Zeeland Prachtig geschilderd, maar wel vies niet aan Goes' Opvang moet weer verhuizen WOON PL AZA MIDDELBURG Boxspring deb?ft WPZC Zaterdag 12 januari 2008 27 Grote belangstelling voor taxatiemiddag Zeeuws Veilinghuis. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Mevrouw S. Flip- se-De Vos zit te wachten tot ze aan de beurt is. In een grote tas op de stoel naast haar zit een schilde rij, verpakt in een vuilniszak met een riem eromheen. Ze is één van de ongeveer 175 bezoekers van de taxatiemiddag van kunst en antiek die het Zeeuws Veilinghuis aan de Herengracht in Middelburg giste ren hield. Mevrouw Flipse (82) heeft een olie verfschilderij van een zeegezicht meegenomen. Het is al sinds haar huwelijk in 1951 in haar bezit. Tot 1961 hing het boven de kast in de woonkamer van haar huis in Mid delburg. Dat jaar vertrok ze met haar man naar Griekenland om daar een camping te beginnen. Veel van hun spullen werden op Walcheren opgeslagen, waaronder het schilderij. De man van me vrouw Flipse is al geruime tijd gele den overleden. Ze woont nog steeds in Griekenland - 'Ik heb daar hele goede vrienden' -, maar elk jaar komt ze voor drie maan den naar Zeeland. Ze verblijft dan in een appartement in Dishoek. Het schilderij is altijd in Zeeland gebleven. Flipse vraagt zich nu af of ze het zal meenemen naar Grie kenland als ze eind van de maand teruggaat of dat ze het beter kan la ten veilen. „Als ik het niet mee neem, heb ik er ook niet veel aan." Nummer A7 wordt omgeroepen: mevrouw Flipse is aan de beurt. Jeroen de Kuyper van het Zeeuws Veilinghuis bekijkt het schilderij. „Het is van Jan Frederik Schütz (Middelburg 1817-1888, red.), een zeeschilder die veel in Zeeland heeft gewerkt. Het is prachtig ge schilderd. Aan dat stoomschip zie je dat het ongeveer van eind 19e eeuw moet zijn. Het is wel vies. 'Restaureren kost veel geld, misschien wel meer dan het schilderij waard is' Probleem is vooral dat het in zeer slechte staat is. Het doek is inge droogd." Vanwege de slechte staat schat De Kuyper de waarde van het schilderij op 'slechts' vier- tot vijfhonderd euro. „Kan ik het la ten restaureren?", vraagt Flipse. De Kuyper: „Dat kost veel geld, misschien wel meer dan het waard is." Hij denkt aan zo'n duizend eu ro. De Kuyper adviseert mevrouw het schilderij niet mee naar Grie kenland te nemen. Het schilderij is al in slechte staat en de klimaats verandering zal dit alleen nog maar verergeren. Flipse twijfelt nog of ze het dan maar laat veilen. Zo'n veiling bij opbod kan goed uitpakken, zegt De Kuyper. Een echte liefhebber heeft er misschien wel meer voor over dan vijfhonderd euro. De taxatiemiddag is 'zeker de moeite waard geweest', zegt René de Vis ser van het veilinghuis. „We heb ben leuke schilderijen gezien, waaronder kostbare, van soms bo ven de vijftigduizend euro. Ook goed Chinees porselein uit de 17e eeuw en mooie sieraden." Op 19 en 20 maart is er een veiling. De kinderen van Pardoes gaan nu naar tijdelijke unit. door Maurits Sep MIDDELBURG - De buitenschoolse opvang Pardoes in Middelburg moet weer verhuizen. De kinde ren moeten weg uit de aula van de Vrije School, omdat die intern gaat verbouwen. Daar zaten ze al tijdelijk, omdat de vorige opvang aan de Gerbrandylaan weg moest vanwege de sloop van de bejaar denhuisjes van het Roggeveen huis. Kinderopvang Walcheren (KOW) heeft nu een aanvraag ingediend voor een tijdelijke unit bij de basis scholen Acaciahof en Dolfijnen- burch. Die unit moet bovenop een andere unit komen. „Dat is zeker wel veilig", zegt directeur Edwin van Alphen van KOW. „Het is geen optimale oplossing, maar wel de enig haalbare op dit moment om buitenschoolse opvang te blij ven bieden in Klarenbeek." Pardoes heeft dertig kindplaatsen per dag en die zitten allemaal vol. Omdat niet ieder kind een hele week opvang krijgt, gaat het om een veelvoud aan kinderen. Hoe veel dat er precies zijn, kan Van Alphen niet zeggen. Vergeleken met andere buitenschoolse opvan gen is Pardoes volgens hem wel een grote. Van Alphen wacht met smart op de definitieve oplossing. De Acacia hof en de Dolfijnenburch worden in de loop van dit jaar met elkaar verbonden door een aanbouw tus sen de scholen. Daarin wordt ook Pardoes ondergebracht. „Die aan bouw is eind dit jaar of begin vol gend jaar klaar." Van Alphen vindt het voor de kin deren, ouders en leidsters van de buitenschoolse opvang erg verve lend dat al zo lang wordt gescho ven met Pardoes. Aanvankelijk leek het erop dat Pardoes al per 1 januari uit de Vrije School moest. Nu mag de opvang tot uiterlijk 1 maart blijven. „Maar als de ge meente ons eerder toestemming geeft voor die tijdelijke unit, ver huizen we ook eerder", zegt Van Alphen. Buitenschoolse opvang Pardoes moet weg uit de Vrije School omdat die gaat verbouwen. Het is de zoveelste verhuizing voor de opvang. Hij weet bijna zeker dat het voor heel wat euro's minder kan. Tijdens de presentatie in het voor malige stadhuis liet de Wijkbeheer- groep zien dat die gietijzeren brug uit 1871 de ideale oplossing is om ervoor te zorgen dat de wandel en fietsroute langs de Arne weer volledig is te beleven. Nu moeten wandelaars en fietsers, komend vanuit Arnemuiden, bij de spoorovergang rechtsomkeer maken. Daarnaast past die brug daar in het landschap, verzekerde d'Huy. Hij stelde ook dat de brug bij de Arne weer echt dienst doet als spoorbrug. In Goes verbindt die, zo zei hij, slechts twee parkeer plaatsen met elkaar. Terwijl bij de Ame er het hele jaar gebruik van gemaakt wordt door mensen die tussen Arnemuiden en Middel burg fietsen of wandelen. Daar naast zal die brug het toerisme naar Arnemuiden bevorderen, ver zekerde Ria Geluk van Historische Scheepswerf Meerman. Aanstaande maandag wordt in de raadscommissie in Middelburg ge sproken over de monumentale brug. naast Hotel ArneviHe Trendhopper -VQ. collection GoedSlapen Elke te zondag van de maand geopend! Cratis parkeren! Jeroen de Kuyper van het Zeeuws Veilinghuis bekijkt het schilderij dat mevrouw Flipse heeft meegenomen naar de taxatiemiddag. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29