Per dag tien agenten ernstig bedreigd 'Dure' airbag is gewild bij dieven OM eist cel en tbs voor fatale overval banketbakker Rotterdam Tropische insecten rukken op door reizen Veilig omgaan met gsm's Defensie gaat in hele land samenwerken met ROC's 6 Zaterdag 12 januari 2008 pzc Stootkussens worden ingebouwd bij beschadigde auto's. DEN HAAG - Het aantal diefstallen van airbags uit auto's is in 2007 ge stegen met 50 procent. De veilig heidsvoorziening verdwijnt uit zo wel nieuwe auto's als uit gebruikte wagens die bij dealers staan. Dit blijkt uit cijfers van verzekeraar Bo- vemij, die gisteren bekend zijn ge maakt. Bovemij, die bedrijven in de autob ranche verzekert, heeft vorig jaar 664.000 euro uitgekeerd aan gedu peerden, tegen 450.000 euro in 2006. In Verzekerd!, het nieuwsmagazine van het Nederlands Verbond van Verzekeraars, laat Bovemij weten dat vooral de Ford Focus en het merk Mazda populaire doelwitten zijn als het gaat om diefstal van air bags. „Opmerkelijk", zegt Paul Her mans van Bovemij, want de groot ste airbagdiefstallen hadden plaats bij een Opel- en een Seat-dealer waar respectievelijk in één nacht 28 en 25 airbags uit auto's werden gestolen. Boven mij Verzekeringen ver moedt dat de gestolen airbags wor den gebruikt voor de reparatie van beschadigde auto's. Airbags zijn dure onderdelen en daarom ge wild. Het veiligheidskussen kost tussen de 500 en 1500 euro. Maar waar de gestolen waar pre cies blijft is de vraag: „Het is zelfs niet bekend of de airbags in Neder land blijven of naar het buiten land verdwijnen", aldus Paul Her mans. De stichting Aanpak Voertuigcri- minaliteit liet eerder weten dat de diefstallen het werk zijn van pro fessionele Nederlandse en Oost-Europese bendes. Ze beschik ken over speciaal gereedschap dat nodig is om de airbags snel en zon der beschadigingen uit auto's te ha len. Naast airbags heeft Bovemij ook last van diefstallen van lichtmeta len velgen, navigatiesystemen, win terhanden en zelfs complete interi eurs van auto's. SCHAGEN - Leerlingen van groep acht van de Julianaschool in Scha- gen doen als eerste mee aan de cur sus Pimpjefoon, om veiliger om te gaan met hun mobieltjes. Want hoe ga je om met gsm's? Wat zijn de mo gelijkheden, waar loeren de geva ren? Niet minder dan driekwart van de schooljeugd vanaf tien jaar heeft een eigen mobieltje. Bamber Delver, directeur van de stichting De Kinder consument, schreef daarom een cur sus voor basisscholieren. Bij de Julia naschool bleek de vraag 'Kun je van een ringtone-abonnement afko- Justitie houdt duo verantwoordelijk voor dood bakker. rotterdam - Het Openbaar Minis terie (OM) in Rotterdam wil dat de twee verdachten van een ge welddadige overval in Rotterdam waarbij vorig jaar een 69-jarige banketbakker omkwam voor 10 en 12 jaar achter de tralies verdwij nen. Bovendien eiste het OM giste ren tegen beide mannen tbs met dwangverpleging. Justitie houdt de twee verantwoor delijk voor zijn dood. De man overleed nadat het duo hem in de ochtend van 21 februari overviel om hem van geld en zijn auto te beroven. Ze schopten en sloegen hem, bonden zijn handen en voe ten vast, propten een doek in zijn mond en sloten hem op in de me terkast. men?' de tongen los te maken. Lera res Tessa de Boer: „We hadden een leerlinge die daar wat problemen mee had. Natuurlijk struikelen kin deren over de kleine lettertjes in zo'n contract. Gelukkig was het nog niet zover dat ze schulden had. We hebben het probleem op tijd kun nen oplossen." Het antwoord op de vraag: 'Je kunt er meestal vanaf ko men. Surf naar www.smsafzeggen.nl en vind de codes'. Het lespakket is te bestellen via de website www.pimpjefoon.nl. foto Rick Nederstigt/ANP Ze draaiden de deur op slot. Een bureau voor de deur moest ervoor zorgen dat de Voorburger echt niet kon ontsnappen, aldus justi tie. Een van zijn zoons vond hem. „Elke dag vind ik in gedachten mijn vader weer in die kast. Weer roep ik dan: 'pa, pa!'. Maar er komt niets. Het leven gaat sinds die dag in de hoogste versnelling voorbij." Werken was zijn leven, zei zijn an dere zoon. De bakker was eigenlijk al met pensioen. Toch reisde Al- bert de Heer die ochtend weer vroeg af naar het centrum van Rot terdam. Hij kon niet weten dat hij het toevallige slachtoffer van de 18- en 19-jarige mannen werd. I55 Twee mannen overvielen vorig jaar een bakker. De stress van de overval werd de man uiteindelijk fataal. Gisteren moest het duo voor de rechter verschijnen. Premier noemt geweld tegen hulpverleners 'zieke mentaliteit'. den haag - Bijna driekwart van de politieagenten wordt minstens één keer per jaar ernstig bedreigd of krijgt flinke klappen en schop pen te verwerken. Iedere dag wordt tegen tien mensen pro ces-verbaal opgemaakt, omdat ze ernstig geweld tegen agenten ge bruiken. Dat blijkt uit een steek proef van de Raad van Hoofdcom missarissen. „Het gaat niet om iemand die een beetje scheldt bij een aanhouding of een boete", zegt een woordvoer der. De hoofdcommissarissen zijn geschrokken van het hoge percen tage, omdat het deel uitmaakt van een bepaalde cultuur en daardoor naar verwachting niet snel zal ver dwijnen. „Als iemand bij een aan houding een motoragent onderuit slaat en daarmee stijgt in de rang orde op straat, is dat ernstig. Dan gaat het niet meer om de normen die iemand thuis heeft meegekre gen, maar om een straatcultuur die niets met respect te maken heeft", zegt de woordvoerder. Er liggen nu 4200 zaken bij het |55 Driekwart van de politieagenten krijgt minstens één keer per jaar te maken met ernstige bedreigin gen. Hoofdcommissarissen reage ren geschrokken op de cijfers. schaarsbergen - Defensie wil de samenwerking met regionale oplei dingscentra bij de werving en op leiding van technisch personeel gaan uitbreiden. Op dit moment werkt het ministerie al samen met zeven ROC's. Staatssecretaris Jack de Vries (Defensie) wil dit uitbrei den naar het hele land en daar dit jaar een forse slag in maken, zo zei hij gisteren. De kersverse staatssecretaris ver- De verdachten zagen hem aan ko men rijden. Zij waren die nacht, net als vele malen ervoor, op roof tocht. Zij moesten ook voor een aantal gewelddadige diefstallen en inbraken voor de rechter verschij nen. De waslijst is volgens het OM mogelijk nog langer. Volgens de advocaten zijn de twee niet verantwoordelijk voor de dood. Zij hadden nooit de opzet hem te doden. De Heer had een ziek hart. Het geweld dat ze had den gebruikt was op zich niet do delijk. De stress van de overval werd het slachtoffer uiteindelijk fa taal. Enkele uren voor het misdrijf had De Heer bovendien een hart infarct gehad. Volgens het OM had den de verdachten moeten weten dat angst en stress bij een ouder ie mand fataal kunnen zijn. kwJ De rechtbank doet op 25 januari uit- spraak. Openbaar Ministerie (OM) van mensen die geweld tegen agenten hebben gebruikt. Sinds dit jaar kan het OM een dubbele straf op leggen aan mensen die geweld ge bruiken tegen hulpverleners of ge zagsdragers. Die maatregel kreeg steun nadat vorig jaar ambulances werden belaagd tijdens de viering van Oud en Nieuw. De eerste steekproef van de politie vormt het begin van een groter on derzoek dat dit jaar van start gaat naar bedreigingen van politieperso neel. 73 procent van de agenten zegt het afgelopen jaar één keer of vaker ernstig te zijn bedreigd of flink fysiek te zijn toegetakeld. 48 procent is geslagen of geschopt, zonder verdere bedreigingen. Premier Balkenende heeft gisteren in scherpe bewoordingen afstand genomen van het geweld tegen hulpverleners na de incidenten rond de jaarwisseling. Op een aan tal plaatsen werden hulpverleners belaagd en er is veel brand ge sticht. „Als scholen in brand wor den gestoken, auto's vernield en de brandweer wordt aangevallen, moet dat keihard worden aange pakt", zei Balkenende na de minis terraad. Volgens hem getuigt zulk gedrag van een zieke mentaliteit. Het kabinet is voorstander van snelrecht voor mensen die hulpver leners belagen. Het initiatief op dat punt van het Openbaar Minis terie in Rotterdam verdient navol ging, zei Balkenende. klaarde na zijn eerste werkweek het personeelsbeleid de komende periode centraal te willen stellen. De werving en het behoud van mi litairen heeft in deze tijden van krapte op de arbeidsmarkt en fi nanciële druk op de Defensieorga nisatie de hoogste prioriteit van De Vries. Vorig jaar bleek dat de instroom bij Defensie met duizenden men sen achterbleef bij de planning. de meern - Door de toename van het vliegverkeer en de reislust is er sprake van een flinke toename van het aantal tropische insecten en ongedierte in Nederland. „We bestrijden momenteel op drie locaties de zogeheten zwart- kopmier, afkomstig uit Midden- en Zuid-Amerika. Voorheen kre gen we eens in de twee jaar zo'n melding", zei Peter Timmermans van de ongediertebestrijdings- dienst Rentokil gisteren. Ook de Argenthnse mier duikt vol gens Rentokil siecds vaker in Ne derland op. Rentokil houdt zich uitsluitend be zig met de bestrijding van insec ten in gebouwen, maar volgens Timmermans is er ook een toena me van het aantal exotische insec ten dat buiten leeft. „Een mooi voorbeeld is de tijgermug. Dit in sect lift mee op tropische planten die hier worden ingevoerd." J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6