Zeeland meer dan terugblik op Ramp brandweerzorg Uitleg over pensioen havens PORS KEUKENS Schouwtrein inspecteert rails Uitbreiding museum PZC Zaterdag 12 januari 2008 i 3 7 kering komt de minister tegemoet aan de roep om een andere ver deelsleutel van geld voor de Veilig heidsregio's. Zeeland is het tweede risicogebied in Nederland. Tot dus ver gold het inwoneraantal van een regio als belangrijkste maat staf Den Haag is één van de gebie den die nu geld inleveren. Vorig jaar kreeg de VRZ tot en met 2011 ook al jaarlijks een miljoen euro extra toebedeeld. Volgens directer Frans Captijn staat de regio er nu dan ook 'hartstikke goed voor'. De Zeeuwse gemeenten krijgen er van het Rijk jaarlijks miljoenen I euro's bij om de brandweerzorg overal op gelijk kwaliteitsniveau te krijgen. Veiligheidsregio Zeeland Zeeland geldt met een kerncen trale, chemische industrie, druk bevaren Westerschelde, tunnel, brug en dammen als tweede ri sicogebied in Nederland. De VRZ omvat brandweerzorg, Geneeskundige Hulp bij Onge vallen en Rampen (GHOR), de meidcentrale (met politie en ambulance), rampenbestrijding en crisisbeheersing. Op 1 juli 2006 opgericht als ge meenschappelijke regeling, met als doel de veiligheid van de Zeeuwse bevolking en be zoekers te vergroten. ITALIAANSE KEUKENS italiaans design grevelingenstraat 10h 4301 xx zierikzee tel. 0111 - 45 07 10 www.porskeukens.nl Getuigenverhoor moet duidelijkheid scheppen over 1,3 miljard euro. door Ernst Jan Rozendaal ROTTERDAM - De bestuurders van Optas moeten uitleggen waarom zij een andere bestemming heb ben gegeven aan meer dan een mil jard euro uit havenpensioenen. De rechtbank in Rotterdam heeft be paald dat ze in een getuigenver hoor onder ede moeten verklaren hoe het komt dat dit geld niet lan ger bestemd is voor havenarbei ders maar voor kunstprojecten. Daardoor komt beweging in een lang slepende zaak. In 1997 werd het pensioenfonds voor de haven opgeheven. Daarbij waren 60.000 havenarbeiders aangesloten, waar onder naar schatting 3500 uit Vlis- singen en Terneuzen. Hun belan gen werden ondergebracht bij de verzekeringsmaatschappij Optas Pensioenen NV. Die is vorig jaar voor 1,3 miljard euro overgenomen door Aegon. Dat geld wordt nu be heerd door de stichting Optas die er culturele doelen mee wil onder steunen. De Stichting Belangenbe hartiging Pensioengerechtigden van Vervoers- en Havenbedrijven (BPVH) meent dat de (voormali ge) havenarbeiders moeten profite ren van zowel een buffer - het zo geheten beklemd vermogen - van 768 miljoen euro als de overname som van 1,3 miljard. Doordat statu ten zouden zijn veranderd, gaat van de overnamesom geen cent naar de havenarbeiders. Om ophel dering te krijgen over de handel wijze van de Optasbestuurders is bij de rechtbank gevraagd om een getuigenverhoor. Die eis is toege kend. CDA-Kamerlid Omtzigt, die de kwestie in Den Haag heeft aan gekaart, is blij met de uitspraak. „Mensen die hier nooit iets over hebben willen zeggen, en daarmee toch de schijn op zich laadden dat ze iets te verbergen hadden, krij gen nu de kans om die verdenking weg te nemen. Dan krijgen de ha venarbeiders eindelijk uitleg waar om hun geld wordt uitgegeven aan kunstwerken." GOES - Op de Zeeuwse spoorlijn reed donderdag een opvallende ge le trein heen en weer. Het was de nieuwe Videoschouwtrein (VST) van Prorail, die voor het eerst in Zeeland werd ingezet. Met de speciale locomotief; die is uitgerust met camera's, wordt het spoor, met name de wissels, nage keken op gebreken. Tot voor kort gebeurde dat met het blote oog. „Met de VST kan dat een stuk veili ger en sneller", aldus een woord voerder van Prorail. De inspectie van het spoor is een doorlopend proces en staat los van onder houdswerkzaamheden die voor zien zijn op de Zeeuwse lijn. De VST rijdt de komende tijd om de week in Zeeland. Het voertuig be weegt zich dan op stukken van de rails heen en weer om het traject op die manier van alle kanten vast te kunnen leggen. Huidig museum Bovengrondse tunnel Ondergrondse tunnel Ondergrondse tunnel De vier caissons waaruit het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk straks bestaat, hebben elk een eigen thema. Om die thema's te belichten, wordt gebruik gemaakt van de nissen die vanzelf ontstaan door de betonnen schotten in de bakken. Caisson 3 De opbouw Machines gebruikt bij dijkherstel. Wederopbouw na de Ramp. Noorse geschenkwoning waarin historisch filmmateriaal wordt vertoond. PZC Rolant Quist bron: Watersnoodmuseum Groepsruimte en filmzaal Uitgang Gratis toegankelijk bezoekerscentrum en museumwinkel. Aandacht voor nieuwe inzichten op het gebied van waterbeleid en -beheer. Caisson 2 De emoties In elke nis een ander persoonlijk verhaal aan de hand van foto's, objecten en citaten. Caisson 1 De feiten Caisson 4 Leven met water en natuur Multimediaal monument 1835+1 van Koert Davidse en Roel Wouters. Projectie van namen. Als de bezoeker een naam uitspreekt, klinkt een verhaal over deze persoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63