakt, maar dat ging het afgelo pen jaar moeilijker", aldus Kraji cek. „Het was mijn eerste jaar zon der toemooilimiet. Ik heb bijna al leen maar grote toernooien ge speeld. Natuurlijk had ik minder vaak in de eerste ronde willen ver liezen, maar het is qua ervaring een goed jaar geweest. Ik heb ruim tien maanden over de wereld ge reisd, alle toernooien gezien, alle omstandigheden leren kennen. En ik ken nu alles speelsters op de tour en weet dat ik veel kans maak 'Het gaat erom dat ik rustig ben en dat ik me thuis voel op de baan' om te winnen. Ik heb in 2007 twee keer tegen Maria Sjarapova gespeeld en beide keren verloor ik close. Waarom zou ik de volgende keer niet winnen?" De 'kleine Kraai' is ervan over tuigd dat ze een stap heeft ge maakt dankzij de vele wedstrijden op niveau. „Elke toptennisster heeft het fysiek en de slagen, het verschil zit in je hoofd. Het menta le aspect is uiteindelijk het belang rijkst. Het gaat erom dat ik rustig en geconcentreerd ben en dat ik me thuis voel op de baan." Een verbeterpunt weet ze wel. „Ik moet meer gefocust zijn aan het begin van toernooien. Ik heb te vaak in de eerste ronde verloren van een meisje van wie ik op pa pier niet had mogen verliezen. Na tuurlijk is het altijd makkelijker voor iemand die lager staat, maar juist zulke wedstrijden winnen is een grote kwaliteit van de top pers." In haar eerste wedstrijd van 2008 hield Krajicek zich dus niet aan dat voornemen tegen de lager geno teerde Errani. Een jaar geleden be gon ze minder gehavend aan het tennisjaar, maar bleek ze niet sterk genoeg. Krajicek verloor toen als ti telverdedigster haar eerste partij in Hobart en strandde ook in Mel bourne al in de eerste ronde. „Ik was te zwak, had te weinig po wer", zegt ze nu. Daar zal het dit jaar niet aan lig gen, want sinds het eind van de zo Michaëlla Krajicek: „Ik heb altijd grote sprongen gemaakt. foto Rutgher Pruijm/CPD mer heeft ze Allistair McCaw in dienst. De Zuid-Afrikaanse coach, vooral een expert op het gebied van fitness en voeding, heeft de taak van vader Petr overgenomen. „Ik ben strakker in de spiegel, snel ler op de baan en eerder bij de bal." McCaw en Krajicek reisden in het najaar al samen door Europa en zijn nu ook met zijn tweeën aan de andere kant van de wereld. Een nieuwe situatie voor Nederlands beste tennisster, die gewend was met haar vader rond te trekken. „Allistair heeft ervaring op vele vlakken. Hij kan me veel leren. Wat ook belangrijk is dat hij de knop om kan zetten als we van de baan af zijn. Hij is niet alleen maar mijn coach, we zijn ook eikaars ge zelschap. We kunnen goed met el kaar opschieten en hebben geluk kig hetzelfde gevoel voor humor, een beetje sarcastisch. We pesten allebei graag." Krajicek: „Ik ben inmiddels aan het gezelschap van Allistair ge wend geraakt, het bevalt goed. En nee, het voelt niet apart dat mijn vader niet mee is. Hij blijft ook heel betrokken. Het is niet zo dat ik van hem af ben en dat wil ik ook helemaal niet. Ik bel hem nog na elke wedstrijd." Wimbledon, het toernooi dat haar halfbroer twaalf jaar geleden won, is het mooiste Grand Slamtoer nooi voor Krajicek, maar de Austra lian Open is een goede nummer twee. „Ik heb in Melbourne mijn debuut gemaakt op het hoogste ni veau en al eens de derde ronde ge haald. Het is een heel relaxed toer nooi. Australië is een supermooie plek om te zijn en de ondergrond vind ik fijn om op te spelen. Je hebt wel iets meer wind dan el ders en je moet leren omgaan met die hitte, maar ik denk dat ik nu sterk genoeg ben om een wed strijd onder die omstandigheden in drie sets eruit te trekken." Als haar pols tenminste voldoende hersteld is, moet in Melbourne een begin worden gemaakt met een opmars richting de beste twin tig tennissters van de wereld, het doel dat Krajicek zich voor 2008 heeft gesteld. Snelheidsduivel is favoriet op afdaling in Wengen. door Leon ten Voorde wencen - Midden in het bergdorp je Wengen staat op een plein een klein monument, waarin 78 na men staan gegraveerd. Het is een eerbetoon aan al die snelheidsdui vels die ooit de legendarische afda ling op de Lauberhorn hebben ge wonnen. Als het aan de Zwitsers ligt, krijgt Didier Cuche voor de tweede keer in zijn loopbaan een plekje voor de eeuwigheid op die steen van warmte. Hij moet het ge krenkte land morgen bij de langste afdaling ter wereld de trots van een skinatie teruggeven. Ze zijn in Wengen wel weer toe aan een succes, want in de Zwitser se Alpen weerklonk de laatste ja ren alleen nog maar de echo uit het verleden. Het waren de vreug dekreten van toppers als Pirmin Zurbriggen, Franz Heinzer, Peter Muller en Bruno Kernen, die Zwit serland vanaf de pistes grote triom fen bezorgden. Dat de Zwitsers sinds het afhaken van die mannen niet meer tot de elite behoorden, was pijnlijk. Ski ën heeft in het land immers de sta tus van schaatsen bij ons. Maar dat uitgerekend de rivalen uit Oosten rijk van die droogte profiteerden en de overwinningen aaneenre gen, was nog veel erger. Terwijl de buren om de haverklap een nieuw blik met boerenzonen uit Tirol en het Salzburgerland opentrokken, bleven de Zwitsers amechtig op Zwitserland telt al vele jaren niet meer mee in het skiën. Oosten rijk regeert in de sneeuw. Didier Cuche is nu de nieuwe hoop van de Zwitsers. zoek naar het winnende spoor. Zo gek is het dus niet dat de euforie in Zwitserland aan de vooravond van de Lauberhornklassieker zo groot is. Want voor het eerst sinds vier jaar hebben ze weer een topfa voriet uit eigen land in de persoon van Cuche. Hoezeer hijzelf gebrand is op de zege, bleek uit zijn optreden van gisteren. Nadat hij de combinatieaf daling had gewonnen, liet Cuche de slalom schieten. Hij is geen spe cialist op dat technische nummer en stel je toch eens voor dat hij met zijn been achter een poortje was blijven haken. Dat wilde hij zichzelf en zijn landgenoten niet aandoen. Dertigduizend fans zullen zich morgen op flanken van de Lauber horn verzamelen en zij willen met Cuche maar een ding: die stem men uit het verleden verjagen met een jubelkreet van nu. Veertigste tennistitel voor Justine Henin SYDNEY - Justine Henin is het nieu we tennisjaar goed begonnen. De Belgische nummer één van de we reld was gisteren in de finale van het WTA-toernooi van Sydney te sterk voor de als tweede geplaatste Russische Svetlana Koeznetsova: 4-6 6-2 6-4. Het was voor Henin de veertigste toernooizege uit haar loopbaan. In 2004 en 2006 was ze ook al de bes te in Sydney. Crucq en Vos blijven langer bij Fortis oost-souburg - Aarnout Crucq en Ad Vos zijn ook volgend sei zoen samen de hoofdtrainers van korfbalvereniging Fortis. Het be stuur bereikte met beiden een ak koord over een nieuwe verbinte nis. Crucq en Vos zijn bezig aan hun eerste seizoen bij de overgangsklas- ser uit Oost-Souburg, de hoogst spelende club van Zeeland. Van Oeveren opvolger Verwest bij ZSC'62 ZIERIKZEE - Ronald van Oeveren wordt per direct de nieuwe coach van zaterdag-vierdeklasser ZSC'62 uit Scharendijke. Daarnaast gaat Cees van Dijk, de huidige trainer/ coach van het tweede voetbalelf tal, de trainingen verzorgen. De Schouwse vereniging moest on langs op zoek naar een nieuwe trainer, omdat Rini Verwest on langs vanwege privé-omstandighe- den stopte. Korfballers DOS'46 in finale Europa Cup CARCAVELOS - Titelverdediger DOS'46 heeft opnieuw de finale van de Europa Cup korfbal bereikt. De Nijeveense ploeg ver sloeg gisteren in het Portugese Carcavelos het Duitse Adler Rauxel met 22-8 (11-5) en het Tsje chische Ceske Budejovice met 32-8 (13-2). Vandaag wacht de eindstrijd tegen het Belgische Boeckenberg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70