Zeeland Leven van paviljoenhouder subsidie nekt beurs in Axel 1 iii 1 pil 1 7' Ml 1 ft I U|| l'lfl s ■M lil J Vakantiepark levert Sluis geld op PvdA tegen vestiging Agrimarkt in voormalig pand Trendhopper Operatie 16 I Zaterdag 12 januari 2008 PZC Organisator Schieman vreest het schip in te »aan door Expo Axel. loor René Hoonhorst kXEL - De huishoud- en handels- >eurs Expo Axel gaat dit jaar niet loor. Organisator Jaap Schieman daast het evenement af, omdat hij ;een zekerheid heeft over een ge- neentelijke subsidie. De 43 ondernemers die al hadden oegezegd tijdens de paasdagen van 21 tot en met 24 maart) een tand te bezetten op het Hofplein trijgen van Schieman vandaag of naandag een schrijven dat Expo \xel verleden tijd is. „Ik heb net ia de zomer al subsidie aange- traagd bij de gemeente, omdat ik nijn broek de vorige twee jaren be- ïoorlijk heb gescheurd. Ik was uit- ;egaan van resultaten van de vroe- ;ere beurzen en had me ook wat nisrekend met de euro's. Om er liet opnieuw bij in te schieten, vilde ik ruim voor aanvang van Ie beurs zeker zijn dat ik een ge- neentelijke bijdrage kreeg." rot woede van Schieman deelde vethouder Co van Schaik hem on- angs mede dat er een negatief imbtelijk advies lag over de subsi- Het college had nog geen besluit over al dan niet toekennen van subsidie genomen, stelt Co van Schaik. De wethouder betreurt het afblazen van de beurs. dieaanvraag. „Voor een popfestival zonder enige historie ligt 25.000 euro garantiesubsidie klaar en ik krijg na dertig beurzen nog geen tien mille. De ambtenaren regeren de gemeente en de bestuurders staan er bij te kijken." Wethouder Van Schaik bestrijdt die uitspraak. „Het advies is nog niet door het college besproken. Sterker, mijn collega's in het dage lijks bestuur weten niet eens dat het verzoek er ligt." De wethouder en burgemeester lan Lonink wa ren twee jaar terug juist erg blij dat Schieman er na dertien jaar weer in slaagde om een huishoud beurs naar Axel te halen. Van Schaik heeft nog steeds grote bewondering voor Schieman (64), omdat hij ondanks grote gezond heidsproblemen de beurs weer op poten zette. Hij vindt het zonde dat de beurs dit jaar niet doorgaat en hoopt dat Axelse ondernemers de draad toch weer oppakken. Ook voorzitter Peter Snoodijk van ondernemersvereniging Axdusief betreurt dat Expo Axel twee jaar na herintroductie weer sneeft. Snoodijk wil binnenkort samen met vertegenwoordigers van de ge meente de mogelijkheden voor een doorstart in 2009 bekijken. Schieman moet dan een rol als ad viseur krijgen. De beurspromotor heeft er niet zoveel zin in. „Alleen als deze zomer al vast staat dat er subsidie komt, wil ik volgend jaar nog eens meewerken." Binnenkort weer overleg met gemeente over plannen. loor Eugène Verstraeten terneuzen - De Terneuzense Pv- dA-fractie is tegen vestiging van de supermarkt Agrimarkt in het voor malige pand van meubelzaak Frey- ser aan de Kerkhoflaan in Terneu zen. Dat blijkt uit schriftelijke vra gen door raadslid Gijs van den Berg. Hij reageert op uitspraken van Agrimarkt dat de supermarkt keten nog dit jaar een vestiging wil openen in Terneuzen. Een goe de zaak, vindt Van den Berg, want Agrimarkt is een prijsvechter, Die man van middelbare leejtijd uit Terneuzen moest acuut onder het mes. De specialisten in het zie kenhuis spraken van een uit de hand gelopen bovenbuikwand- breuk, die snel verholpen diende te worden. En zo geschiedde. Toen de maneen tijdje na de in greep, uit de narcose bij kwam, ont- waardde hij de dienstdoende chi- Tip? redactie@pzc.nl rug aan het voeteneind van zijn bed. De chirurg, een onvervalste Vlaming, vertelde dat de boven- buikwandbreuk een zelden geziene afmeting had en hoe hij het euvel had verholpen. „Ik heb een deel van uw darmen er uit gehaald om ze te inspecteren. Daarna heb ik ze, hopelijk voor u, weer op nummer teruggelegd." Strandpaviljoens zonder compensatie weg voor aanpak kustversterking. door Frank van Cooten CROEDE - De vooruitzichten voor enkele strandpaviljoenhouders zijn onzeker. Paviljoens De Piraat in Cadzand-Bad en Matour en Car rousel in Groede moeten wijken voor bredere duinen. Rijksgeld voor de verplaatsing is er echter niet. „Mijn hele leven staat op zijn kop", zegt Rien Willemse uit Oud Gastel, eigenaar van strandpavil joen Matour. De paviljoens schuiven op richting zee. Anders worden ze bedolven onder de nieuwe duinen. Het Rijk trekt 120 miljoen euro uit voor de aanpak van de zwakke plekken in de Zeeuws-Vlaamse kustverdedi ging, maar weigert de betrokken ondernemers te compenseren voor de noodgedwongen verplaat sing. Buitendijkse bouwwerken zo als strandpaviljoens, zijn voor ei gen risico, luidt de redenering. Nieuwe duinen en bredere stran den bieden weliswaar volop nieu we kansen voor de badplaatsen, maar het is nog maar de vraag of Willemse daarvan kan profiteren. Hij kocht Matour vorig jaar van zijn spaargeld en van de overwaar de op zijn huis. „Ik ben straks alles kwijt. Ik kan niet zo maar op nieuw beginnen." De verplaatsing van een paviljoen is berekend op minimaal tachtig duizend euro, maar kost in de praktijk veel meer, zeggen de be trokken ondernemers. Een strand tent zomaar oppakken en ergens anders neerzetten gaat immers niet omdat de gebouwen te oud zijn en op een vaste fundering staan. Nieuwbouw is dus noodza kelijk en dat kost veel meer geld. Het strandvak Nieuwvliet/Groede is volgend jaar als eerste aan de beurt. Matour en Caroussel moe ten in maart volgend jaar al dicht. De klus duurt vijf maanden. De hele zomer dus. Waterschap Zeeuws-Vlaanderen, de uitvoerder van de kustverster king, kan niet anders. In het storm seizoen is zandopspuiting immers onmogelijk. „Daar heb ik best be grip voor, maar ik mis de hele zo mer inkomsten terwijl mijn vaste lasten doorlopen", zegt Willemse. „Ik word dus drie keer in de broek gebeten", vult eigenaar René Blan- kenstijn van Carrousel aan. „Door de sloop van mijn paviljoen is spra ke van kapitaalsvernietiging, ik loop een heel zomerseizoen mis en ik moet een nieuw paviljoen bouwen. Het Rijk zegt dan wel dat waarvan de Terneuzense consu ment dan ook van profiteert. „Maar dan niet in het voormalige pand van Freyser, want dat geeft enorme parkeerlast in de omlig gende wijk", betoogt Van den Berg. Hij wil weten wat de ge meente heeft gedaan om het Agri markt mogelijk te maken zich in Terneuzen op een geschikte loca tie te vestigen. Agrimarkt kocht het pand van Freyser al geruime tijd geleden. De gemeente ziet de winkel ook liever ergens anders. Omwonenden heb ben bezwaar ingediend tegen de plannen. „Binnenkort gaan we met Agrimarkt om de tafel zitten", zegt wethouder Frank van Hulle. Paviljoen Matour in Groede moet wijken voor bredere duinen. buitendijks bouwen voor eigen risi co is. Maar wij hebben toch een toegevoegde waarde aan het toeris tisch product. Ik hoop dat de loka le politiek iets voor ons kan beteke nen." Sluiting zou ook grote gevol gen hebben voor de broodwin ning van Susan Labijt. Zij huurt en runt Carrousel. Blankenstijn hoopt dat het water schap nog eens komt meten om te kijken of verplaatsing echt noodza kelijk is. Ook het boothuis van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) in Cad- zand-Bad moet wijken. De beide havendammen bij het boothuis worden fors opgehoogd. Volgens Conny Almekinders van de KN RM kost een nieuw boothuis zo'n anderhalf miljoen euro. De Red ding Maatschappij zit in hetzelfde schuitje als de paviljoenhouders. 'Ik ben straks alles kwijt. En ik kan niet zomaar opnieuw beginnen' De verplaatsing is voor eigen reke ning. Betrokkenen putten nog hoop uit mogelijke veranderingen. De voor gestane verplaatsing staat in de de finitieve versie van de Milieu Ef fect Rapportage (MER) en is on derdeel van het zogenaamde voor keursalternatief van het Projectbu reau Zwakke Schakels. Het rapport wordt volgende maand gepubli ceerd en op 5 en 6 maart zijn er in formatieavonden in Breskens en Cadzand over de MER. De betrokken ondernemers zijn eerder deze week geïnformeerd. Voorzitter Ingrid Bonnveld-van Liere van de Vereniging van Strandpaviljoenhouders baalt er van dat ze niet was uitgenodigd. „Een kwalijke zaak", zegt ze. Een voorzitter van een belangenvereni ging hoort daar gewoon bij te zijn. De situatie is voor de onderne mers heel vervelend en triest." Pro jectleider Marnix de Vriend van de provincie Zeeland en burgemees ter Jaap Sala van de gemeente Sluis vinden de situatie voor de be trokken ondernemers en voor de KNRM een serieus probleem. Ballast Nedam stelt substantieel bedrag beschikbaar. door Frank van Cooten NIEUWVUET - Projectontwikkelaar Ballast Nedam stelt een substantië le bijdrage beschikbaar aan de ge meente Sluis. Dit geld is bedoeld ter ondersteuning van recreatieve ontwikkelingen in West-Zeeuws- Vlaanderen. Deze bijdrage is onderdeel van het onderhandelingsresultaat tussen Ballast Nedam en de gemeente Sluis voor de bouw van een recrea tiepark met 165 vakantiewoningen bij de Baanstpoldersedijk in Nieuwvliet-Bad. Oud-wethouder Leen Wille deel de het onderhandelingsresultaat met de financiële paragraaf overi gens op 10 juli al mee in een noti tie aan het college. „Ik heb toen als verantwoordelijk wethouder de best pittige onder handelingen gevoerd met een dele gatie van Ballast Nedam", zei hij gisteravond. De hoogte van de bijdrage wordt niet genoemd, maar naar verluidt gaat het om een bedrag van onge veer 2,5 miljoen euro. Wouter Geij- tenbeek van Ballast Nedam en de gemeente Sluis gaan hier niet op in. Geijtenbeek wil ook niets zeg gen over de gevoerde onderhande lingen. „We hebben met meerdere wethouders gesproken. Ook met wethouder Le Roy en de wethou der vóór Wille. Ik vind dat overi gens helemaal niet relevant." Wethouder Maria le Roy heeft wel een idee voor de bestemming. „Het geld kan onder meer worden gebruikt voor de sanering van een verwaarloosde camping. We kun nen van dit terrein bijvoorbeeld weer een mooi natuurgebied ma- Ballast Nedam investeert fors in in de ontwikkeling van de streek. Dat is het resultaat van onderhan delingen met ex-wethouder Leen Wille. ken of er weer een landbouwbe- stemming aan geven." Het vakantiepark is donderdag avond gepresenteerd in Nieuw vliet-Bad. Het plan werd goed ont vangen, maar toch waren er vol gens Le Roy aarzelingen. „Hoe is de exploitatie voor de langere ter mijn geregeld en hoe zit het met het onderhoud van het groen. Vra gen waar we tijdens de behande ling in de raadscommissie en uit eindelijk de gemeenteraad ant woord op moeten krijgen", zegt Le Roy. Geijtenbeek noemt de kwaliteit van het vakantiepark hoog. „Er komen maar tien wonin gen per hectare. Het park krijgt een eigentijdse Zeeuws-Vlaamse uitstraling. Er komen dijk-, erf- en kreek woningen. In het park leggen we ook een kreek en een groene ecologische verbinding aan." Ballast Nedam boort een nieuwe doelgroep aan. „De woningen be vinden zich in het hoger segment. We mikken op tweeverdieners met kinderen en families."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40