Cultuur Ahmed voelt zich niet geaccepteerd Weerloos in nachtmerrie van King Fluisterestafette van Kunstbende doet ook Markt Middelburg aan Otterspeer geeft Voorpremière lezing bij SLAZ film Hallam Foe PZC Zaterdag 12 januari 2008 39 Rasverteller Hakim over Wilders zonder één keer naam te noemen. door Ali Pankow KRABBENDIJKE - „Ondanks alle mo derne middelen om te communice ren, zijn we in de loop der jaren verder uit elkaar geraakt", zegt Ha- kim Traïdia, Algerijns-Nederland- se acteur, rasverteller en voor veel kinderen de held uit Sesamstraat. Samen met cabaretier Omar Ahad- daf staat hij vanavond in De Mei boom in Krabbendijke met een try-out van Ahmed van Oranje. Het is zijn derde avondvullende caba retprogramma voor volwassenen. Geert Wilders speelt er een belang rijke rol in, zonder dat ook maar één keer diens naam wordt ge noemd. Volgens Hakim staat deze politicus model voor 'makkelijk scoren ten koste van anderen'. „Dat is niet zo netjes, maar hij weet er wel mee in de media te blijven. Ik noem hem een sympa thieke klootzak", zegt Hakim. Hij trekt wat Wilders doet graag wat breder en beschouwt diens uit spraken vaak als een grimmig soort leedvermaak. „Je ziet het mensen vaak doen. Bijvoorbeeld: op televisie naar gezinnen als 'De Tokkies' kijken en daar dan stie kem om lachen." Hij voert de hoofdpersoon in zijn programma Ahmed van Oranje op als allochtoon die zich niet geac cepteerd voelt in Nederland. Daar om neemt Ahmed een geheel nieu we identiteit aan en doet afstand van al het oude. Tot hij op een dag in het openbaar wordt aangevallen door zijn alter ego. Samen met de explosieve Omar Ahaddaf, als de jonge autochtoon, laat Hakim het publiek dan plotseling heel anders tegen de wereld aankijken. In de te levisieserie die deze theatermaker op verzoek van de NPS schreef, heeft Ahmed al voor verschillende personages model gestaan. Hakim speelde die rollen zelf onder regie van zijn broer Karim Traïdia, on der meer bekend van de succesvol le film De Poolse Bruid. De theatermaker woont al sinds 1979 in Nederland. Hij heeft de op- 'Zodra ik iemand iets zie doen wat ik leuk vind, ga ik het zelf ook proberen' vattingen over de multiculturele sa menleving hier danig zien verande ren. „Toen ik zelf nog in Parijs woonde, kreeg ik een ansichtkaart van mijn vriend in Amsterdam en hij schreef daarop: 'Je moet het zelf komen zien om te geloven hoe vrij het hier is'. Over moslims had niemand het nog. Mensen uit Algerije of Marokko werden 'Mo hammedanen' genoemd en nie mand maakte zich druk om hen. Maar de Marokkanen en Algerij nen zelf leefden toen ook veel meer in de anonimiteit. De twee de en derde generatie zijn zich veel meer gaan profileren." Hakim treedt al vanaf 1985 met re gelmaat op in Sesamstraat. Ook heeft hij een groot aantal kinder voorstellingen in de theaters op zijn naam staan. Voelde hij plotse ling behoefte ook voor volwassen te gaan optreden? „Het zijn diezelf de kinderen van toen, maar die zijn nu volwassen geworden." Hij voegt eraan toe dat zijn boodschap hetzelfde is, aan kinderen of aan ouders, hij gebruikt alleen maar andere woorden om zijn verhalen over acceptatie, afwijzing en onder drukking te vertellen. Hakim speelt ook met regelmaat in een film en schrijft hij verhalen bundels, zoals De Zandkroon als eerbetoon aan de Algerijnse vertel traditie. „Die mix is noodzaak voor me. Zodra ik iemand iets zie doen wat ik leuk vind, ga ik het ook proberen. Zo zag ik vorig jaar iemand een eensnarige viool be spelen. Daar ben ik nu druk op aan het oefenen. Zo is ook mijn keus voor een theateropleiding ontstaan. Ik was een jaar of 16 en woonde nog in Algerije toen ik vol komen gefascineerd raakte door het optreden van een straatartiest. Ik wist het meteen zeker: dat wil ik ook. Met één dag oefenen had ik dat loopje van hem al geleerd." Hakim met 'Ahmed van Oranje', vanavond in De Meiboom in Krab bendijke. Aanvang: 20.00 uur. Acteursechtpaar Victor Löw en Mirjam de Rooij samen in theaterthriller. door Nico de Boer VLlssiNGEN - In de toneelvoorstel ling Misery - komende woensdag in Vlissingen - is Victor Löw het weerloze slachtoffer van zijn eigen vrouw, de actrice Mirjam de Rooij. Zij is zijn reddende engel, maar meer nog zijn kwelduivel die met hem speelt als een kat met een muis. In deze nachtmerrie naar het gelijknamige boek van Step hen King, de koning van de mo derne horror, is niets zeker. „)a", geeft Löw opgewekt toe, „je maakt je onwaarschijnlijk kwets baar door met je eigen vrouw op het toneel te gaan staan." Maar dat is voor hem nog geen reden om het daarom te laten. Integendeel. „Het leek ons juist leuk om samen iets op toneel te doen. De vraag was alleen: welk stuk komt daar voor in aanmerking? We zijn ont zettend gaan zoeken, want mooie vrouwenrollen zijn dun gezaaid. Totdat we stuitten op Misery. In die rol is zij van alles: de engel, de 'Toen we eraan begonnen was het afwachten, want hoe reageer je op elkaar?' duivel. Ze is woedend, ze is ver liefd. Een heel palet van emoties. Mirjam heeft een heerlijke rol, zij kan er als actrice echt van genie ten." De Rooij en Löw zijn intussen vijf tien jaar samen, tien jaar getrouwd en hebben een zoon van vijf „We hebben al best een en ander mee gemaakt. Maar met zijn tweeën op het toneel, alleen wij tweeën, dat Mirjam de Rooij en Victor Löw in Misery. foto Piek is ook voor ons een bijzondere er varing. Toen we eraan begonnen was het afwachten, want hoe ga je op elkaar reageren? En hoe gaat Porgy Franssen, onze regisseur die tegelijk een vriend van ons is, op óns reageren? Daar waren we toch wel een beetje huiverig voor. Maar tot nu toe is het een heel mooie er varing. We staan totaal voor elkaar open." Misery gaat over pulpschrijver Paul Sheldon die een ernstig onge luk krijgt en wordt gevonden en verzorgd door oud-verpleegster Annie Wilkes. De aan bed gekluis terde auteur is volkomen afhanke lijk van zijn maniakale verzorgster. Tussen de schrijver en zijn redden de engel of engel des doods ont staat een haat-liefdeverhouding in een claustrofobische omgeving. Löw: „Er zijn momenten dat hij haar kwijt is. Wat die man dan voelt is vergelijkbaar met wat je als kind overkomt als je je ouders even kwijt bent in de supermarkt of een groot warenhuis. Er is geen houvast meer, geen bescherming, je weet niet wat je moet doen, je weet niet waar je heen moet. Dan loopt hij echt om haar te brullen als een kind om zijn moeder, want zij heeft de pillen. Hij is totaal af hankelijk van degene die hem het leven onmogelijk maakt. Het mo ment dat hij haar kwijt is, is bijna nog erger dan het moment dat ze er is. Dat is fascinerend om te spe len." 'Misery', woensdag 16 januari in Ar- senaaltheater in Vlissingen. Aan vang: 20.15 uur. MIDDELBURG - De Kunstbende on derneemt zaterdag 19 januari een poging het 'wereldrecord fluiste ren' te vestigen. Dat gebeurt in de vorm van een estafette die door het land trekt. In Zeeland is de Markt in Middelburg plaats van handeling. De jaarlijkse talentenjacht voor creatief talent tussen de 13 en 18 jaar heeft dit jaar 'Geheim' als the ma. Om die reden wordt, bij het begin van de editie 2008, een mys terieuze sfeer gecreëerd. Het is de bedoeling dat zaterdag 19 januari de ene provincie een ge heim (de naam van de nieuwe am bassadeur van de Kunstbende) doorfluistert aan een andere pro vincie. Eerdere ambassadeurs wa ren onder anderen Abdelkader Be- nali, Claudia de Breij, Trijntje Oos terhuis, Howard Komproe, Krezip en Yes-R. Zeeland is om 13.00 uur aan de beurt. Daar krijgen twee be kende Zeeuwen - ook hun namen worden nog niet onthuld - het ge heim te horen dat vervolgens bin nen vijftien minuten aan zo veel mogelijk jongeren moet worden doorgefluisterd. Om 12.30 uur wordt op de Markt in Middelburg alvast een 'fluisterij' gevormd. De deelnemers verbeel den met zwarte en witte paraplu's het logo van de Kunstbende. Vanaf volgende maand zijn de re gionale voorrondes van de Kunst bende. De Zeeuwse wedstrijd is zondag 13 april in theater De My the in Goes. Deelnemers kunnen uitkomen in diverse categorieën: Muziek, Dans, Taal, Film, Expo, Theater, Alles Mag en dit jaar voor het eerst Fashion en DL El www.kunstbende.nl MIDDELBURG - Willem Otterspeer geeft dinsdag 15 januari, op uitno diging van Stichting Literaire Acti viteiten Zeeland (SLAZ), een le zing in de aula van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Hij gaat onder meer in op het werk van Umberto Eco, George Steiner en Johan Huizinga. De lezing begint om 20.00 uur. Otterspeer (1950) is hoogleraar uni versiteitsgeschiedenis aan de Leid- se Universiteit en conservator van het Academisch Historisch Mu seum aldaar. Hij publiceert op drie terreinen: universiteitsgeschiede nis, literaire essayistiek en biogra fie. Momenteel werkt hij aan de biografie van W.F. Hermans. VLISSINGEN - Film by the Sea ver toont dinsdag 15 januari als voor première het romantische drama Hallam Foe van regisseur David Mackenzie. De film, die twee da gen later in Nederland in première gaat, is te zien in Cine City in Vlis singen om 19.30 uur. Jamie Bell speelt Hallam Foe, een jongen die is geobsedeerd door de mysterieuze dood van zijn moe der. Hij verdenkt zijn stiefmoeder (Claire Forlani) en begint haar te bespioneren. Wanneer hij wordt betrapt, ontvlucht hij het ouder lijk huis. Hij komt terecht in de straten van Edinburgh, waar hij zijn gave als spion opnieuw goed kan gebruiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65