Geesten in Staten rijp voor derde veerboot Veel mensen heb ik hier nog niet Eilanddenken De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 I Zaterdag 12 januari 2008 PZC MAIKEL HARTE Ik had het woord nog niet eerder gehoord: 'Eilanddenken'. Het moet daar maar eens klaar mee zijn, liet gedeputeerde Toine Poppelaars vorige week weten, met tal van Zeeuwse prominenten in zijn kielzog. „Gemeenten moeten niet alleen naar hun eigen belang kijken en regio's niet alleen naar het ei gen eiland. Stap eens over de eigen grenzen heen. Zo groot is Zeeland niet", aldus Poppelaars. Maar hoe maak je een eind aan eilanddenken? De oplossing is even simpel als drastisch: Bepolderen! Gooi de Scheldes dicht en er zijn geen overkan ten meer. Een nieuwe veerboot is dan ook niet meer nodig. Ze zullen het in Antwerpen niet zo leuk vinden, maar ach, die moeten ook niet alleen maar aan zichzelf denken. Het zal natuurlijk nooit gebeuren, net zomin zoals het 'eiland denken' zal verdwijnen. Niets menselijks is een bestuurder vreemd en iedere bestuurder zal toch vooral voor zijn belang op komen. Een gemeentebestuur der voor dat van zijn gemeente, een gedeputeerde voor dat van zijn provincie en een minister voor dat van zijn land. Zo zal Poppelaars naar ik aanneem in Den Haag voor Zeeuwse zaken lobbyen. Als dit met succes gebeurt, levert dit geld op voor pro jecten in Zeeland, wellicht ten koste van bijvoorbeeld een nieu we snelweg in Gelderland. Is dat dan ook eilanddenken? Zee land is nog steeds een provincie van eilanden met nog vaak een eigen cultuur, een eigen dialect en een eigen belang, doch op grotere schaal met een gezamenlijk belang. Ik hoop echt dat de Sloeweg verbreed wordt op Zuid-Beveland, het toeris me op Schouwen-Duiveland extra subsidie krijgt en de zwak ke plekken in de Walcherse zeewering worden aangepakt, maaaaar: dan moet wel eerst de tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen zijn aangelegd. Groeten uut Zeeuws-Vlaanderen. 'Iedere bestuurder zal toch vooral voor zijn belang opkomen' COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening te KC gaat rogruld>g om met p=f50onsg«geve-'S in het colofon treft u nadere informatie 'We blijken twee maandagochtendboten te hebben gekocht' Leen Harpe (GL) 'De oorzaak was voor een deel ook gewoon domme pech' Dick Visser (CU) 'Als een extra schip nodig is voor de betrouwbaarheid, dan moet dat maar' Jean-Paul Hageman (PvZ) Die derde veerboot komt er wel. In welke vorm - koop of huur van een bestaand schip of misschien de bouw van een speciaal vaartuig - is nog niet duidelijk. door Ben Jansen De stremming van het fiets-voetveer Vlissin- gen-Breskens de afgelo pen drie weken heeft de Staten van Zeeland met de neus op de feiten gedrukt: de veer dienst is te kwetsbaar met twee bo ten. De oplossing ligt voor de hand: er moet in geval van storin gen, onderhoud of averij een der de veerboot kunnen worden inge zet. Dat is de consequentie van het medio jaren negentig genomen be sluit om na de opening van de Westerscheldetunnel (en de ophef fing van de autoveren) een fiets- voetveer Vlissingen-Breskens in te stellen. Voorlopig moet misschien maar een reserveboot worden gehuurd, zoals Leen Harpe (GL) gisteren in een Statendebat opperde. Dat geeft tijd te zoeken naar een defini tieve oplossing. Over zo'n tijdelij ke oplossing worden mogelijk vol gende maand knopen doorgehakt. Dan komt het onderzoek van gede puteerde George van Heukelom (SGP, openbaar vervoer) naar de keus van scheepstype, bouwer en ontwerp van de Prins Willem- Alexander en de Prinses Maxima aan de orde. Ook Van Heukelom is er inmiddels van overtuigd dat de dienstverlening op Vlissingen- Breskens alleen met een derde boot valt te verbeteren. Hij kondigde een pakket maatrege len aan die wat hem betreft in elk geval moeten worden genomen om herhaling te voorkomen van de problemen die zich de afgelo pen weken voordeden. Herstel van schade aan een veerboot mag niet afhankelijk zijn van de beschik baarheid van een daarvoor ge schikt dok bij één werf. De steigers in Vlissingen en Breskens moeten worden aangepast zodat ook bo ten die passagiers aan de zijkant ontschepen ervan gebruik kunnen maken. Als vervangend vervoer per bus (Van Heukelom: „Dat was nu volstrekt achterlijk") nodig is, moet dat worden aangepast aan de behoeften van de reizigers. Ook wordt bezien of gedupeerden bij een stremming financieel kunnen worden gecompenseerd. Van Heukelom is binnen het dage lijks bestuur de eerst-verantwoor- delijke voor het openbaar vervoer. Dat is de reden waarom geïrriteer de klanten van het fiets-voetveer de voorbije weken beschuldigende vingers in zijn richting hebben uit gestoken. In de Staten fungeerde hij vrijdag allerminst als kop van Jut. Hij vertelde dat hij een groot deel van de kerstvakantie aan de fa lende veerdienst en zijn onfortuin lijke klanten heeft gewijd. Van die mededeling waren de woordvoer ders van de verschillende fracties niet echt diep onder de indruk, maar ze zagen in de gebeurtenis sen rond het fiets-voetveer toch in elk geval geen aanleiding Van Heu kelom verwijten te maken. Carla de Paepe (WD) diende me de namens de PvZ een motie in waarin de Zeeuwse Rekenkamer werd gevraagd alle besluiten over het fiets-voetveer aan een onder zoek te onderwerpen. De andere fracties voelden daar niet voor, ze ker niet zo lang Van Heukeloms analyse nog niet gelezen en bespro ken is. PvdA'er Jan Schuurman Hess wandelt wekelijks door stukje Zeeland. door Harold de Puysseleijr EMMADORP - Geïnspireerd door de voettochten die Pieter lelies Troels tra honderd jaar geleden maakte door zijn kiesarrondissement, is PvdA'er |an Schuurman Hess uit Kats gisteren begonnen aan een reeks wekelijkse wandelingen door Zeeland. De eerste etappe voerde Schuur man Hess vanaf de dijk in de Hedwigepolder, nabij de Belgische grens, via Emmadorp door de pol ders naar het centrum van Hulst. De geëngageerde sociaal-demo- Jan Schuurman Hess loopt over de zeedijk bij het schor van Saef- craat wil met zijn voettochten zijn foto Peter Nicolai partij, de PvdA, weer zichtbaar ma-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2