Staten tegen referendum voeuïich Martin Weezepoel vond nieuwsquiz niet moeilijk weggezet 'Start derde verdieping Schelde is onjuist' Een doosje om te delen pzc Zaterdag 12 januari 2008 33 Meerderheid wil zonder meningspeiling onder kiezers beslissen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeuwen krijgen geen kans bij referendum hun me ning te geven over belangrijke on derwerpen. De 'regeringspartijen' CDA, Christenunie, GroenLinks en SGP verwezen gisteren in de vergadering van Provinciale staten de regeling hiervoor naar de prul lenbak. Zeer tot ongenoegen van de, op merkelijk eensgezinde, oppositie partijen Partij voor Zeeland, PvdA, MIDDELBURG - De bezoekers van de traditionele nieuwsjaarsreceptie van de provincie kregen gisteren een opvallende attentie mee. Een door kunstenares Silvia Wennekes ontworpen doosje om te delen. Met daarin fraaie afbeeldingen van het Zeeuws knopje, waarmee (nieu we) verbindingen gelegd kunnen worden. Een knipoog naar het werkpro gram van het dagelijks provinciebe- stur. Commissaris van de koningin Karla Peijs besteedde daar in haar jaarrede aandacht aan. Ze noemde samenwerking het 'toverwoord' binnen Zeeland. „Spring over uw eigen schaduw en reik de buren de hand", riep Peijs op. Ze ging uit voeriger in op de activiteiten op kunst- en cultureel gebied in 2008. foto Lex de Meester PvdA'er vertrekt tegen haar zin als lid van Provinciale Staten. door Rinus Antonisse middelburg - Maria le Roy voelt zich door haar eigen PvdA wegge stuurd uit Provinciale Staten. „Ik heb dit niet gewild, er niet om ge vraagd", zei ze gisteren in de Sta tenvergadering bij haar afscheid. Le Roy stelde dat binnen de PvdA een fors aantal zaken niet op orde is. Een commissie beval maatrege len aan. „Eén van de maatregelen is mijn vertrek. Of het helpt, be twijfel ik." Het scheidende Staten lid bedankte een reeks provinciebe stuurders voor de samenwerking in de afgelopen jaren, waarbij ze aan haar eigen fractie en het huidi ge dagelijks provinciebestuur voor bijging. Haar vertrek uit de Staten is geen afscheid van de (Zeeuwse) poli tiek. Als wethouder van Sluis blijft Le Roy zich 'gedreven en soms confronterend' inzetten. „Altijd met het doel mensen in achter standsituaties kansen te bieden." Ze gaf de Staten haar politieke tes tament mee: snel een Westerschel- de Container Terminal aanleggen, zorgen voor een deugdelijk veer tussen Breskens en Vlissingen, zoe ken naar alternatieven voor ge dwongen ontpoldering en niet bang zijn zorgvoorzieningen te bundelen als dat behoud ervan op levert. Commissaris van de konin gin Karla Peijs dankte Le Roy voor haar inzet. SP en WD. Die vonden dat het houden van een (niet-bindend) re ferendum mogelijk moet zijn. Ze waren niet bang dat de burgers daardoor op de stoelen van de Sta ten gaan zitten. „Het is een waardevol instrument om het gevoelen van de inwoners te peilen", zei lean-Paul Hageman (PvZ), die vorig jaar met PvdA'er Peter Holtring het initiatief nam voor het maken van een referen dumverordening. Aanleiding was toen een burgerinitiatief waarin een referendum of enquête over natuurherstel Westerschelde ge vraagd werd. Het voorstel voor het maken van een verordening werd toen aange nomen dankzij steun van het CDA. Die was nu bij nader inzien tegen. Een bepaald belang zal bij de deelnemers aan een referen dum altijd overheersen, meende CDA'er Jan Bergen. Hij vreesde voor clièntelisme en populisme en vond de kosten (750.000 euro) te hoog. WD'er Sjoerd Heijning was zeer teleurgesteld over de draai van het CDA. Hij stelde dat die par- Door een ommezwaai van het CDA komt er geen provinciale re geling om over belangrijke onder werpen een referendum onder de kiezers te houden. tij de schijn wekt destijds onder in vloed van anti-ontpolderaars en naderende verkiezingen met het maken van een verordening te heb ben ingestemd. Holtring merkte op dat het peilen van meningen niet aan de PZC overgelaten kan worden. „We moe ten als Staten onze eigen verant woordelijkheid nemen." Dat kunnen de Statenleden best zonder referenda, meende Dick Visser (CU). „Wij vertegenwoordi gen de bevolking." Ook Teun van Oostenbrugge (SGP) zat op die lijn. „Het gaat in de politiek om be langenafwegingen. Het is onze taak om die te maken." Martin Weezepoel. foto Lex de Meester PZC-lezer uit Meliskerke komt als winnaar uit de bus. door Emile Calon meliskerke - Martin Weezepoel houdt van puzzelen. Daarnaast heeft hij, zo zegt hij zelf, een goed geheugen en een zeer brede inte resse. Al die eigenschappen kwamen goed van pas bij het oplossen van de PZC-nieuwsquiz over 2007, die zaterdag 29 december in de krant stond. Met de juiste antwoorden vond Weezepoel de letters die sa men het citaat van Hans Wiegel vormen: „Ik zou niet graag in Rut- tes schoenen staan." In totaal deden 630 lezers mee. Uit vele goede inzendingen werd Wee zepoel als winnaar getrokken. Dat leverde hem de hoofdprijs van 200 euro op. De zestigjarige inwoner van Melis kerke vond de quiz, eerlijk gezegd, niet bijster moeilijk. Eerder leuk om nog eens herinnerd te worden aan allerlei gebeurtenissen van het afgelopen jaar, zegt de medewer ker van Delta. Hoewel medewerker - hij heeft nog elf dagen te gaan en dan is hij vutter. Maar ook na zijn afscheid blijft Weezepoel verbonden met het bedrijf Hij is namelijk werk zaam voor de personeelsvereni ging van Delta en wil dat nog eni ge tijd voortzetten. Zijn werkzaam heden zijn dan ook bijzonder leuk. Hij organiseert de reizen van de personeelsvereniging. Zo was hij vrijdag op de vakantiebeurs in Utrecht te vinden, om daar infor matie te vergaren voor de volgen de reis van de vereniging naar Zuid-Afrika. Tegelijkertijd pakte hij wat folders mee over Rome, China en Tsjechië. Dat zijn bestem mingen die op zijn privélijstje staan. Tsjechië kent hij zeer goed. Het is zijn favoriete vakantiebe stemming. China is voor hem ook geen onbekend land. Samen met de collega's van Delta is hij daar al eens geweest. Hij wil dit jaar te rug, als hij een niet te dure reis kan boeken. J. de Koning uit Bruinisse werd tweede bij de PZC-nieuwsquiz. Hij ontvangt honderd euro voor zijn inzending. De helft van dat bedrag gaat naar nummer drie, S. Vastenhout uit Oostburg. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks vindt het onjuist dat Vlaanderen al begonnen is aan de derde verdieping van de Schelde. In Nederland loopt de procedure hier voor nog. Gabriëlle van Dinteren zei gisteren dat dit in strijd is met afspraken. „Ie kunt pas beginnen als alle pro cedures zijn afgerond." Volgens haar vormen de Zeeuwse Wester schelde en de Vlaamse Zeeschelde een samenhangend systeem. „Je mag de Schelde niet in stukken knippen, je moet het als één stroomgebied zien." Van Dinteren wees erop dat het milieu-effectonderzoek nog te veel onzekerheden bevat om al te gaan baggeren. In dit verband vroeg ze om openbaarmaking van de advie zen die deskundigen over al dan niet optredende natuurschade heb ben gegeven. Het Statenlid drong erop aan dat het dagelijks provin ciebestuur snel met de verantwoor delijke (Nederlandse) bewindslie den overlegt over de situatie en de wijze waarop met de zienswijzen van burgers wordt omgesprongen. Gedeputeerde Frans Hamelink (CU, natuur en water) geeft schrif telijk anwoord. Een droomkeuken is een compositie van een groot aantal componenten. Mooi, aansprekend, degelijk en praktisch. Bij Raab Karcher hebben we drie topmerken onder één dak. Wordt het een prachtige designkeuken of een fraaie klassieke keuken. Onze medewerkers geven u graag advies bij het ontwerpen van uw droomkeuken. Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. www.raabkarcher.nl Openingstijden maandag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35