Zeeland impuls aan Schouwse zuidkust Herstel van uniek schip is onzeker WOON PLAZA MIDDELBURG Boxspring lift Muur van fort Ellewoutsdijk staat op instorten Verstaanbaar op vakantie Groen licht museumproject SPZC Zaterdag 12 januari 2008 2 7 PZC Willem Adriaansens foto Dirk- Jan Gjeltema Deelgebied zeven van het plan Tureluur I fietsboulevard I Js onderdeel van het plan Tureluur wordt nu deelgebied zeven angepakt. Dit gebied ligt ten noordwesten van Zierikzee. Trendhopper. -yQ, collection de GoedSlapen Elke ie zondag van de maand geopend! Gratis parkeren! naast Hotel Arneville www.woonplazamiddelburg.nl door Lilian Dominicus ELLEWOUTSDIJK - Een binnenmuur van Fort Ellewoutsdijk staat op in storten. Vereniging Natuurmonu menten heeft het fort daarom sinds het begin van de kerstvakan tie voor onbepaalde tijd gesloten. Dat maakte de beheerder van het monument pas gisteren bekend. Een betonrand precies boven de entree van de tentoonstellings ruimte is losgeraakt, waardoor de kans bestaat dat delen van de muur naar beneden kieperen. Hoe lang het fort gesloten blijft, is nog niet bekend. René Wink van Natuurmonumen ten verwacht dat de deuren eind deze maand weer open gaan. Door de sluiting zijn de exposties Tussen land en water en Op, in en rond de Schelde niet te bezichtigen. Ook de vogeluitkijkpost is niet te bereiken. zierikzee - Voor wie zich straks op vakantie in den vreemde ver staanbaar wil maken, geeft de Zeeuwse Volksuniversiteit de ko mende tijd in Zierikzee drie 'va kantiecursussen': een reeks van acht of tien lessen die de cursist de basisbeginselen van het Spaans, Slowaaks of Italiaans bijbrengt en waarin ook de cultuur van het land aan de orde komt. De cursus 'Spaans op reis' is vanaf 4 februari op tien maandagen tus sen 13.30 en 15.00 uur. Omdat steeds meer toeristen Slo wakije ontdekken als vakantiebe stemming, komen ook de taal en gewoonten van dat land voor het eerst aan bod. Dat gebeurt in acht lessen, op dinsdagen vanaf 5 fe bruari tussen 13.30 en 15.00 uur. De tien lessen 'Italiaans op reis' be ginnen op 18 maart. Deze cursus is op dinsdagavond. De locatie is het Regionaal Oplei- dings Centrum aan het Jannewek- ken. Meer info via 0118-634800. Reorganisatie bij werf Goes brengt renovatie Bruse schouw in gevaar. goes - Misschien was het wel een beetje vragen om problemen. Na dat Betje, een Zeeuwse schouw, succesvol was gerenoveerd op de Goese Oosterscheldewerf was het de beurt aan De Nieuwe Zorg, de laatst overgebleven mosselschouw van Nederland. Nu, drie maanden na de start van de grote klus, lijkt het houten schip uit 1924 zijn naam eer aan te gaan doen. „Het zit er niet in dat De Nieuwe Zorg, net als de Betje, helemaal in oude glorie wordt her steld op de Oosterscheldewerf', zegt Wout Dijkstra van stichting De Nieuwe Zorg. De Bruënaar kocht het schip een paar jaar gele den nadat het jarenlang had liggen verrotten op de kade in Bruinisse. Oorzaak van het nieuwe naderen de onheil voor de Philippine 67 is een reorganisatie van het re-inte- gratieproject van de gemeente Goes. De Oosterscheldewerf wordt bemand door twintig bij standsgerechtigden. Het wegvallen van subsidie en een gewijzigde sa menstelling van de 'werknemers' van de werf nopen Goes tot het zoeken van andere werkzaamhe den voor deze mensen. Dijkstra is nu druk bezig met de toekomst van de mosselschouw veilig te stellen. „Ik heb een brief aan gedeputeerde Van Waveren ge schreven om te zorgen dat ook het tweede deel van de subsidie van 47.000 euro nog kan worden over gemaakt." Met dat bedrag kunnen in elk geval de spanten en de 'huid' van het schip worden her steld. Om De Nieuwe Zorg ook van een nieuwe opbouw en tuiga ge te voorzien, is Dijkstra op zoek naar nieuwe sponsors. „Misschien kan hij dan ergens anders worden afgebouwd, bij d.e werf van Stich ting Behoud Hoogaars in Arnemui- den bijvoorbeeld." Om de PH67 vaarklaar te maken, is nog zeker 100.000 euro nodig, schat de Bruënaar in. Dat is wan neer de stichting geen manuren hoeft te betalen voor de restaura tie, zoals nu het geval is. „Anders moet je rekenen op 200.000 of 250.000 euro", zegt Dijkstra. zierikzee - De gemeenteraad trekt een kleine 18.000 euro uit om ba sisschoolkinderen naar het mu seum te trekken. Het geld gaat naar het project 'het verhaal van de regio'. Het idee - regelmatig met kinderen naar het museum gaan, zodat ze de eigen regio goed leren kennen - spreekt alle Schouwse raadsleden aan. De manier van financieren kan op minder steun rekenen. „We kun nen wel instemmen met het be leid, maar hebben vraagtekens of we dit wel uit de algemene midde len moeten halen", zegt J. van Burg (LSD). Een zelfde geluid laat het CDA horen. Deze fractie pleit er voor het geld uit het bestaande budget te halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49