Buitengebie Tellingen verrassen altijd Rico ziet er dan wel stoer uit, dit is best eng M w >"7*' PZC Zaterdag 12 januari 2008 17 tSHII L Kleine zwanen in de vlucht. foto Ludo Coossens In het hele land trekken vo gelaars er vandaag op uit voor de 42ste midwintertel ling van watervogels. In Zee land gebeurt dat door zo'n 70 liefhebbers, die zich be perken tot de binnendijkse wateren. Een momentopna me die voor ons land afgelo pen jaren op ruim vijf mil joen vogels uitkwam. Top pers in Zeeland waren in 2007 naast ganzen en zwa nen, de kievit, wilde eend, smient en kokmeeuw. door Rinus Antonisse Je komt bij zo'n telling op plekken waar je meestal niet komt. En er zitten altijd wel verrassingen bij. Vogelaar Ted Sluijter uit Burgh-Haamstede is enthousiast teller en ook aan de 42ste editie van de mindwinter- telling neemt hij weer gretig deel. Hij vertelt aanstekelijk over de grote zilverreiger die mid denin de polder werd gesignaleerd en rood- borsttapuiten op een plek waar je ze helemaal niet verwacht. „Op landbouwpercelen waar zoute kwel zit, zie je ineens steenlopertjes. Die kom je anders al leen buitendijks tegen", meldt Sluijter. Hoewel de telling speciaal gericht is op watervogels, doen de Schouwse tellers er altijd iets extra's bij. Ze noteren onder meer de roofvogels die ze tegenkomen en uiteraard ook de andere soor ten dan watervogels. Zo ontstaat door de jaren heen een aardig beeld van wat er aan gevleugel de dieren in de rustige periode (geen trekbewe- gingen) hier verblijft. Middelburger Pieter Beeke coördineert de tel ling op Walcheren. „Iedereen heeft een vast tel- gebied. Meestal tellen we solo. )e moet flink doorwerken, want je hebt maar één dag." De vogelaars nemen ook wateren in stad en dorp mee, zoals de singels in Middelburg en het Ka naal door Walcheren. Beeke stelt dat de resulta ten een goed inzicht bieden in de wijzigingen die bij vogelsoorten optreden. Bijvoorbeeld dat in zachte winters meer ijsvogels te vinden zijn; in een strenge winter zijn ze zeldzaam. Zuidelijke overwinteraars als witgatje en groen- pootruiter zijn nu regelmatig hier te zien. De nog niet zo lang geleden zeldzame kleine zilver reiger wordt hier en daar meer waargenomen dan de blauwe reiger. Beeke noemt Zeeland een prima plek voor watervogels. Er zijn veel binnenwateren en als het vriest in Nederland blijven die hier langer open. Mark Hoekstein uit Goes, coördinator voor de Bevelanden (waar watervogels en roofvogels ge teld worden) legt uit dat de jaarlijkse tellingen een goed beeld opleveren van de ontwikkelin gen die een soort doormaakt. „Pluspunt is dat in heel Nederland geteld wordt. Als er verande ringen zijn in aantallen of verschuivingen van leefgebieden, kun je dat tijdig opmerken." Als voorbeeld geeft hij de afname van ganzen en wilde zwanen op de akkers. Met name zwa nen zitten er minder. „Het heeft ermee te ma ken dat na de oogst snel geploegd wordt. Daar door liggen er geen oogstresten meer op het land. Die omslag in het bewerken van het boe renland heeft een weerslag op de vogels. De zwanen gaan nu naar Zuid-Engeland." Henk Castelijns uit Philippine doet al meer dan 25 jaar aan de midwintertelling mee. Hij beperkt zich tot de watervogels. „)e moet je richten op één ding." Ook Castelijns wijst op de trends die zijn te ontwaren. Aantallen kun nen afhankelijk van het weer sterk variëren. „Ik heb wel eens 30.000 smienten geteld. Nor maal zijn dat er in Midden-Zeeuws-Vlaanderen 1000 tot 2000." Zo merkt hij ook dat de grauwe gans wat afneemt, de kolgans gelijk blijft en de brandgans toeneemt. door Melita Lanting Rico kwispelt vrolijk met zijn staart en kijkt ieder een vol verwachting aan. 'Kan ik weer naar buiten gaan?' Helaas, de stafford buil ter riër moet nog even wachten want hij moet eerst naar de 'tandarts'. Rico heeft een pro bleem met een van de hoektan den. „Die tand heeft eerder al een wortelkanaalbehandeling ge had", zegt dierenarts Astrid Meij- ninger. „Maar hij heeft met een stok gespeeld en nu is een stukje van de vulling afgebroken." Voordat de behandeling kan be ginnen moet Rico eerst onder zeil en dat is even stressen. Ter wijl Rico stevig vastgehouden wordt, scheert Astrid een pootje kaal. De hond mag er dan wel heel stoer uit zien, dit is toch be hoorlijk eng en dus piept Rico een beetje. De narcose wordt via een naald in de poot gespoten en vrijwel direct is Rico in diepe rust en kan de tandheelkundige behandeling beginnen. De tand wordt eerst een beetje recht gezaagd en dan wordt laag je voor laagje de vulling op nieuw opgebouwd. Het is alsof de gewone tandarts aan het werk is. Ook Astrid werkt met tandartsboren, wattenrolletjes en composietvullingen. Een composietvulling is de witte vulling die ook mensen in de kie zen krijgen. „Tandheelkundige behandelingen zijn nog wel bij zonder", zegt Astrid. „Maar het wordt steeds vaker gedaan." Meestal gaat het om hoektan den. De reden is dat het trekken van een hoektand een risicovolle klus is. Tweederde deel van deze tand zit in de kaak en met name bij de kleine hondjes is de kans op een breuk in de kaak groot. Bovendien is de hoektand voor een hond belangrijk. Zonder hoektanden hangt de tong altijd uit de bek en ze zijn ook belang rijk om iets mee vast te grijpen. Kiezen waarmee wat mis is, wor den meestal gewoon getrokken. Rico is voorlopig een van de laat ste patiënten van Astrid. De die renarts is hoogzwanger en gaat na de komende week met verlof. „Ik vind het nu ook wel heel zwaar worden. Je staat veel en moet best vaak bukken." Koeien en paarden doet ze al een tijdje niet meer. Dat gaat niet met een dikke buik. Een zwangerschap geeft meer be perkingen en daarom moest As trid al in een héél vroeg stadium vertellen dat ze in verwachting was. Zodra je het weet moet je stoppen met het geven van gasnarcoses. Maar ook röntgenfo to's maken is direct verboden." Dat is lastig tijdens de nacht- of weekenddiensten. „Maar geluk kig kon mijn vriend mij dan wel helpen." Over zestien weken hoopt Astrid weer terug te zijn. Wij volgen in Buitengebied wekelijks het wel en wee van de dieren, hun eigenaren en de dierenartsen in Dierenartsenpraktijk Schouwen-Duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17