Zeeland Over smaak valt wél te Natuur krijgt twisten in Beeldspraak ASD wil meer ruimte voor neventak boeren Gedichten van brugklassers in bibliotheek 26 Zaterdag 12 januari 2008 PZC Beelden en gesprekken over eten in en van het Zeeuwse land. door Ali Pankow zierikzee - Een tarwe-expert, een beeldend kunstenaar en een gast vrouw in een restaurant zijn mor genmiddag te gast in Beeldspraak, het interviewprogramma in film theater Fizi in Zierikzee. Het zijn Joop de Koeijer uit Zonnemaire, Hein Verwer uit Middelburg en Rixt Scheffer uit Bruinisse. Binnen het overkoepelend thema Het Zeeuwse Land gaat het dit keer over 'eten'. Extraatje tijdens deze aflevering vormt de première van enkele korte filmpjes die leerlin gen van Scholengemeenschap Pon tes Pieter Zeeman over dit onder werp hebben gemaakt. Beeldspraak is een samenwerkings initiatief van de Stichting Zonne maire Buitengewoon, filmtheater Fizi en de Bewaerschole. Het pro gramma wordt gepresenteerd door Dieuwke Parlevliet en Jaap Verse- put. Eten geldt enerzijds als dage lijkse kost, anderzijds zijn slechts weinig terreinen zo dynamisch als eten, eetgewoontes en eetculturen. Globalisering en toenemende mi gratie zorgen steeds meer voor een culturele kruisbestuiving rond 'eten' en 'eetgedrag'. Dit soort za ken komen aan de orde in het ge sprek met de drie gasten aan tafel bij Beeldspraak. Joop de Koeijer be licht het.onderwerp vanuit zijn vi sie als akkerbouwer, voormalig voorzitter van de Nederlandse Ak kerbouw Vakbond en initiatiefne mer van Zeeuwse Vlegel. Dat is Drietal wordt ook aan de tand gevoeld over eigen voor- en afkeuren het merk voor allerlei streekpro ducten waaronder brood, bier en koek. Beeldend kunstenaar Hein Verwer ziet eten als een vorm van kunst en zal dat standpunt mor genmiddag in Fizi met diverse voorbeelden toelichten. Rixt Schef fer is gastvrouw van restaurant De Vluchthaven in Zijpe bij Bruinisse. Zij gaat onder meer in op het be lang van presentatie en gastvrij heid bij het opdienen van een goe de maaltijd. Dieuwke Parlevliet en Jaap Verse- put confronteren de gasten met vragen over veranderingen in eet gewoontes en over de invloed die daarop al of niet is uit te oefenen. Ook wordt het drietal aan de tand gevoeld over de eigen voor- en af keuren. De verwachting is dat over smaak wel degelijk te twisten valt. De interviews worden gelardeerd met mooie beelden van films en documentaires. Soms ook wordt ter plekke van het internet ge plukt, bijvoorbeeld Youtube. De beelden zijn bedoeld om de ge sprekken te ondersteunen of er een bijzondere wending aan te ge ven. Tussentijds wordt plaats inge ruimd voor de korte filmpjes, die de leerlingen van Pontes over het onderwerp eten maakten. p"1 Beeldspraak, zon. 13 januari, Zierik- zee, Fizi, 15.00 uur, reserveringen: tel. 0111-411223. Aanleg van 35 hectare nieuw gebied ten westen van Zierikzee. door Ali Pankow zierikzee - De nieuwe natuur komt steeds dichterbij voor Zierik zee. Aannemersbedrijf Romers BV uit Brielle is deze week begonnen met de herinrichting van het ge bied achter de Suzanna en Stoffel Kistersinlaag aan de zuidkust van Schouwen. De zogeheten karrevel- den die hier al voor een gedeelte liggen ten noorden van het Pikgat, krijgen navolging. Een karreveld is een gebied achter een dijk waar klei is afgegraven voor het vormen van die dijk. De herinrichting omvat ongeveer 35 hectare en ligt ten westen van Zierikzee. Het gaat om deelgebied 7, onderdeel van plan Tureluur. Het project wordt voor een deel ge financierd met een bijdrage uit het subsidieprogramma Life Nature van de Europese Unie. „We maken onderscheid in twee delen. Direct achter de inlagen tot aan de afscheidingssloot ligt al een karreveldengebied. De inrichting betreft vooral de strook tussen die sloot en rijksweg N59", zegt R. Die- perink van de Dienst Landelijk Ge bied (DLG). Hij legt uit dat de hui dige watergang nu nog dienst doet als waterafvoer voor Zierikzee. Die zal door het creëren van nieuwe natuur hier echter worden ver legd. Binnen deelgebied 7 liggen nog en kele (woonhuis)percelen, die de DLG niet heeft aangekocht. De her inrichting gebeurt daar rondom heen. De DLG begon een jaar geleden in opdracht van de Landinrichtings commissie Schouwen-Oost al met Deelgebied 7 de voorbereidingen voor dit onder deel van plan Tureluur. Het werk bestaat uit het graven van twee kleine laagten en een kar- reveld-achtige structuur. Daar naast wordt een stuw geplaatst en komt rondom het gebied een kade met een raster. De aannemer is de ze week begonnen met het grond werk. Om de tien a vijftien meter wordt tussen de laagten een schei- dingssloot gegraven. Verder plaatst de aannemer in de kade langs de sloot naar het Pikgat een stuw. Daardoor kan in het noordelijke deel van gebied 7 een hoger water peil gerealiseerd worden. Daar naast zal de nu nog aanwezige drainage in dit deelgebied worden verstoord. Het aanbrengen van een nieuwe afrastering is nodig om extensieve begrazing door schapen en rundvee mogelijk te 'Het wordt een waardevol schorachtig geheel, dat ruimte biedt aan veel vogels' maken. Door het aanpassen van de waterhuishouding en het ge richt vergraven van de bodem wor den schrale landbouwgronden om gevormd tot brakwatermoerassen. Volgens de DLG-woordvoerder ontwikkelen zich in deze natte, open gebieden waardevolle zoutve- getaties die sterke overeenkomsten vertonen met de schorvegetatie:" buitendijks. Verder zal het gebiec ruimte en voedsel gaan bieden aan grote aantallen vogels. „Na voltooi ing van de inrichting wordt dit ge bied in beheer overgedragen aan Natuurmonumenten. De gebieden 1 tot en met 3 zijn inmiddels ge reed. Die zijn in beheer van Staats bosbeheer", zegt Dieperink. Joop de Koeijer, Zonnemaire. Hij is afgestudeerd landbouwkundig ingenieur en koos voor het zelf be oefenen van het boerenbedrijf. Hij is voormalig voorzitter van de Neder landse Akkerbouw Vakbond en is nauw betrokken bij Zeeuwse Vlegel, het merk voor streekproducten. Hein Verwer, Middelburg. Hij volgde een multimedia-opleiding aan de kunstacademie in Tilburg. Hij laat zich als schilder en installatie kunstenaar fascineren door lijnen en door uitvergroting van de werkelijk heid. Eten ziet hij als een vorm van kunst en aldus bereidt hij voedsel. Rixt Scheffer, Bruinisse. Zij is gastvrouw/eigenaresse in res taurant De Vluchthaven in Bruinisse. Zij opteert voor het serveren van verse vis, vee dat in de wei heeft ge staan, zoveel mogelijk biologisch ge teelde groenten en fruit, en kreeft uit de Oosterschelde. Deelgebied 7 is een van de kerngebieden langs de Oosterschelde waar grootschalige brakke natuur wordt gerealiseerd. Het waterbeheer en het zoutgehalte zijn de sturende factoren voor ecolo gische processen en vegetatiebeheer. De DLG draagt beheer en onderhoud in de toekomst over aan Natuurmo numenten. Gróntmij verzorgt bij de uitvoering het toezicht en de directievoering. Agrariërs kritisch over bestemmingsplan buitengebied. door Piet Kieemans SEROOSKERKE - Boerenorganisatie Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) vindt dat de gemeente Schouwen-Duiveland de boeren meer ruimte moet geven voor ne ventakken. Dat werd deze week duidelijk tijdens een informatie avond over het bestemmingsplan buitengebied. In zijn algemeenheid is het nieu we (concept)bestemmingsplan bui tengebied volgens ASD-woordvoer- der Jan Gaanderse een behoorlijke stap voorwaarts. Voor wat betreft het gebruik van vrijkomende agra rische gebouwen wordt veel meer mogelijk dan nu het geval is. Ver der heeft de gemeente beloofd haar uiterste best te doen om nieu we plannen zo snel mogelijk te be handelen. Allemaal prima, stelt Gaanderse. Maar waar het in zijn visie aan schort is ruimte voor ne ventakken. Wie naast akkerbouw aan aquacultuur wil gaan doen mag daar maximaal drie hectare aan besteden. En zo gelden ook voor andere neventakken - zoals bloementeelt en zacht fruit - maxi male oppervlakken. Zo mag een boerenbedrijf maximaal tweedui zend vierkante meter aan kassen hebben als die als nevenactiviteit dienen. Gaanderse: „Ik vind het al lemaal wat aan de krappe kant en dat baart mij zorgen. Wil je als boer echt iets hebben aan een ne ventak dan moet je daar ook goed de ruimte voor krijgen. Die krij gen de boeren nu niet in het nieu we bestemmingsplan en dat is zor gelijk. Een neventak naast het ak kerbouwbedrijf kan, stelt Gaander se, net dat beetje extra geven wat Zacht fruit of bloemen in de kas zijn een vaak voorkomende neventak in het boerenbedrijf. foto Dirk-jan Gjeltema de boer nodig heeft voor een ge zonde toekomst. Maar dan moet de gemeente daar wel wat ruim hartiger mee omspringen. Of de wens van de boeren gehonoreerd wordt is nu nog niet te zeggen. Wel weet planoloog Olaf Griffioen van de gemeente Schouwen-Dui veland dat het behandelen van bij de gemeente ingediende plannen voor activiteiten in het buitenge bied voortvarend aangepakt wordt. Bij elkaar zijn 64 plannen ingediend, waaronder 27 aanvra gen voor uitbreiding van mi ni-campings. „Maar verder is het echt heel divers. Er zitten aanvra gen voor landgoederen bij, maar ook veel dingen op het recreatieve vlak." Binnen enkele maanden is duidelijk welke plannen groen licht krijgen. zierikzee - De Openbare Biblio theek Zierikzee grijpt de landelijke gedichtendag op 31 januari aan om gedichten en jeugd dichter bij el kaar te brengen. In samenwerking met middelbare school Pontes Pie ter Zeeman liet de bieb alle brug klassers een gedicht schrijven. De beste winnen een prijs. De mooiste van de dichtsels wor den vanaf dinsdag op posters ten toongesteld in de bibliotheek. Zij dingen mee naar de prijzen. De ju ry bestaat uit kunstenares Neeltje Meerman, docente Nederlands Ro- lien Bakker en cultuurwethouder Wijnand Renden. Zowel in de ca tegorie vmbo als in de categorie havo/vwo vallen de drie beste ge dichten in de prijzen. De winnaars worden op 31 januari om 11.40 uur bekend gemaakt in de bibliotheek. Daarna is de ten toonstelling nog te zien tot en met 7 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 48